Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mantuirea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
246 replies to this topic

Poll: Sunteti interesati de mantuire ? (39 member(s) have cast votes)

Va preocupa mantuirea ?

  1. DA (17 votes [43.59%])

    Percentage of vote: 43.59%

  2. NU (22 votes [56.41%])

    Percentage of vote: 56.41%

Vote Guests cannot vote

#19
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
nu ma preocupa. pentru ca nu-i vad sensul. Dumnezeu a facut lumea din El insusi - adica din ceea ce noi numim nimic.

EL este nimicul care sustine totul.

daca eu sunt o celula din Dumnezeu, pentru ce sa ma ierte intregul? sau cum pot eu sa-I fac rau?  ce-i aia pacat? astea-s notiuni inventate de Biserica, nu fac decat sa subjuge, sa erodeze stima de sine si deci increderea in sine

#20
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View PostDari@, on Sep 9 2007, 16:55, said:

nu ma preocupa. pentru ca nu-i vad sensul. Dumnezeu a facut lumea din El insusi - adica din ceea ce noi numim nimic.

EL este nimicul care sustine totul.

daca eu sunt o celula din Dumnezeu, pentru ce sa ma ierte intregul? sau cum pot eu sa-I fac rau?  ce-i aia pacat? astea-s notiuni inventate de Biserica, nu fac decat sa subjuge, sa erodeze stima de sine si deci increderea in sine
Impresionant! Da de unde stii tu toate aceste lucruri?

#21
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostDari@, on Sep 9 2007, 16:55, said:

EL este nimicul care sustine totul.

Pe mine ma fascineaza partea asta a postului tau. Mai ales cand ar trebui sa fie un argument constructiv.  :rolleyes:

#22
rocambole

rocambole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.09.2007

View PostDari@, on Sep 9 2007, 16:55, said:

nu ma preocupa. pentru ca nu-i vad sensul. Dumnezeu a facut lumea din El insusi - adica din ceea ce noi numim nimic.

EL este nimicul care sustine totul.

daca eu sunt o celula din Dumnezeu, pentru ce sa ma ierte intregul? sau cum pot eu sa-I fac rau?  ce-i aia pacat? astea-s notiuni inventate de Biserica, nu fac decat sa subjuge, sa erodeze stima de sine si deci increderea in sine

esti  o celula despartita de intreg si care nu poate sa se uneasca iarasi cu el din pricina ca ai capatat alta natura e simplu nu? modul cum reactionezi tu fata de intreg se numeste pacat. adica reactionezi contrar principilor acestui intreg. si nu biserica a inventat pacatul . biserica exista numai de dupa Hristos, pacatul a existat si in scrierile dinainte. Apostolul Pavel scrie in una din epistole ca Dumnezeu vrea doar ca prin hristos sa uneasca iarasi toate lucrurile in sine.

a despre doavulul care e nice guy in biblie. despre el scrie ca a fost unul dintre cei mai frumopsi si mai iubiti heruvimi din cer "pana s-a gasit "PACATUL" in el  pur si simplu dintr-o data a luat nasterea raul in el :(mai precis mandria) dorinta de a fi ca Dumnezeu cu aceasta dorinta a veni si la adam si eva daca ati citit biblia ati vedea ca este aceiasi dorinta.

#23
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Foarte interesanta statistica aia cu mortii din biblie ...

#24
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postgenius, on Sep 11 2007, 20:46, said:

Foarte interesanta statistica aia cu mortii din biblie ...

Da, si tine minte, pe vremea aia nu exista raiul si iadul. Deci acei oameni au ... disparut pentru totdeauna.

#25
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Eu si acum cred ca nu exista raiul si iadul . De fapt nu cred ca exista ceva dupa viata asta ...

#26
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View Postgenius, on Sep 11 2007, 23:49, said:

De fapt nu cred ca exista ceva dupa viata asta ...

Ceva exista cu siguranta , acum daca cineva ne va cere socoteala sau ne va judeca pentru ce am facut in viata nu stiu nici eu , dar sunt sigur ca exista ceva si nu se va termina totul dupa deces.

#27
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posteddie91tm, on Sep 12 2007, 00:31, said:

Ceva exista cu siguranta , acum daca cineva ne va cere socoteala sau ne va judeca pentru ce am facut in viata nu stiu nici eu , dar sunt sigur ca exista ceva si nu se va termina totul dupa deces.

1. Chiar crezi asta.
2. Vrei sa crezi asta.
3. Nu percepi cum ar arata moartea cand constiinta ta are continuitate, deci ar fi anormal sa dispara pur si simplu.

Si daca se termina totul dupa deces, ce implicatii ar avea pentru tine?

#28
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmrproper, on Sep 12 2007, 00:40, said:

1. Chiar crezi asta.
2. Vrei sa crezi asta.
3. Nu percepi cum ar arata moartea cand constiinta ta are continuitate, deci ar fi anormal sa dispara pur si simplu.

Si daca se termina totul dupa deces, ce implicatii ar avea pentru tine?

Nu e vorba ca vreau se cred ci sunt sigur ca dupa moarte exista ceva si constiina are continuitate . Iar daca totul s-ar termina bineinteles ca nu pot fi afectat daca nu mai exist .

#29
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posteddie91tm, on Sep 12 2007, 00:50, said:

Nu e vorba ca vreau se cred ci sunt sigur ca dupa moarte exista ceva si constiina are continuitate . Iar daca totul s-ar termina bineinteles ca nu pot fi afectat daca nu mai exist .

Deci accepti varianta simpla, si crezi ca exista totusi ceva sa ofere continuitate constiintei. Consideri ca intelegi ce este constiinta si ce reprezinta ea pentru tine (memorii, abilitati, perceptii, preferinte, emotii, reflexe)? Pe ce iti bazezi credinta de continuitate?

#30
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar de ce trebuie sa existe ceva ?

#31
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posteddie91tm, on Sep 12 2007, 00:50, said:

sunt sigur ca dupa moarte exista ceva si constiina are continuitate .


View Postgenius, on Sep 12 2007, 00:59, said:

Dar de ce trebuie sa existe ceva ?

Pentru ca asa functioneaza logica si perceptia umana. Faptul ca tu acum esti treaz, nu mai tii minte ce s-a intamplat azi noapte, dar stii ziua de ieri, iti ofera senzatia ca dupa moarte o sa te uiti la viata ca la ziua de ieri, si moartea va parea doar un somn mic. Sunt curios daca animalele simt ca nu vor muri in curand si se sperie imens de gandul inexistentei...

Edited by mrproper, 12 September 2007 - 00:05.


#32
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
De fapt intrebarea ar fi trebuit sa fie : de ce speri ca exista ceva ?

#33
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmrproper, on Sep 12 2007, 00:55, said:

Pe ce iti bazezi credinta de continuitate?

In cazul judecatei drept care aprtine unei divinitati , nu ai putea fi judecat fara constiinta . Iar ca sa gandesti ca nu exista continuitate pe mine ma face sa ma simt un nimic , o marioneta .

Edited by eddie91tm, 12 September 2007 - 00:22.


#34
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
statutul de marioneta e mai verosimil in prezenta unui dumnezeu.

daca tie ti s-a inoculat gandul ca ai fi un nimic fara viata de apoi, asta nu inseamna ca e o parere buna.
oamenilor slabi nu le e usor sa traiasca deceptia autoiluzionarii din momentul in care se indoiesc de ea.

#35
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Posteddie91tm, on 4th September 2007, 00:47, said:

Va preocupa mantuirea sau pregatirea pentru ce va urma dupa moarte ? Intrebarea e simpla , astept pareri si sugesti .
Pe mine, da!

Dar, pe voi?

#36
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu ma preocupa mantuirea, ba chiar mai mult, vreau sa ajung in iad ! Il provoc pe doamne-doamne ! Si nu am nevoie nici de viata lui vesnica infecta !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate