Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mantuirea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
246 replies to this topic

Poll: Sunteti interesati de mantuire ? (39 member(s) have cast votes)

Va preocupa mantuirea ?

  1. DA (17 votes [43.59%])

    Percentage of vote: 43.59%

  2. NU (22 votes [56.41%])

    Percentage of vote: 56.41%

Vote Guests cannot vote

#37
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View PostSeghedin Mihai, on 4th July 2009, 23:09, said:

Nu ma preocupa mantuirea, ba chiar mai mult, vreau sa ajung in iad ! Il provoc pe doamne-doamne ! Si nu am nevoie nici de viata lui vesnica infecta !
Si daca te inseli?

Ia citeste motto-ul meu!

Ce parere ai? :scratchchin:

#38
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View PostSeghedin Mihai, on 4th July 2009, 11:09, said:

Nu ma preocupa mantuirea, ba chiar mai mult, vreau sa ajung in iad ! Il provoc pe doamne-doamne ! Si nu am nevoie nici de viata lui vesnica infecta !

in cazul tau poti sta linistit ,acolo vei ajunge . cine poate sta impotriva vointei tale ? tu alegi !   da' mai gandeste-te din cand in cand . unii zic ca e cam cald acolo in iad .

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 07 iunie 2018 - 18:41, said:

My Gosh!
Tu ai scris astea Darkule?
O spui candid si pe bune?
Ai ajuns la credinta lu' Zexelica transmisă de nea Cioflica din frumoasa America?
E jale, ai mai coborat doua trepte pe Scara Ereziilor. Esti deja la - 4.
Vezi ca directia este focul cel vesnic!
Opreste-te din cadere, ramai pe platou un pic si odihneste-te si apoi incepe urcusul!
Asta e sfatul meu prietenesc.

În primul secol de creștinism, când apostolii făceau semne și minuni, dovedind că mesajul este de la Dumnezeu, Evrei 2:4, cine nu credea în Cristos, cu atâtea dovezi, era condamnat, fiindcă nu a crezut în Singurul Fiu al lui Dumnezeu, care întărea mesajul apostolilor.
Astăzi, lucrurile nu mai stau așa deloc.
Să începem cu începutul. Ca să fie mântuită o persoană necreștină, ce trebuie să facă? Să treacă la unul din cultele religioase creștine? De ce ar face asta, cultele astăzi sunt corupte, fără Duhul Sfânt, cu nimic mai bune decât alte religii, necreștine. Dumnezeu nu poate condamna pe cineva fiindcă nu a intrat într-o grupare pe care El Însuși o declară apostată - Curva Babilonului, religia falsă, din Apocalipsa 17:5.
De ce ar fi judecat și condamnat un musulman sau un evreu, ori un hindus sau budist, că nu au făcut botez în biserica unui pastor ahtiat după zeciuieli, donații, colecte? Sau într-o religie moartă complet, precum cea catolică, idolatră până peste poate!?

#40
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Pai s-au oprit minunile sau cum?

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Ai văzut tu vreo minune?

#42
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Depinde cum te raportezi la minune :)

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Biblic, mesajul creștin a fost susținut, validat, autorizat prin semne și minuni. Nu doar vorbe ci semne, minuni, darurile Duhului sfânt. Astăzi nu există așa ceva, prin urmare, Isus Cristos nu este mulțumit de nicio organizație religioasă, de niciun cult. Așa stând lucrurile, de ce ar judeca nefavorabil pe un musulman care nu vrea să devină creștin? De ce ar face asta?
Ortodocșii spun că evreii, musulmanii, hindușii, budiștii etc, chiar și catolicii și cu siguranță pocăiții, vor ajunge în Iad, unde vor fi chinuiți pentru totdeauna. Acum vine întrebarea, un copil de budiști ce motive ar avea să treacă la ortodocși ca să fie mântuit? De ce Dumnezeu l-ar judeca nefavorabil fiindcă nu și-a părăsit religia strămoșilor lor? Înțeleg să-i judece nefavorabil pe cei care au văzut minunile și semnele cu care a lucrat Dumnezeu prin Biserică în primul secol, și inima lor nu a fost deloc mișcată, dar astăzi? Viața religioasă creștină din ziua de astăzi decurge într-o altă paradigmă, sub umbrela unor religii instituționalizate axate pe beneficii materiale, fără Duhul sfânt și deci fără lucrarea lui Dumnezeu în mijlocul acestor religii.

Edited by dark, 08 June 2018 - 17:53.


#44
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 08 iunie 2018 - 17:51, said:

Astăzi nu există așa ceva,
n-ai auzit niciodata de vreun medic care sa marturiseasca ca a fost martorul unei minuni? Eu am auzit. Si chiar mai multi, nu unul. Si barbati si femei.
Crezi ca Hristos a murit pe cruce deoarece era multumit de organizatiile religioase? Nu, Hristos nu a patimit din aceasta cauza.

#45
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSigned_on_ice, on 08 iunie 2018 - 16:09, said:

Depinde cum te raportezi la minune Posted Image
Astazi ai sansa sa descoperi minunatiile Tatalui ceresc. Cand savantii au construit microscoape puternice si au cercetat celula biologica chiar s-au minunat de ce au descoperit.

Deci minunile sunt pentru necredinciosi, iar daca credinciosii asteapta minuni aceia nu sunt credinciosi .

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 08 iunie 2018 - 17:59, said:

n-ai auzit niciodata de vreun medic care sa marturiseasca ca a fost martorul unei minuni?

Acestea sunt minunile geniului uman, nu minuni divine.

Minuni care să confirme Cuvântul, ai așa ceva?

#47
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 08 iunie 2018 - 18:39, said:

Acestea sunt minunile geniului uman, nu minuni divine.
aha, cand medicul trimite pacientul (sa moara-n patul lui) acasa si pacientul se face bine impotriva tuturor probabilitatilor stiintei, vorbim de minuni ale geniului uman... da, bine. Ce sa zic...
Si ce sa vezi? Coincidenta! S-a rugat si biserica pentru el.

Edited by dapix, 08 June 2018 - 18:48.


#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Acestea sunt minuni de conjunctură. Nu pot fi dovedite, nu sunt evidente. Nu există o evidență a lor.
Arată-mi măcar o singură pagină din Biblie, în care poporul lui Dumnezeu nu a fost condus de profeți sau apostoli.Posted Image
Cu alte cuvinte când Dumnezeu s-a implicat, atunci degetul Lui a fost la lucru și cine se împotrivea, era judecat. Dar astăzi, nu vedem decât înșelătorii în domeniul religios, de aceea, consider că totul s-a restartat la 0 și nimeni nu va fi judecat pe baza apartenenței religioase. Budistul are aceleași șanse ca și penticostalul, fiindcă ambii sunt în Babilon, adică în religia falsă, înșelătoare.

#49
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postdark, on 09 iunie 2018 - 08:20, said:

Acestea sunt minuni de conjunctură. Nu pot fi dovedite, nu sunt evidente. Nu există o evidență a lor.
Arată-mi măcar o singură pagină din Biblie, în care poporul lui Dumnezeu nu a fost condus de profeți sau apostoli.Posted Image
Cu alte cuvinte când Dumnezeu s-a implicat, atunci degetul Lui a fost la lucru și cine se împotrivea, era judecat. Dar astăzi, nu vedem decât înșelătorii în domeniul religios, de aceea, consider că totul s-a restartat la 0 și nimeni nu va fi judecat pe baza apartenenței religioase. Budistul are aceleași șanse ca și penticostalul, fiindcă ambii sunt în Babilon, adică în religia falsă, înșelătoare.
Dumnezeu se implica si in Noul Testament
Dacă Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi El vă va da un alt Mângâietor, care să fie cu voi pentru totdeauna, Duhul adevărului
Dar sub conditie.

Edited by Signed_on_ice, 09 June 2018 - 12:57.


#50
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSigned_on_ice, on 09 iunie 2018 - 12:57, said:

Dumnezeu se implica si in Noul Testament
Posted Image
Mai aveti dume din acestea ?

View PostSigned_on_ice, on 09 iunie 2018 - 12:57, said:

Dacă Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi El vă va da un alt Mângâietor, care să fie cu voi pentru totdeauna, Duhul adevărului
Dar sub conditie.
Ai idee care sunt poruncile lui isus ?
Duhul adevarului e floare rara printre "crestinii" de duminica.
Aha, conditii si conditii. Numai ca Tatal ceresc a facut o promisiune :"Voi pune Duhul Meu in inima lor . . ." .Deci e promisiune facuta de EL , si se va tine de Cuvant .Posted Image

Vorbirea "duhovniceasca" nu se prinde de orsicine . Un alt Mangaietor inseamna ca vor fi fericiti de vestea cereasca, si nu ca ar fi o alta persoana divina. E ca si cum as spune ca voi trimite un mesaj de incurajare.

#51
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Eu nu pricepi ce scrii, despre ce scrii, de cate ori te citesc am impresia ca am intrat pe aria de paranormal :)

#52
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSigned_on_ice, on 09 iunie 2018 - 14:25, said:

Eu nu pricepi ce scrii, despre ce scrii, de cate ori te citesc am impresia ca am intrat pe aria de paranormal Posted Image
Ce anume nu pricepi ?  Incearca sa citesti separat , analizeaza (cugeta fiecare cuvant) si revino cu intrebari . Mai era unul ce nu intelegea ce scriu. Banuiesc ca nu depasise nivelul clasei intai.

Edited by pacopaco1967, 09 June 2018 - 14:45.


#53
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Nu revin cu intrebari la cei lipsiti de maniere.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 09 iunie 2018 - 12:57, said:

Dumnezeu se implica si in Noul Testament
Dacă Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi El vă va da un alt Mângâietor, care să fie cu voi pentru totdeauna, Duhul adevărului
Dar sub conditie.
În Noul testament se implică dar ce există astăzi în domeniul religios este altceva ceea ce ne arată faptul că grupările religioase actuale nu au Duhul sfânt. De ce ar fi judecat un musulman sau budist că nu s-a botezat la una din ofertele religioase actuale, care evident nu sunt produsul Duhului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate