Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul despre EasyJet

- - - - -
  • Please log in to reply
852 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca operatorii LC nu se omoara cu reclama, la radio/tv/presa nici atat. Prin vestul Europei e o campanie aproape agresiva intre operatori... Sa fie managementul de vina ?

#20
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View PostMembruAnonim, on Sep 4 2007, 23:05, said:

Vad ca operatorii LC nu se omoara cu reclama, la radio/tv/presa nici atat. Prin vestul Europei e o campanie aproape agresiva intre operatori... Sa fie managementul de vina ?

Totusi am vazut afise prin Bucuresti cu Aegean Airlines, Alpi Eagles, Blue Air si MyAir (chiar pe taxi-uri).

La noi nu e chiar asa de simplu... Degeaba pui o mie de afise peste tot prin tara, daca romanului i se pare ca suna a teapa, mai ales ca trebuie sa platesti pe internet. Iar cand romanu crede ca acel card de plastic se foloseste doar cand isi ridica salariul de la bancomat... mai e cale lunga pana sa fie convins altfel.
Plus ca mai toate companiile low-cost se concentreaza in Bucuresti, care oricum e cu mult peste toata tara (nu neaparat orasele mari, gen Cluj, Timisoara, Iasi etc.) in ce priveste informarea, accesul la banci, internet etc... Astfel ca unui cetatean din nordul Moldovei, de ex., care se deplaseaza in Spania, ii este mult mai usor sa se urce intr-un autocar (reteaua de statii de autocare este bine dezvoltata in toata tara), mai ales ca poate se care dupa el ceva mai multe bagaje, decat sa vina pana la Bucuresti cu trenul / microbuzul, sa ia teapa de la taximetristi sau sa fie nevoiti sa se descurce cu transportul in comun in Bucuresti... si apoi sa ajunga in aeroport, unde nu prea are habar cum stau lucrurile...

Cat despre easyJet, ar fi fost oportun sa puna un afis mai mare prin centrul orasului (de genul celor care stau atasate pe peretii blocurilor) sau macar un afis la aeroport.

#21
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postnic_biso, on Sep 5 2007, 08:33, said:

La noi nu e chiar asa de simplu... Degeaba pui o mie de afise peste tot prin tara, daca romanului i se pare ca suna a teapa, mai ales ca trebuie sa platesti pe internet. Iar cand romanu crede ca acel card de plastic se foloseste doar cand isi ridica salariul de la bancomat... mai e cale lunga pana sa fie convins altfel.

EasyJet va fi in mod clar dezavantajat din cauza reticentei romanilor de a-si cumpara biletele de avion pe net. Cred ca nu este o eroare daca afirm ca toate companiile LCC de la noi isi vand biletele si prin agentii, dar EasyJet nu o sa faca asta pentru ca singura modalitate de a cumpara bilete la EZY este pe internet.

Din pacate, in  Romania mai e cale lunga pana cand cumpararea unui bilet de avion si rezervarea de hoteluri nu vor mai fi sinonime cu iesitul din casa si mersul la un birou de voiaj...

#22
johndoe13

johndoe13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.07.2007
Stimate client,

Întrucât aeroportul Baneasa nu întruneste în acest moment conditiile de siguranta easyJet, compania va operera temporar  zborurile de pe aeroportul Bucuresti Otopeni "Henri Coanda".

easyJet colaboreaza în continuare cu aeroportul Bucuresti Baneasa si asteapta o confirmare a procedurilor înainte de a-si începe activitatea pe acest aeroport. Compania aeriana spera sa primeasca un raspuns pozitiv din partea conducerii aeroportului în scurt timp, pentru a putea începe operatiunile pe aeroportul Baneasa, conform planificarii initiale.

Toti pasagerii easyJet  care au facut rezervari pâna la data de 23 septembrie vor zbura de pe aeroportul Otopeni. Toti pasagerii care zboara de la Milano la Bucuresti vor ateriza pe aeroportul Otopeni.

Toti pasagerii care vor zbura dupa data de 23 septembrie sunt rugati sa viziteze site-ul easyJet în cursul saptamânii viitoare pentru informatii suplimentare

Cu stima

Echipa easyJet

#23
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postjohndoe13, on Sep 7 2007, 17:33, said:

Stimate client,

Întrucât aeroportul Baneasa nu întruneste în acest moment conditiile de siguranta easyJet, compania va operera temporar  zborurile de pe aeroportul Bucuresti Otopeni "Henri Coanda".

easyJet colaboreaza în continuare cu aeroportul Bucuresti Baneasa si asteapta o confirmare a procedurilor înainte de a-si începe activitatea pe acest aeroport. Compania aeriana spera sa primeasca un raspuns pozitiv din partea conducerii aeroportului în scurt timp, pentru a putea începe operatiunile pe aeroportul Baneasa, conform planificarii initiale.

Am vazut si eu comunicatul de presa de pe site-ul EasyJet. Ma intreb ce i-a deranjat asa rau la Baneasa, ca sa anunte aceasta modificare doar cu trei zile inainte de primul zbor de la Milano. Sa fie pista prea scurta (inca in reparatii)? Sa fie spatiul mic din aerogara? Alte sugestii?

#24
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007

View Postmihairosioru, on Sep 8 2007, 01:01, said:

Am vazut si eu comunicatul de presa de pe site-ul EasyJet. Ma intreb ce i-a deranjat asa rau la Baneasa, ca sa anunte aceasta modificare doar cu trei zile inainte de primul zbor de la Milano. Sa fie pista prea scurta (inca in reparatii)? Sa fie spatiul mic din aerogara? Alte sugestii?

De unde exact aveti aceasta informatie cu schimbarea aeroportului? Eu am bilete pentru Milano pentru 27 septembrie. M-am uitat acum pe site-ul lor (www.easyjet.com), dar nu am gasit nimic despre schimabrea aeroportului. Puteti sa-mi dai ti mie va rog link-ul cu informatia de mai sus? Exista site in limba romana?

Multumesc

#25
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007

View Postadster, on Sep 10 2007, 14:48, said:

De unde exact aveti aceasta informatie cu schimbarea aeroportului? Eu am bilete pentru Milano pentru 27 septembrie. M-am uitat acum pe site-ul lor (www.easyjet.com), dar nu am gasit nimic despre schimabrea aeroportului. Puteti sa-mi dai ti mie va rog link-ul cu informatia de mai sus? Exista site in limba romana?

Multumesc
Am gasit intr-un rfinal comunicatul de presa de la ei de pe site: https://www.easyjet....bbu_to_otp.html
Sper sa fie totul OK. E cam aiurea faptul ca nu pun la dispozitie macar un numar de telefon pentru Romania, sa poata omul sa se intereseze referitor la zborul lui. Se pare ca si numerele lor de telefon din afara au tarife speciale, sunt mai scumpe:
http://easyjet.custh...amp;p_topview=1

#26
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
@adster: Atentie, in comunicatul respectiv, dar si intr-un articol publicat astazi in WallStreet ( http://www.wall-stre...ol/Turism/33007 ), scrie ca in aproximativ doua saptamani EZY ar putea zbura de pe BBU, asa cum a fost programat initial. Dar sunt convins ca veti primi un email de la ei cu cateva zile inainte de zbor.

#27
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Eu am venit ieri dimineata cu Easyjet de la Milano, cu prima lor cursa (de fapt veneam de la Ibiza, dar am schimbat la Milano). A fost ok si intr-adevar am aterizat pe Otopeni (imi trimisesera mail, dar noi lasasem deja masina in Baneasa la plecare, asa ca a trebuit sa ajungem cumva din Otopeni in Baneasa sa recuperam masina).

#28
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostPhx', on Sep 11 2007, 10:40, said:

Eu am venit ieri dimineata cu Easyjet de la Milano, cu prima lor cursa (de fapt veneam de la Ibiza, dar am schimbat la Milano). A fost ok si intr-adevar am aterizat pe Otopeni (imi trimisesera mail, dar noi lasasem deja masina in Baneasa la plecare, asa ca a trebuit sa ajungem cumva din Otopeni in Baneasa sa recuperam masina).

Cum a fost zborul? Poate faci un trip report. Ai fotografii?

#29
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007
Buna,
Ma numar si eu printre cei f. incantati de venirea easyjet in Rom. Am auzit numai lucruri bune despre ei. Ca atare am si rezervat bilete, dar am o nelamurire si poate ma ajutati cu un raspuns: pe confirmarea rezervarii imi apare: "x hold bag(s) per flight between all parangers combined". Ce inseamna?

Multumesc.

#30
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postdeea80, on Sep 11 2007, 18:08, said:

Buna,
Ma numar si eu printre cei f. incantati de venirea easyjet in Rom. Am auzit numai lucruri bune despre ei. Ca atare am si rezervat bilete, dar am o nelamurire si poate ma ajutati cu un raspuns: pe confirmarea rezervarii imi apare: "x hold bag(s) per flight between all parangers combined". Ce inseamna?

Multumesc.

Salut. Cred ca tu nu ai platit pentru bagajul de cala. Daca nu o sa ai bagaj de cala, ci doar de mana, e ok. Daca nu, trebuie ori sa platesti on-line, ori direct la check-in. Daca tin bine minte, pretul este de 3 euro per pasager per segment. La mine pe bilet scrie "1 hold bag(s) per flight between all parangers combined".

Cred ca cel mai bine le scrii lor un email folosindu-te de formularul de contact din sectiunea help. Mai nou raspund foarte rapid.

#31
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postmihairosioru, on Sep 11 2007, 13:35, said:

Cum a fost zborul? Poate faci un trip report. Ai fotografii?

Nu stiu ce as putea scrie mai mult. Zbor ok, cu nimic deosebit fata de alte zboruri. Airbus 319 dar cu unica deosebire ca scaunele nu erau prevazute cu buton pt lasare pe spate, deci esti nevoit sa stai cu spatarul in pozitie verticala. Avion plin. Bauturi contra cost, plus Duty free. Plecare la 7.00 in loc de 6.45 (schimbare anuntata pe monitor), aterizare la 10.05 (5 min intarziere) pe Otopeni in loc de Baneasa (schimbare anuntata pe mail cu 3 zile inainte). Nu se dau locuri, ci te asezi unde vrei, la fel ca la WizzAir. La pretul platit (vreo 23 euro de persoana, Milano-Buc, taxe incluse) mi se pare super-ok.
Circul mult cu avionul si prefer low-cost, deci stiu ca la aceste preturi poti avea si surprize, oricum Easyjet e companie serioasa, deci se poate avea incredere in ei.

Edited by Phx', 12 September 2007 - 01:03.


#32
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostPhx', on Sep 11 2007, 23:50, said:

Nu stiu ce as putea scrie mai mult. Zbor ok, cu nimic deosebit fata de alte zboruri.

Exact ce vroiam sa aud. Pentru asta imi plac si mie cei de la EZY. Pret mic, zboruri care nu ies cu nimic in evidenta, dar care te duc la timp la destinatie. Eu unul sper ca vor mai deschide ceva rute din RO. Poate spre Berlin, poate spre Bruxelles.

#33
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postmihairosioru, on Sep 11 2007, 23:26, said:

Salut. Cred ca tu nu ai platit pentru bagajul de cala. Daca nu o sa ai bagaj de cala, ci doar de mana, e ok. Daca nu, trebuie ori sa platesti on-line, ori direct la check-in. Daca tin bine minte, pretul este de 3 euro per pasager per segment. La mine pe bilet scrie "1 hold bag(s) per flight between all parangers combined".

Cred ca cel mai bine le scrii lor un email folosindu-te de formularul de contact din sectiunea help. Mai nou raspund foarte rapid.

Am platit 9 EUR (am luat 3 bilete). Aha, deci taxa asta e pt bagajul de cala. Am vazut ca pe pag. 2 cred, era si o referire la bagajul de mana - dadeau dim. max. Oricum o sa le scriu un mail sa fiu sigura.

Multam!

#34
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostPhx', on Sep 11 2007, 11:40, said:

Eu am venit ieri dimineata cu Easyjet de la Milano, cu prima lor cursa (de fapt veneam de la Ibiza, dar am schimbat la Milano). A fost ok si intr-adevar am aterizat pe Otopeni (imi trimisesera mail, dar noi lasasem deja masina in Baneasa la plecare, asa ca a trebuit sa ajungem cumva din Otopeni in Baneasa sa recuperam masina).

Si eu am venit cu ei de la Milano pe 13 septembrie (15 euro), dupa ce zburasem tot cu ei de la Amsterdam la Milano cu o zi inainte (33 euro) si de la Berlin la Copenhaga (25 euro) pe 7 septembrie. Am rezervat biletele pe Internet, cam cu 3 saptamani inainte (pe urma preturile au mai crescut), mi s-au parut OK la toate capitolele: pret (ne interesa ruta Amsterdam-Bucuresti, dar dintr-o bucata ar fi fost scump, orice varianta am fi ales, asa am iesit la pretul de 48 euro, ceea ce ni s-a parut convenabil), respectarea orarului de zbor (de fiecare data au plecat la timp si au ajuns cu 10-15 minute mai devreme fata de plan), calitatea zborului, comportamentul echipajului fata de calatori (sunt foarte zambareti tot timpul, mai ales barbatii-stewarzi, te binedispun numai cand ii vezi)! Singura problema la zborurile astea "legate" este faptul ca nu reusesti sa scapi de cateva ore de zacut prin aeroporturi... si cand asta se intampla noaptea, iar aeroportul respectiv nu are legaturi cu orasul, innebunesti pe scaunele incomode din salile de asteptare (noi am zacut astfel la Milano pentru ca plecarea spre Bucuresti era la 6:45, iar ultimul tren/autobuz dinspre Milano este la ora 23)!

Despre modificarea Baneasa->Otopeni am fost informati cu 2-3 zile inainte atat prin mail, cat si prin telefon. Este recomandabil sa lasati numarul de mobil cand rezervati biletele pentru a fi la curent cu modificarile ce pot aparea (asta evident in cazul in care nu carati laptopul dupa voi).

#35
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfly_dream, on Sep 15 2007, 01:11, said:

Singura problema la zborurile astea "legate" este faptul ca nu reusesti sa scapi de cateva ore de zacut prin aeroporturi...

Stie cineva, pot lasa bagajele in Vienna Schwechat cateva ore sa ma plimb prin oras 3-4 ore intre doua zboruri. Am fost pe Schwechat, dar atunci nu m-a interesat chestia asta si nici pe alt aeroport. E prima data cand am aprox. 7 ore intre 2 zboruri si nu stiu daca pot lasa bagajele, contra cost cum este in gari.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pot lasa fara probleme :) probabil costa cca. 5 EUR , intreaba la informatii odata ce ajungi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate