Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre EasyJet

- - - - -
  • Please log in to reply
852 replies to this topic

#37
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 metalactual, on Sep 15 2007, 16:56, said:

Stie cineva, pot lasa bagajele in Vienna Schwechat cateva ore sa ma plimb prin oras 3-4 ore intre doua zboruri. Am fost pe Schwechat, dar atunci nu m-a interesat chestia asta si nici pe alt aeroport. E prima data cand am aprox. 7 ore intre 2 zboruri si nu stiu daca pot lasa bagajele, contra cost cum este in gari.

In Venezia am putut face chestia asta, dar in Valencia nu. Oricum, daca aeroportul nu are depozit de bagaje, se pot lasa in gara, in cel mai rau caz.

#38
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007

 deea80, on Sep 11 2007, 20:08, said:

Buna,
Ma numar si eu printre cei f. incantati de venirea easyjet in Rom. Am auzit numai lucruri bune despre ei. Ca atare am si rezervat bilete, dar am o nelamurire si poate ma ajutati cu un raspuns: pe confirmarea rezervarii imi apare: "x hold bag(s) per flight between all parangers combined". Ce inseamna?

Multumesc.

Parerea mea e ca se refera la numarul de bagaje de cala pe care ai voie sa le iei. De exemplu, eu am rezervate bilete pentru 2 persoane pentru Milano, si pe rezervarea on-line scrie:
2  Hold bag(s) per flight between all passengers combined
The 2 passenger(s) in this booking may check in a combined total of 2 hold bag(s). The 20kg hold bag weight allowance (per passenger) does not increase with the addition of further hold bags.


De aici eu inteleg ca in total putem avea maxim 2 bagaje de cala, care impreuna pot cantari 40 kg (20kg pentru fiecare pasager). Exprimarea "between all passangers combined" cred ca se refera la faptul ca bagajele pot fi comune, nu trebuie sa se prezinte fiecare cu bagajul lui. La zborurile clasice, fiecare pasager are numarul lui de inregistrare si propriul cod de bagaje. Nu poate exista un bagaj comun pentru mai multi pasageri. Aici probabil e un singur cod pentru ambele bagaje, si cre ca dea aia au ales forma aia de exprimare.

#39
Nickless

Nickless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.11.2004
A mai avut cineva probleme cu e-mailurile de la EasyJet ? Mi-am facut cont si am selectat HTML full cu poze si nu primesc mailuri de la ei (am cumparat si bilete si nu am primit mailurile de confirmare, ar fi trebuit vreo 3 sa primesc.) . Acum am schimbat pe text only, no pictures si le primesc.
Atentie deci, daca nu primiti mailuri, verificati ce se intimpla.

Mi-am luat bilet pentru Londra in decembrie si vad ca au anulat cateva zboruri, oare nu s-au vandut biletele ? Adevarul este ca preturile continua sa fie mici si acum, la mai bine de o luna dupa ce s-au pus in vanzare biletele, oare daca nu-si fac reclama lumea nu stie de ei ? Oricum politica lor in cazul zborurilor anulate e ok, iti trimit mail (pe care eu nu l-am primit :) ) si iti zic ca e o problema cu zborul si te invita sa-l schimbi, ai voie sa schimbi pe gratis zborul anulat + un zbor de legatura (nu mai stiu exact formularea dar parca era cu plecare/sosire in una din destinatii si scuze pentru informatiile cu "parca" dar parca zborul asta de legatura ti-l dadeau pe gratis). Mi se pare de bun simt, in cazul meu s-a anulat zborul de duminica si n-aveau sa-mi ofere decat sambata sau luni sau mai tarziu. Mie imi trebuia tot duminica, nu vroiam sa mai raman o noapte (scria pe undeva ca daca trebuie sa ramai o noapte iti platesc ei cazare + transport la aeroport dar n-am intrebat daca se aplica si in cazul meu) asa ca le-am cerut banii inapoi pe segmentul anulat si mi i-au dat fara probleme.

Singura "buba" e ca, intr-adevar, telefon pentru Romania nu exista si asta mi se pare o mare prostie. Stiu multa lume care nu are incredere/nu stie sa isi cumpere bilete on-line si prefera sa vorbeasca la telefon/in agentie chiar daca da niste bani in plus. Telefoanele sunt doar in tari straine, in limbi straine, si costa mult... Schimbarile cum a fost cea din cazul meu se fac on-line dar banii inapoi ti-i dau doar daca suni.

#40
adster

adster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.03.2007
Am primit si eu mail de notificare in legatura cu aeroportul folosit. Deocamdata se va folosi Otopeniul pana in data de 25 octombrie.

As a result of Baneasa Airport not meeting our operational requirements at this time, easyJet will temporarily operate its new Bucharest
services from Otopeni Airport.

easyJet is working with Baneasa Airport and is waiting for further confirmation of operational procedures before it can commence its new
services. The airline hopes to receive a positive response from the airport shortly and commence services from Baneasa as planned.

All easyJet passengers who have booked to travel up to 25 October should go to Otopeni Airport to check in as normal, the flight departure
times remain the same. All passengers travelling from Milan to Bucharest during this period should be aware they will land at Otopeni Airport.

For passengers travelling after 25 October please refer to the easyJet website next week for updated information.


#41
facultate2007

facultate2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2007
Asta inseamna ca daca plec pe 20 acuma la milano merg pe Otopeni sigur ?

Daca se inteleg intre timp...

#42
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Nickless, on Sep 24 2007, 16:32, said:

Singura "buba" e ca, intr-adevar, telefon pentru Romania nu exista si asta mi se pare o mare prostie. Stiu multa lume care nu are incredere/nu stie sa isi cumpere bilete on-line si prefera sa vorbeasca la telefon/in agentie chiar daca da niste bani in plus. Telefoanele sunt doar in tari straine, in limbi straine, si costa mult... Schimbarile cum a fost cea din cazul meu se fac on-line dar banii inapoi ti-i dau doar daca suni.

Am avut rezervari la ei pentru 3 zboruri in septembrie. Cum totul facea parte dintr-un voiaj mai lung, nu prea am avut ocazia sa intram pe Internet ca sa verificam eventualele modificari (desi aveam un stres maricel din cauza asta, zborurile fiind toate cu companii low cost). La un moment dat, cam cu 48 de ore inaintea unui zbor cu ei, am primit un telefon (aveam activat roamingul), in care o tipa ne spune in cea mai corecta si clara romana posibila, ca vom ateriza la Otopeni. Am verificat apoi si ne trimisesera si mail cam tot atunci, deci eu zic ca sunt destul de seriosi si nu ramai neanuntat/nerezolvat! Sper sa-si extinda numarul de destinatii...., sunt ieftini de tot si personalul e tare simpatic!

#43
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 fly_dream, on Sep 25 2007, 15:20, said:

Sper sa-si extinda numarul de destinatii...., sunt ieftini de tot si personalul e tare simpatic!

Slabe sanse. Eu am impresia ca EZY nu este deloc hotarat pentru estul Europei. La Budapesta opereaza aceleasi rute de ani de zile, nu cred ca au de gand sa investeasca mai mult la Bucuresti. Eu si asa sunt surpins ca au deschis trei rute inca de la bun-inceput.

#44
OperaOperaOpera

OperaOperaOpera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2007
Sa nu uitam ca sunt rute pe care este o concurenta ridicata.

#45
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
salut,
am si eu de gand sa imi fac o rezervare la easyjet pt. decembrie si la detaliile despre card imi cere si un Security code, ce trebuie sa ii scriu acolo ? doar nu codul pin, nu ?!!!?!!
si apoi inca o intrebare: biletele de unde le ridic, de la aeroport de la check in, sau de la vreo agentie de bilete ?
multumesc!

Edited by c0rneliu, 28 September 2007 - 12:55.


#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 c0rneliu, on Sep 28 2007, 12:53, said:

salut,
am si eu de gand sa imi fac o rezervare la easyjet pt. decembrie si la detaliile despre card imi cere si un Security code, ce trebuie sa ii scriu acolo ? doar nu codul pin, nu ?!!!?!!
si apoi inca o intrebare: biletele de unde le ridic, de la aeroport de la check in, sau de la vreo agentie de bilete ?
multumesc!

citeste aici:

https://secure.bmtmi...s/info/CVV.html

http://en.wikipedia....d_Security_Code

in general la plata cu cardul se cere:

The CVV2 is a 3- or 4-digit value printed on the card or signature strip, but not encoded on the magnetic stripe.

MasterCard, Visa and Discover credit and debit cards have a 3-digit code, called the "CVC2" (card validation code), "CVV2" (card verification value), and "CID" (card identification number), respectively. It is not embossed like the card number, and is always the final group of numbers printed on the back signature panel of the card. New North American MasterCard and Visa cards feature the "CVC2" in a separate panel to the right of the signature strip.[1] This has been done to prevent overwriting of the numbers by signing the card.
American Express cards have a 4-digit code printed on the front side of the card above the number, referred to as the CID. It is printed flat, not embossed like the card number.


Deci, pe spatele cardului ( pe banda unde semnezi cardul ) sunt ultimele 3 cifre. Exista 2 grupuri acolo, primul de patru cifre si al doilea de trei cifre - acesta din urma este cel cerut la tranzactie. Asta la Visa si Mastercard, la American Express sunt 4 cifre - nu stiu exact ca nu am asa ceva, dar asa inteleg din ce scrie mai sus. Vezi ce card ai si 99% vei avea CVV2 format din ultimele 3 cifre.

Obs: codul PIN nu il spui niciodata, nimanui ( nevestei in special  :lol: ) si nu se cere niciodata la aceste tranzactii.

Biletul iti vine in format electronic pe adresa de e-mail indicata de tine sau il mai gasesti in "my booking" dupe ce te loghezi ca user. La unele comp. poate venii la cere ( contra cost ) si ca SMS pe mobil sau pe fax. Oricum "biletul" este de fapt un numar.

Cumpara linistit si calatorie placuta !

Edited by metalactual, 28 September 2007 - 13:43.


#47
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
mersi mult pentru lamurire !

#48
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
http://www.wall-stre...ol/Turism/33754

easyJet colaboreaza cu J'Info Tours pentru a-si extinde prezenta pe piata romaneasca

2 Octombrie 2007

Compania aeriana britanica easyJet a decis sa initieze in Romania cooperarea cu agentia de turism J’Info Tours, cu scopul de a-si extinde prezenta pe piata romaneasca si de a diversifica optiunile de rezervare pentru clientii sai.

Pentru prima data in istoria companiei, easyJet a decis sa aiba o colaborare de acest gen in Romania, pentru a oferi oportunitati sporite clientilor sai, care vor putea face rezervari si prin alte modalitati decat cea internationala, online, in cazul in care acestia nu au posibilitatea de a se conecta la site-ul companiei.

“Romania are un potential foarte important al segmentului de piata low-cost, iar oferta easyJet de a zbura catre Italia, Spania si Marea Britanie va deveni acum si mai accesibila potentialilor clienti. Practic, oricine va putea face rezervari de bilete easyJet, chiar daca nu are acces la Internet sau nu detine un card pentru a face plati online”, a spus Peter Voets, easyJet Marketing Director Romania

„easyJet pune la dispozitie clientilor sai servicii de inalta calitate la preturi extem de avantajoase, ceea ce vine in perfecta corelare cu strategia J’Info Tours de a oferi cele mai bune pachete de destinatii si operatori aerieni. Din propria experienta de zbor cu easyJet, pot confirma faptul ca aceasta companie ofera servicii performante atat in ceea ce priveste abilitatile echipajelor de zbor, cat si in ceea ce priveste flota, formata din cele mai noi aeronave din Europa,“ a spus Carmen Pavel, Presedinte J’Info Tours.

Interesul ridicat manifestat deja de clientii romani pentru zborurile easyJet au determinat si alte agentii de turism sa ofere spre vanzare bilete pentru cursele companiei.

easyJet are o flota compusa din 137 de aeronave care acopera 338 rute intre 87 aeroporturi din 23 tari. Compania a transportat peste 36 milioane de pasageri in ultimele 12 luni.

#49
cipri2205

cipri2205

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.10.2007
sal... vad foarte multe discutii si nu am apucat sa citesc tot...ma intereseaza daca sun taxe ascunse .... la cei de la easy jet....ma refer daca platesc biletul on-line trebuie sa mai platesc ceva de la intrarea mea pe aeroport pana la iesirea din aeroportul destinatie ..si inca ceva pot plati cu carte de credit sau de debit numai in valuta?mersi mult

#50
cipri2205

cipri2205

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.10.2007
mai am o intrebare....asigurarea e obligatorie...?sau care e faza..?mersi mult

#51
cipri2205

cipri2205

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.10.2007
am apucat sa citesc regulamentele pt bagaje si tot ce au ei pe acolo..poate cineva sa fac un rezumat...ce ai voie sa ai la tine ce nu ai voie sa ai....mersi mult...

#52
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 cipri2205, on Oct 9 2007, 11:04, said:

sal... vad foarte multe discutii si nu am apucat sa citesc tot...ma intereseaza daca sun taxe ascunse .... la cei de la easy jet....ma refer daca platesc biletul on-line trebuie sa mai platesc ceva de la intrarea mea pe aeroport pana la iesirea din aeroportul destinatie ..si inca ceva pot plati cu carte de credit sau de debit numai in valuta?mersi mult

Nu sunt nici un fel de taxe ascunse. Pretul total este cel indicat in ultima faza cumpararii biletului, inainte sa introduci datele cardului. In afara de asta, nu mai platesti nimic altceva la aeroport. Ai grija insa la bagaj, daca ai bagaj de mana trebuie sa-l treci pe bilet. Si ai grija si la greutatea lui, sa nu ai mai mult de 20 de kilograme. Ce e extra se plateste.

Poti plati cu orice fel de card de debit sau de credit, in lei sau in valuta. Schimbul valutar este facut automat. Totul este ca respectivul card sa fie autorizat de banca pentru platile on-line.

#53
cipri2205

cipri2205

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.10.2007

 mihairosioru, on Oct 9 2007, 17:35, said:

Nu sunt nici un fel de taxe ascunse. Pretul total este cel indicat in ultima faza cumpararii biletului, inainte sa introduci datele cardului. In afara de asta, nu mai platesti nimic altceva la aeroport. Ai grija insa la bagaj, daca ai bagaj de mana trebuie sa-l treci pe bilet. Si ai grija si la greutatea lui, sa nu ai mai mult de 20 de kilograme. Ce e extra se plateste.

Poti plati cu orice fel de card de debit sau de credit, in lei sau in valuta. Schimbul valutar este facut automat. Totul este ca respectivul card sa fie autorizat de banca pentru platile on-line.


mersi mult de informatii...acum pot sa-mi rezerv bilet linistit...

#54
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007

 mihairosioru, on Oct 9 2007, 17:35, said:

Ai grija insa la bagaj, daca ai bagaj de mana trebuie sa-l treci pe bilet. Si ai grija si la greutatea lui, sa nu ai mai mult de 20 de kilograme. Ce e extra se plateste.

sa inteleg ca daca am o gentuta cu mine se plateste, dar pentru bagajele pe care le dau la bagaje (in cala), nu se plateste ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate