Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Totul despre EasyJet

- - - - -
  • Please log in to reply
852 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca cei de la EasyJet au venit si in Romania, am zis sa deschis un topic dedicat lor, cum sunt si cele pentru BlueAir, SkyEurope, WizzAir, etc. , in felul asta discutiile vor fi mai usor de urmarit.

Am simulat o cursa spre Londra in Noiembrie , plecare pe 21 Noiembrie , retur 28 , pret cu taxe + bagaj de mana (6 EUR) = 64,78 EUR , nu-i rau deloc pana la Londra.

#2
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Buna idee cu topicul.

easyJet are intr-adevar niste preturi incredibile... Preturile pentru Londra sunt cu mult mai mici decat ce ofera Wizz Air sau Blue Air. Wizz Air a profitat de faptul ca, pentru o vreme, a fost singura companie low-cost care oferea zboruri catre Londra, si a marit excesiv preturile biletelor... Iar la Blue Air nu gasesti niciodata nimic mai ieftin de 100 euro dus-intors... Asa ca easyJet isi cam "sparge" concurenta! Plus ca opereaza pe Gatwick, al doilea aeroport ca marime din Londra dupa Heathrow, fiind mult mai bine conectat cu orasul decat Luton si Stansted, pe care opereaza Wizz Air respectiv Blue Air.

Si easyJet e prima companie low-cost care lanseaza curse directe Bucuresti - Madrid. Sunt anumite zile in care un zbor dus Madrid - Bucuresti costa doar 11,49 euro, pentru o distanta de 2500 km... Adica o medie de 0,45 euro / 100 km. Cu mult mai ieftin decat CFR.  ;)

Eu deja am cumparat 4 bilete si e doar inceputul...
Apropo, voi posta poze cu aeronava easyJet pe topicul acesta, in 10 septembrie, cand e primul zbor de la Milano. :D

Edited by nic_biso, 03 September 2007 - 07:41.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Misto ca pleaca spre Londra cu preturile astea, deja poti sa imi fac plecarea in alt oras din Europa direct din Londra si tot ies mai ieftin ca la alte companii , + ca am o multime de alte orase sa aleg cu plecarea din Londra , orase la care nu au acces alti operatori low cost din Romania cum ar fi: Amsterdam, Faro, Ibiza, Palma, Marrakech, Menorca, etc. , bine nu zic ca daca iau un zbor Wizz pana in ... Germania sau unde mai zboara ei , nu gasesc zbor de conexiune spre orasele astea, dar din Londra cred ca iau un pret mai bun

#4
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 MembruAnonim, on Sep 3 2007, 13:13, said:

Misto ca pleaca spre Londra cu preturile astea, deja poti sa imi fac plecarea in alt oras din Europa direct din Londra si tot ies mai ieftin ca la alte companii...

Da, asa e... Londra are 5 aeroporturi, asa ca poti merge oriunde in Europa cu low-cost. La fel si cu Milano, Madrid, alte hub-uri importante.
Spre exemplu, ca sa ajungi in Polonia ieftin, poti lua Bucuresti - Londra cu easyJet si din Londra spre Polonia cu easyjet, Ryanair etc... La fel si cu tarile scandinave.
E interesant si oarecum ciudat ca trebuie sa strabati distante mai mari (in km dar si ca timp), ca sa platesti mai putin catre o anumita destinatie in Europa. Desi logic ar fi sa fie invers... Insa eu unul nu ma plang. Atata timp cat nu trebuie sa ajung undeva urgent (si de obicei nu trebuie), eu merg dupa regula "the longer, the better", ca sa adaug mai multi km / multe ore / multe zboruri la statistica zborurilor personale.  :coolspeak:

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact asa ma multumesc si eu :) Din contra, chiar ma bucur uneori ca mai vad cate ceva nou , un aeroport, o ora doua dintr-un oras, etc. Misto si pentru pasagerii care pleaca spre SUA/Canada :) Chiar daca delta a introdus cursa directa BUC-NYC , din UK iesi cu 150 EUR mai ieftin oricum daca ei linie gen AA/NW/SW/Virgin din Londra

#6
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 MembruAnonim, on Sep 3 2007, 14:31, said:

Exact asa ma multumesc si eu :) Din contra, chiar ma bucur uneori ca mai vad cate ceva nou , un aeroport, o ora doua dintr-un oras, etc. Misto si pentru pasagerii care pleaca spre SUA/Canada :) Chiar daca delta a introdus cursa directa BUC-NYC , din UK iesi cu 150 EUR mai ieftin oricum daca ei linie gen AA/NW/SW/Virgin din Londra

Cam de 3 saptamani am vazut cele 3 destinatii ale lor, m-a tentat f. mult sa iau Madridul dar m-a deranjat ora f. tarzie la care ajunge acolo. In schimb astept la cotitura ziua in care vor afisa biletele pentru Londra, vara-toamna anul viitor. Probabil in iarna asta le "salt".

Putin off-topic:
imi explica ( stie cineva exact ) cum pot ajunge la Montreal mai ieftin fata de Lufthansa ( 711 eur / pers - cel mai ieftin cu excala la Frankfurt ). Adica ma gandeam la un low cost spre Londra, Bruxel, Paris sau Frankfurt si de acolo zbor direct la Montreal - intr-o combinatie care sa ma scoata ceva mai ieftin. Am gasit ceva - prin Bruxel si salvam cam 110 eur / pers. Merita efortul sau este cam riscant ? A mai facut cineva chestia asta ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
fftopic: poate ne dai si niste date de zbor pentru Montreal :) si te ajutam

#8
johndoe13

johndoe13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.07.2007
@nic_biso  pleci pe 10 la milano cu easyjet?

#9
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 johndoe13, on Sep 4 2007, 13:14, said:

@nic_biso  pleci pe 10 la milano cu easyjet?

Nu, pe 13. Dar pe 10 voi fi la aeroport, sa imortalizez evenimentul.  :thumbup:

#10
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 MembruAnonim, on Sep 4 2007, 11:54, said:

fftopic: poate ne dai si niste date de zbor pentru Montreal :) si te ajutam

15 - 31 mai 2008

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce ai spune sa pleci din Amsterdam cu 663$ cu UNITED si LUFTHANSA , 686$ cu AIRFRANCE

Ar mai fi 663 EURO cu plecare Otopeni - Frankfurt - Montreal , cu LUFTHANSA  

Sau 551 EURO cu AirFrance din Paris

Sau 596 EUR cu KLM din Amsterdam

Cum preferi tu :)

Edited by MembruAnonim, 04 September 2007 - 17:09.


#12
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 MembruAnonim, on Sep 4 2007, 18:08, said:

Ce ai spune sa pleci din Amsterdam cu 663$ cu UNITED si LUFTHANSA , 686$ cu AIRFRANCE

Ar mai fi 663 EURO cu plecare Otopeni - Frankfurt - Montreal , cu LUFTHANSA  

Sau 551 EURO cu AirFrance din Paris

Sau 596 EUR cu KLM din Amsterdam

Cum preferi tu :)


Pana la urma tot mai bine ar fi la pretul dat de LUFTHANSA - cu escala la Frankfurt.
Asa am o singura companie, buna si un pret ok.
Doar cu Air France + low cost ieftin rau as face o oarecare economie - dar difer. e mica pentrru necazul cautarii unei bune conexiuni - mai se anuleaza, intarzie low-costul, fac spume.
Am mai sapat si eu si nu am gasit nimic sensibil mai ieftin.
Raman la LUFTHANSA....asta daca rezolv cu viza :huh: .

Mersi frumos 'xwh' !!!


On topic:
"nic biso"
Nu, pe 13. Dar pe 10 voi fi la aeroport, sa imortalizez evenimentul.  


Asteptam cu interes primele impresii legate de inaugurare + ulterior un zbor.
Sper sa mai faci un review similar cu cel de la Barcelona.

Edited by metalactual, 04 September 2007 - 19:02.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si mie imi plac cei de la Lufthansa. La clasa economica nu exceleaza in nimic, dar personalul este de nota 10 :)

Si sa revenim la oile noastre , EasyJet !

Edited by MembruAnonim, 04 September 2007 - 19:11.


#14
imthatboy

imthatboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2006

 metalactual, on Sep 4 2007, 10:45, said:

Cam de 3 saptamani am vazut cele 3 destinatii ale lor, m-a tentat f. mult sa iau Madridul dar m-a deranjat ora f. tarzie la care ajunge acolo. In schimb astept la cotitura ziua in care vor afisa biletele pentru Londra, vara-toamna anul viitor. Probabil in iarna asta le "salt".


daca te referi la easyjet, biletele pentru londra sunt afisate demult. un bilet dus-intors Bucuresti-Londra este aproximativ 65 EURO  cam pana la inceputul lui decembrie. zborurile se fac incepand cu 29 octombrie.

#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 imthatboy, on Sep 4 2007, 20:17, said:

daca te referi la easyjet, biletele pentru londra sunt afisate demult. un bilet dus-intors Bucuresti-Londra este aproximativ 65 EURO  cam pana la inceputul lui decembrie. zborurile se fac incepand cu 29 octombrie.

multam' de ajutor, ma refeream la cumpararea biletelor pentru sezonul vara-toamna 2008, din experienta stiu ca toate companiile low-cost le scot la vanzare in iarna. Despre asta era vorba. De asta spun ca stau la panda, cum le scot, cum impusc   :bandit: .

Edited by metalactual, 04 September 2007 - 19:56.


#16
johndoe13

johndoe13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.07.2007

 nic_biso, on Sep 4 2007, 13:18, said:

Nu, pe 13. Dar pe 10 voi fi la aeroport, sa imortalizez evenimentul.  :thumbup:


si eu care credeam ca pleci inaintea mea si speram sa-mi spui si mie (first timer) ce si cum  :D..

...ramane sa ne vedem in avion ..eu plec tot pe 13 :D

#17
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 metalactual, on Sep 4 2007, 19:59, said:

Asteptam cu interes primele impresii legate de inaugurare + ulterior un zbor.
Sper sa mai faci un review similar cu cel de la Barcelona.

Cu siguranta o sa fac. O sa fie un trip report cu 7 zboruri, din care 2 cu easyJet. Dar revin in tara pe la sfarsitul lui septembrie, deci o sa mai dureze pana-l public.

 johndoe13, on Sep 4 2007, 20:59, said:

...ramane sa ne vedem in avion ..eu plec tot pe 13 :D

Da, asa ramane. Eu o sa fiu cel care o sa pozeze tot ce prinde... Un japonez cu ochi neoblici.  ;)

#18
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 MembruAnonim, on Sep 2 2007, 22:52, said:

Avand in vedere ca cei de la EasyJet au venit si in Romania, am zis sa deschis un topic dedicat lor, cum sunt si cele pentru BlueAir, SkyEurope, WizzAir, etc. , in felul asta discutiile vor fi mai usor de urmarit.

Am simulat o cursa spre Londra in Noiembrie , plecare pe 21 Noiembrie , retur 28 , pret cu taxe + bagaj de mana (6 EUR) = 64,78 EUR , nu-i rau deloc pana la Londra.

Si eu sunt foarte happy ca in fine avem si noi EasyJet. Am zburat cu ei de cateva ori pe ruta Budapesta - Dortmund si de fiecare data a fost OK. Doar de doua ori am avut o mica intraziere. Prima oara era februarie, zborul la 7 dimineata din Dortmund, ninsoare, zapada, inghet si a trebuit sa mergem cu avionul in alta zona a aeroportului pentru degivrarea aripilor. Acolo era coada, pentru ca plecau multe zboruri la acea ora, asa ca am avut 15 minute intarziere. A doua oara, tot la Dortmund, de data asta vara in iunie, am stat si am asteptat in avion langa terminal 30 de minute inainte sa putem decola. Nu am primit nicio explicatie.

De fiecare data cand trebuia sa ma carutesc pana la Budapesta pentru a lua EZY-ul de acolo ma gandeam oare cand vom avea si noi LCC... in fine, iata ca se intampla. Si mai e loc de crestere.

Imi aduc aminte ca am aflat prima oara de EasyJet in toamna lui 2004. Toata Germania era pe atunci impanzita de reclame stradale la EasyJet iar in Berlin pusesera chiar si pe Poarta Brandemburg un afis urias. Pe cand si in Romania o astfel de ofensiva publicitara? Si nu numai la EZY ma refer, la toate companiile low-cost care opereaza la noi. Nu de alta, insa am impresia ca nu foarte multi romani stiu de posibilitatea de a zbura ieftin si si mai putini au incredere sa plateasca on-line cu un card...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate