Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8371
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

 riddler, on Sep 13 2006, 13:13, said:

Pe aceleasi idei am vrut sa merg si eu acum N pagini cand incepusem sa analizez atributele lui dumnezeu, sau a  unei divinitati creatoare in general, deci stiu despre ce e vorba, dar imi impart parerile cu domnul Orezar asa ca astept pe cineva de partea religiei care ar putea prezenta un contra-argument. Atemporalitatea si aspatialitatea sunt concepte destul de greu de conceput, ca fiinte care traim intr-o lume accentuat temporala si spatiala. In conceptia mea, si sper ca nu e gresita, atemporalitatea si aspatialitatea  se traduc intr-o existenta care nu este supusa nici regulilor spatiale nici celor temporale, respectiv o existenta simultana in fiecare "punct" din timp si spatiu. O astfel de varianta ar putea duce la o concluzie de genul "God is everything" de vreme ce din moment ce esti timp si spatiu nu te mai supui regulilor niciuneia din dimensiuni. Si orezar are dreptate prin deductia ca atemporalitate si aspatialitate implica si omniscienta.

Si celelalte atribute merita insa discutate.

Ok, atemporal, aspatial => omniprezent. Pana aici toate bune si frumoase. Dar ... sincer, nu intrezaresc nimic la orizont.
Aceste atribute le-am acordat noi Lui Dumnezeu. De unde stim ca e asa?

#8372
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003

 magic-gabi, on Sep 13 2006, 14:32, said:

Daca tu esti mai bine programat decat noi poate ne explici si noua de unde a aparut materia :) ? A fost mereu aici sau a aparut din senin ?  :scratchchin:
Esti pueril... invata si tu cum e cu intelegerea in general, inainte sa debitezi tampenii si sa te auto-limitezi intelectual. E usor ca atunci cand dai de greu sa zici, pai da, nu sunt facut sa inteleg asta deci e ok, nu sunt prost... De ex. tu faci numai ce esti programat sa faci ?

Edited by andreic, 13 September 2006 - 13:53.


#8373
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 andreic, on Sep 13 2006, 14:47, said:

Esti pueril... invata si tu cum e cu intelegerea in general, inainte sa debitezi tampenii si sa te auto-limitezi intelectual. E usor ca atunci cand dai de greu sa zici, pai da, nu sunt facut sa inteleg asta deci e ok, nu sunt prost... De ex. tu faci numai ce esti programat sa faci ?
    E mai usor sa arunci cu pietre in altii si sa astepti sa spuna aia desteptii tot si tu doar sa inveti :) .Am spus doar teoria mea , nu ca suntem limitati intelectual. Eu consider ca sunt anumite limite doar in unele directii (ex : geneza materiei) pe care oamenii pur si simplu nu le pot depasi . De exemplu treaba cu calatoritul in timp . Nu cred ca se poate asa pentru ca eu daca m-as intoarce in timp si l-as omora pe tata asta inseamna ca eu nu as mai fi aparut :) . Asta e doar un exemplu tampit ... dar asa este si cu dilema aparitiei materiei .
    Poate timpul o sa ne dea raspunsuri si lumea o sa ajunga foarte avansata incat sa ne permita sa ne uitam in trecut pana la momentul in care s-a produs acea scanteie care ne-a adus la viata pe toti .

#8374
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 OrezarShef, on Sep 12 2006, 23:58, said:

E adevarat ca nu putem prea multe cu ratiunea la momentul actual. Dar la fel de adevarat e faptul ca de fapt nu folosim nici macar o patrime din creier. Intrebarea e, cu restul ce se intampla? Se atrofiaza si moare? Ca dupa cum stim, neuronul este singura celula din corp care nu e capabila sa se reproduca. Ceea ce inseamna ca sansa de a-ti folosi mai multa materie cenusie e invers proportionala cu varsta. Dar oare un om la 50 de ani nu si-ar putea descoperi calitati paranormale (le numin noi asa dar de fapt ar trebui sa fie normale)? Ma indoiesc....Initial am tins sa cred ca noi ne folosim creierul prin rotatie. Mai exact, o felie (15%) azi, o alta felie maine s.a.m.d. in vreme ce feliile inactive s-ar "odihni". Asa s-ar explica de fapt si starile zilnice, mai exact "forma" sau lipsa de forma in care ne aflam intr-o anume zi. Azi te simti mai lucid iar ieri ai avut senzatia ca esti cel mai incuiat din oras. Acum nu mai stiu ce sa cred...

Si legat de personaje biblice, ridic o intrebare: de ce oare toate fiintele divine din Biblie trebuiau in mod necesar sa urce la cer (fizic vorbind)? Se duceau cumva spre o locatie anume in cosmos? Si daca se duceau, inseamna ca se ducea in forma fizica, cu tot cu corp. Pai cum vine asta? Sfintii au corp fizic? Sau cumva isi lasau corpul pe traseu, undeva in spatiu si apoi migrau in alta dimensiune  :w00t: ? Nu era mai normal sa se fi...teleportat sa zicem (desi teleportarea presupune tot corp fizic)? Sau sa se fi dezintegrat pur si simplu facand transcederea catre lumea spiritelor (spamala). Sau sa fi murit in forma fizica. Ma rog, orice altceva inafara de implicarea corpului fizic. Si de ce toate aparitiile divine erau sub forma corpurilor luminoase, a luminilor, undeva sus? Incet, incet, aduc iar in discutie: exista vreo analogie intre presonajele biblice si alieni? Nu zic acum nimic....las subiectul in suspensie....

Stiati ca:
- exista niste curente conspirationiste din care reiese ca alienii (si nu ca ar fi de un singur tip acesti alieni, dar probabil se refera la o civilizatie anume) sunt extrem de vulnerabili la virusii de pe Terra?
- extraterestrii ar incerca din cele mai vechi timpuri o "altoire" cu umanoizii (deoarece in forma lor fizica dupa cum spuneam, nu ar putea popula Terra) si astfel s-ar explica numeroasele cazuri de rapiri si apoi supuneri la diverse experimente, in special legate de organele genitale, mostre de sperma, ovule etc?
- tot niste curente conspirationiste spun ca alienii ar supraveghea pamantul din cele mai vechi timpuri si ca ar fi intervenit (benefic pentru soarta populatiei global) in diversele dezechilibre naturale sau generate de mana omului? Dinozaurii se inmultisera in asa hal incat promiteau sa rada toate speciile de pe fata pamantului....si booom, au crapat. S-ar zice ca au internenit si in marile conflagratii mondiale gen razboaiele mondiale.
- se presupune ca statul american ar face un schimb tehnologic cu o rasa extraterestra? Americanii le-ar da material genetic iar alienii le-ar returna tehnica de zbor si de telecomunicatii (cazul "AREA 51", proiectul Philadephia, proiectul Montauk etc).
- s-ar zice ca extraterestrii sunt niste creaturi extraordinar de blande, cu intentii "moraliste" pentru umani, non-violenti?
......
Sunt doar speculatii...presupuneri. Merita reflectat un pic asupra lor corelat cu personajele biblice si cu insasi povestea despre Dumnezeu si Lucifer. La fel...nu zic acum nimic. Astept reactii.
Si ca sa pun ca sa pun paie pe foc sa discutam si putin despre Biblie!
Sa dicutat despre originea lui Dumnezeu si s-a ajuns la concluzia ca Dumnezeu este clar EXTRATERESTRU!!!
In Biblie este stipulat faptul ca Ingerii lui Dumnezeu s-au impreunat cu femeile de pe Terra deoarece acestea erau foarte frumoase.
Daca Dumnezeu este extraterestru inseamna ca si ingerii sunt extraterestrii.
Se pare ca in aceea perioada a existat contact cu o specie extraterestra.
Acuma nu stiu de ce grad a fost contactul pt ca a fost si Contact Sexual deoarece au fost hibrizi dintre cele doua specii (uriasii aceia de care se vb in Biblie au fost hibrizi).
Ce parere aveti despre asta! Cica nu exista extraterestrii dar se pare ca acestia nu numai ca au fost ( probabil sunt si acum) dar s-au si impreunat cu oamenii de pe Terra.
Oameni buni! Cascati Bine Ochii Atunci Cand Cititi Biblia caci in ea sunt stipulate lucruri ffffoartegrave!!!

Edited by spyderman, 13 September 2006 - 20:50.


#8375
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,867
  • Înscris: 07.02.2003

 magic-gabi, on Sep 13 2006, 17:47, said:

E mai usor sa arunci cu pietre in altii si sa astepti sa spuna aia desteptii tot si tu doar sa inveti :)
Pai tu ai aruncat cu pietrele religiei cand nu stiai ceva, de exemplu cum a aparut materia, ai inceput repede sa gasesti explicatii de genul dzeu le-a facut si alte povesti magice :) Eu recunosc ca nu stiu dar tind sa cred ca a existat din totdeauna in diverse forme probabil foarte dense. Teoriile actuale confirma acest lucru intrucat totul se transforma. Si de aici cateva intrebari pt tine... de unde stii tu ce nu pot depasi oamenii, de unde stii tu daca sunt posibile calatoriile in timp... si cercetarea spatiala actuala era ceva de neconceput cu ani in urma. Nu subestima ingeniozitatea umana.

Edited by andreic, 13 September 2006 - 20:57.


#8376
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

 shimen_musashi, on Sep 13 2006, 14:40, said:

Ok, atemporal, aspatial => omniprezent. Pana aici toate bune si frumoase. Dar ... sincer, nu intrezaresc nimic la orizont.
Aceste atribute le-am acordat noi Lui Dumnezeu. De unde stim ca e asa?

omniprezent si omniscient. stim ca e asa din biblie si invatatura crestina. sunt doua trasaturi care daca nu ma insel biblia le subliniaza direct, si sunt absolut convins ca sunt in doctrina crestina pregnant prezente, chiar daca nu sunt precizate mot-a-mot in biblie.

Problema nu e cu insusirile in sine. Problema e contrazicerea dintre insusiri si celelalte aspecte care tin de toata povestea bibliei, creatia samd.

Si asta merge inspre intrebari de genul:
"Daca dumnezeu e omniprezent si omniscient, stie tot ce s-a intamplat si tot ce s-a intampla, ce sens mai are omenirea in cadrul asta?"

legat de perfectiune..

"Daca dumnezeu e perfect, de unde a aparut motivatia de a crea omenirea?" O fiinta perfecta trebuie dupa o logica de baza sa fie si auto-suficienta. E drept, e dificil de definit ce inseamna exact perfectiunea, dar auto-suficienta mi se pare un lucru de baza al perfectiunii. In momentul in care esti dependent de un alt obiect, fenomen, eveniment, nu mai esti perfect.

legat de creatie

"Daca dumnezeu era totusi auto-suficient, perfect, si neschimbat (atemporal, aspatial) dar a creat omenirea, ce factor extern a dus la acest eveniment?"

Si iarasi trebuie sa revin si la intrebarea copilareasca dar rezonabila, "Pe Dumnezeu cine l-a creat?". Si pun intrebarea asta pentru ca am observat ca aproape toti credinciosii sunt perfect dispusi sa accepte un dumnezeu etern, care a exista intotdeauna si va exista intotdeauna, dar cand se aduce in vedere posibilitatea ca aceeasi notiune sa se aplice universului in sine, deodata nu mai e valabila.

#8377
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
LE
@andreic - Evrei, 11, 3 ... așa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.

Edited by Grigore Beleartu, 13 September 2006 - 21:11.


#8378
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

 spyderman, on Sep 13 2006, 21:48, said:

Si ca sa pun ca sa pun paie pe foc sa discutam si putin despre Biblie!
Sa dicutat despre originea lui Dumnezeu si s-a ajuns la concluzia ca Dumnezeu este clar EXTRATERESTRU!!!
In Biblie este stipulat faptul ca Ingerii lui Dumnezeu s-au impreunat cu femeile de pe Terra deoarece acestea erau foarte frumoase.
Daca Dumnezeu este extraterestru inseamna ca si ingerii sunt extraterestrii.
Se pare ca in aceea perioada a existat contact cu o specie extraterestra.
Acuma nu stiu de ce grad a fost contactul pt ca a fost si Contact Sexual deoarece au fost hibrizi dintre cele doua specii (uriasii aceia de care se vb in Biblie au fost hibrizi).
Ce parere aveti despre asta! Cica nu exista extraterestrii dar se pare ca acestia nu numai ca au fost ( probabil sunt si acum) dar s-au si impreunat cu oamenii de pe Terra.
Oameni buni! Cascati Bine Ochii Atunci Cand Cititi Biblia caci in ea sunt stipulate lucruri ffffoartegrave!!!


Da e foarte inteligent sa amesteci povesti despre fiinte imaginare cu povesti despre alte fiinte imaginare. E drept ca au fost mai multe marturii legate de farfurii zburatoare decat sfinti zburatori, dar sa fim seriosi, nu exista dovezi palpabile legate de existenta unui contact cu o rasa extraterestra, de orice natura ar fi ea.

Treaba cu schimbul de tehnologie contra material genetic e o aberatie crasa, si sincer si jignitoare pentru o eventuala civilizatie superioara din urmatorele motive: o civilizatie destul de avansata pentru calatorii interstelare n-ar avea nevoie sa "ceara" sau sa faca targuri pentru material genetic, ar putea sa-l ia pur si simplu.

#8379
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 riddler, on Sep 13 2006, 21:58, said:

omniprezent si omniscient. stim ca e asa din biblie si invatatura crestina. sunt doua trasaturi care daca nu ma insel biblia le subliniaza direct, si sunt absolut convins ca sunt in doctrina crestina pregnant prezente, chiar daca nu sunt precizate mot-a-mot in biblie.

Ba sunt.

Problema nu e cu insusirile in sine. Problema e contrazicerea dintre insusiri si celelalte aspecte care tin de toata povestea bibliei, creatia samd.

Si asta merge inspre intrebari de genul:
"Daca dumnezeu e omniprezent si omniscient, stie tot ce s-a intamplat si tot ce s-a intampla, ce sens mai are omenirea in cadrul asta?"

Ce sens are creația? Ai văzut vreun om singur? Probabil că da. Ai văzut vreun om fericit? Probabil că nu. Excludem megalomanii și retarzii.

legat de perfectiune..

"Daca dumnezeu e perfect, de unde a aparut motivatia de a crea omenirea?" O fiinta perfecta trebuie dupa o logica de baza sa fie si auto-suficienta. E drept, e dificil de definit ce inseamna exact perfectiunea, dar auto-suficienta mi se pare un lucru de baza al perfectiunii. In momentul in care esti dependent de un alt obiect, fenomen, eveniment, nu mai esti perfect.

Ce este perfect, nu are nevoie de upgrade, asta nu înseamnă că nu are nevoie de nimic.

legat de creatie

"Daca dumnezeu era totusi auto-suficient, perfect, si neschimbat (atemporal, aspatial) dar a creat omenirea, ce factor extern a dus la acest eveniment?"

Extern... Ia mai citește încă o dată ce ai scris!... Tu când vrei să faci ceva, vine vecinul și-ți dă sfaturi? Extern nu este nimic. Totul este incumbat în Creator.

Si iarasi trebuie sa revin si la intrebarea copilareasca dar rezonabila, "Pe Dumnezeu cine l-a creat?". Si pun intrebarea asta pentru ca am observat ca aproape toti credinciosii sunt perfect dispusi sa accepte un dumnezeu etern, care a exista intotdeauna si va exista intotdeauna, dar cand se aduce in vedere posibilitatea ca aceeasi notiune sa se aplice universului in sine, deodata nu mai e valabila.

Isaia, 42, 8 - Eu sunt Iahve, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea idolilor
Isaia, 43, 10.  - ...înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu și după Mine nu va fi.

Explică-i unui sugar de ce ce e iarba verde...

Cu stimă,
Grigore.

Edited by Grigore Beleartu, 13 September 2006 - 21:13.


#8380
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 riddler, on Sep 13 2006, 22:07, said:

Da e foarte inteligent sa amesteci povesti despre fiinte imaginare cu povesti despre alte fiinte imaginare. E drept ca au fost mai multe marturii legate de farfurii zburatoare decat sfinti zburatori, dar sa fim seriosi, nu exista dovezi palpabile legate de existenta unui contact cu o rasa extraterestra, de orice natura ar fi ea.

Treaba cu schimbul de tehnologie contra material genetic e o aberatie crasa, si sincer si jignitoare pentru o eventuala civilizatie superioara din urmatorele motive: o civilizatie destul de avansata pentru calatorii interstelare n-ar avea nevoie sa "ceara" sau sa faca targuri pentru material genetic, ar putea sa-l ia pur si simplu.
Fara suparare dar ESTE STIPULAT CLAR in Biblie!!!
Citeste si tu Biblia si abia dupa aia sa raspunzi!
Tu zici ca Biblia ar fi mincinoasa?
S-a discutat despre asta si s-a ajuns la concluzia ca in Biblie sunt stipulate foarte multe lucruri adevarate.

Edited by spyderman, 13 September 2006 - 21:17.


#8381
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Care ar fi scopul unei expediţii extraterestre pe planeta noastră?
1. Dominaţie, eventual exterminarea băştinoşilor;
2. Elevarea celor care nu sunt încă fani gorile.

În ambele cazuri, ori eşti tare la cozoroc şi ţi se rupe câţi te văd cum te bălăngăni din ozeneu, ori eşti un luzăr care a cheltuit miliarde de parseci/găuri de vierme fără să facă decât prime time la oprah.

Nicio civilizaţie cerebelă nu se arată unor eclipsaţi din saskatchewan care colectau piei de bizoni.

80% din apariţiile ozenistice sunt documentate în SUA.
Afghanii de ce nu văd cai verzi pe pereţi?

#8382
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 22:20, said:

Care ar fi scopul unei expediții extraterestre pe planeta noastră?
1. Dominație, eventual exterminarea băștinoșilor;
2. Elevarea celor care nu sunt încă fani gorile.

În ambele cazuri, ori ești tare la cozoroc și ți se rupe câți te văd cum te bălăngăni din ozeneu, ori ești un luzăr care a cheltuit miliarde de parseci/găuri de vierme fără să facă decât prime time la oprah.

Nicio civilizație cerebelă nu se arată unor eclipsați din saskatchewan care colectau piei de bizoni.

80% din aparițiile ozenistice sunt documentate în SUA.
Afghanii de ce nu văd cai verzi pe pereți?
Mai bine taci bai "Luzau"

Edited by truthman, 13 September 2006 - 21:23.


#8383
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

 spyderman, on Sep 13 2006, 22:13, said:

Fara suparare dar ESTE STIPULAT CLAR in Biblie!!!
Citeste si tu Biblia si abia dupa aia sa raspunzi!

Ilumineaza-ma si pe mine unde scrie in biblie de extraterestri ca pana acum Cristian 2 nu ne-a impartasit aceste minunate pasaje despre extraterestri  :lol:

Si nu, biblia nu e mai mincioasa decat e stapanul inelelor sau seria harry potter.

D-le Grigore

Ba sunt.

Cu atat mai bine. Eu raspundeam doar intrebarii lu shimen, nu stiam sigur daca sunt stipulate in biblie.

Ce sens are creația? Ai văzut vreun om singur? Probabil că da. Ai văzut vreun om fericit? Probabil că nu. Excludem megalomanii și retarzii.

Cred ca nu ai inteles. Eu intreb ce sens are toata sarada cu judecata si pacatele si oamenii din perspectiva divina omniscienta? Tu ai mai citi o carte pe care o cunosti deja cuvant cu cuvant? Si dupa ce ai termina de citit ai scrie o critica pe care puteai sa o scrii inainte de a citi cartea, pentru ca oricum stiai tot ce e in ea?

Ce este perfect, nu are nevoie de upgrade, asta nu înseamnă că nu are nevoie de nimic.
Cea mai inalta forma a existentei depinde totusi de ceva? Cum mai e ceva perfect daca nu e auto-suficient?
Toate conceptele de perfectiune care exista ilustreaza ideea de auto-suficienta, Yin-Yang, androginii, inteligenta artificiala, etc.

Extern... Ia mai citește încă o dată ce ai scris!... Tu când vrei să faci ceva, vine vecinul și-ți dă sfaturi? Extern nu este nimic. Totul este incumbat în Creator.

Eu te invit sa mai citesti tu odata ce am scris eu. Daca Dumnezeu e atemporal, aspatial, perfect si neschimbat, deci e identic practic in orice punct din spatiu si moment din timp, asta implica lipsa actiunii de ordin intern, deci creatia nu ar fi putut sa provina din interiorul divinitatii, deci ar fi trebuit sa fie cauzata de un factor extern. Analizeaza ipotezele si spune-mi daca gresesc in ele, concluzia nu e gresita.

Isaia, 42, 8 - Eu sunt Iahve, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea idolilor
Isaia, 43, 10. - ...înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu și după Mine nu va fi.

Explică-i unui sugar de ce ce e iarba verde...

Perfect si eu daca spun "Inainte de univers nu a fost nici un alt univers si dupa univers nu va mai fi altul" de ce nu ar fi corect? Cu ce e mai buna explicatia unei divinitati eterne decat cea a unui univers etern, care nu are nevoie de nici o divinitate pentru a-l crea?

Edited by riddler, 13 September 2006 - 21:27.


#8384
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
LE și din respect pentru colocatari
@ tuta man
Cât timp nu vorbesc la urechea ta, te invit să te neantizezi, ori ești și tu convins că ăsta e forumul din cartierul unde te-ai rătăcit fără însoțitor alfabetizat!...

Edited by Grigore Beleartu, 13 September 2006 - 21:41.


#8385
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 truthman, on Sep 13 2006, 22:23, said:

Mai bine taci bai "Luzau"
Ce fel de atitudine este asta?  :huh:

#8386
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 riddler, on Sep 13 2006, 22:26, said:

Perfect si eu daca spun "Inainte de univers nu a fost nici un alt univers si dupa univers nu va mai fi altul" de ce nu ar fi corect? Cu ce e mai buna explicatia unei divinitati eterne decat cea a unui univers etern, care nu are nevoie de nici o divinitate pentru a-l crea?
Din respect pentru hostul SP, mă rezum la ultima întrebare.
Dacă tu publici o carte în care spui că ești președintele Organizației Universurilor Existente și în Afirmare, nu vine Admin-ul de fapt, admițând că ar fi altul decât tine, care deja te-ai proclamat mare și tare și-ți trage două șuturi în nemurire?
Încerc să mă adaptez tonului...

Cu stimă,
Grigore.

#8387
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 22:26, said:

Cât timp nu vorbesc la urechea ta, te invit să te neantizezi, ori ești și tu convins că ăsta e forumul din cartierul unde te-ai rătăcit fără însoțitor alfabetizat!...
Cred ca tu esti convins ca asta este un forum din cartierul in care te-ai ratacit!
Invata sa vb "Luzau"!

#8388
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 riddler, on Sep 13 2006, 22:26, said:

Perfect si eu daca spun "Inainte de univers nu a fost nici un alt univers si dupa univers nu va mai fi altul" de ce nu ar fi corect? Cu ce e mai buna explicatia unei divinitati eterne decat cea a unui univers etern, care nu are nevoie de nici o divinitate pentru a-l crea?
Am avut un prieten penticostal care afirma ca penticostalii aveau o cu totul alta viziune despre sfarsitul lumii. Ei sustin ca dupa "sfarsitul lumii" Dumnezeu v-a conduce lumea pentru nu mai stiu cati ani dupa care v-a apare un nou Pamant si totul o v-a luat de la capat . Ciudata teorie  :huh: . Este foarte ciudat ca intr-o religie care afirma ca stie adevarul sunt atat de multe divergente :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate