Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8389
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 truthman, on Sep 13 2006, 22:35, said:

Cred ca tu esti convins ca asta este un forum din cartierul in care te-ai ratacit!
Invata sa vb "Luzau"!
Am înțeles tot, până la vb. Te lasă mirc-ul?

#8390
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Afghanii de ce nu văd cai verzi pe pereți?

Afganii nu au ochelari de soare, nu le permite religia talibana.

#8391
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 Cristian 2, on Sep 13 2006, 22:38, said:

Afganii nu au ochelari de soare, nu le permite religia talibana.
Cristian 2 bine ca ai venit sa mai inveselesti si tu atmosfera  :lol:

#8392
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 Cristian 2, on Sep 13 2006, 22:38, said:

Afganii nu au ochelari de soare, nu le permite religia talibana.
Cristian, nu e nevoie...
Suntem preteni vechi, ce doamne-iată(sic!)-mă...

#8393
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Am avut un prieten penticostal care afirma ca penticostalii aveau o cu totul alta viziune despre sfarsitul lumii. Ei sustin ca dupa "sfarsitul lumii" Dumnezeu v-a conduce lumea pentru nu mai stiu cati ani dupa care v-a apare un nou Pamant si totul o v-a luat de la capat . Ciudata teorie  . Este foarte ciudat ca intr-o religie care afirma ca stie adevarul sunt atat de multe divergente


Cap. 20

1 Apoi am vazut pogorindu-se din cer un inger, care tinea in mina cheia Adincului si un lant mare.

2 El a pus mina pe balaur, pe sarpele cel vechi, care este Diavolul si Satana, si l-a legat pentru o mie de ani.
    
3 L-a aruncat in Adinc, l-a inchis acolo, si a pecetluit intrarea deasupra lui, ca sa nu mai insele Neamurile,

pina se vor implini cei o mie de ani. Dupa aceea, trebuie sa fie deslegat pentru putina vreme.
  
4 Si am vazut niste scaune de domnie; si celorce au sezut pe ele, li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele

celorce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvintului lui Dumnezeu, si ale celorce nu

se inchinasera fiarei si icoanei ei , si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mina. Ei au inviat, si au imparatit

cu Hristos o mie de ani.
    
5 Ceilalti morti n-au inviat pina nu s-au sfirsit cei o mie de ani. Aceasta este intiia inviere.

6 Fericiti si sfinti sint ceice au parte de intiia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi

preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos, si vor imparati cu El o mie de ani.



    
7 Cind se vor implini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;
      
8 si va iesi din temnita lui, ca sa insele Neamurile, cari sint in cele patru colturi ale pamintului, pe Gog si pe

Magog, ca sa-i adune pentru razboi. Numarul lor va fi ca nisipul marii.
    
9 Si ei s-au suit pe fata pamintului, si au inconjurat tabara sfintilor si cetatea prea iubita. Dar din cer s-a pogorit un foc care i-a mistuit.


#8394
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 Cristian 2, on Sep 13 2006, 22:44, said:

7 Cind se vor implini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;
      
8 si va iesi din temnita lui, ca sa insele Neamurile, cari sint in cele patru colturi ale pamintului, pe Gog si pe

Magog, ca sa-i adune pentru razboi. Numarul lor va fi ca nisipul marii.

De ce va face Dumnezeu asa ceva ? Sa arunce raul in lume daca El este asa bun ? :)

Edited by magic-gabi, 13 September 2006 - 22:09.


#8395
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 22:37, said:

Am înțeles tot, până la vb. Te lasă mirc-ul?
Nu ai inteles pentru ca esti o maimuta.
Ce-i poti cere unei maimute ca tine?

#8396
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Ilumineaza-ma si pe mine unde scrie in biblie de extraterestri ca pana acum Cristian 2 nu ne-a impartasit aceste minunate pasaje despre extraterestri

English: King James Version
  Genesis 6 [Commentary]

4.  There were giants in the earth in those days; and also after that, when the sons of God came in unto the daughters of men, and they bare children to them, the same became mighty men which were of old, men of renown.

4 Uriasii erau pe pamint in vremurile acelea, si chiar si dupa ces-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, si le-au nascut ele copii: acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume.



Arabic: Smith & Van Dyke  
Genesis 6 [Commentary]

كان في الارض طغاة في تلك الايام. وبعد ذلك ايضا اذ دخل بنو الله على بنات الناس وولدن لهم اولادا. هؤلاء هم الجبابرة الذين منذ الدهر ذوو اسم4


German: Luther (1912)
  Genesis 6 [Commentary]

4.  Es waren auch zu den Zeiten Tyrannen auf Erden; denn da die Kinder Gottes zu den Töchtern der Menschen eingingen und sie ihnen Kinder gebaren, wurden daraus Gewaltige in der Welt und berühmte Männer. {~} {~}


Greek OT: LXX [A] Unaccented
  Genesis 6 [Commentary]

4.  οι δε γιγαντες ησαν επι της γης εν ταις ημεραις εκειναις και μετ' εκεινο ως αν εισεπορευοντο οι υιοι του θεου προς τας θυγατερας των ανθρωπων και εγεννωσαν εαυτοις εκεινοι ησαν οι γιγαντες οι απ' αιωνος οι ανθρωποι οι ονομαστοι

Hebrew OT: Aleppo Codex  
Genesis 6 [Commentary]

ד הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו להם  המה הגברים אשר מעולם אנשי השם  {פ} .4


Latin: Nova Vulgata
  Genesis 6 [Commentary]

4.  Gigantes erant super terram in diebus illis et etiam postquam ingressi sunt filii Dei ad filias hominum, illaeque eis genuerunt: isti sunt potentes a saeculo viri famosi.


#8397
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 spyderman, on Sep 13 2006, 22:53, said:

Nu ai inteles pentru ca esti o maimuta.
Ce-i poti cere unei maimute ca tine?
Nimic. Mă bucur că sunt strămoșul tău, deși aș fi preferat un pinguin ca progenitură.

 magic-gabi, on Sep 13 2006, 22:50, said:

De ce v-a face Dumnezeu asa ceva ? Sa arunce raul in lume daca El este asa bun ? :)
Ai uitat că stai de vorbă cu cristian, maestrul bucătar în ciulama de ciuperci și terci de citate fără sos.

Giganții ăia, ziși nephilim, erau altceva, lasă-l să abereze, e dulce!

Edited by Grigore Beleartu, 13 September 2006 - 22:03.


#8398
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 23:02, said:

Nimic. Mă bucur că sunt strămoșul tău, deși aș fi preferat un pinguin ca progenitură.
Conform relatarilor din Biblie nu prea esti "stramosul meu"!
Se pare ca oamenii au fost creeati!!!
Maimutele nu sunt altceva decat rezultatul zoofiliei!!!


 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 23:02, said:

Giganții ăia, ziși nephilim, erau altceva, lasă-l să abereze, e dulce!
Atunci zi cum au aparut "gigantii" aia?

Edited by spyderman, 13 September 2006 - 22:09.


#8399
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

 riddler, on Sep 13 2006, 22:07, said:

Treaba cu schimbul de tehnologie contra material genetic e o aberatie crasa, si sincer si jignitoare pentru o eventuala civilizatie superioara din urmatorele motive: o civilizatie destul de avansata pentru calatorii interstelare n-ar avea nevoie sa "ceara" sau sa faca targuri pentru material genetic, ar putea sa-l ia pur si simplu.
Pai se pare ca-l ia :) dar la un pret de cacao, cu documentatia aferenta materialului genetic. Pentru ei tehnica stealth si de telecomunicatii probabil ca apartine unei epoci renascentiste la ei. Si nu-ti imagina ca avansarea lor e imensa fata de a noastra (ce-i drept mult mai mare, mai ales la nivel spiritual daca as putea spune - telepatie, telekinezie etc). Ei nu au facut decat sa mai descopere niste aplicatii ale teoriei relativitatii, mai exact generare de camp gravitational puternic direct din nava, care conform aceleasi teori ar contracta timpul la bord si ar permite si deplasari uluitoare prin deformarea spatiului (arcuirea). Mai exact, calatoresc in timp. La noi e posibila treaba asta dar numai in varful creionului. In plus, nivelul lor intelectual si de "intelepciune" le confera atribute de pacifisti, de nonviolenti etc. (adica nu si-ar lua cu material lasand in urma victime umane) ceea ce nu prea vad pe aici pe forum, cu toate ca si noi suntem pana la urma extra...martieni sa zicem. Toti puradeii in afirmare vin si arunca cu saliva doar asa ca sa se deshidrateze jignind pe unii sau pe altii si aprinzandu-se extrem daca cineva le-ar pune la indoiala opiniile. Unii chiar nu spun nimic relevant. Adevarul ca aici nu e intranetul facultatii de filosofie sau de fizica....ce-i drept tre sa se intample si asa ceva, doar e ca pe strada. Poporul roman a fost intodeauna un popor de "mieji". Toti se vad miezul.
Nelegat de fraza de mai sus, Riddler, crezi ca probabilitatea ca in acest univers infinit sa existe si alte creaturi este mica? Eu gasesc instictiva tendinta de a crede ca e imens de mare probabilitatea asta. Dar totusi cred ca toata materia, inclusiv vie sau moarta provine de la un principiu energetic pur. Un Dumnezeu in care se scalda tot universul, un Dumnezeu care se scalda in el insusi. Copacii din padure alcatuiesc padurea. Noi nu vedem padurea din cauza copacilor.

#8400
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Grigore Beleartu am corectat  :lol: . Cine mai e atat de atent la ora asta ?  :)

#8401
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 spyderman, on Sep 13 2006, 23:07, said:

Conform relatarilor din Biblie nu prea esti "stramosul meu"!
Se pare ca oamenii au fost creeati!!!
Maimutele nu sunt altceva decat rezultatul zoofiliei!!!
Atunci zi cum au aparut "gigantii" aia?
Când vei învăța ce e aia conjugare ortografică, am să-ți răspund.
Dacă treci și de punctuație, te înfiez.
Până atunci, stimate zoofil, te invit la un H2H amical, în care tu vei atinge tastele cu nervul sciatic, iar eu te voi îmbălsăma cu extract de tenie.
Ia-ți liber mâine de la grădinița cu program prelungit la care părinții tăi cred că tu o ceri de nevastă pe netoaioaza în halat albastru și fă avioane de hârtie! Poate unul dintre ele se va prăbuși peste șandramaua din chirpici peste care tronează antena satelor...

 magic-gabi, on Sep 13 2006, 23:10, said:

Grigore Beleartu am corectat  :lol: . Cine mai e atat de atent la ora asta ?  :)
Eu. Dar eu și eu sunt tot om.  :console:

#8402
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Giganții ăia, ziși nephilim, erau altceva, lasă-l să abereze, e dulce!

Ce altceva erau?

Spune-ne tu, care nu aberezi deloc.


Si cauta data viitoare, sa nu mai jignesti forumisti.

Vad ca  improsti insulte, in stanga si in dreapta, la toata lumea.

Sa nu crezi ca daca jignesti pe cineva, ai mai multa dreptate.

Dimpotriva, noi ii desconsideram pe cei ce nu respecta interlocutori.

Ca sa nu spun ca mie scarba de asemenea oameni.

#8403
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 Cristian 2, on Sep 13 2006, 23:25, said:

Ce altceva erau?
Spune-ne tu, care nu aberezi deloc.
Si cauta data viitoare, sa nu mai jignesti forumisti.
Vad ca  improsti insulte, in stanga si in dreapta, la toata lumea.
Sa nu crezi ca daca jignesti pe cineva, ai mai multa dreptate.
Dimpotriva, noi ii desconsideram pe cei ce nu respecta interlocutori.
Ca sa nu spun ca mie scarba de asemenea oameni.
Cristi, fii creștin, măcar d-ăla de duminică, nu cretin!.. Scuze pentru calambur!

Pe cine am jignit?
Un cercopitec mă include în agenda lui de hominizi, ce era să fac?



Noi... cine e noi, ăștia, ești fan Cucuteni?

Nephilimii erau odraslele îngerilor care au hăituit femeile înainte de potop, ți-o poate spune și tutaman, dacă ar avea atâta prestidigitație să deschidă Biblia la Genesa, cap. 6...

#8404
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003

 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 21:59, said:

@andreic - Evrei, 11, 3 ... așa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.
Pai atunci de ce se vad daca sunt facute din lucruri invizibile ? :lol:

Edited by andreic, 13 September 2006 - 22:40.


#8405
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

 Grigore Beleartu, on Sep 13 2006, 23:33, said:

Cristi, fii creștin, măcar d-ăla de duminică, nu cretin!.. Scuze pentru calambur!

Grigore, dupa metoda in care jignesti se observa clar ca ai stil, deci probabil ca esti stilat :). Ai o varsta respectabila, nu? Chiar e necesar sa nu ne dezmintem ca suntem un popor retard, brutal, complexat si veninos? Ne-a furat caii de la caruta careva? Ti-a clatinat cineva imaginea poate firava de elevat si ai un instinct de conservare (refulare) prin care incerci iar sa-ti echilibrezi egoul si sa-ti readuci statuia pe soclu in sinea ta? De ce e nevoie sa fim asa de kkt? De ce fraaaaaaaaaaaaaate?????? De ce?? Tema e Dumnezeu iar subiectul sunt materii din rect. Bun asa.....



 OrezarShef, on Sep 13 2006, 23:45, said:

...Chiar e necesar sa nu ne dezmintem ca suntem un popor retard, brutal, complexat si veninos...
Si ma voi corecta, ca sa nu ma improsti si pe mine. Ca atare...."dezmintim". Nu-s chiar intelectual autentic :), ce sa fac.

#8406
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

 OrezarShef, on Sep 13 2006, 23:45, said:

Grigore, dupa metoda in care jignesti se observa clar ca ai stil, deci probabil ca esti stilat :). Ai o varsta respectabila, nu? Chiar e necesar sa nu ne dezmintem ca suntem un popor retard, brutal, complexat si veninos? Ne-a furat caii de la caruta careva? Ti-a clatinat cineva imaginea poate firava de elevat si ai un instinct de conservare (refulare) prin care incerci iar sa-ti echilibrezi egoul si sa-ti readuci statuia pe soclu in sinea ta? De ce e nevoie sa fim asa de kkt? De ce fraaaaaaaaaaaaaate?????? De ce?? Tema e Dumnezeu iar subiectul sunt materii din rect. Bun asa.....
Ai răspuns, deci ai dreptate! Ce contează restul...

LE la restul

Citează-mi o singură jignire, un singur cc de venin! Când cineva te face maimuță, te relaxezi, asa-i?

Edited by Grigore Beleartu, 13 September 2006 - 22:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate