Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8425
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:25, said:

...Cu povestea "Adam si Eva" eu oricum nu cochetez. E o metafora.
E o metaforă, așa e. Dar tu mai ești pe navă?

#8426
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:10, said:

Multumesc. In situatia in care nu ai cercetat macar superficial un pic de teoria relativitatii, nu e nimic, ai tot timpul. Oricum, iti dau niste puncte de start. Teoria relativitatii atrage dupa sine calatoria in timp. Si am sa-ti descriu un simplu fapt de calatorie in timp: te urci intr-o racheta, zbori cu viteza foarte mare si cand te intorci ma gasesti mai batran (si poate mai intelept :) ) cu oaresce ani, pe cand tu vei fi tot tanar si razboinic. Se numeste ca ai calatorit in timp. Deci, sfatul meu, ia o racheta si du-te.
Tema nu este "Credeti ca Dumnezeul crestin exista" deci e vorba de un termen generic de Dumnezeu. Putina flexibilitate nu ar strica. Prea te autocanonizezi cu plafonarea la un Dumnezeu Crestin.

Imi pare rau sa te informez, dar nu eu sunt cel care trebuie sa citeasca teoria relativitatii. Exemplul dat de tine nu are nici in clin nici in maneca cu calatoria din timp din pacate, ci are de-a face cu principiul dilatatiei temporale, iar ceea ce ai descris tu acolo se numeste paradoxul gemenilor care este perfect explicat si in relativitatea generalizata si in cea speciala. Fenomenul care are loc este acela al timpului care se "scurge" mai incet pentru un observator in miscare decat pentru observatorul aflat in punctul de referinta stationar.
Nu incurca notiunile fiindca nu au legatura.

Eu as fi perfect dispus sa discut despre divinitate si inafara dumnezeului crestin, dar nu vad cum am putea de vreme ce singurele forme divine cunoscute sunt descrise de religiile existente, si inafara de asta, toata lumea bate seaua tot pe Dumnezeu din biblie. Am putea vorbi despre hinduism care e o religie politeista, dar ce sens ar avea ca toti crestinii ar spune ca nu exista asa ceva..

#8427
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View PostGrigore Beleartu, on Sep 14 2006, 00:27, said:

E o metaforă, așa e. Dar tu mai ești pe navă?

Nu, am coborat. Am trecut si pe la cimitr sa las 2 flori. Nu te-as fi putut uita. Iarta-ma ca am mers cu viteza prea mare si ca timpul meu s-a scurs mai incet fata de al tau si ca intre timp cioara ta de pe umar s-a intristat cand a descoperit ca e vorba de un hoit pe umarul caruia plangea. Exista si o fateta pozitiva. Ciorilor le plac cadavrele. Oricum, nu-i nimic, tu existi undea acolo in timp, caci totul e relativ.

View Postriddler, on Sep 14 2006, 00:29, said:

Imi pare rau sa te informez, dar nu eu sunt cel care trebuie sa citeasca teoria relativitatii. Exemplul dat de tine nu are nici in clin nici in maneca cu calatoria din timp din pacate, ci are de-a face cu principiul dilatatiei temporale, iar ceea ce ai descris tu acolo se numeste paradoxul gemenilor care este perfect explicat si in relativitatea generalizata si in cea speciala. Fenomenul care are loc este acela al timpului care se "scurge" mai incet pentru un observator in miscare decat pentru observatorul aflat in punctul de referinta stationar.
Nu incurca notiunile fiindca nu au legatura.
Un mare intelept grec a zis pe patul de moarte "Stiu ca nu stiu nimic". In relativitate nu exista nimic stationar. Si intr-adevar de gemeni e vorba. Dar forteaza un pic....daca eu ma intorc si te gasesc mai batran, oh, tu frate geaman al meu, oare nu ai putea spune ca am calatorit in viitorul tau?

#8428
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:25, said:

Nu am spus nimic legat de posibilitatea intoarcerii. Desi nici nu am negat-o. Da-ti seama ca daca la momentul intoarcerii tu care erai pe nava, esti cu mult mai tanar decat mine inseamna ca eu am calatorit in trecutul tau.... :) chiar daca am stat linistit pe pamant, deoarece presupunand ca la plecare ai aceeasi varsta cu mine, atunci la reintalnire tu esti mai tanar decat mine, deci eu m-as fi intors in trecutul tau. Crede-ma ca ai nevoie de meditatie profunda pentru ca macar sa intuiesti lucrurile astea. Dar, exista in fizica si teoria corzilor. Cu povestea "Adam si Eva" eu oricum nu cochetez. E o metafora.
Daca oamenii ar fi reusit in viitor sa construieasca o masina care sa permita intoarcerea in timp, pe tot parcursul istoriei noastre, a oamenilor  :nonobad: ar fi trebuit deja sa avem de-a face cu oameni veniti din viitor.
In concluzie oamenii (pamantenii) nu o sa reuseasca niciodata construirea unei astfel de masini

#8429
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:42, said:

Dar forteaza un pic....daca eu ma intorc si te gasesc mai batran, oh, tu frate geaman al meu, oare nu ai putea spune ca am calatorit in viitorul tau?
Timpul in care te afli tu trece constant deci nu faci nici un salt in timp :) .

Edited by magic-gabi, 13 September 2006 - 23:48.


#8430
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:42, said:

Nu, am coborat. Am trecut si pe la cimitr sa las 2 flori. Nu te-as fi putut uita. Iarta-ma ca am mers cu viteza prea mare si ca timpul meu s-a scurs mai incet fata de al tau si ca intre timp cioara ta de pe umar s-a intristat cand a descoperit ca e vorba de un hoit pe umarul caruia plangea. Exista si o fateta pozitiva. Ciorilor le plac cadavrele. Oricum, nu-i nimic, tu existi undea acolo in timp, caci totul e relativ.
Un mare intelept grec a zis pe patul de moarte "Stiu ca nu stiu nimic". In relativitate nu exista nimic stationar. Si intr-adevar de gemeni e vorba. Dar forteaza un pic....daca eu ma intorc si te gasesc mai batran, oh, tu frate geaman al meu, oare nu ai putea spune ca am calatorit in viitorul tau?

Inca ceva: paradoxul gemenilor de fapt nu e un paradox :). Se leaga de faptul ca pamantul si nava nu sunt intr-o relatie simetrica. A aparut inainte de emiterea teoriei generale a relativitatii.

#8431
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:42, said:

Nu, am coborat. Am trecut si pe la cimitr sa las 2 flori. Nu te-as fi putut uita. Iarta-ma ca am mers cu viteza prea mare si ca timpul meu s-a scurs mai incet fata de al tau si ca intre timp cioara ta de pe umar s-a intristat cand a descoperit ca e vorba de un hoit pe umarul caruia plangea. Exista si o fateta pozitiva. Ciorilor le plac cadavrele. Oricum, nu-i nimic, tu existi undea acolo in timp, caci totul e relativ.
Mulțămesc de flori. Probabil ești singurul care s-a îndurat fără să se simtă îndurerat.

#8432
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View Postspyderman, on Sep 14 2006, 00:43, said:

Daca oamenii ar fi reusit in viitor sa construieasca o masina care sa permita intoarcerea in timp, pe tot parcursul istoriei noastre, a oamenilor  :nonobad: ar fi trebuit deja sa avem de-a face cu oameni veniti din viitor.
In concluzie oamenii (pamantenii) nu o sa reuseasca niciodata construirea unei astfel de masini

Repet, mai cauta ceva legat de "string theory".




View Postmagic-gabi, on Sep 14 2006, 00:45, said:

Timpul in care te afli tu trece constant deci nu faci nici un salt in timp :) .

Hai sa o luam altfel. Pentru mine trece o ora, pentru tine 10 ani. In acesti 10 ani tu faci 2 copii iar eu ma intorc si ii gasesc in curtea scolii. Pentru mine a trecut numai o ora. Am calatorit in timp (ul tau macar)?

#8433
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
E voie cu liber la blind?
Toţi le ştim, pe toate.
Marţienii chiar sunt pe Marte?

#8434
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:53, said:

Hai sa o luam altfel. Pentru mine trece o ora, pentru tine 10 ani. In acesti 10 ani tu faci 2 copii iar eu ma intorc si ii gasesc in curtea scolii. Pentru mine a trecut numai o ora. Am calatorit in timp (ul tau macar)?
Da , este un fel de calatorie in timp doar ca nu mai poti sa te intorci in trecutul meu :) . In plus ar trebuie sa ai o viteza mai mare decat viteza luminii .

#8435
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 00:42, said:

Nu, am coborat. Am trecut si pe la cimitr sa las 2 flori. Nu te-as fi putut uita. Iarta-ma ca am mers cu viteza prea mare si ca timpul meu s-a scurs mai incet fata de al tau si ca intre timp cioara ta de pe umar s-a intristat cand a descoperit ca e vorba de un hoit pe umarul caruia plangea. Exista si o fateta pozitiva. Ciorilor le plac cadavrele. Oricum, nu-i nimic, tu existi undea acolo in timp, caci totul e relativ.
Un mare intelept grec a zis pe patul de moarte "Stiu ca nu stiu nimic". In relativitate nu exista nimic stationar. Si intr-adevar de gemeni e vorba. Dar forteaza un pic....daca eu ma intorc si te gasesc mai batran, oh, tu frate geaman al meu, oare nu ai putea spune ca am calatorit in viitorul tau?

Nu exista "forteaza un pic" in fizica. Calatoria in timp si dilatarea temporala sunt doua lucruri total diferite. Poate pentru tine seamana, in realitate nu seamana. "Cantitatea" de timp scursa este aceeasi doar ca pentru unul s-a scurs mai incet, pentru celalalt mai repede. Un exemplu practic daca vrei ca asemanare practica, este umplerea unui pahar cu apa - un pahar il poti umple cu doua picaturi pe minut, sau cu o picatura pe minut, cantitatea e aceeasi, dar daca umpli paharele simultan, dupa o ora vei avea un pahar plin iar celalalt abia la jumatate.  Paharele sunt identice, dar in ciuda faptului ca aceeasi cantitate de timp s-a scurs pentru ambele pahare, unul se afla intr-o stare, celalalt se afla in alta. Fizica efectiva e mult diferita, dar ilustratia e utila.

#8436
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View Postmagic-gabi, on Sep 14 2006, 00:58, said:

Da , este un fel de calatorie in timp doar ca nu mai poti sa te intorci in trecutul meu :) . In plus ar trebuie sa ai o viteza mai mare decat viteza luminii .

Nu are rost sa continuam. Privesti timpul ca pe o teava de apa. Iar legat de o viteza mai mare decat viteza luminii...cu siguranta ca daca as avea cel putin viteza luminii, la intoarcere nici macar oalele si ulcelele din tine nu le-as mai gasi.

#8437
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006
Aici pe forum putem sa calatorim cu viteze mai mari decat lumina, dar in spatiu nu.
Si nu cred ca vom putea vreodata.

#8438
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

View Postriddler, on Sep 14 2006, 01:03, said:

Paharele sunt identice, dar in ciuda faptului ca aceeasi cantitate de timp s-a scurs pentru ambele pahare, unul se afla intr-o stare, celalalt se afla in alta. Fizica efectiva e mult diferita, dar ilustratia e utila.
Fizica, da, dar tu operezi cu pahare diferite. Un pahar din pleistocen nu are același conținut cu unul din cretacicul inferior.
În plus, depinde cine toarnă...

E momentul pentru un banc.
Lui Bulă i se cere să facă o frază care să includă verbul „a țese“.
Ionescu, Popescu blabla...
Bulă: Tata are o pereche de chiloți cu 2 numere mai mici.
Învățătoarea: Și care-i legătura?
Bulă: L-am auzit pe tata cum îi spunea mamei că acei chiloți sunt așa de strâmți că-ți iese paula din ei...

Noapte bună!
Grigore.

#8439
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View Postriddler, on Sep 14 2006, 01:03, said:

Nu exista "forteaza un pic" in fizica. Calatoria in timp si dilatarea temporala sunt doua lucruri total diferite. Poate pentru tine seamana, in realitate nu seamana. "Cantitatea" de timp scursa este aceeasi doar ca pentru unul s-a scurs mai incet, pentru celalalt mai repede. Un exemplu practic daca vrei ca asemanare practica, este umplerea unui pahar cu apa - un pahar il poti umple cu doua picaturi pe minut, sau cu o picatura pe minut, cantitatea e aceeasi, dar daca umpli paharele simultan, dupa o ora vei avea un pahar plin iar celalalt abia la jumatate.  Paharele sunt identice, dar in ciuda faptului ca aceeasi cantitate de timp s-a scurs pentru ambele pahare, unul se afla intr-o stare, celalalt se afla in alta. Fizica efectiva e mult diferita, dar ilustratia e utila.

Nu am zis "forteaza" in fizica, inafara de faptul in care te consideri fizician. Am zis de fapt sa-ti fortezi un pic ratiunea. In fizica nu am fortat nimic. De fapt eu chiar am calatorit in timp. Nu considera timpul absolut. Timpul meu e una, al tau e alta. Nu zic ca voi fi calatorit in timpul absolut. Asa ceva nu exista. Am calatorit in timpul tau :). Fundatia ta e firava legat de relativitatea in fizica :).

View Postriddler, on Sep 14 2006, 01:03, said:

Nu exista "forteaza un pic" in fizica. Calatoria in timp si dilatarea temporala sunt doua lucruri total diferite. Poate pentru tine seamana, in realitate nu seamana. "Cantitatea" de timp scursa este aceeasi doar ca pentru unul s-a scurs mai incet, pentru celalalt mai repede. Un exemplu practic daca vrei ca asemanare practica, este umplerea unui pahar cu apa - un pahar il poti umple cu doua picaturi pe minut, sau cu o picatura pe minut, cantitatea e aceeasi, dar daca umpli paharele simultan, dupa o ora vei avea un pahar plin iar celalalt abia la jumatate.  Paharele sunt identice, dar in ciuda faptului ca aceeasi cantitate de timp s-a scurs pentru ambele pahare, unul se afla intr-o stare, celalalt se afla in alta. Fizica efectiva e mult diferita, dar ilustratia e utila.
Si zau asa, wtf! Chiar nu iti dai seama ce spui? Cum adica e aceeasi cantitatea din moment ce la tine cantitatea este de 10 ani iar la mine e de 10 minute. Exemplul tau chiar nu se preteaza la analogia respectiva. Nu exista un timp unic si noi sa calatorim in el. Nu exista nimic absolut inafara de viteza luminii. Oricum, nu e un thread de fizica, dar pe bune, work out. Chiar nu esti legat de teoria relativitatii in ce spui!

#8440
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View Postriddler, on Sep 14 2006, 00:29, said:

Eu as fi perfect dispus sa discut despre divinitate si inafara dumnezeului crestin, dar nu vad cum am putea de vreme ce singurele forme divine cunoscute sunt descrise de religiile existente, si inafara de asta, toata lumea bate seaua tot pe Dumnezeu din biblie. Am putea vorbi despre hinduism care e o religie politeista, dar ce sens ar avea ca toti crestinii ar spune ca nu exista asa ceva..

VREI SA-TI ZIC SINCER CE CRED?
Ca sa se explice toate paradoxurile Biblice, gen Dumnezeu a creat un inger bun care apoi s-a razvratit, Adam si Eva, toate "puerilismele", asta nu implica decat acceptarea unor 2 civilizatii extraterestre foarte avansate pentru vremea aceea, cu un nivel de intelepciune, informatie si spiritualitate foarte ridicat. O civilizatie era Dumnezeu, cealalta era Lucifer. Sau daca nu erau doua, atunci era una oarecum bicefala sau cel putin unul din "executivi" s-a rasculat (Lucifer). Toate povestile biblice despre sferele divine implica imperfectiunea creaturilor divine, implica trasaturi ca iubire, ura, razbunare, fudulie etc. ceea ce inseamna de fapt ca nu sunt divine. Teoria asta explica piramidele din Egipt, civilizatia Maya, Atlantida, disparitia Dinozaurilor, aparitia subita a tranzistorului  etc. Ce te face sa crezi ca noi oamenii a trebuit in mod necesar sa avem de-a face direct cu Forta Divina? Tu cand suni la o firma pentru consultanta tehnica, iti va raspunde Directorul sau unul de la relatii cu clientii? Teoria asta nicidecum nu neaga un Creator sau o forta divina. Ba dimpotriva, chiar impaca religiile, pentru ca toti marii capi ai religiilor au trimis in esenta un mesaj identic. Dar toti acesti mari capi nu au fost altceva decat reprezentantii unor diferite civilizatii extraterestre evolutate, trascedentale daca vrei, dincolo de rasa umana redusa care mai are mult pana sa se ridice la nivelul acestora. Ce sa ne mai cacam pe noi? De ce sa nu avem un BIG PICTURE al religiilor? De ce atatea disensiune in lumea asta legate de religiie? Parca suntem ca niste idioti.
UN DUMEZEU EXISTA! Ca o fi sau nu crestin asta e alta poveste. Eu mai degraba il regasesc la brahmani. Il regasesc in Orient. Dar EXISTA! E energia pura. ATAT! Si culmea, ca-i cred pe toti din diversele religii. Sunt de acord cu ei. Cred in Mohamed, in Budha, in Isus etc . Poate cea mai buna descriere a Fortei Supreme ar fi in Taoism. Eu nu vreau "a new world order", nu trambitez la o religie unica. Dar e limpede in minte si sufletul meu ca estenta e una si aceeasi. Doar formele de manifestare sunt altele. Nu puteai sa plasezi un Isus la chinezi ca nu ar fost cu siguranta un neinteles. In cele din urma cred ca mai degraba extraterestrii l-au descoperit pe Dumnezeu. Nu noi, o specie inca prea "self-oriented".

#8441
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

View PostOrezarShef, on Sep 14 2006, 01:52, said:

Nu puteai sa plasezi un Isus la chinezi ca nu ar fost cu siguranta un neinteles. In cele din urma cred ca mai degraba extraterestrii l-au descoperit pe Dumnezeu. Nu noi, o specie inca prea "self-oriented".
Rizeria din Brăila mai există?

#8442
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View PostGrigore Beleartu, on Sep 14 2006, 01:55, said:

Rizeria din Brăila mai există?
Tu parca murisesi, ce dreaq! WTF?!?! Esti atat de incompetent legat de tema dar ai o dorinta fantastica sa fi pe scena. Nu intelegi ca nici macar regizor de gaini nu poti fi? In loc sa punctezi ceva coerent si concret, tu o dai in lirisme. Esti prea poet pentru tigarea care tocmai am stins-o! Crede-ma! Te-am citit ca esti un complexat si un king of the "petice". Nu o mai vantura aiurea ca ti-o ia vantul si ramai cast. Esti aici sa jignesti si sa fi poet. Nu e locul potrivit.

Si m-am corectat..."ar fi fost un neinteles". Fi satisfacut. Screme-te si trage basina aia anul asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate