Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4159
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostTheWarrior, on 11 mai 2017 - 13:28, said:

...Vorbim aici de lipituri si montaje facute corect, respectat procedurile, nu la repezeala.
Nop, vorbim despre lucrări practice, că până și amărâtul ăla de end-user de țevi, care își lucrează singur, e suflet... Ori nu? Posted Image

Cu scuzele-mi sincere că nu v-am urmărit mereu, spuneți-mi la ce drac să mă aștept de la instalația refăcută cu PPR.
Atât ACM cât și cea de încălzire.
Cu Henco știu ce am pățit, noroc că mi-am făcut abonament la Orbit altfel îmi rămâneau cățeii flămânzi...

#4160
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postscaiba, on 11 mai 2017 - 13:45, said:

Cu scuzele-mi sincere că nu v-am urmărit mereu, spuneți-mi la ce drac să mă aștept de la instalația refăcută cu PPR.
Atât ACM cât și cea de încălzire.
Cu Henco știu ce am pățit, noroc că mi-am făcut abonament la Orbit altfel îmi rămâneau cățeii flămânzi...
Eu mi-am facut acasa (Bucuresti) si la tara, instalatia de apa pe PPR. Mi-am cumparat frumos acel aparat de incalzit, am citit prospectele tehnice, si am lucrat usor si cu atentie.
Nu ca nu as fi avut bani sa chem un instalator, dar cel mai apropiat oras era la 50 km, asa ca era musai sa invat.
In 5 ani nu am avut nici un fel de problema cu PPR-ul. Era prima data cand am pus mana (experienta mea era cu pexalul - si am capatat ceva experienta, ca nu exista an sa schimb cate ceva)
La o parte din calorifere am teava de cupru iar la restul am pus PPR (la bloc vorbesc).
Nu am nici un fel de problema.

Specialitatea mea este electrica, dar daca citesti cu atentie si nu te grabesti (sa misti piesa cat timp nu s-a racit lipitura, sau mai stiu eu ce sa faci) nu are cum sa se intample ceva.
La mine in casa nu mai calca instalatori, de cand m-a tepuit ultimul, asa ca nu ma grabesc sa merg la alta lucrare. Fac totul incet si optimizez dinainte traseele si necesarul.
Nu are ce sa se intample.

#4161
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostTheWarrior, on 11 mai 2017 - 13:28, said:

Eu nu stiu pe nimeni sa nu fi avut probleme cu pexalul.
Si eu stiu cazuri de lipitura  PPR care a inceput sa curga dupa vreo 2 ani.
Si stiu mai multe cazuri de lipitura PPR unde s-a format guler in interior la imbinarea teava - fiting si dup-aia s-a chinuit omul 3 ierni si nu intelegea de ce nu i se incalzesc caloriferele dintr-o parte a casei.

#4162
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostTheWarrior, on 11 mai 2017 - 13:58, said:

...Nu ca nu as fi avut bani sa chem un instalator, dar cel mai apropiat oras era la 50 km, asa ca era musai sa invat...

View PostTheWarrior, on 11 mai 2017 - 13:58, said:

...La mine in casa nu mai calca instalatori, de cand m-a tepuit ultimul...
Fiind ceva mai greu de cap, îmi permit o întrebare-n plus, pentru a nu exista nicio confuzie.
Matale despre mine vorbești în zisele de mai sus? Posted Image Posted Image

View Postkolfleading, on 11 mai 2017 - 16:46, said:

...cazuri de lipitura PPR unde s-a format guler in interior la imbinarea teava - fiting...
Al naibii pielea pe PPR, cum îi crește lui gulerul...
Pâi nu era mai simplu să spui că cel care a lucrat avea mai mulți mușchi decât minte?
Și să mă ierți, da' asta nu prea îi vina PPR-ului.

So, deci pot sta liniștit, concluzionez...

#4163
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postscaiba, on 11 mai 2017 - 17:08, said:

Pâi nu era mai simplu să spui că cel care a lucrat avea mai mulți mușchi decât minte?
Asta este o eroare de logica de tip "No true scotsman". Detalii aici: https://yourlogicalf...o-true-scotsman
Cel care a lucrat este genul de instalator profesionist pe care ti-l recomanda o cunostinta ca sa-ti faca instalatiile termice si sanitare la casa, pentru ca la ea n-a avut probleme.

View Postscaiba, on 11 mai 2017 - 17:08, said:

Și să mă ierți, da' asta nu prea îi vina PPR-ului.
Ba este vina PPR-ului ca este mult prea usor sa se intample astfel de greseli.

#4164
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkolfleading, on 11 mai 2017 - 19:44, said:

...este genul de instalator profesionist...
Taman genul ăla nu-mi este pe plac defel.
La feminin se există? Posted Image

View Postkolfleading, on 11 mai 2017 - 19:44, said:

...Ba este vina PPR-ului ca este mult prea usor sa se intample astfel de greseli.
Clar și aici, dacă distanța de la țărănoaia oricui până în oraș este de cca. 50Km, PPR-ul este alegerea perfectă.

#4165
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postkolfleading, on 11 mai 2017 - 16:46, said:

Si stiu mai multe cazuri de lipitura PPR unde s-a format guler in interior la imbinarea teava - fiting
Greseli se pot face si la cupru si la pexal. Vorbim de respectarea procedurilor de punere in practica.


View Postscaiba, on 11 mai 2017 - 17:08, said:

Fiind ceva mai greu de cap, îmi permit o întrebare-n plus, pentru a nu exista nicio confuzie.
Matale despre mine vorbești în zisele de mai sus? Posted Image Posted Image
Sorry, nu stiam ca sunteti instalator. Oricum nu faceam referire la dvs.

View Postscaiba, on 11 mai 2017 - 20:06, said:

Clar și aici, dacă distanța de la țărănoaia oricui până în oraș este de cca. 50Km, PPR-ul este alegerea perfectă.
Ceea ce am facut la tara a fost pe durata a cativa ani. Baie, bucatarie, tevi ingropate prin curte, hidrofor, etc.
Pai daca aduceam instalator de la 50km inseamna ca dadeam faliment.
Eu chiar recomand sa isi invete fiecare sa isi faca, ca nu e mare filozofie (pt cineva care are o oarecare pregatire tehnica).
Acum, cei care au o casa la tara, sa nu mai beneficieze de binefacerile tehnicii?

Iarasi repet, nu e vorba de dvs.
Nu vreau sa ofensez instalatorii de pe forum (se pare ca sunt minoritar), oricum nu dati faliment.

Sa stiti ca mi-a fost mai greu sa invat sa lipesc PPR, mai usor imi era cu cupru, o viata intreaga am lipit cu cositor (sunt de formatie electronist).
Mi-a parut mai solid PPR-ul, asta a fost explicatia.
Si pexalul e frumos, si cuprul, dar PPR-ul am zis considerat eu ca e mai fiabil.
Ma refer aici de aplicati casnice, presiuni reduse, poate sunt bune si la presiuni mari, nu la aceste aplicatii fac referire.

Sa va mai spun o chestie, domnul din Banat. O viata intreaga am stat in Bucuresti, educatia primara am capatat-o la 200m de actualul guvern (acolo era scoala generala. Dar sa stiti ca m-am saturat de orasul asta, mi-a iesit pe nas......abia astept sa evadez si sa ma duc la .....taranoaia.

Posted Image  cei care au o casa la tara cu 3500mp curte, stiu despre ce vorbesc.

Edited by TheWarrior, 12 May 2017 - 06:20.


#4166
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Glumeam om bun, glumeam...
Erau pur și simplu aceleași motive ca ale tale, n-am absolut nicio legătură cu instalațiile, însă nevoia m-a învățat.
Clar nu putem noi face ori gândi o instalație la nivelul pe care o face un pro; da' asta nu înseamnă defel că lucrând pentru noi nu avem pretenții chiar mai mari...

Și la fel de clar este că nu ne vom permite niciodată (dpdv al justificării cheltuielii) o presă de sertizat fitinguri pe tot felul de țevi.

#4167
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postscaiba, on 12 mai 2017 - 06:25, said:

Clar nu putem noi face ori gândi o instalație la nivelul pe care o face un pro; da' asta nu înseamnă defel că lucrând pentru noi nu avem pretenții chiar mai mari...
Eu cred ca putem gandi o simpla instalatie chiar si noi cei neprofesionisti in domeniu.
Un hidrofor, un boiler, o scurgere si o fosa, nu e mare proiect tehnic.

Nu ma refer de instalatii complicate, pompe caldura, instalatii solare, buffere si mai stiu eu ce minunatii.

#4168
eam

eam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2006
Are importanta daca combin ppr-ul gri cu fitinguri albe sau verzi?

#4169
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posteam, on 21 mai 2017 - 22:48, said:

Are importanta daca combin ppr-ul gri cu fitinguri albe sau verzi?
Practic nu .

#4170
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am vazut astfel de combinatii esuate. Diferite materiale, diferite temperaturi.

#4171
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcamsonat, on 22 mai 2017 - 17:46, said:

Am vazut astfel de combinatii esuate. Diferite materiale, diferite temperaturi.
Serios ? Eu nu cred . Daca nu stiai , ppr-ul se poate suda si cu pehd...sau asta nu stiai !?

#4172
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nu cred ca aia a fost cauza, am lipit toate culorile fara problema, e doar un colorant adaugat. Diferentele de temperatura ale intervalului in care se poate lipi, daca exista, sunt minore.
Si oricum e o idee proasta sa mergi la limitele intervalului cu o plita normala, care are doar un control grosolan al temperaturii.

#4173
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dar o instalatie pe tevi de inox nu a facut nimeni? Pe mine ma bate gandul sa lucrez instalatia de la tara pe inox, o fi scumpa ? mai scumpa decat cuprul?

#4174
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Exista la un moment dat un ppr alb romanesc. Avea temperatura de topire foarte mica. Cei care lucrau cu el se vaitau ca e prost. Si da am vazut imbinare intre asta si fitinguri verzi aquaterm. Dupa cateva luni de la pif, pe apa calda se separau pur si simplu, ziceai ca sunt total diferite.
APP, arogante de genul asta faceam si eu cand eram mai tanar. Am lipit ppr cu bricheta in mijlocul campului si alte bazaconii. Daca imi spui ca ai lipit pehd cu cianoacrilat (super glue) te declar instalator sef.
PS. pot sa fac ceva mai interesant cu timpul meu decat sa scriu minciuni pentru gospodine.

#4175
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
La o cautare pe ''google'' am dat de  teava de inox flexibila care nu mi se pare foarte scumpa  si nici fitingaraia nu este exagerata.
Mi se pare foarte simplu  de a racorda o teava de inox flexibila la o instalatie, calorifer...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GzIniIV9K2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca este asa or sa dea faliment astia cu cuprul sau pexal sau chiar cu ppr-ul.

Edited by nico123, 22 May 2017 - 21:51.


#4176
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcamsonat, on 22 mai 2017 - 21:29, said:

........
APP, arogante de genul asta faceam si eu cand eram mai tanar. Am lipit ppr cu bricheta in mijlocul campului si alte bazaconii. Daca imi spui ca ai lipit pehd cu cianoacrilat (super glue) te declar instalator sef.
PS. pot sa fac ceva mai interesant cu timpul meu decat sa scriu minciuni pentru gospodine.



-Daca ai vazut undeva piese ca se dezlipesc nu cunosti ca ppr-ul nu se lipeste , altul este procedeul . Piesele care eventual curg la lipituri , sint din faza de montaj , 99,99% din proasta si gresita pregatire si manipulare a tevii .
-Daca tu n-ai vazut pehd lipit cu ppr , n-ai experienta . Procedeul este doar copiat de mine sau altii , dar brevetat de Valrom dupa cite stiu .
-Daca ai nelamuriri te poti certa cu ei sau invata de la ei .
............
Sper sa nu gresesc cu Valrom-ul , dar poti gasi asa lipituri , la caminele de apa , asa vin din fabrica .
Incearca si tu si vei fi uimit . Noi am probat la 9 bari testele ....

Edited by Daco_Get, 08 August 2017 - 12:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate