Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Să ne mințim frumos (imobiliare)

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006

 jihadu, on May 18 2008, 19:38, said:

Multumesc de incurajari! :cheers:

numai in timp se va vedea daca a fost o alegere buna sau nu.

Posibil ca dupa cativa ani,sa ma relochez ,dar sunt dator sa incerc si varianta asta.

e doar parerea si decizia mea,nu inseamna ca detin adevarul absolut :D

vizavi de casa doar parter cu 3 camere, sa zic 90 mp utili..mie-mi ajung. vreau sa ma incadrez in 50 mii euro casa la cheie(in regie proprie)..plus ca
de ce sa fac o casa cu 5-6 camere? :huh: ..ca pe la 50 de ani sa stea goale?

De oras voi ramane in continuare legat,cu jobul si ..in viitor poate cu scoala copilului(cei din Snagov care s-au mutat din Bucuresti,\tot in Buc isi aduc copiii la scoala,gradinita,etc)..sper ca in 7 ani sa se schimbe multe in ceea ce priveste transportul...sunt optimist :rolleyes:

In concluzie,\e doar o alegere personala,poate ce ma enerveaza pe mine la statul la bloc si in orasul asta super aglomerat ,\poluat si mizer, altora le e fix indiferent .

Eu vreau doar liniste si aer curat :)

Statistic, in occident s-a stabilit ca optimul de suprafata pt. o persoana este de 30..35 mp. E ce vrei si tu asa ca e perfect.
Restul fac case asa de fudulie si din prostie. Eu cam sunt in situatia asta, in plus am locuit zeci de ani in case prea mari, concluzia este ca devii sclavul casei.

Am colegi care fac naveta Pipera-Ploiesti in timp mai scurt decat Pipera-Drumul Taberei.

Succes in realizarea casei.

#38
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am fost sambata la gruiu. m-am intors pe sitaru-stefanesti.
din concluziile mele:
1. cea mai mare pedeapsa este sa folosesti centura. nici pipi nu poti sa faci ca te claxoneaza coloana.

2. am vazut niste locuri super, vilisoare rustice cu herghelie, casute in buza padurii, locuri linistite. in general nu prea aproape de bucuresti unde totul se inghesuie. am facut cam o ora de acolo si am condus destul de sportiv in afara localitatilor. parerea mea: este super sa locuiesti acolo dar sa nu fii un parlit care trebuie sa ajunga zilnic in bucuresti. amicul la care am fost putea sa lucreze o parte din jobul lui de acasa pe net si sa stea cu familia acolo. este riscant si obositor sa faci zilnic drumul asta, sunt copaci pe margine, gropi, era sa calc un caine, in sate nu sunt trotuare si se circula pe drum, etc

3. decat sa imi construiesc familial o viloaie cu piscina mai bine mai multe casute p+m cu suprafata mica (amprenta de 50-60 m2), pentru parinti eventual copiii cand or sa creasca. ideea este sa existe terenul deci insist pe 1000-1500 m2 cel putin.

#39
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Nicanor, on May 19 2008, 10:14, said:

am fost sambata la gruiu. m-am intors pe sitaru-stefanesti.
din concluziile mele:
1. cea mai mare pedeapsa este sa folosesti centura. nici pipi nu poti sa faci ca te claxoneaza coloana.

2. am vazut niste locuri super, vilisoare rustice cu herghelie, casute in buza padurii, locuri linistite. in general nu prea aproape de bucuresti unde totul se inghesuie. am facut cam o ora de acolo si am condus destul de sportiv in afara localitatilor. parerea mea: este super sa locuiesti acolo dar sa nu fii un parlit care trebuie sa ajunga zilnic in bucuresti. amicul la care am fost putea sa lucreze o parte din jobul lui de acasa pe net si sa stea cu familia acolo. este riscant si obositor sa faci zilnic drumul asta, sunt copaci pe margine, gropi, era sa calc un caine, in sate nu sunt trotuare si se circula pe drum, etc

3. decat sa imi construiesc familial o viloaie cu piscina mai bine mai multe casute p+m cu suprafata mica (amprenta de 50-60 m2), pentru parinti eventual copiii cand or sa creasca. ideea este sa existe terenul deci insist pe 1000-1500 m2 cel putin.


drumul ala de la Silistea Snagovului catre Gruiu e cumplit, mai rau ca dupa bombardament..vad ca acum au inceput , timid , insa , sa decoperteze si sa asfalteze.

De la Balotesti e un drum relativ paralel cu DN1 care e f bun, f putini stiu de el,ii dai blana cu 100 km/h si te scoate la Tunari, efectiv traversezi centura si ajungi in Pipera.

Nici eu nu-l stiam, de obicei veneam pe DN1 la intoarcere catre Bucuresti.

@cipaul

Multumesc de incurajari :)

Edited by jihadu, 19 May 2008 - 09:43.


#40
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
de drumul ala vorbeam.

#41
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005

 jihadu, on May 19 2008, 09:43, said:

De la Balotesti e un drum relativ paralel cu DN1 care e f bun, f putini stiu de el,ii dai blana cu 100 km/h si te scoate la Tunari, efectiv traversezi centura si ajungi in Pipera.
Drumul ăla știu că e prost. Cel puțin bucata Balotești-Tunari nu e nici măcar cimentat.

#42
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 jihadu, on May 18 2008, 20:38, said:

Multumesc de incurajari! :cheers:

numai in timp se va vedea daca a fost o alegere buna sau nu.

Posibil ca dupa cativa ani,sa ma relochez ,dar sunt dator sa incerc si varianta asta.

e doar parerea si decizia mea,nu inseamna ca detin adevarul absolut :D

vizavi de casa doar parter cu 3 camere, sa zic 90 mp utili..mie-mi ajung. vreau sa ma incadrez in 50 mii euro casa la cheie(in regie proprie)..plus ca
de ce sa fac o casa cu 5-6 camere? :huh: ..ca pe la 50 de ani sa stea goale?

impreuna cu fratele meu si cu parintii am stat la un apartament de 3 camere si nu am murit -_-

Acum  suntem doua persoane doar(eu si sotia),daca mai apare un copil, am fi 3 oameni ..ajung 3 camere..copilul oricum pleaca dupa 20 de ani in treaba lui.

sa-si faca pe banii si terenul lui casa cu 24 de camere,sali de sport ,lei de aur si turnulete la poarta ,\I don't mind :D

Langa mine si-a facut ditamai casoiul cu 12 camere un inginer din Bucuresti(stau 3 generatii in acea casa,si-au vandut apartamentele din oras si s-au retras pe ogor)...dupa ce o sa-i creasca copiii si o sa-i plece..o sa ramana casa zombie..e alegerea lui,in fine.

Dupa ce am mai scos nasul pe afara, raman la parerea mea ca apartamentele in Bucuresti sunt foarte scumpe fata de ceea ce ofera.

Daca eram o capitala curata si aerisita ca Berlinul,Budapesta,Viena,mai ziceam...

asa insa..mi-ar place sa stau in Satul Francez sau Primaverii poate,dar nu am 250-300 mii euro sa dau pe ele.

De oras voi ramane in continuare legat,cu jobul si ..in viitor poate cu scoala copilului(cei din Snagov care s-au mutat din Bucuresti,\tot in Buc isi aduc copiii la scoala,gradinita,etc)..sper ca in 7 ani sa se schimbe multe in ceea ce priveste transportul...sunt optimist :rolleyes:

In concluzie,\e doar o alegere personala,poate ce ma enerveaza pe mine la statul la bloc si in orasul asta super aglomerat ,\poluat si mizer, altora le e fix indiferent .

Eu vreau doar liniste si aer curat :)

cu placere! (pentru incurajari)

legat de transport, o sa-ti spun o mica poveste. multi ma considera deja nebun asa ca nu mi-e rusine sa o spun.
eu fac naveta de la Ploiesti, in fiecare zi, cu masina si nevasta.
Cine m-a auzit, din cunostinte au spus in unanimitate: esti nebun? si cat timp faci? 2-3 ore, nu? nimic mai fals. Dimineata la 7:30 sunt in Victoriei, plecat de acasa la 6:40. uneori ajung putin mai repede, rareori putin peste 7:30. La intoarcere e aglomerat la semaforul de la aerogarii, dar odata trecut de el nu mai ai nicio problema. Fac maxim 1h 10min.
Am prieteni si colegi care stau in Drumul Taberei si Militari. Cat fac ei pana in Victoriei? Dimineata 1h (cam ca mine), seara undeva spre 2 ore.
Nu mai am mult de tras. Cel mult la primavara sunt mutat in Petresti-Corbeanca. De acolo scutesc timpul cu cel putin 30-35 min.

Legat de marimea casei, tot spun ca e cam mica... macar 150 mp, nu ar strica. sa nu zici ca te-ai mutat la casa degeaba. nici eu nu sunt adeptul caselor cu n-spe camere, dar daca tot vrei sa faci 3, fa-le mai maricele, nu ca la bloc

Edited by shpampy, 19 May 2008 - 11:17.


#43
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
shpampy daca nu ma chemi si pe mine la un barbecue in antigua te pun pe ignore :P...

#44
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 Nicanor, on May 19 2008, 12:10, said:

shpampy daca nu ma chemi si pe mine la un barbecue in antigua te pun pe ignore :P...

nu auzi deja cum sfaraie micii ?

#45
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 shpampy, on May 19 2008, 11:16, said:

nu auzi deja cum sfaraie micii ?
off: ma invita un neamt la niste mici de casa noua. ghici ce servea pe post de gratar? betoniera  :)

Edited by turbo trabannt, 19 May 2008 - 11:18.


#46
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 turbo trabannt, on May 19 2008, 12:18, said:

off: ma invita un neamt la niste mici de casa noua. ghici ce servea pe post de gratar? betoniera  :)

off: hihii!! nu trebuia sa mai intoci mititeii ca se invartea betoniera singura :D

#47
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
adica vroia sa iti dea o benoiera?! :huh: sa stii ca am si eu nevoie daca iti schimbi trabantu...

#48
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 shpampy, on May 19 2008, 12:05, said:

cu placere! (pentru incurajari)

legat de transport, o sa-ti spun o mica poveste. multi ma considera deja nebun asa ca nu mi-e rusine sa o spun.
eu fac naveta de la Ploiesti, in fiecare zi, cu masina si nevasta.
Cine m-a auzit, din cunostinte au spus in unanimitate: esti nebun? si cat timp faci? 2-3 ore, nu? nimic mai fals. Dimineata la 7:30 sunt in Victoriei, plecat de acasa la 6:40. uneori ajung putin mai repede, rareori putin peste 7:30. La intoarcere e aglomerat la semaforul de la aerogarii, dar odata trecut de el nu mai ai nicio problema. Fac maxim 1h 10min.
Am prieteni si colegi care stau in Drumul Taberei si Militari. Cat fac ei pana in Victoriei? Dimineata 1h (cam ca mine), seara undeva spre 2 ore.
Nu mai am mult de tras. Cel mult la primavara sunt mutat in Petresti-Corbeanca. De acolo scutesc timpul cu cel putin 30-35 min.

Legat de marimea casei, tot spun ca e cam mica... macar 150 mp, nu ar strica. sa nu zici ca te-ai mutat la casa degeaba. nici eu nu sunt adeptul caselor cu n-spe camere, dar daca tot vrei sa faci 3, fa-le mai maricele, nu ca la bloc


pai cam asta e problema..zbori pe DN1 pana la intrarea in Baneasa..apoi incepe chinul.

Dimineata mai e cum mai e, seara insa e dificil pana scapi de zona Baneasa(deh, Feeria,Ikea,etc..romanul s-a nascut poet si consumerist mai nou), apoi traficul e cat de cat ok.
mai putin vineri dupa-amiaza , cand se cara jumate de Bucuresti catre munte..

la Petresti am vrut sa iau si eu, dar anul trecut m-am dezumflat cand am vazut 85-100 euro /mp si loturi mari, de 1000 mp.
Mi-ar fi placut Corbeanca, nu m-a tinut insa buzunarul sa iau un lot acolo.

Odata cu noua autostrada ( sa speram ca o mai prindem si noi, nu numai nepotii nostri) :lol:  Bucuresti -Brasov, sper ca se va mai descongestiona si DN1.

La casa, ai dreptate, o sa fac niste camere maricele, daca-s numai 3, nu vreau chichinete.

Revenind la oile noastre , asa cum multi dintre sefii mei si-au facut casa prin nordul orasului -inchiriindu-si astfel apartamentele din oras(Mogosoaia,Corbeanca,etc) , am o colega care a dat (anul trecut) 300 mii de koko pe un apartament intr-o vila,pe Polona..daca a vrut muschiuletul ei sa stea in buricul orasului :rolleyes:



De gustibus non discutandum B)

#49
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 jihadu, on May 19 2008, 13:26, said:

pai cam asta e problema..zbori pe DN1 pana la intrarea in Baneasa..apoi incepe chinul.

Dimineata mai e cum mai e, seara insa e dificil pana scapi de zona Baneasa(deh, Feeria,Ikea,etc..romanul s-a nascut poet si consumerist mai nou), apoi traficul e cat de cat ok.
mai putin vineri dupa-amiaza , cand se cara jumate de Bucuresti catre munte..

la Petresti am vrut sa iau si eu, dar anul trecut m-am dezumflat cand am vazut 85-100 euro /mp si loturi mari, de 1000 mp.
Mi-ar fi placut Corbeanca, nu m-a tinut insa buzunarul sa iau un lot acolo.

Odata cu noua autostrada ( sa speram ca o mai prindem si noi, nu numai nepotii nostri) :lol:  Bucuresti -Brasov, sper ca se va mai descongestiona si DN1.

La casa, ai dreptate, o sa fac niste camere maricele, daca-s numai 3, nu vreau chichinete.

Revenind la oile noastre , asa cum multi dintre sefii mei si-au facut casa prin nordul orasului -inchiriindu-si astfel apartamentele din oras(Mogosoaia,Corbeanca,etc) , am o colega care a dat (anul trecut) 300 mii de koko pe un apartament intr-o vila,pe Polona..daca a vrut muschiuletul ei sa stea in buricul orasului :rolleyes:



De gustibus non discutandum B)

era bine la 85-100 de euro. daca ar fi asa acum, as sari sa-mi iau si eu vreo 1000 mp din care sa vand eventual jumatate (daca numai asa sunt loturi). Acum am vazut anunturi la pe 150-235 euro in Petresti. cam multicel.

Marea problema este semaforul de la intersectia dn-ului cu bdul Aerogarii. S-au inceput zilele astea lucrarile la pasajul subteran, care va fi gata in max 2-3 ani. (ei zic 1 an). pana atunci, poate se rezolva ceva ceva si cu autostradata de Brasov. Macar pana la Ploiesti ca sa mai ia o parte din trafic.
Deci perspective, cat de cat, exista.
Alte probleme, pana la Ploiesti nu sunt pe DN decat in caz de accident, lucrari (cum au fost recent timp de 2 saptamani) etc. In rest pot sa spun ca mergi fara probleme (daca vrei sa incalci legea) cu 100-110 in localitati si cam cu cat te tine masina in afara.

Apropos de colega care a dat 300k, a facut o investitie sigura. o garsoniera prin militari o sa mai vezi sa-i scada pretul. la apartamentul ala pe polona, niciodata

#50
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 shpampy, on May 19 2008, 13:50, said:

era bine la 85-100 de euro. daca ar fi asa acum, as sari sa-mi iau si eu vreo 1000 mp din care sa vand eventual jumatate (daca numai asa sunt loturi). Acum am vazut anunturi la pe 150-235 euro in Petresti. cam multicel.

Marea problema este semaforul de la intersectia dn-ului cu bdul Aerogarii. S-au inceput zilele astea lucrarile la pasajul subteran, care va fi gata in max 2-3 ani. (ei zic 1 an). pana atunci, poate se rezolva ceva ceva si cu autostradata de Brasov. Macar pana la Ploiesti ca sa mai ia o parte din trafic.
Deci perspective, cat de cat, exista.
Alte probleme, pana la Ploiesti nu sunt pe DN decat in caz de accident, lucrari (cum au fost recent timp de 2 saptamani) etc. In rest pot sa spun ca mergi fara probleme (daca vrei sa incalci legea) cu 100-110 in localitati si cam cu cat te tine masina in afara.

Apropos de colega care a dat 300k, a facut o investitie sigura. o garsoniera prin militari o sa mai vezi sa-i scada pretul. la apartamentul ala pe polona, niciodata


Vad ca DN1 devine un fel de drum al oaselor :w00t: , ziua si accidentul mortal.
Merg cu maxim 80 prin localitati, 100 pe afara, ca e masina inca in rodaj..si cum 10 minute in plus sau minus..ideea e sa ajung intreg acasa :D

Colega care a luat nu a vrut musai ca investitie, ca are taica-su ditamai firma de constructii in provincie, a vrut doar sa stea cat mai central.

Mi-ar place, ti-am spus, sa fi avut vreo casa in zone ca Domenii, 1 Mai, Primaverii,etc :rolleyes: , dar nu imi permit.

ai dreptate, casele din zone muncitoresti, clasic cu "vecini mosi dupa care miroase tot etajul" , manele si bormasina la ore imposibile, rahati de caine pe trotuar..
nu vad de unde sa mai creasca..deja o garsoniera e 75 mii de euro..a atins apogeul..

#51
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 jihadu, on May 19 2008, 13:49, said:

Vad ca DN1 devine un fel de drum al oaselor :w00t: , ziua si accidentul mortal.
Merg cu maxim 80 prin localitati, 100 pe afara, ca e masina inca in rodaj..si cum 10 minute in plus sau minus..ideea e sa ajung intreg acasa :D

am zis cum se poate merge, daca te grabesti... in rest 100-110 maxim recomand.
la accidente o sa devii imun... cate am vazuuuutt...
totul e sa ai grija si sa mergi chibzuit. astfel iti reduci cu mult sansele de a fi tu insuti implicat intr-unul.

Edited by shpampy, 19 May 2008 - 13:55.


#52
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

 shpampy, on May 19 2008, 12:05, said:

cu placere! (pentru incurajari)

legat de transport, o sa-ti spun o mica poveste. multi ma considera deja nebun asa ca nu mi-e rusine sa o spun.
eu fac naveta de la Ploiesti, in fiecare zi, cu masina si nevasta.
Cine m-a auzit, din cunostinte au spus in unanimitate: esti nebun? si cat timp faci? 2-3 ore, nu? nimic mai fals. Dimineata la 7:30 sunt in Victoriei, plecat de acasa la 6:40. uneori ajung putin mai repede, rareori putin peste 7:30. La intoarcere e aglomerat la semaforul de la aerogarii, dar odata trecut de el nu mai ai nicio problema. Fac maxim 1h 10min.
Am prieteni si colegi care stau in Drumul Taberei si Militari. Cat fac ei pana in Victoriei? Dimineata 1h (cam ca mine), seara undeva spre 2 ore.
Nu mai am mult de tras. Cel mult la primavara sunt mutat in Petresti-Corbeanca. De acolo scutesc timpul cu cel putin 30-35 min.

Legat de marimea casei, tot spun ca e cam mica... macar 150 mp, nu ar strica. sa nu zici ca te-ai mutat la casa degeaba. nici eu nu sunt adeptul caselor cu n-spe camere, dar daca tot vrei sa faci 3, fa-le mai maricele, nu ca la bloc


Nu stium cu faceti voi asa de lejer drumul Ploiesti Bucuresti sau Petresti Bucuresti. Eu ma mai duc prin weekend pe la Petresti, si deja cand ma intorc acasa in Dristor sunt obosit. Ma doare capul. Zici ca am condus pana la Constanta. Una e sa stai la botul calului in Bucuresti si sa te bagi la metrou ca omu, si alta este sa stai la volan pe sosea.
Mi-as face si eu casa la Petresti, dar psihologic ma descurajeaza drumul.

#53
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 monicac, on May 19 2008, 18:13, said:

Nu stium cu faceti voi asa de lejer drumul Ploiesti Bucuresti sau Petresti Bucuresti. Eu ma mai duc prin weekend pe la Petresti, si deja cand ma intorc acasa in Dristor sunt obosit. Ma doare capul. Zici ca am condus pana la Constanta. Una e sa stai la botul calului in Bucuresti si sa te bagi la metrou ca omu, si alta este sa stai la volan pe sosea.
Mi-as face si eu casa la Petresti, dar psihologic ma descurajeaza drumul.
te doare capul la iesire sau la intoarcere in bucale?

#54
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 monicac, on May 19 2008, 19:13, said:

Nu stium cu faceti voi asa de lejer drumul Ploiesti Bucuresti sau Petresti Bucuresti. Eu ma mai duc prin weekend pe la Petresti, si deja cand ma intorc acasa in Dristor sunt obosit. Ma doare capul. Zici ca am condus pana la Constanta. Una e sa stai la botul calului in Bucuresti si sa te bagi la metrou ca omu, si alta este sa stai la volan pe sosea.
Mi-as face si eu casa la Petresti, dar psihologic ma descurajeaza drumul.

fiecare cu placerile lui... prefer sa stau la coada in masina proprie decat inghesiut intr-un metrou de bucale.
gasesc in condus o relaxare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate