Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Punctele Fudds

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Din pacate dr. Balta nu mi-a facut interventia, desi are laserul acum. A recunoscut ca nu are suficienta experienta cu laserul si a spus ca flocoanele mele sunt destul de aproape de cristalin. (ca sa poata interveni asupra lor trebuie sa se afle nu prea aproape de cristalin, nici prea departe, langa retina) El considera ca poate lovi cristalinul si cauza o posibila cataracta, iar desi operatia de cataracta e una simpla in opinia lui, nu vrea sa faca mai mult rau unui ochi de altfel sanatos.
Din ce am dedus el nu priveste problema flocoanelor ca pe o afectiune serioasa a ochiului. (sustine ca si el le are, dar nu am de unde sa stiu daca e adevarat sau incearca sa dea un confort pacientului)
Per total sunt dezamagit de raspuns. Ma asteptam sa intervina macar asupra unora dintre ele Chiar nu cred ca toate pe care le am (desi nu sunt chiar multe) se afla langa retina sau cristalin.
Nu imi ramane decat sa incerc sa caut un medic cu experienta cu laserul in strainatate dispus sa intervina si mai hotarat sa ia in serios aceasta problema.

Attached Files


Edited by jeffy86able, 12 July 2017 - 06:31.


#74
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Multumesc jeffy86able pentru feedback.Posted Image
De acest raspuns m-am lovit si eu la toti medicii la care am fost, e clar ca nu exista experienta necesara tratarii acestei afectiuni nici cu laserul nici prin vitreoctemie iar solutia dupa cum ai spus este undeva in europa sau chiar mai departe.Posted Image

#75
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu ma dau inca batut.
E posibil sa calatoresc in Germania la doctorul Karl Brasse care are cel mai bun laser de pe piata si experienta vasta in utilizarea lui.

http://www.floater-vitreolysis.net/

Daca nici asa nu reusesc nimic, ma opresc si impac cu situatia.
Oricum, va tin la curent.
Medicina moderna trebuie sa aiba un remediu mai simplu si mai putin riscant ca vitrectomia pentru aceasta (cica) non-afectiune.

#76
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Succes! Posted Image

#77
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Multumesc.
M-am programat la dr. Karl Brasse in Germania pe 4 decembrie.
Va tin la curent.

Edited by jeffy86able, 21 August 2017 - 13:19.


#78
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Sa ne spui si noua cat te-a costat si daca ai reusit ceva. Succes.

 bogdanb1, on 21 februarie 2017 - 10:23, said:

dispare,
si dispare in citeva zile,
pe bune, nu glumesc.
reechilibrare hormonala pe baza de pastile naturiste
pastilele respective contin si zinc.
daca optati pentru zinc pur si simplu, ma rog, nu stiu, treaba fiecaruia, eu am mers direct la tinta,
refacerea vederii, in cazul meu a fost doar un efect colateral
adica per si simplu vad perfect si mi-a disparut si gilma din mijlocul imaginii.
cit a durat tratamentul? cam 5 zile. da, cam 5 zile.
daca ma tine tot asa, ramine de vazut, de corectat, cu naturiste buneinteles.
pretul? pai minim minimorum 9-10 lei. restul, dupa cum vrea fiecare sa suplimenteze.
mi se pare minunat.
Cum se numeste suplimentul pe care l-ai luat tu ? Si unde il gasesc ?

#79
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

 jeffy86able, on 21 august 2017 - 13:18, said:

M-am programat la dr. Karl Brasse in Germania pe 4 decembrie.
Va tin la curent.
Ceva noutati, ai ajuns la la doctorul Karl Brasse?

#80
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Da, dar din pacate nu m-a putut ajuta nici el.
La persoanele tinere (eu fac 32 in curand) flocoanele se afla in general intr-o zona numita pre-macula bursa, foarte aproape de retina.
Asta le face greu de observat cu microscopul si greu de tratat datorita proximitatii fata de retina.
Desi pe mine nu m-a putut ajuta, cat am stat eu in cabinet a folosit laserul la altcineva, un candidat mai bun decat mine.
Deci e o procedura foarte variabila.
Faptul ca la mine n-a mers nu inseamna ca nu ar merge la altii.

#81
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Ce te gandesti sa faci in continuare, ai incerca operatia de vitrectomie?
Eu as incercao insa deocamdata nu am puterea finaciara pentru aceasta(~7000 euro la doctorul Stalmans).

Sarbatori cu pace!

#82
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
M-am gandit si la asta, dar la cate flocoane am eu (nu prea multe) nu se justifica interventia momentan raportat la riscuri.
Mai incolo, peste cativa ani, daca se inmultesc o voi face cel mai probabil ,da.
Vitrectomii se pot face si in Romania (se fac de ani de zile) dar pentru probleme mai "serioase", cum ar fi implantarea de cristalin artificial.
Problema e ca aici nici un medic nu ar face procedura asta pentru flocoane.
Si dr. Brasse a spus ca daca ma hotarasc imi poate recomanda pe cineva, cineva pe mana caruia si-ar lasa si el ochii, desi n-a mentionat cine si nici eu n-am fost inspirat sa-l intreb.

Detalii despre consultatia cu dr. Brasse, ca n-am apucat:

Am ajuns in Vreden si am gasit clinica relativ greu, din cauza strazilor foarte intortocheate, in ciuda localitatii relativ mici.
M-am dus dimineata sa caut clinica incat dupa-amiaza (la 16:00) cand aveam programarea sa nu bajbai.
Desi era la 10 minute de hotelul unde eram cazat mi-a luat jumatate de ora cu tot cu intrebatul nemtilor.
La ora consultatiei bineinteles ca m-am pierdut iar pe strazi si era gata-gata sa intarzii.
La clinica una din asistente mi-a facut testele obisnuite: scanare fund de ochi, ca sa vada cat de bine e atasata retina si tensiune oculara.
Toate bune aici.
Apoi a folosit un dispozitiv numit Optos care compune o harta a retinei si iti arata si unde sunt flocoanele mai exact.
La mine se vede unul singur mai mare pentru ca am flocoanele foarte aproape de retina.
Acesta (de la ochiul stang) se afla undeva in stanga sus in corpul vitros, desi eu il vad la jumatatea campului vizual.
Nu a putut folosi laserul sa-l "mitralieze" deoarece ar fi trebuit sa traga o raza curba si legile fizicii nu permit asta.
Atunci a incercat sa ma ajute altfel: mi-a dat pana a doua zi doua perechi de ochelari

Attached Files


Edited by jeffy86able, 26 December 2017 - 13:53.


#83
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Le-am incercat a doua zi: cei gri nu au avut nici un efect iar cei portocalii au avut efect foarte bun.
N-am vazut nici un flocon nici in casa, nici afara.
Singura problema e ca totul avea o tenta de rosu.
Am ales sa nu ii port deoarece simteam ca fac un schimb nu foarte productiv, schimband practic o problema cu alta.
O alta solutie a fost incercarea de atropina cu concentratie 0.01%, care mareste pupila lasand sa intre mai multa lumina, flocoanele parand mai mici in situatia asta. Picaturile astea se gasesc doar acolo.
Nu a functionat la mine.
Dr. Brasse mi-a lasat impresia unui provesionist desavarsit: calm, amabil, cu cel putin la fel de multe intrebari pentru mine cat aveam si eu pentru el.
A facut tot posibilul sa ma ajute prin alte metode :picaturile, ochelarii, sugestia purtarii unei sepci la lumina (cozorocul blocheaza soarele sa intre in ochi) in situatia in care nu m-a putut ajuta cu laserul.
Mi-a propus sa ma intorc la el in vreo 3 ani, deoarece e posibil sa ma poata ajuta atunci cu laserul, in functie de relocarea flocoanelor.
Dr. Brasse mi-a rezolvat o alta mica posibila problema la ochiul drept, un mic loc unde corpul vitros care continua sa se desprinda de retina incepuse sa "traga" de ante-mentionata retina.
Mi-a spus ca e posibil sa nu se intample nimic niciodata sau sa dezvolt o mica problema a retinei si ca mi-o poate face pe loc daca vreau.
Am vrut, mi-a facut, a durat 5 minute cu un aparat care practic iti baga o lumina foarte puternica in ochi (ca un blit foto verde).
Preturi: 400 euro consutlatia initiala (tensiune oculara, fund de ochi, Optos) + 350 euro "corectia" retinei.
Nimic in plus pentru ca nu a folosit laserul YAG pe ochii mei.
La sfarsit am avut parte de o faza penala: n-am avut cum sa platesc pentru ca ei nu aveau POS si eu nu vedeam limpede din cauza atropinei din ochi sa fac transferul financiar de pe telefon.
Mi-au zis sa ma intorc acasa linistiti (in Bucuresti) si sa le virez banii de acolo.
Evident ca am virat banii in aceeasi seara cand mi s-a limpezit vederea, dar in Romania probabil ca eram si batut pentru asta.
Civilizatie, deh.

Attached Files


Edited by jeffy86able, 26 December 2017 - 14:39.


#84
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Multumuri jeffy86able pentru  detalierea vizitei la dr. Brasse.Posted Image

Edited by CPX, 31 December 2017 - 02:03.


#85
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Va tin la curent cu orice voi mai face pe subiectul asta sau ce noutati aflu din domeniu.

#86
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
te-ai dus cam degeaba

#87
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Era mai bine sa stau si sa ma intreb "oare ar merge"?
Am facut tot ce puteam sa fac pentru rezolvarea problemei asteia pana in momentul de fata.

Edited by jeffy86able, 31 December 2017 - 11:38.


#88
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
salutare...
E cineva care a reusit sa mai diminueze din ele?
La mine parca sunt ochii zgariati cu creionul pe dinautru.. asa de rau vad linii si mazgalituri...
vreun tratament naturist, suplimente?

#89
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Si la mine la fel, plus ca incep sa apara din ce in ce mai multe, Si ma enerveaza foarte tare ca se misca.
Stie cineva care este cauza acestor musculite ? Am intrebat la mai multi doctori dar am observat ca sunt depasiti de subiect, toti zicand ca nu se pot trata.

#90
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
E genetic.
Nu ai cum sa le opresti din aparitie, dar desi pare greu de crezut, te poti obisnui cu ele.
Daca intelegi si accepti riscurile poti incerca o vitrectomie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate