Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Metroul - Mitul disparut al transportului civilizat

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View Postisr2002, on Aug 24 2007, 09:11, said:

QUOTE(isr2002 @ Aug 21 2007, 12:46)
E plin cu mine ca eu urc la Titan
La ce ora, poate bem o cafea la vagonul-restaurant  :lol:
Obiceiul este luat, probabil, de la aviatie.


Cred ca de la marina mai degraba. Oricum la Eroilor este pericol daca te duci spre Industriilor cam pe la 19:00 trebuie sa stai vreo 10 minute plus ca se strang o gramada de persoane, iar pana la prima statie deja geamurile sunt aburite.
Din punctul asta de vedere cred ca pe ruta Eroilor - Industriilor ar fii buna o garnitura Bombardier.

Cum a spus cineva garniturile vechi dau impresia ca te pot ucide, plus ca si zgomotul este mult mai mare, pe langa garniturile noi.
La cele vechi cand se infraneaza trenul pe langa faptul ca e o frana din aia tare scoate si un zgomot neplacut pe cand la Bombardiere macar se franeaza usor.
Singurul dezavantaj este reprezentat de faptul ca nu posibilitatea sa deschizi geamurile, iar apoi de acel buton mare si rosu de alarma care se poate actiona foarte usor in mod involuntar.

Edited by mihai20005, 24 August 2007 - 08:28.


#38
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

Quote

Nu prea cred ca ai voie sa faci poze acolo
asta nu stiam :huh: . Eu mi-am facut poze la metrou si nu mi-a zis nimeni nimic.(poate am avut noroc si nu m-a vazut cineva)

#39
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View PostCFR, on Aug 24 2007, 10:00, said:

asta nu stiam :huh: . Eu mi-am facut poze la metrou si nu mi-a zis nimeni nimic.(poate am avut noroc si nu m-a vazut cineva)

Da ce e frate metroul obiectiv de securitate nationala ?
Ca numai la astea nu avei voie sa faci poze !

#40
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
asa a zis ammon06  :rolleyes:

#41
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
N`ai voie decat cu autorizatie, deoarece nu e chiar spatiu public :)

#42
dreww

dreww

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.08.2007

View Postaeon, on Aug 21 2007, 11:05, said:

mari cretini astia cu achizitiile lor, si autobuzele citaro si bombardierele, probabil sunt masini destinate unor zone mai reci din lume gen suedia, norvegia, etc. nu la noi, alta explicatie pentru inexistenta geamurilor care se deschid (sau sunt foarte mici la autobuze) nu vad
AC-ul bineinteles ca nu merge in majoritatea cazurilor, dar oricum nu face fata, capacitatea ei a fost gandita pentru un numar de oameni egal cu numarul de scaune plus 10-20 in picioare, ori la noi cred ca numai cu un vagon se depaseste capacitatea
Despre garniturile de metrou nu stiu ce sa zic, dar autobuzele alea Mercedes albe au fost concepute in ideea ca vor avea aer conditionat. Stiu sigur, pentru ca am mers in strainatate cu ele si DA, aveau aer conditionat. Astea de la noi or fi vreo varianta low-end low-cost pentru Romania.
Mai mult, acum vreo 2 luni am aflat cu stupoare ca NU SUNT ASIGURATE in caz de accident -_-  datorita costurilor prea mari. Probabil ca asa se explica si de ce merg atat de incet.

Bineinteles ca noi suntem in Romania, unde accentul se pune pe "pretul cel mai scazut" (dovada si http://www.ratb.ro/index1.php ) si nu pe calitatea serviciilor.

edit: gasiti pe youtube filmulete cu modul in care se realizeaza grafitti-urile pe vagoanele de metrou (chiar si din RO sunt: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/twpUJ9afAcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

Edited by dreww, 24 August 2007 - 10:51.


#43
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Pai pentru poze in depou da e posibil, insa in statii si in trenuri nu cred ca e nevoie de autorizatie.
Da cu acele autobuze Citaro e chiar prapad, ele au cutie automata insa nu merg cu mai mult de 30-40 Km/h, am mers langa prima usa si am vazut pe panoul de bord viteza, nu imi venea sa cred cum pe un drum drept fara alte obstacole in cale acel autobuz nu merge mai repede, insa frana mi se pare ca e prea puternica la aceste autobuze.
In schimb pot spune ca sunt bune.

#44
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
uneori merg mai repede, dar asta se intampla foarte rar. Autobuzele citaro de la noi au un fel de ventilator care face mai multa galagie decat ce ar fi trebuit el sa faca.

#45
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postammon06, on Aug 24 2007, 00:34, said:

Nush cat circulati voi cu metroul, dar eu circul f rar.. si asta are stransa legatura cu faptul ca stau in alt oras
daca ai merge in fiecare zi nu te-ar mai interesa asa de mult cum arata metroul ci de conditiile care sunt intre punctul a si b.
incearca sa mergi vara cand sunt 40 de grade afara sau oricand la o ora de varf, nu o data pe luna, atunci sa vezi ce inseamna sa stai in cuptor.

View Postmihai20005, on Aug 24 2007, 11:34, said:

Pai pentru poze in depou da e posibil, insa in statii si in trenuri nu cred ca e nevoie de autorizatie.
daca dai peste un  paznic d'ala de duminica, in papuci si pe la 60 de ani, o sa-ti zica sa nu faci poze nicaieri ca nu ai voie.

#46
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
Dizzy_75 baiete imi place cum scrii si cum gandesti.

View PostHADE 61, on Aug 23 2007, 17:51, said:

mai ,voi aveti impresia ca personalul din metrorex deseneaza tot felul de lucruri pe exterior sau interior ? nici pomeneala ,sunt tineri prea pasionati de grafitti care sfideaza uneori propria viata catarandu-se pe tot felul de lucruri in tunel ,acolo unde sunt garate trenurile ,gen gara de nord sau pe la dristor 2 .aceste desene au fost sterse sau s-a incercat stergerea lor iar rezultatul n-a fost decat o mare mazgaleala si drept urmare au fost lasate in pace .
Nu cred ca in statii pentru ca astea se inchid la o anumita ora si ramane grafferul p`acolo. Mai degraba la IMGB unde metroul iese la suprafata.

#47
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
pe imgb sunt numai bombardiere care sunt pazite oricand ,dar la gara de nord sau dristor 2 sunt niste linii de rezerva in tunel le poti vedea ,chiar si la crangasi e o a 3-a linie unde mai stateau garnituri in asteptare .

#48
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005

View PostHADE 61, on Aug 24 2007, 22:10, said:

pe imgb sunt numai bombardiere care sunt pazite oricand ,dar la gara de nord sau dristor 2 sunt niste linii de rezerva in tunel le poti vedea ,chiar si la crangasi e o a 3-a linie unde mai stateau garnituri in asteptare .
Da scuze nici nu m-am gandit mai profund la ora postarii. Stiu statiile unde sunt linii de rezerva, eu stau chiar aproape de dristor 2, dar ma gandeam ca e greu sa ajunga acolo si sa si ramana un timp indelungat.
Cred totusi ca undeva in depou au fost mazgalite, "pangarite" sau cum vreti sa spuneti.

#49
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
duculetz, te superi ca nu vezi pe geam?  :D Pana platesc paznicii aia si asa ineficienti, sa`i doteze pe cativa baieti cu niste vopsea, sa vezi ce metrouri frumoase o sa avem.

#50
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
in depouri absolut sigur nu .iar unele dintre desene sunt chiar reusite ,au culori frumoase .eu chiar as chema copii din astia pasionati si talentati sa mai invioreze atmosfera ,dar aceste trenuri mai au o viata destul de mica ,in curand vor fi aruncate toate ,circula doar pe gara -1 mai si industriilor si destul de rar mai gasesti in rest .iar eu nu mai circul deloc cu metroul .paznicii aia reprezinta afacerea cuiva ,metrorex si alstom platesc bani seriosi pentru paza numai ca la ei ajung salarii mici .

#51
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005

View Postmnezo, on Aug 24 2007, 23:24, said:

duculetz, te superi ca nu vezi pe geam?  :D
Ma supar ca sunt facute de niste pustani teribilisti si se potrivesc ca nuca in perete cele mai multe. Iar faptul ca unii din noi ii compatimesc pe grafferi ma face sa cred ca suntem o natiune bolnava.

View PostHADE 61, on Aug 25 2007, 10:01, said:

paznicii aia reprezinta afacerea cuiva ,metrorex si alstom platesc bani seriosi pentru paza numai ca la ei ajung salarii mici .
E ceva in Romania care sa nu fie pe baza de parandaraturi, cum zice badea?

#52
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

Quote

Ma supar ca sunt facute de niste pustani teribilisti si se potrivesc ca nuca in perete cele mai multe
credeam ca sunt singuru care am parerea asta :blink:

#53
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu are nici cea mai mica importanta daca se potrivesc sau nu, sunt acte de vandalism care ar trebui pedepsite.
cu toate camerele din statiile de metrou mi-e greu sa cred ca daca s-ar dori stoparea lor nu s-ar putea face ceva.

#54
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
dupa cum am mai zis >>>>>> e un dezinteres mare in tara asta :mellow:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate