Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Tezeu vs. Google

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007

View Poststefy, on Sep 13 2007, 18:46, said:

Google este un gigant in domeniu iar Tezeu putina lume a auzit de el
A...cine sa auda de Tezeu cand inca nu exista? Totusi, este posibil sa aveti dreptate toti. Insa e greu sa cred ca Google ar putea fi detronat de ceva inexistent. Poate fi detronat doar daca google nu face o schimbare rapida in rezultatele cautarii (iti arata site-uri de link-uri deloc folositoare, sau site-uri gen top nu stiu cat).
In fine...cred ca ar trebuii sa incheiem aici subiectul asta si sa mai vorbim cand vom sti ceva concret.
O zi buna

#20
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
Google NU o sa fie detronat, ca sa acaparezi o piata asa mare si sa il scoti pe google asa din radacini chiar nu poti.

Asta cred ca o sa fie multe din proiectele care vor incepe si nu se vor termina. Oricum google nu va fi detronat cat ar fi ala de bun.
Chiar daca apare si e bun, americanii o sa foloseasca tot google din motive lesne de inteles.

#21
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
mie ca utilizator lenes care da search cu casuta din dreapta sus a browserului, o sa schimb vreodata motorul? poate daca baga browserele default sa caute pe tezeu.
kevinro pe ce lume traiesti cu manualele alea?

#22
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostCrysper, on Sep 13 2007, 21:29, said:

Google NU o sa fie detronat...bla bla bla

asta e un fel de "omul NU va ajunge pe luna niciodata" :rolleyes:

edit: da...avand in vedere ca vor sa faca un proiect de o asemenea anvergura, ma astept la orice, chiar ca un viitor motor de cautare sa il "faca" pe gugal; tezeu sau oricare altul...

Edited by kappa_man84, 14 September 2007 - 09:17.


#23
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
pana nua pare unul care sa se inteleaga cu flashurile, eu nu cred ca au ce sa imbunatateasca incat sa-i detroneze. + ce s-a mai spus de cateva ori, google nu sta pe loc, eu cred ca lucreaza continuu la el.

#24
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View Postralcr, on Sep 14 2007, 10:06, said:

mie ca utilizator lenes care da search cu casuta din dreapta sus a browserului, o sa schimb vreodata motorul? poate daca baga browserele default sa caute pe tezeu.
kevinro pe ce lume traiesti cu manualele alea?

In lumea in care traiesc eu am apucat sa vad cum Netscape Navigator a ajuns de la cota de piata 100% la 0% in favoarea IE sau cum Google.com a reusit sa desfiinteze pe Altavista.com. Chiar se poate. Iar daca voi va inchipuiti ca UE va sta degeaba sa vada cum zeci de miliarde de euro se vor scurge catre o corporatie americana...

#25
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006

View Postkappa_man84, on Sep 14 2007, 10:15, said:

asta e un fel de "omul NU va ajunge pe luna niciodata" :rolleyes:


hmm..eu tot nu cred ca a ajuns pe luna :P

#26
fidias

fidias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.04.2007
Este adevarata popularitatea MSN, in afara. Si eu am cativa prieteni din Franta, Elvetia, Germania-care spun ca messengerul si msn este foarte folosit de ei in dauna yahoo si google.  Oricum in Romania, putini folosesc serviciile msn-cel putin la messenger f putini. La fel si cu yahoo care este folosit doar ca parte de messenger-si asta poate avea o explicatie logica. Anume multa isi facea cont de yahoo ca era gratis, usurel, avea niste facilitati pe care alte portaluri/siterui nu ti le ofereau de aceea s-a incetatenit serviciul de mail/mess, pana sa apara siteurile cu mail gratuit yahoo a luat un oarecare avans de aici se explica pozitia sa dominanta (lucru valabil cel putin in Romania).

Acum revenind la Tezeu, pana in 2011 mai sunt cam 3 ani, ori in anii astia se pot intampla multe, si nu vorbesc numai de imagine, marefer lanoi tehnologii web si IT care se pot implemeta. Spre exemplua sa luam perioada 98-2002 in 4 ani s-au schimbat enrom de multe lucruri in domeniul informaticii si al web-ului asa ca Tezeu poate sa aibe o sansa daca tehnologiile web se schimba.

Evident ca trebuie sa lupte cu catva giganti-google, msn, yahoo, wikipedia, et others problema pe langa cea de tehnologie (adica codare, viteza si actualiare) este si cea de grafica si de profilul sau. Una este daca ar fi un fel de google-adica doar motor de cautare (vorbesc doar ce imi apare pe ecran) si alta va fi daca va avea profilul yahoo/msn adica un portal. Eu prefer "screenul" google, la fel sunt mai familiarizat cu modul de afisare al rezultatelor google.

Pe langa tehnolgie, cred ca decisive vor fi 2 lucruri:
1. daca motorul de cautare va fi multilingv-cum face google dipsonibil in peste 50 de limbi (va castiga cel putini utilizatori neformati si pe cei care nu utilizeaza foarte mult calucatorul)

2.cum va arata grafic.  daca designul este unul usor, atractiv, placut, care sa te faca sa revii, acest aspect cred ca este cel mai important pentru ca putini sunt cei care se pricep cu adevarat la viteze, codari si encodari si alte detalii tehnice. Asa ca daca psihologic va fi atractiv, va avea succes si chiar posibilitati de top.

Oricum daca lucreaza nemtii sigur nu au cum sa nu faca ceva bun-in fond ei sunt liderii soft ai lumii nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate