Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

FREON

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 teknotronik, on 14th August 2012, 13:06, said:

Lukmar, ai avut dreptate, exista in cablu doua fire negre, ini cer scuze, am fost neatent, insa am urmarit cu atentie acest video si ca urmare:

   Poti exemplifica cele "n" ori in care putea sa defecteze aparatul.

   Important din acest video era sa se vada in linii mari un montaj corect (nu un montaj perfect) si era adresat in principal clientilor care sunt atat de disperati si de pierduti in ceata, la momentul achizitionarii si instalarii unui AC, ca au senzatia ca cel care o sa-i monteze aparatul in casa nu este altceva decat un escroc ce va incerca prin toate metodele posibile sa-si realizeze planul.

  Clientul final poate fi ajutat cu orice alt video de acest tip, (oricand esti binevenit Lukmar sa pui un video cu un montaj corect de AC in binele clientului si de ce nu chiar si al montadorilor care sunt la inceput de drum) si te asigur ca eu voi sustine partile pozitive, iar cele negative, daca exista, nu le voi combate cu ironii ci voi incerca sa explic in ce mod ar fi fost mai bine sa se procedeze.

  Am postat acest video in principal pentru persoane ca IZAURA:
....

Bun, poti sa ma acuzi de ironie ieftina,... eventual,... dar nu ma poti acuza de reacredinta (sau minciuna, cum ai spus-o). Incerc si eu sa ajut pe cine pot pe aici si sa port o discutie coerenta care la fel ii poate ajuta pe cei necunoscatori.
Scopul meu principal in postarea mea era sa subliniez ca acest montaj e departe de a fi corect, este mai degraba estetic sau frumos de privit, omul este fara graba si probabil a facut mai multe duble pana sa realizeze acest filmulet. Daca-ti aduci aminte de evenimentul de la maternitatea Polizu, unde si-au pierdut viata nou-nascuti (tragic eveniment si regret groaznicul accident), am fost pus in situatia de a proba (la putin timp dupa si fara legatura cu acest eveniment) acelasi lucru, un incediu provocat teoretic tot de un aer conditionat.
Am facut tot posibilul sa provoc un incendiu la un aparat si nu am reusit. Normal ca am filmat pas-cu-pas fiecare etapa,... Pana nu i-am dat foc de la o sursa externa nu a luat foc. De ce am precizat asta ? Nu am facut duble, nu am mimat supratensiunea sau incalzirea excesiva la care am supus placa electronica sau compresorul,...

Filmuletul tau nu poate decat sa nasca litigii intre montatori si clienti , pentru ca acestia din urma vor vedea doar filmul, fara sa aiba rabdarea sa citeasca si comentariile urmatoare, si se vor astepta la acelasi tip de montaj desi au platit doar probabil 25 % din pretul specificat de tine aici,... 250-300 Euro, plus ca nu tine de un montaj corect, decat de estetic, da-mi voie sa raman la parerea mea.

#56
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Lukmar, nu pot decat sa te felicit pentru ajutorul pe care incerci sa-l dai aici pe forum, atunci cand o faci, indiferent daca o faci interesat sau nu.

Nu stiu, si nici nu ma intereseaza, daca s-au facut sau nu duble la acest video.
Asa cum am mai spus nu-l consider un montaj perfect, dar este un montaj corect, si nu voi schimba de opinie asa cum si tu esti liber sa crezi ce vrei.
As fi fost de acord cu tine daca ai fi sustinut ca respectivul a fost putin neglijent in anumite aspecte, dar fara mare importanta in ceea ce priveste corecta functionare a aparatului.

Nu am nici cea mai mica legatura cu creatorul acestui video, l-am ales pentru ca nu aveam prea mult timp, si pentru ca am observat ceea ce era interesant de observat, pentru ce dorea in acel moment @IZAURA, si ca ea sunt convins ca exista multe alte persoane.

Ca un viitor client, dorea sa afle cam ce ar trebui sa stie despre instalarea unui AC pentru a putea cere montadorilor sa respecte etapele importante si obligatorii.

Si anume: - sa efectueze strapungerea peretelui catre exterior cu inclinatie necesara pentru scurgere.
                - sa efectueze corect curbarea tuburilor de cupru.
                - sa conecteze corect tuburile frigorifice intre cele 2 unitati si sa le mentina pe toata durata de instalare astupate pentru a impiedica patrunderea impuritatilor.
                - sa efectueze bine conectarea tubului de condens cu cel al splitului.
                - sa verifice scurgerea apei din tava de condens.
                - sa utilizeze suporti de amortizare pentru UE.
                - sa utilizeze pompa de vid.
                - sa verifice eventualele pierderi frigorifice, macar cu banala apa cu sapun.
                - sa verifice corecta functionare a aparatului prin masurarea curentului, presiunii si temperaturii de lucru.
                - si nu in ultimul rand sa lucreze curat, sa respecte proprietatea clientului.

Acesta este scopul acestui video, si aceste aspecte sunt obligatorii la orice montaj indiferent de cat au platit.


Nu am dorit sa creez divergente intre montadori si clienti, facand ca cei din ultima categorie sa ceara mai mult decat au platit, in urma vizionarii acestui video.
Iar daca asta se va produce sunt convins ca montadorii vor sti sa le explice de la bun inceput ce obtin pentru plata unei instalatii normale, de asta nu-mi fac probleme caci nu ei sunt cei care au nevoie de ajutor.

Dealtfel in video doar doua aspecte sunt in plus fata de o instalatie normala, si anume; mascarea circuitului frigorific si a cablului de alimentare, si metri in plus de circuit frigorific.

Am dorit sa dau posibilitatea clientilor de a se apara de o anumita categorie de montadori.
DEe sarlatanii care sustin ca nu este necesara folosirea pompei de vid la instalare, de cei carora le este mai simplu sa fuga la urmatorul montaj, fara a se gandi la condensul ce poate cadea din split si care ar putea distruge zugraveala de pe perete sau si mai rau, ar putea sa umfle parchetul unui pensionar, unui somer.

Am dorit sa le dau posibilitatea de a se apara de un escroc fara scrupule, care pleaca perfect constient ca acel aparat pe care tocmai l-a montat, in cateva zile nu o sa mai raceasca din lipsa de refrigerant, si care nu se gandeste la o familie care a platit un serviciu, poate cu mari sacrificii, si doreste sa beneficieze de acel bun, nu sa-si manance nervii neputiinciosi cu, convorbiri telefonice disperate si inutile.

Si nu este rau ca lumea sa vada ca se poate si altfel decat sa-ti atarne metri de circuit frigorific prin casa precum sforile de intins rufe, si ca pot fi disimulate mascandu-le, chiar daca asta implica o cheltuiala in plus.

Problema mea este ca nu concep o scuza de genul; "Ce mai vrei, ti-am facut destule pentru ce ai platit!".
Nu este permis sa sari etape obligatorii sau sa cobori calitatea pentru ca pretul este mic.
Eu nu discut pretul actual pe piata, dar cel ce are impresia ca pretul unui montaj nu acopera cheltuielile in cazul in care este obligat sa respecte ce am spus mai sus ca fiind obligatoriu, sa se apuce de altceva!

#57
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Am urmarit de ceva timp "disputa" intre teknotronic si lukmar. Imi pare bine ca teknotronic a postat acest filmulet.

Sa fim sinceri - eu in special - montatorii de A/C se impart in 2 categorii:
1. Cea mai frecventa, probabil oameni prost platiti care lucreaza cu aparate "la oferta". Am avut parte de cateva instalari cu astfel de oameni. E intotdeauna prost facut, in graba, fara scule.

Ca exemplu negativ major, dupa ce a venit o echipa de 3 oameni sa intaleze un aer la bloc, etajul 6, bloc vechi (tencuiala slaba), le-am dat o "atentie" de 100Ron la inceput. Multumirea lor? Suportul de la unitatea exterioara fixat cu dibluri care nu prind in perete - din 6 buc, numai unul prindea. Diblurile erau scurte, si norocul meu e ca am vazut ca se rotea diblul in perete.

Asa ca am fost sa cumpar dibluri de 15 (ei aveau numai de 8 lungime).

Pompa de vid? Nu e nevoie dom'le

Curatenie - nu, nu e nevoie.

Tevile indoite pe genunchi.

Chei de strangere pt olandezi din piata

Trusa de bercluit ajutata cu ciocanul.


Per total, la urmatorul aer (un Arctic) am renuntat la serviciile de montaj incluse (dura 2 saptamani) si am apelat la un montator particular. M-a costat 150 Ron (+ ajutorul din partea mea) insa omul a lasat loc de buna ziua.


Problema mea - la noi - e ca, pe de o parte, lumea asteapta calitate la pret de dumping, si pe partea cealalta, ca oricine livreaza un serviciu o poate face, fara a trebui sa indeplineasca niste cerinte minime de calitate.

Asa ca filmuletul lui teknotronic e foarte bun - arata ce se poate face.

#58
Grivita1105

Grivita1105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 12.08.2011
Hamal,iti trimit salutari si tot binele din lume.Am terminat cu prunele,vinetele,ardeii si socul serviciului.M-am chinuit un an pe forum sa aflu ce doream despre frig si tu m-ai luminatDeci,tu spui ca daca scot freonul din instalatie(stiu cum sa fac) si daca bag butelia la frigider(asa se face si cind cumperi freon la kg)si o racesc si apoi o tin in pozitie verticala si dau drumul la robinet vor iesi gazele din freon?Vagoanele incalzesc cu rezistente el.si iarna nu am treaba cu frigotehnia,dar vara e nenorocire.Clapetii, noi nu-i slefuim,schimbam compr.si gata.Eu tot nu am inteles:temp.la care fierbe freonul in vaporizator este constanta (si deci trebuie sa ramina aceeasi)si trebuie sa ramina aceeasi in tot timpul climatizarii?Adica,sa zicem ca la inceperea climatizarii,am 38 gr.ext.si 40 grade la interior si la fel pe tubulatura.Acum,normal ca TXV(detendorul se deschide mai mult).DECI,daca acum,vaporizeaza la sa zicem minus 5 grade,atunci cind voi avea in interior sa zicem 28grade temp.de firbere este aceeasi?SI EU NU INTELEG LA CIT TREBUIE SA FIARBA FREONUL?ESTE CUMVA STANDARD?Sa zicem;minus cinci grade,sau minus doua grade sau zero grade?Un tip care are firma de frigotehnie mi-a spus atit:VAPORIZARE=ZERO GRADE(punct de roua),iar condensare=50grade.Deci temp.fierbere in vaporizator este fixa indiferent de temp.int sau ext.si asta o stie proiectantul?Vorbesc de o inst.corecta si in regula functional.Eu voi mai intra tot aici poate prin luna august 2013.R134 ARE PUNCT DE FIERBERE -26GRADE.Ai spus ca in primavara bem o bere.Alcoolul nu e bun,eu nici nu am voie sa beau,am B in stare latenta,dar tot beau,nu mult.Isus a fost la o nunta si pt. ca nu mai aveau vin,atunci a transformat apa in vin.Daca d-zeu face asa ceva inseamna ca ai voie sa bei vin.Deci mai vorbim la anu si tot aici.Iti doresc multa sanatate.Vara viitoare trebuie sa rezolv problemele nerezolvate in vara asta,la A.C.Inca ceva.DACA AM IN INST.GAZE NECONDENSABILE,PT-CHART-UL MAI ESTE VALABIL,ADICA CE VAD PE MANOMETRE MAI E VALABIL,ADICA MAI POT CALCULA EU SUPRAINCALZIRE SI SUBRACIREA CORECT?.Manometrele nu imi indica agentul la saturare?Si mai spun unii ca meseria se fura...

Edited by Grivita1105, 17 September 2012 - 19:25.


#59
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
grivita1105
Recomand sa citesti un pic de fizica (termodinamica) si sa te lamuresti ce e cu caldura latenta de evaporare, cea de lichefiere, transferul termic, interdependenta intre presiune, temperatura si volum pentru a-ti lamuri fundamentele climatizarii. Bafta.

#60
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 23.09.2010

 Grivita1105, on 17 septembrie 2012 - 19:14, said:



Deci,tu spui ca daca scot freonul din instalatie(stiu cum sa fac) si daca bag butelia la frigider(asa se face si cind cumperi freon la kg)si o racesc si apoi o tin in pozitie verticala si dau drumul la robinet vor iesi gazele din freon?

Nu chiar.
-La instalatiile mari cu care lucrez, refrigerantul se pompeaza in condensor (pentru lucrari de intretinere), se izoleaza condensorul, se raceste si se stabilizeaza cu ajutorul fluidului de racire (aer / apa sau chiar apa de mare) si se purjeaza gazele necombustibile pe la partea superioara a condensorului. Nu stiu cum ai instalatia la vagoane, poti avea un acumulator independent de condensor. Se poate si cu o butelie, cum zici tu, dar butelia nu trebuie presurizata excesiv, altfel nu se realizeaza bine lichefierea agentului frigorific. La presiune moderata (gen presiunea de refulare din functionare), nici nu e nevoie sa fie tinuta la frigider, refrigerantul se lichefiaza la temperatura ambianta.
Apoi, trebuie sa fii atent la robinetii buteliei, unele butelii au 2 robineti, unul albastru pentru gaz si unul rosu pentru lichid, cand sunt tinute vertical (scrie pe ele). Cand sunt tinute ca capul in jos, gazul si lichidul se inverseaza. Scopul lor este ca in functie de punctul de incarcare al agentului in instalatie, sa poti alege gaz sau lichid. Nu mai intru in amanunte cum poti goli butelia mai bine, tinand-o cu capul in jos, incalzind-o, etc. Cred ca le stii deja, daca nu ar fi cam dificil sa o fac doar prin cuvinte.
Sa concluzionez, daca agentul s-a lichefiat in butelie, deschizi usor robinetul de gaz (cu butelia in pozitie verticala), de cateva ori, pana simti (din temperatura) ca vine numai freon (cum am vorbit mai inainte).

temp.la care fierbe freonul in vaporizator este constanta (si deci trebuie sa ramina aceeasi)si trebuie sa ramina aceeasi in tot timpul climatizarii?Adica,sa zicem ca la inceperea climatizarii,am 38 gr.ext.si 40 grade la interior si la fel pe tubulatura.Acum,normal ca TXV(detendorul se deschide mai mult).DECI,daca acum,vaporizeaza la sa zicem minus 5 grade,atunci cind voi avea in interior sa zicem 28grade temp.de firbere este aceeasi?SI EU NU INTELEG LA CIT TREBUIE SA FIARBA FREONUL?ESTE CUMVA STANDARD?Sa zicem;minus cinci grade,sau minus doua grade sau zero grade?Un tip care are firma de frigotehnie mi-a spus atit:VAPORIZARE=ZERO GRADE(punct de roua),iar condensare=50grade.Deci temp.fierbere in vaporizator este fixa indiferent de temp.int sau ext.si asta o stie proiectantul?Vorbesc de o inst.corecta si in regula functional.

Nu, depinde de presiune si se ia din diagrama sau din tabel si bine-nteles ca depinde de tipul freonului (amestecului). Pentru freonul 134a pe care mi se pare ca il folositi condensarea la 50 grade Celsius este valabila la o presiune de aprox. 15 bari si vaporizarea la 0 grade la o presiune de 3 bari (sursa: http://www.ohio.edu/...a/ph_r134a.html). Poate era valabil pentru instalatia ta, particulara, nu trebuie sa generalizezi). Punctul de roua (Dew Point) se refera la (umiditatea din) aer si nu este de 0 grade ci depinde de presiunea atmosferica si de umiditatea relativa a aerului. Se foloseste la aer conditionat, dezumidificare sau supraalimentarea motoarelor cu combustie interna (ca sa-ti dau cateva exemple...)


DACA AM IN INST.GAZE NECONDENSABILE,PT-CHART-UL MAI ESTE VALABIL,ADICA CE VAD PE MANOMETRE MAI E VALABIL,ADICA MAI POT CALCULA EU SUPRAINCALZIRE SI SUBRACIREA CORECT?.Manometrele nu imi indica agentul la saturare?

Nu mai e valabil. Trebuie eliminate gazele necombustibile mai intai...

Sa ne auzim cu bine!

Edited by hamal, 18 September 2012 - 14:18.


#61
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 23.09.2010

 hamal, on 18 septembrie 2012 - 14:17, said:

Se poate si cu o butelie, cum zici tu, dar butelia nu trebuie presurizata excesiv, altfel nu se realizeaza bine lichefierea agentului frigorific.

Oops, am scris fara sa gandesc prea mult! Imi cer scuze!

#62
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
... ceea ce spuneam: termodinamica, partea cu echilibrul vaporilor condensati si cu dependenta de temperatura si presiune a lichidului.

#63
pmc

pmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.03.2006
Asa se face montajul in afara tarii... acolo, la bloc, toate UE trebuie puse una sub  alta s.a.m.d.  insa costul unei instalari este de cateva sute de euro. In Germania costul instalarii depaseste costul achizitionarii.

Sunt sigur ca daca la noi ar costa 250 Euro instalarea nu ar mai dorii nimeni instalare ca la carte.. eu unul am toate sculele din filmulet, problema este doar de timp.
Daca fata de montajul clasic imi ia dublu ca timp atunci sa fie dublu si pretul. :)

#64
Montez_Aer

Montez_Aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2013
pmc   Astfel de montaje se fac si Romania, numai ca se percep taxe suplimentare fata de montajul standard dar foarte rar la suma de 250 E.

P.S. : Vad ca iti place foarte mult poza creata de mine - de pe site-ul meu.


sbarsanescu In cele mai multe cazuri pretul mic indica si calitate minima, ( exista materiale de calitate si materiale comerciale - foarte ieftine ), iar romanul in ziua de astazi se uita sa fie IEFTIN.
Datorita faptului ca internetul este plin de mesteri care au lucrat o vara la o firma ce se ocupa de montaje, iar apoi se apuca pe cont propriu fara a avea cunostiinte din punct de vedere tehnic ( in caz ca sunt probleme cu aparatul va pun sa sunati la garantie ) pretul scade drastic fiind concurenta mare.

#65
pmc

pmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.03.2006

 Montez_Aer, on 04 martie 2013 - 21:36, said:

pmc   Astfel de montaje se fac si Romania, numai ca se percep taxe suplimentare fata de montajul standard dar foarte rar la suma de 250 E.

P.S. : Vad ca iti place foarte mult poza creata de mine - de pe site-ul meu.


sbarsanescu In cele mai multe cazuri pretul mic indica si calitate minima, ( exista materiale de calitate si materiale comerciale - foarte ieftine ), iar romanul in ziua de astazi se uita sa fie IEFTIN.
Datorita faptului ca internetul este plin de mesteri care au lucrat o vara la o firma ce se ocupa de montaje, iar apoi se apuca pe cont propriu fara a avea cunostiinte din punct de vedere tehnic ( in caz ca sunt probleme cu aparatul va pun sa sunati la garantie ) pretul scade drastic fiind concurenta mare.
da..se pare ca si tie place poza de pe site-ul meu
spor la treaba
apropo eu primesc neobisnuit de multe comenzi.... cred ca a invatat si romanul ca e mai ieftin si usor in afara sezonului

#66
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Cred ca ar trebui sa o lasati mai usor cu reclama,si am si eu o intrebare:platiti vreun impozit la statul roman?

#67
Montez_Aer

Montez_Aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2013

 pmc, on 05 martie 2013 - 00:20, said:

da..se pare ca si tie place poza de pe site-ul meu
spor la treaba
apropo eu primesc neobisnuit de multe comenzi.... cred ca a invatat si romanul ca e mai ieftin si usor in afara sezonului

Buna seara!!!

Nu crezi ca intreci masura?
Nu te-am pus sa stergi poza dar vad ca deja te faci ca esti si cel care a creat-o.
( Nu vreau sa ma cert cu tine, numai ca daca furi poza cuiva incearca sa o modifici - ajustezi fiindca  te pot pune pe spam/duplicat  pe google).

 gall71, on 05 martie 2013 - 21:23, said:

Cred ca ar trebui sa o lasati mai usor cu reclama,si am si eu o intrebare:platiti vreun impozit la statul roman?

Avand in vedere ca sunt Persoana Fizica Autoziata - Sistem de impozitare pe venit real - 16% profit.
Am creat contul doar pentru a intra in contact cu domnul ce imi imprumuta din poze de pe site si nu are buna vointa nici de a le modifica - ajusta.
Imi pare rau daca a fost ceva off topic.

#68
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
exista vreo marca inregistrata ..? daca nu, sa revenim la subiectul topicului. Daca da -tot revenim ontopic. Posted Image

#69
pmc

pmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.03.2006

 Montez_Aer, on 05 martie 2013 - 21:59, said:

Buna seara!!!

Nu crezi ca intreci masura?
Nu te-am pus sa stergi poza dar vad ca deja te faci ca esti si cel care a creat-o.
( Nu vreau sa ma cert cu tine, numai ca daca furi poza cuiva incearca sa o modifici - ajustezi fiindca  te pot pune pe spam/duplicat  pe google).

Stai putin ca ma pierd, in primul rand poza nu este facuta de nici unul dintre noi, in al doilea rand poza nu poate fi furata de pe site-ul. asa cum tu ai gasit poza cu google asa am gasit.o si eu pe un site-ul realitatea. nu am luat nici-o poza din Romania tocmai din acest motiv. Cu asta sper ca am incheiat discutia ca sa nu devenim penibili.

Avand in vedere ca sunt Persoana Fizica Autoziata - Sistem de impozitare pe venit real - 16% profit.
Am creat contul doar pentru a intra in contact cu domnul ce imi imprumuta din poze de pe site si nu are buna vointa nici de a le modifica - ajusta.
Imi pare rau daca a fost ceva off topic.

Sunt persoana Fizica Autorizata deci daca dau facturi e normal sa-mi platesc impozitul.
Dar ce legatura are asta?

#70
Montez_Aer

Montez_Aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2013
Poza aceea e luata dintr-un wallpaper si taiat din ea, apoi scrisa peste (text scris de mine.... poti vedea caracterul scrisului in continuarea pozelor de site, daca doresti iti arat si poza simpla ca o am in arhiva), dar faptul ca imi spui ca as fi luato eu de la tine ma uimit...
Pe libertatea am lasat acum multa vreme eu un coment, poate asa ai dat de ea.
Nu stau sa mai dau mai multe detalii fiindca pierd timpul de pomana, o seara placuta tuturor.

#71
vlad_99

vlad_99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.06.2005
Am cumparat un aparat de AC de la cea mai serioasa firma din zona mea. Am zis ca platesc mai mult dar o sa am si calitate. Au venit "baietii" sa mi-l instaleze si stupoare: telefoane peste telefoane sa afle cum se interconecteaza UI si UE sicum se alimenteaza la retea tot ansamblul. Dupa ce le-am zis cum trebuie facut m-au pus sa vorbesc la telefonul lor si sa ma pun de accord cu "seful" in privinta conexiunilor! Am depasit etapa asta insa per total ma declar nemultumit: nu s-a folosit pompa de vacuum, UI a fost clipsata "ciobaneste - tras de ea, lovit, etc, coturile traseului frigorific facute cum spunea cineva mai sus - pe genunchi, UE fixat pe suporti cu niste suruburi de 6 ce mi se par cam fragile, nici vorba de amortizoare, traseul frigorific are o usoara bucla ceea ce ma face sa remedies cumva separand teava de pexal din acel punct pentru a nu stagna apa in zona.
Concluzia mea: data viitoare renunt la toata garantia si-mi Montez singur aparatul.

#72
andyapollo

andyapollo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2014
Am primit un ac Alizee 407c second hand,doresc sa-l instalez insa problema este ca nu am gasit agent refrigerant r407c,il pot inlocui cu r407a??? nu stiu daca la demontare a fost golit vechiul freon din el...urmeaza sa imi vina un meserias pentru montare insa nu e expert in domeniu si nici el nu stie ce sa spuna daca merge sau nu inlocuit 407c cu 407a...
...la magazinul de unde am cumparat butelia de 1 kg r407a mi s-a spus ca nu este problema daca il inlocuiesc...astept o parere a celor in domeniu...va multumesc~!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate