Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Accident live pe webcam in Deva

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 H725, on Aug 11 2007, 10:34, said:

Nu stiu ce :drac: cauta oameni la fintina din sensul giratoriu. Ala nu e loc de plimbare!

Sens_Giratoriu.jpg

Cred ca fara sa vrei ai gasit vinovatul. Eu nu am mai vazut nicaieri in lumea asta o fantana arteziana la care pietonii sa nu poata avea acces. Cei care au facut fantana respectiva au o parte din responsabilitate pt. ca oamenii sunt fascinati de fantani arteziene,si or sa vrea mereu sa ajunga langa ea, sa se racoreasca sau doar sa o admire, iar asta e si una foarte mare din cate vad. Cu caldurile care au fost e de mirare ca nu s-au intamplat si alte accidente.

#20
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005

 mccc, on Aug 11 2007, 12:16, said:

Cu caldurile care au fost e de mirare ca nu s-au intamplat si alte accidente.

Pai nici nu aveau cand sa fie si altele ca doar vreo 10 zile au trecut de la inaugurare.....  :P

Apropos... de pietoni... Si-au facut aparitia acum 2 politisti comunitari, care i-au ,,gonit,, pe indisciplinatii vizitatori ai fantanii arteziene. :D

Edited by a21alex, 11 August 2007 - 11:27.


#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nici in Timisoara la Punctele Cardinale nu e trecere spre fantana... desi e alta situatia. Comunitarii aia nu m'ar mira sa fi fost acolo si cand s'a petrecuta accidentul, de la 1 august de cand au deschis fantana pana acum tot timpul am vazut parcata o masina in primul slot de la Hotel Deva.

#22
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Asa stiu si eu ca in permanenta 2 comunitari stau si pazesc obiectivul si printre multele sarcini ce le revin, trebuie sa si opreasca accesul pietonilor spre fantana.

Printre altele, alt sens girator din Hunedoara, fara treceri de pietoni. Si aici oamenii o ,,iau pe scurtatura,, si nu merg pana la trecerile de pietoni aflate la vreo 50 de metri de sensul girator.

http://www.primariah...=...r&Itemid=74

Edited by a21alex, 11 August 2007 - 11:55.


#23
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Ca sa intelegem mai bine cum e amplasat acest sens giratoriu, postez cateva poze edificatoare, realizate cu cateva zilea inaintea deschiderii.
Camera web e amplasata in sensul opus pe dreapta (in fiecare poza). Se observa alte treceri de pietoni la vreo 50-100 metri maxim si de-o parte si de alta, deci nu-si mai aveau rost cele de pe langa girator. Practic cred ca si accidentul de azi noapte se datoreaza acelor treceri de pietoni ce ofera posibilitatea pietonilor sa fie fff aproape de fantana arteziana iar tentatia de a ajunge la ea e si mai mare.

Attached File  IMG_2436_ok.jpg   571.6K   167 downloads  Attached File  IMG_2439_ok.jpg   366.83K   150 downloads  Attached File  IMG_2442_ok.jpg   418.76K   136 downloads

#24
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Vad ca la voi acolo e anarhie totala pe strada

#25
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 H725, on Aug 11 2007, 00:42, said:

mortul este linga politist?
Imi pare doar mie sau toti soferii merg cu peste 40-50 km/h prin sensul giratoriu?
Ce cauta pietonul in sensul giratoriu si ce viteza avea masina daca a oprit asa departe locul accidentului?
Asa ai impresia din cauza ca nu e rapid webcamul. Daca vei calcula in cat timp trece o masina prin sensul giratoriu o sa vezi ca alta e viteza.

#26
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005

 walking^human, on Aug 12 2007, 03:43, said:

Vad ca la voi acolo e anarhie totala pe strada


Pentru un oras mic... prea multe complicatii cu sensuri giratorii.
Primarul vrea sa ridice numarul sensurilor giratorii la 9  :o  intr-un oras cu maxim 70 de mii de locuitori iar ca intaindere, Deva nu e deloc un oras mare.

Edited by a21alex, 12 August 2007 - 10:16.


#27
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 a21alex, on Aug 12 2007, 10:15, said:

Pentru un oras mic... prea multe complicatii cu sensuri giratorii.
Primarul vrea sa ridice numarul sensurilor giratorii la 9  :o  intr-un oras cu maxim 70 de mii de locuitori iar ca intaindere, Deva nu e deloc un oras mare.

Intersectiile cu sens giratoriu sunt cele mai potrivite pt un oras mic, pt ca asigura fluidizarea traficului. Daca ar fi amplasat semafoare nu ar fi facut decat sa impiedice circulatia fluida a masinilor prin intersectie. Fara semafoare sau giratoriu e si mai nasol. Insa nu trebuie sa pui in sensul giratoriu ceva care ii va face pe pietoni sa traverseze nepermis pt a ajunge in centrul intersectiei. Acum sincer sa fiu.. si mie mi se pare ca exagereaza daca o sa faca 9, mai ales daca vrea ca toate sa fie asa mari si cu fantani arteziene..
La toate fantanile arteziene pietonii ar rebui sa aiba acces, fie el subteran sau printr-o pasarela, pentru ca altfel or sa se mai intample astfel de accidente.
La intersesctia din imagini singura solutie este sa se desfiinteze sensul giratoriu si sa se instaleze semafoare, pt a evita accidentele si a permite pietonilor acces la fantana.

Edited by mccc, 12 August 2007 - 12:01.


#28
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Oricat de mic este orasul, numarul de masini conteaza. Sensul giratoriu, folosit corespunzator este mai eficient ca si semaforul!

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Este un cacat. Va zic eu ca nu apuci in orasul asta sa stai 2 ture la un semafor (s'a intamplat asta cat timp au lucrat la minunea din imagini)... asta inseamna ca nu e trafic mare => nu trebuie sensuri. Acolo ar fi fost singurul loc in care poate ar fi fost util. In rest, sa inlocuiesti intersectie semaforizata de 2 bulevarde perpendiculare de 4 benzi cu sens giratoriu e... risipa de fonduri. Ceea ce se si intampla. :D

Edited by AlexIP, 15 August 2007 - 22:46.


#30
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006
Si in legatura cu accesul la fantana, aceasta este imprejmuita de o zona cu pamant (probabil sunt insamantate flori). La o fantana arteziana nu ar fii fost mai bine sa fie macar un trotuar in jur, daca nu si cu banci ?

Oricum, deja este construita, nu cred ca o sa se schimbe ceva. Sau poate o sa se schimbe, cum a fost si cu proiectul cu "bumperele" alea (nu stiu cum sa le zic) de prin oras, pe care le-au demontat dupa o vreme.

#31
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 raduni131, on Aug 16 2007, 00:00, said:

Si in legatura cu accesul la fantana, aceasta este imprejmuita de o zona cu pamant (probabil sunt insamantate flori). La o fantana arteziana nu ar fii fost mai bine sa fie macar un trotuar in jur, daca nu si cu banci ?
...

Mijlocul unui sens giratoriu nu trebuie sa fie zona de atractie turistica...  :nonobad:

Dar se mai construieste un sens giratoriu, poate la asta o sa faca trecere de pietoni catre centru:

Quote

Alte giratorii

Alte giratorii

În această săptămână vor începe lucrările la al doilea sens giratoriu, dintre cele nouă pe care administrația deveană și le-a propus să le realizeze pentru fluidizarea traficului în municipiul Deva
În această săptămână vor începe lucrările la al doilea sens giratoriu, dintre cele nouă pe care administrația deveană și le-a propus să le realizeze pentru fluidizarea traficului în municipiu. Acesta va fi amplasat la intersecția străzii Bălcescu cu bulevardul 22 Decembrie și se estimează că va fi terminat în două luni. Pentru acest an mai sunt în plan construirea a încă două sensuri giratorii, în zona Uzo Balcan și în Piața Victoriei.
huon

#32
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 H725, on Sep 9 2007, 12:25, said:

Dar se mai construieste un sens giratoriu

Astia nu sunt oameni normali. E o harababura totala, se circula ca naiba in sensul ala. S-a zis si cu circulatia din Deva...

#33
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 H725, on Sep 9 2007, 12:25, said:

Mijlocul unui sens giratoriu nu trebuie sa fie zona de atractie turistica...  :nonobad:

Daca nu ar fii trebuit sa fie atracte turistica, nu vad de ce au pus fantana acolo.  Mie personal o fantana arteziana asa mi se pare, o atractie turistica.

#34
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu nu inteleg de ce au trebuit sa-l faca asa de...mare! Nu-l puteau lasa la nivelul solului, asfel incat lumea(soferii) sa poata vedea cine vine si de unde vine din partea cealalta...

#35
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Speaking of, atentie putin la Dacia gri. :lol:

[ http://www.resursadefun.ro/files/images/sens-giratoriu-in-deva_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.resursade...riu-in-deva.htm

#36
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
mai sunt webcamuri live si de prin alta orase ???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate