Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Nou tip de SetBox pt Digital

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
eu ieri am primit una bucată nou nouță de Z50 (în fapt, pe el scrie SDC1020, nu știu de ce lumea îi spune Z50, arată ca un noname veritabil).
Întrebarea era legată de cablul coaxial care pare-se că trebuie să facă legătura între CABLE OUT a receptorului digital și ANTENNA IN a televizorului: la ce folosește el? Și de ce, dacă la conectarea la TV este folosit, la tunerul TV de PC nu?

Attached Files



#20
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu te oprește nimic să duci de la STB la tunerul din calculator ce fel de cablu vrei. Bine, depinde ce conectori ai pe tuner. Cel mai probabil e ori cablu coaxial, ori RCA. În cazul cu RCA, sunetul îl duci tot cu 2 cabluri RCA, îl combini cu un splitter spre mufă jack (așa sau așa) și-l bagi direct în Line-in. În caz că duci cablu coaxial la tuner nu mai duci și sunet, dar atunci duci cablu jack-jack de la tuner la Line-in.

#21
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
cel puțin la Z50, nu merge să te conectezi DE LA decodor cu coaxial prin CABLE OUT, ci numai prin SCART.
Neplacut este ca nu pot folosi un adaptor SCART/S-VIDEO, ci doar un SCART/RCA (pentru PC).

#22
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Odată că n-a zis nimeni că nu poți. Există adaptoare care scot din SCART în 3xRCA + S-Video. Ți-l recomand pe ăla aurit, plus niște cabluri RCA-RCA tot aurite.

Apoi că nu știu de ce vrei numai S-Video. Sonor nu-ți trebuie? Tot din RCA o să trebuiască să-l scoți.

#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
tu vorbești din principiu sau chiar ai făcut practică pe așa ceva?
pentru că eu am încercat cu S-VIDEo, și-am obținut doar semnal alb/negru, ceea ce mă duce cu gândul că decodorul ăsta nu e în stare să emită astfel de semnal, ci numai RCA. Poate modelele mai soi sunt capabile de asta.
Vroiam S-VIDEO pentru că la modul teoretic calitatea imaginii e mai bună.

#24
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Stie cineva cum se configureaza acest Setbox. Daca apas butonul Setup(cel verde) in timp ce ma uit la televizor nu se intampla nimik, nu apare meniul acela UPC de care zice in manual. Ce sa fac? Nu asa se face.

Multam'

#25
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Vad ca de vreo 2-3 saptamani am pachetul Discovery Science Civilisation Travel etc.. l-au bagat baietii sau e vreo perioada "demo " ?

#26
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgamezcdr, on Jan 12 2008, 21:50, said:

Vad ca de vreo 2-3 saptamani am pachetul Discovery Science Civilisation Travel etc.. l-au bagat baietii sau e vreo perioada "demo " ?
se numeste perioada de: "taci din gura ca iti dam pachete ce costa multi banii gratis" si asa au scos pe canalele astea de pe extrabasic si leau bagat in paketul de baza ca sa nu mai comentam noi cu viteza...

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,765
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgamezcdr, on Jan 12 2008, 21:50, said:

Vad ca de vreo 2-3 saptamani am pachetul Discovery Science Civilisation Travel etc.. l-au bagat baietii sau e vreo perioada "demo " ?
Fac parte din pachetul mediu cel putin... deci e ok.

#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@retele (mai bine mai tîrziu decît niciodată): Am încercat personal tot ce ți-am povestit. Pe vremea cînd am experimentat prima oară tot STB de la UPC aveam. Și da, tot semnal alb-negru am obținut de la el pe S-Video.

#29
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Vineri "montat"(?!)  :death: digital UPC (medium).
Jale.
Initial nu se puteau urmari decat vreo 7-8 posturi. Restul, ori nu gaseau semnal deloc si , evident, nu afisau nimic, ori "functionau"(?!) cu frameuri ingrozitoare (am urmarit la diapozitive...:).

Azi echipa tehnica. Au umblat mai mult prin bloc si pe terasa, mai aproape de televizor nu au avut nimic de efectuat.
Rezultat: in continuare imposibil de vizionat: Prima, Antena1, Antena3, B1, N24, Travel, altele...


  Tare UPC Digital... :cursing:  :inlove:  :puke:

STB-ul? Explorer Z..., Made in China, scrie pe el citetz: UPC. UPC Made in Romania :cursing:  Sa va ierte firma-mama!

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,765
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVifor, on Feb 4 2008, 20:45, said:

Azi echipa tehnica. Au umblat mai mult prin bloc si pe terasa, mai aproape de televizor nu au avut nimic de efectuat.
Da un diagnostic sa vedem problema, poate e de la semnal, poate e de la altceva, interferente etc...

#31
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

View Postandreic, on Feb 4 2008, 22:54, said:

Da un diagnostic sa vedem problema, poate e de la semnal, poate e de la altceva, interferente etc...

In mom. asta sunt pe analogic, digital nu receptioneaza nimic :puke: , am verificat toate mufele.
Altfel, pana acum, posturile mentionate mai sus Prima, Antena 1, Antena 3, N24 etc.etc.. le receptionam cu frameuri ingrozitoare  :thumbdown: (si intreruperi de sunet, nu numai imagine).
Culmea este ca pot ajunge sa vb. personal cu persoane din directorat, dar ma mai joc de-a clientul, sa vedem ce-o sa mai fie.
Cre' ca s-aleg cu o sesizare pe e-mail la firma mama.
Dragi UPC-isti, majoritatea mai bugheste cate-o engleza si va poate (e corect gramatical, nu intrati in panica; "majoritatea" la singular si verbul acordat cu subiectul) face probleme, nu stiu de ce va imaginati ca aveti doar clienti prosti.
Poate ptr. ca sunteti foarte prosti? :confuzzled:

#32
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pentru că știu ei ce știu: majoritatea clienților români tac, înghit și plătesc. Și atunci de ce-ar face vreun efort să schimbe ceva?

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,765
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVifor, on Feb 6 2008, 21:37, said:

In mom. asta sunt pe analogic, digital nu receptioneaza nimic :puke: ,
Inseamna ca n-ai semnal. Fa o reclamatie unde trebuie (la tehnic). Si cand vin aia sa repare vezi ca trebuie sa-ti faca demo ca merge ok, eu asa stiam.

#34
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Așa ar fi trebuit și la instalare. Pp. că depinde de ce fel de oameni nimerești. Ăia de-au venit la mine s-au plimbat pe toate canalele, au văzut că e un zgomot pe imagine, au pus un filtru etc. S-au agitat.

#35
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

View Postandreic, on Feb 6 2008, 22:49, said:

Inseamna ca n-ai semnal. Fa o reclamatie unde trebuie (la tehnic). Si cand vin aia sa repare vezi ca trebuie sa-ti faca demo ca merge ok, eu asa stiam.

Am revenit la "digitalul" de cacao. A fost semnal lipsa. Voi apela (tehnicul, anpc-ul, ucigasii platiti...) cand serviciul imi va permite intalnirii dramatico-umoristice.

#36
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006
Eu ma gandesc cu groaza cand vo baga si in Ploiesti digital. Nu imi convine deloc, deoarece am 3 televizoare, ce ma fac cand nu o sa pot imparti semnalul la 3? Nu imi doresc digital , pentru mine analogicul e foarte bun, se vede foarte bine si pe televizor cu tub cinescopic si pe plasma, nu am prbleme, asa ca , mi se ridica parul in cap cand ma gandesc ca or sa ne oblige la digital si nu os a mi pot imparti semnalul cum vreau eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate