Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Nou tip de SetBox pt Digital

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcuculea, on Feb 7 2008, 21:32, said:

Eu ma gandesc cu groaza cand vo baga si in Ploiesti digital. Nu imi convine deloc, deoarece am 3 televizoare, ce ma fac cand nu o sa pot imparti semnalul la 3?
3 boxuri. Unu pt fiecare. Asa am zis si eu initial ca o sa fie naspa, dar se vede foarte bine, fara purici si sunetul e super ca sa nu mai zic ca sunt mai mult decat multumit de numarul mare de programe din care sa alegi, din cate stiu nici serviciile pe satelit nu ofera o plaja asa larga de programe, multe nu le-am avut niciodata in analogic, nici macar atunci acnd erau multe.
A, si cel mai important, programele analogice de baza raman impreuna cu semnalul digital.

Edited by andreic, 07 February 2008 - 22:46.


#38
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postandreic, on Feb 7 2008, 22:40, said:

3 boxuri. Unu pt fiecare. Asa am zis si eu initial ca o sa fie naspa, dar se vede foarte bine, fara purici si sunetul e super ca sa nu mai zic ca sunt mai mult decat multumit de numarul mare de programe din care sa alegi, din cate stiu nici serviciile pe satelit nu ofera o plaja asa larga de programe, multe nu le-am avut niciodata in analogic, nici macar atunci acnd erau multe.
A, si cel mai important, programele analogice de baza raman impreuna cu semnalul digital.
pe cine incerci sa prostesti aici ??? am avut upc ,am dth ,raman cu dth (bate digitalul upc la capitolul calitate si nr de programe bune -nu umplutura).cat despre tehnic upc= epoca de piatra(sau o fi fost si de lemn???)

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunchiujim, on Feb 7 2008, 23:40, said:

dth (bate digitalul upc la capitolul calitate si nr de programe bune -nu umplutura
E subiectiva faza cu nr de programe, multe pe care nu le au DTH-istii sunt chiar interesante cel putin pentru mine iar capacitate este pentru si mai multe in viitor. Chiar la mine pe strada vreo 2 o sa renunte in urmatoarele luni la dth care si l-au luat acu vreo 1 an pt ca nu erau multumiti de upc analog (moire, programe putine), vor acuma upc digital, pentru ca am fost la ei cu box-ul meu si le-am facut demo :peacefingers: In rest calitatea imaginii mpeg2 este comparabila cu dth-ul, cel putin am vazut procinema la un digi si vedeam texturi in valuri pe fete & stuff cand motion-ul era low, parca era divx dinala naspa... iar imaginea trebuie analizata pe tv-uri lcd mari de minim 67 diag, ca pe tv-uri mici orice defect trece nevazut :)
Raportul calitate pret la upc dig este pe cat se poate de decent.

Edited by andreic, 08 February 2008 - 01:57.


#40
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Bine, te-ai și găsit cu cine să faci comparația, că Digi o fi vreo mare cremă între DTH-uri. :)

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwirespot, on Feb 8 2008, 02:00, said:

Bine, te-ai și găsit cu cine să faci comparația, că Digi o fi vreo mare cremă între DTH-uri. :)
Nu am avut altele comparativ. Bine, e adevarat ca DTH-ul in mod normal trebuie sa ofere o calitate superioara atata timp cat nu ingramadesti multe programe. Majoritatea programelor transmise prin retelele de cablu isi au originea la satelit si se vad fain. Concluzia este, calitatea e direct proportionala cu bitrate-ul atata timp cat folosim acelasi encoder/standard si aceleasi optimizari. Astia de pe cablu cat si dth-istii cu pachete cred ca au obiceiul sa ingramadeasca si e interesant ca nu toate programele au bitrate-ul mare cel putin pe upc dig.
De ex porcaria aia de FluxTV e transmis in mod sigur cu bitrate mic, se vad artefacte in mod curent. Alte programe gen Jetix se vad foarte bine si abia simti artefactele pe contururi. Insa cel mai important pentru mine si ochii mei este ca daca pun analogicul si stau la distanta de vreo 3-4m de tv (82" lcd) vad usor puricii de pe analog mai ales pe anumite culori si clasicele intermodulatii/moire la anumite programe, putine reusesc sa le am ok fara drept de apel. Pe digital de la aceeasi distanta nu vad nici un purice si nu simt artefactele. Doar daca ma apropiu la 2m incep sa simt artefacte dar suficient de putin incat sa nu ma deranjeze, asta e ideea. Pe Digi cum ziceam la unele programe cel putin daca miscarea e mica sau in anumite contexte de iluminare, subiectul se misca (conturul) iar texturile urmeaza alt drum, finut dar deranjant la ochi :D

Edited by andreic, 08 February 2008 - 02:32.


#42
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006

View Postandreic, on Feb 7 2008, 22:40, said:

3 boxuri. Unu pt fiecare. Asa am zis si eu initial ca o sa fie naspa, dar se vede foarte bine, fara purici si sunetul e super ca sa nu mai zic ca sunt mai mult decat multumit de numarul mare de programe din care sa alegi, din cate stiu nici serviciile pe satelit nu ofera o plaja asa larga de programe, multe nu le-am avut niciodata in analogic, nici macar atunci acnd erau multe.
A, si cel mai important, programele analogice de baza raman impreuna cu semnalul digital.
Pai stai putin...ei ofera gratis (sau in custodie) din cate stiu eu (sa ma contrazici daca gresesc) un singur decodor digital, restul trebuie sa le platesc eu, si din cate stiu, costa ceva.....deci, nu prea cred ca este foarte avantajos din p.v. financiar, in cazul asta, NU MERCi nu imi trebuie digital, imi e foarte bine si pe analogic, se vede chiar si pe plasma de la mine din camera, oglinda....deci....nu am ce face cu digitalul lor.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcuculea, on Feb 8 2008, 12:54, said:

Pai stai putin...ei ofera gratis (sau in custodie) din cate stiu eu (sa ma contrazici daca gresesc) un singur decodor digital, restul trebuie sa le platesc eu, si din cate stiu, costa ceva.....deci, nu prea cred ca este foarte avantajos din p.v. financiar, in cazul asta, NU MERCi nu imi trebuie digital, imi e foarte bine si pe analogic, se vede chiar si pe plasma de la mine din camera, oglinda....deci....nu am ce face cu digitalul lor.
Unul e in custodie, celalalte 5 lei pe luna in inchiriere (tot custodie dar cu plata). Poti ramane pe analogic pachet de baza, sa stii ca nu te obliga nimeni sa schimbi. Sau poti pune un digital pe tv-ul cel mai bun si mare si restul ramai analogic, nu mai platesti separat analogicul. Si cand e ceva pe programele alea calumea te uiti pe digital cand e suficient analogic te uiti pe acolo. Diferenta la bani mi se pare mica.

Edited by andreic, 08 February 2008 - 12:58.


#44
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postandreic, on Feb 8 2008, 02:20, said:

Doar daca ma apropiu la 2m incep sa simt artefacte dar suficient de putin incat sa nu ma deranjeze, asta e ideea.

Cam așa ar trebui să fie o imagine bună calitativ.

Iar un DTH aplică și alte șmecherii pentru menținerea calității, cum ar fi encodare care se adaptează la imaginea de la un moment dat. Dacă pe un canal e meci sau film de acțiune iar pe altul știri (unde stă crainicul nemișcat în mijloc) o să ia din banda canalului de știri și o să dea celui cu acțiune.

Dar pe cablu n-ar trebui să existe chinuri din astea, că e bandă destulă. Poate le preiau la calitate proastă la rîndul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate