Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

In Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Asa cum poate ati observat sau nu ati observat, am lipsit de pe forum circa o saptamana pentru a ma relaxa si a ma bate soarele bulgaresc pe ceafa subtire de roman. Nu m-am deplasat in scopuri foto, dar am tras niste cadre (mai mult de proba).

Ce pot sa va spun este ca suntem tarani si inca unii mari. Litoralul romanesc este ca o balega uscata comparativ cu ce au bulgarii. Ce e si mai rau este ca singurul lucru care strica litoralul bulgaresc il reprezentam tot noi, romanii. Ii rog pe aceasta cale pe romanii care au stat la acelasi hotel ca si mine sa stea in dumnezei si cristosi acasa in Romania si sa nu mai urle de pe balcon "Ba, nu te mai basi la mine in camera!" si "Du-te-n p$%a mea" la doispe' noaptea pentru ca d-aia exista litoralul romanesc. Nu e nevoie sa-si manifeste obiceiurile de paduchi congenitali si in alte tari pentru ca ajungi sa iti fie rusine sa spui din ce tara esti.

In alta ordine de idei, in ceea ce priveste litoralul  (nu vorbesc de alta parte a Bulgariei) homo sapiens sapiens ceafus latus sunt de o amabilitate care te face sa lasi bacsisuri grase si asta cu placere. La nisipurile de aur unde am mers sa mancam (eu si prietena mea) si sa facem plaja ai impresia ca esti la mare departare de litoralul romanesc cu ceafa subtire unde primesti priviri pline de ura si raspunsuri in doi peri de la o armata de incompetenti.

Dar asta e, deviza noasta ca romani este "clientul nostru.....fratioare ce-l mai jecmanim", in timp ce a bulgarilor este "please come again". Legat tot de romani, am devenit un fin cunoscator in ceea ce priveste caracterul. Astfel, daca auziti vreodata "Fratioare" (Atentie, nu "frate") sau "S-o f$t pe ma-ta" incercati sa stati cat mai departe pentru ca v-ati intalnit cu "specia homo sapiens sapiens ceafus subtirus creierus minorus" cunoscuta si sub numele de romani tarani. Eu recunosc ca injur, dar tipul injuratorilor si nivelul sonorului sunt cele care fac diferenta.

Sa revenim la servicii. In sapte zile cat am zabovit la faimosii culegatori de castraveti, am intalnit numai zambete din partea personalului de la toate terasele unde m-am indopat ca romanu'. Scartaie ei putin la engleza Attached File  HoneyandNuns.jpg   212.24K   238 downloads, dar ne-am descurcat.

Ca sa nu o mai lungim, noi suntem la pamant, bulgarii sunt tari la litoral. Daca tot dati un ban, mai bine sa-l dati la ei. PIB-ul nostru nu merita.

#2
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Perfect de acord. Aceleasi lucruri le-am spus si eu dupa sejurul de pasti la "nisipuri".
Am dori totusi sa vedem si ceva poze. Noi cu asta "ne hranim". :)

#3
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Ti-a trebuit o iesire pe alte meleaguri sa-ti dai seama in ce tara traim? Foarte nasoala senzatia, cred ca am trecut toti prin asta.

Conditiile de la hotel cum sunt? Te-ai dus cu rezervare presupun. Daca ma duc fara rezervare in weekend sunt sanse sa mai prind ceva? Asa din ce parere ti-ai facut de pe acolo. Drumul, pe la Giurgiu parca?

Edited by visulalexandru, 07 August 2007 - 01:23.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
TudorDX... nota 10 pentru analiza comparativa :)
Din pacate asa simt si eu. Cam in fiecare an de stat "afara" mi se face dor de casa, de familie, de locurile copilariei. Si revin in vizita. Dupa o saptamana deja ma uit la calendar dupa data plecarii... pentru ca mi-am adus aminte de ce am plecat.

#5
beitare

beitare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.03.2007
Uneori am vrea si noi sa dam un "ban", dar tu esti cel care-l da de obicei, si-l da unora dintre noi nu bulgarilor :D N-am ajuns pe la bulgari, dar din auzite este exact cum ai povestit tu. Welcome back :)

Edited by beitare, 07 August 2007 - 09:23.


#6
freexs4all

freexs4all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.04.2007
Spune-ne si ce costuri au fost pt sejurul tau ... ca sa putem face o comparatie.
Multumesc !

#7
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Tudor, ce pot sa zic, aceeasi senzatie am avut-o acum ceva vreme cand am fost prima oara in Muntenegru.
Sincer, am plecat plin de prejudecati in ceea ce priveste neamul sarb (prejudecati alimentate de politica marsava a statelor unite, dar asta e alta poveste si mai trista). Ma asteptam sa-i vad pe acei sarbi inraiti, care te ciruiesc la cea mai mica chestie care nu le convine, acei sarbi care isi mancau copii si isi omorau vecinul pe motiv ca acum 5 generatii au avut un musulman in arborele genealogic. Am ajuns acolo si am gasit oameni calmi (uneori enervant de calmi), de o amabilitate dezarmanta, oameni care isi cereau scuze daca ai dat peste ei pe strada din vina ta si nu a lor, oameni care chiar daca nu intelegeau o vorba din ce le spuneai se chinuiau sa-ti explice si sa te ajute, oameni care nu isi incuie usile cand pleaca de acasa si isi lasa masina parcata cu geamul deschis, oameni cu fete senine si zambitoare......si toate astea in contextul unui razboi ce a durat un deceniu si care i-a saracit ajungand de la un stat cu un nivel de trai peste media europeana din anii 90 al unul din cele mai "sarace" in zilele noastre (am pus "sarace" in ghilimele deoarece mai avem muuuult pana sa ajungem la nivelul lor, masinile noastre luxoase, magazinele cu preturi nesimtite si cluburile de fite nu sunt semn de bogatie ci de prostie si ingamfare).
Pana atunci mai fusesem prin alte tari dar deja stiam la ce sa ma astept in sensul ca ma asteptam sa fie mai deszvoltati decat noi, pe cand Serbia a fost o mare surpriza. A fost prima oara cand mi-a fost rusine de neamul meu.
Cea mai tare faza a fost la un restaurant unde toata consumatia la patru oameni facea 21 de euro, va vine sau nu sa credeti, pe motiv ca ospatarul nu avea rest, nu ne-a luat decat 20 de euro, am incercat sa il facem sa accepte 25 dar nu a vrut in ruptul capului. O sa ziceti ca 1 euro este o suma infima, nimic mai fals, cu 1 euro poate manca destul de bine o persoana daca isi face cumparaturile din supermarket.

#8
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Frumos spus Tudor!
Si eu am fost de curand la Nisipuri si pot sa spun ca am fost extrem de placut impresionat de amabilitatea si omenia vecinilor de la sud.
Cateva specimene de astea "homo...payesanus romanus" am avut si eu prin hotel insa am incercat sa stau departe.
Romanul il cunosti dupa cum se repede la mancare, ca doar e gratis bre (aka bufet suedez), dupa cum iese in chiloti din piscina plin de apa si se plimba pe holurile hotelului pana la etajul patru si inapoi lasand-usi in urma zeama puturoasa scursa de peste tot, dupa cum urla pe holuri, pe plaja, prin restaurante, dupa cum arunca sticle/doze/ambalaje pe strada, plaja etc, dupa multe alte caracteristici pe care cei din afara incep incet incet sa le asocieze cu nationalitatea de roman incat iti este si rusine sa te prezinti ca atare.
Ciauz!

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postvisulalexandru, on Aug 7 2007, 02:21, said:

Ti-a trebuit o iesire pe alte meleaguri sa-ti dai seama in ce tara traim? Foarte nasoala senzatia, cred ca am trecut toti prin asta.

Conditiile de la hotel cum sunt? Te-ai dus cu rezervare presupun. Daca ma duc fara rezervare in weekend sunt sanse sa mai prind ceva? Asa din ce parere ti-ai facut de pe acolo. Drumul, pe la Giurgiu parca?


Noi ne-am trezit tarziu si ne-am dus la Detelina in Chaika Resort (la sud de Nisipuri) si mergeam cu masina in fiecare dimineata pana acolo (5 minute). Hotelul era de 3 stele, extrem de curat si de ok, dar am fost informati gresit de catre agentia de la noi. Ei au zis ca avem aer conditionat si parcare gratis. S-a dovedit a fi un bullshit. Totusi, chiar nu m-a deranjat ca nu am avut aer.

Drumul prin Giurgiu da, care nu e stralucit, dar cand ajungi in zona de dealuri mie chiar mi-a placut. Au si o bucata de autostrada, dar a noastra e mai misto. Daca te duci fara rezervare, s-ar putea sa prinzi dar nu garantez.

PEntru sase nopti, 2 persoane, cazarea, benzina si tot ce-am facut pe acolo (inclusiv parasailing pe care vi-l recomand cu caldura, dar vedeti sa dati de salupa care va decoleaza si va aterizeaza din mare nu de pe sol) suma s-a dus cam in 20 de mil. Si asta in conditiile in care am mancat unde am vrut si ce am vrut.

Cat despre poze, i-am facut doar prietenei mele si am fugarit pescarusi cu tele-ul. Nu mi-a ars de peisaje.

Edited by Tudor_DX, 07 August 2007 - 10:38.


#10
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006

View PostTudor_DX, on Aug 7 2007, 01:12, said:

Asa cum poate ati observat sau nu ati observat, am lipsit de pe forum circa o saptamana pentru a ma relaxa si a ma bate soarele bulgaresc pe ceafa subtire de roman. Nu m-am deplasat in scopuri foto, dar am tras niste cadre (mai mult de proba).


S-a observat! :lol: si inca MULT!!!!  :D
Nu ne arati si noua cateva cadre?  :rolleyes:

View PostTudor_DX, on Aug 7 2007, 01:12, said:

Ce pot sa va spun este ca suntem tarani si inca unii mari. ....................

Ii rog pe aceasta cale pe romanii care au stat la acelasi hotel ca si mine sa stea in dumnezei si cristosi acasa in Romania si sa nu mai urle de pe balcon "Ba, nu te mai basi la mine in camera!" si "Du-te-n p$%a mea" la doispe' noaptea pentru ca d-aia exista litoralul romanesc.
............................
.... Ca sa nu o mai lungim, noi suntem la pamant, bulgarii sunt tari la litoral. Daca tot dati un ban, mai bine sa-l dati la ei. PIB-ul nostru nu merita.


Waw... :o  Am mai auzit ca-i fain acolo DAR nu am auzit pe nimeni spunand ca tot NOI stricam atmosfera.
Eh, taranul tot taran ramane chiar daca e pe alte meleaguri.
Acum, facand exceptie de tarani , Did U have a good time?  ^_^

Siiiiii , vedem si noi poze?  -_-

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostTudor_DX, on Aug 7 2007, 04:36, said:

...Cat despre poze, i-am facut doar prietenei mele si am fugarit pescarusi cu tele-ul. Nu mi-a ars de peisaje.

View PostKrystyna, on Aug 7 2007, 05:57, said:

Siiiiii , vedem si noi poze?  -_-
Vrei sa-i vezi prietena?  :P

Edited by SuperDuper, 08 August 2007 - 02:56.


#12
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View PostSuperDuper, on Aug 8 2007, 02:55, said:

Vrei sa-i vezi prietena?  :P

Sau pescarusii bulgaresti?

#13
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSuperDuper, on Aug 8 2007, 03:55, said:

Vrei sa-i vezi prietena?  :P

:harhar:


P.S. vreau sa vad pescarusii alergati cu telefonul mobil :P

#14
ski3.14

ski3.14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 06.11.2006

View PostTudor_DX, on Aug 7 2007, 01:12, said:

...am intalnit numai zambete din partea personalului de la toate terasele...
la noi, spre deosebire, ti-e si frica sa-i ceri un pahar dupa ce ti-a adus berea, de frica sa nu-ti scuipe in mancare...ca la ce figura face cand il rogi...

#15
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Bananaind pe aici prin forum, am gasit discutia asta.
Cam veche, dar mi-am adus aminte de cele doua calatorii pe care le-am facut si eu in Bulgaria cu familia.
Ce impresie mi-a facut?
Drumurile nu sunt chiar asa de bune, dar ai impresia ca sunt pustii.
Foarte putine masini in comparatie cu ce e la noi.
Am fost o data la barajul Ticha, iar a doua oara am fost sa vad podul Loveci.
Am si facut ceva fotografii.
Oricum au fost experiente placute.
O sa postez cand am ceva timp si cateva fotografii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate