Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Explozie langa Buzau

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#37
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Locul dezastrului...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   189.14K   36 downloads


#38
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu inteleg,
s-au inregistrat 2 explozii ... a fost un camion cu remorca .. de ce craterul exploziei este rotund si nu alungit ?

#39
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Ce este infiorator si subuman in finalul acestei catastrofe , trecind peste astuparea craterului asa de repede , este ca milioane de oameni vor fi obligati sa calce in piciare acele ramasite de oameni. Craterul a rupt jumatate din carosabil, groapa a fost astupata in graba , iar soseaua isi reia vechiul amplasement. Nu cred ca era greu sa se mute carosabilul macar cu 25 de metri.

#40
jus

jus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.07.2003
ce vad io in acel "crater" ?
o gramada de oameni iresponsabili care se ascund dupa buzunarele grase pe care le au ...
oameni pe care noi ii acceptam, oameni care ne conduc ... foarte trist
o sa ziceti ca sunt cu capu' (posibil), oricum nu pot sa fac nimic ...
la banii care se invart, nu mai conteaza ca 16-17 fraieri au dat ortu' popi acolo ... so ... think ! .. life goes on
ps: nice picture :(
don't be "veriga slaba"
multa bafta !

condoleante celor indoliati

#41
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Cauze:
1 Dorinta de a face bani (patroni cu minime investiti, angajati accepta orice pentru a supravietui, tentatia micului ciubuc pentru cei care verifica si permit astfel de transporturi )
2 Lipsa de instruire- pregatire ( soferul trebuia sa aiba atestate care trebuiau platite de cineva, pompieri sau macar ofiteri trebuiau sa stie cum sa actioneze, chiar daca soferul nu stia saci de azotat sunt inscriptionati asupra continutului, daca totusi nu erau inscriptionati si nici soferul nu stia ce transporta de ce au luat hotarirea sa foloseasca apa fara sa stie ce substanta este)

#42
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Toată compasiunea mea,pentru familiile îndoliate și pentru cei care și-au pierdut viețile in acest eveniment.Nu doresc asemenea tragedie,nici mie și nici unor posibili inamici ai mei.
Dar obiectiv privind problema Ãl de Sus nu bate cu parul,nu uitați.Mă întreb cei doi reporteri de ce se grăbeau așa tare?Credeau că ne ofera vreo revelație cu încă o porție de senzațional?Vă garantez,ei alergau ca să prezinte primii stirea,să obțină un rating cât mai bun.Ah competiția asta,care nu ascunde decât goana dupa bani,bani și iar bani.Privind de la un nivel absolut,17 morți conteaza la fel ca 10-20 de furnici care le strivești cu o călcatură de picior,dar antropocentric .......devine o mare drama.
Cred că decât sa-mi consum nervii,urmărind decapitări(războiul din Golf),accidente tragice și mutilări am hotărât să nu mai dau apă la moară dragilor noștri "profesioniști" care ne aduc știri la kilogram,periclitîndu-și viața.Adica no mass-media that all.Acesta este unul din ultimele mele posturi nedidactice,pe Softpedia sau alt forum. :cya:

#43
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

Quote

Originally posted by burvi2001
De vina sint pompierii ca au stropit cu apa peste nitrat de amoniu.

De acolo si explozia...

Burvi nu stiu ce pregătire ai tu,dar eu am văzut când eram clasa a-5-a cum se punea azotat de amoniu la culturile de porumb și ploaia era chiar binevenită pentru a dizolva îngrășământul presărat la rădăcina plantei.Daca ai avea dreptate nitratul trebuia să explodeze precum grăunțele de popcorn.
Ar fi de preferat să susții cu niște baze reale personalitatea multilaterală și inteligența ta atât de invidiată.Nu mă îndoiesc ca tu chiar posezi toate aceste calitați,dar probabil înca nu le manifești pe deplin.

#44
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
Azotatul de amoniu NU explodeaza la contactul cu apa. Credeti-ma pe cuvant. Daca nu, aflati ca acum langa mine (cam la 300 m) sunt cam 3.000 tone de azotat de amoniu, adica de 150 ori mai mult decat in camion.

Azotatul de amoniu explodeaza dupa ce se incalzeste. Nici macar nu este nevoie de flacara ca sa declanseze explozia. La un experiment de-al meu am incalzit cred vreo 100 grame AN. Am scapat totul de sub control si m-am trezit cu cheltuielile de renovare pe seama mea. Tavanul, aflat la 4 m inaltime era complet ars, tinand cont ca tot amestecul era intr-un ibric de ceai pe aragaz.

Daca AN a venit in contact si cu motorina, a fost sinucidere curata, dat fiind ca vaporii de motorina se disipa mai greu in atmosfera.

Daca vreti si voi teste ne-periculoase, cumparati un kg de AN, si luati o boaba de ingrasamant chimic pe varful unei tigari aprinse. Reactia: o flama de 1 cm lungime, foarte puternica si instantanee.

Precis soferul le-a spus pompierilor ca in camion se afla ingrasamant chimic. Dar nu a spus ce tip de ingrasamant, fiindca sunt multe alte tipuri care nu explodeaza.

Iar vina, eu cred ca nu o are nimeni. Asa a fost scris sa fie ... va garantez, ca cel putin o data pe zi, in orice localitate din tara, trece un tir incarcat cu AN.

#45
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Sehnsucht
Burvi nu stiu ce pregătire ai tu,dar eu am văzut când eram clasa a-5-a cum se punea azotat de amoniu la culturile de porumb și ploaia era chiar binevenită pentru a dizolva îngrășământul presărat la rădăcina plantei.Daca ai avea dreptate nitratul trebuia să explodeze precum grăunțele de popcorn.
Ar fi de preferat să susții cu niște baze reale personalitatea multilaterală și inteligența ta atât de invidiată.Nu mă îndoiesc ca tu chiar posezi toate aceste calitați,dar probabil înca nu le manifești pe deplin.


tocmai am vazut un specilist de chimicale care explica exact ce spui tu lui BURVI...insa vezi tu si el are dreptate! Azotatul ala era cald..apa rece ce spui nu e asa ca poate exploda?
Da pompierii HABAR nu au avut ce e in camion! De asta nu au oprit circulatia!

#46
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 17.10.2003
M-a deranjat faptul ca la stirile de la ora 19, in timp ce TVR a prezentat, pe langa celelalte, si fotografii, nume si scurte caracterizari ale celor 2 reporteri care au fost numiti "colegii nostri de la Antena 1", Andreea Esca a spus doar ca era vorba de "2 jurnalisti". Ce, le era teama astora de la ProTV ca le scade rating-ul daca spuneau ca cei doi erau de la un post concurent? Mai poate fi vorba de asa ceva in fata unei asemenea tragedii?

#47
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
v-am dat link despre azotatul de amoniu. este higroscopic, NU explodeaza in contact cu apa o "suge" cu mare placere. in contact cu produse bazate pe petrol devine instabil (explozibil).

#48
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
In plus as adauga ca am fost inteles gresit.

Eu am vrut sa spun ca au stropit cu apa peste azotat care s-a revarsat pina in zona unde exista motorina aprinsa...

Dar legea asta pe care vor s-o scoata acum, dupa ce s-au consumat faptele este o idiotenie.

Auzi, sa fie permis transportul substantelor periculoase doar ziua, adica atunci cind e traficul mai intens si oameni mai multi de omorit...

Idioti guvernantii nostri, cine i-o fi ales ?

#49
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Sincere condolenate familiilor celor care au pierit ieri dimineata la Mihailesti! Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!  :(

Intr-adevar explozia produsa s-a auzit si in Buzau la 5:50 dimineata. Statia seismica de la Istrita a inregistrat ceea ce ar fi parut a fi un cutremur de 3 grade pe scara Richter.

Sper ca se va face dreptate si ca se vor gasii acei oameni care au autorizat acest transport, care au incalcat regulile de siguranta in privinta transporturilor de materiale periculoase si ca vor fi inchisi pentru mult mult timp. Nimic nu-i mai poate aduce inapoi pe cei care au murit ieri la Mihailesti, insa legea va trebui aplicata, pentru ca de acum incolo normele de protectie in privinta transportului de materiale periculoase sa fie respectate.

Daca soferul ar fi avut macar cea mai vaga urma de cunostinta in privinta acelui transport, daca ar fi stiut macar ca este vorba de material explozibil, probabil ca numarul victimelor ar fi scazut, sau poate nu s-ar fi inregistrat victime deloc.

Sper ca pe acest subiect nu se va glumi niciodata, si ca nu va fi privit cu sarcasm sau cu nonsalanta de absolut nimeni. Imaginile au aratat ca ceea ce s-a intamplat ieri la Mihailesti a fost intr-adevar iadul pe pamant, teroarea prin care au trecut acei oameni nu poate fi descrisa in nici un fel.

Sincere condolenate familiilor indoliate!

#50
gaesti

gaesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 03.09.2002
am citit in ziar azi ca pompierii din prima masina doar si-au instalat dispozitivul , si nu au dat cu nici un fel de apa...explozia i-a surprins cand se pregateau sa actioneze...explozia s-a produs de la cabina , a luat foc rezervorul iar sacii de azotat s-au aprins in lantz....
sper sa recupereze ceva antena 1 cu imagini de pe camera operatorului

oricum...e socant

#51
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ce-ai vrea sa zica si ei acum ?

Doar n-o sa zica :
Da, domne, noi am declansat explozia, din prostie.

Acum o sa aiba grija sa dea vina pe cei morti, cum se face mereu.

#52
gaesti

gaesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 03.09.2002
pompierii nu au dat cu apa...au spus asta si satenii care au ajuns primii acolo...explozia i-a luat pe toti  pe nepregatite si se pare ca pompierii  nu stiau ce se afla in camionul explodat

#53
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Se pare ca Antena 1 are totusi filmul realizat de cei doi reporteri.

[ http://www.revistapresei.ro/RO/arhiva/2004/5/25/Esential_69849.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Dupa cum se poate vedea, un pompier se uita agale la Azotatul de amoniu care se scurge din tir, fara sa intre in panica, dar si fara sa aiba reactia care ar fi trebuit sa o aiba, adica evacuare imediata a zonei...

M-am hotarat, trebuie si generalul de brigada de pompieri care spunea foarte calm, ca asta este soarta pompierilor, bagat la parnaie... Mai ales ca erau militari in termen!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate