Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Butelii de GPL, propan, butan gaz, Sobe cu butelie, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#73
buldogu1978

buldogu1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.02.2008
Crezi ca in Vrancea, unde nu cred sa fie mai putin de -20 grade as avea probleme daca pun in butelie gpl auto in loc de propan?
Oricum, multumesc de lamurire.
Poate a mai folosit cinefa in butelii din acestea de 1700 l gpl auto??

View Postcechevara, on 24th January 2011, 10:07, said:

AutoGazul este un amestec de 60% Propan si 40% Butan. Asta Iarna pentru ca Vara procentele se inverseaza.
Iarna se pune mai mult Propan ptr ca este singurul care "rezista" la temperaturi scazute. Din ce tin minte pana la -40C.
Deci daca pui Autogaz si afara e cu minus iti scade presiunea pe instalatie si nu o sa-ti functioneze centrala.
Am auzit cazuri prin Suceava in care au trebuiit sa arunce tot autogazul si sa-l schimbe cu Propan

In buteliile ptr aragaz este Butan dar se presupune ca in casa ( in bucatarie) sunt 18 - 22 C. Poate ai vazut cum toarna iarna apa calda pe butelie cand parlesc porcii de Craciun


#74
cechevara

cechevara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2008

View Postbuldogu1978, on 24th January 2011, 21:05, said:

Crezi ca in Vrancea, unde nu cred sa fie mai putin de -20 grade as avea probleme daca pun in butelie gpl auto in loc de propan?
Oricum, multumesc de lamurire.
Poate a mai folosit cinefa in butelii din acestea de 1700 l gpl auto??

Da. Cred ca o sa ai probleme daca pui Autogaz.

#75
buldogu1978

buldogu1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcechevara, on 27th January 2011, 00:42, said:

Da. Cred ca o sa ai probleme daca pui Autogaz.
Multumesc de sfaturi. Astazi a venit cisterna si am pus gaz in butelie. l-au scumpit rau de tot, 2.95+tva/l,

#76
cechevara

cechevara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2008

View Postbuldogu1978, on 27th January 2011, 19:20, said:

Multumesc de sfaturi. Astazi a venit cisterna si am pus gaz in butelie. l-au scumpit rau de tot, 2.95+tva/l,

Nasol !!! Ca si sfat .....Anul asta fa plinul tancului mai din timp...adica mai din Oct.... in fiecare Iarna pretul propanului o sa creasca si ai sa vezi cand vine Primavara.... o sa scada.
Cand clientii sunt nevoiti din cauza Temperaturii sa cumpere Propan intotdeauna o sa creasca pretul.

Sau gaseste n timp o alta alternativa... pe electric..sau pe lemne

View Postcechevara, on 29th January 2011, 16:44, said:

Nasol !!! Ca si sfat .....Anul asta fa plinul tancului mai din timp...adica mai din Oct.... in fiecare Iarna pretul propanului o sa creasca si ai sa vezi cand vine Primavara.... o sa scada.
Cand clientii sunt nevoiti din cauza Temperaturii sa cumpere Propan intotdeauna o sa creasca pretul.

Sau gaseste n timp o alta alternativa... pe electric..sau pe lemne


Sau muta-te pe timp de iarna in Caraibe.... :coolspeak:

#77
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
buna tuturor,

am si eu niste nelamuriri
la o casa cu 2 nivele ...cu supr 115 mp pe nivel ce centrala pe lemne imi recomandati?
casa este intr-o zona unde nu este deocamdata gaz si tot citesc paginile anterioare dar nu ma descurc deloc
care ar fi cea mai ieftina solutie pentru mine,incalzire si apa calda?
astept cu mare interes sfaturile voastre

as vrea sa stiu mai multe pareri personale despre centralele pe curent electric?sau pompele de caldura?
e cineva aici care are asa ceva?

#78
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
lapompele de caldura am cam renuntat din cauza preturilor care sunt extrem de mari pt buzunarele noastre
ma interesez de o minicisterna pentru gaz
sau daca nu,o centrala electrica,desi nu este gaz in zona unde avem casa...avem centrala terminca pe gaz...cel mai bine ar fi sa o exploatam pe aia..
va rog sa scrieti aici ce stiti despre cisternele de gaz ,de unde se pot procura,care sunt costurile?etc

View Postbuldogu1978, on 27th January 2011, 08:20, said:

Multumesc de sfaturi. Astazi a venit cisterna si am pus gaz in butelie. l-au scumpit rau de tot, 2.95+tva/l,
am si eu nevoie de putin ajutor din parte ta
cati l are cisterna?de unde stii cand e pe terminate gazul? cat dureaza de cand anunti ...si pana vin sa iti faca reumplerea?
cat te-a tinut o cisterna?pe ce suprafata?

nimeni la acest subiect?
pls haideti cu info daca aveti

Edited by scheleton, 13 July 2011 - 19:22.


#79
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
ai sunat/scris la Butan Gas ..? Dar la OMV Petrom Gas ..?
Ce au raspuns ?

#80
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 16.02.2008
Poate cineva sa spuna care e diferenta intre cele 3 tipuri de butelii de Petrom ? ( rosu, galben, albastru au tot 12 kg fiecare...)
Ma gindesc la o solutie de a le schimba pe cele vechi negre cu cele noi. La Rompetrol le schimba gratuit iar buteliile lor au max 11,6 kg de GPL ( cele gri )
Pina acum incarcam la statii auto de GPL dar in ultima vreme a devenit mai rentabil ca sa cumperi din cele sigilate de brand caci hotia la pompele de gpl e mare...

Up...parca nu foloseste nimeni butelii...

Edited by scheleton, 21 August 2011 - 10:37.


#81
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 16.02.2008
Confirm azi ca nu exista nicio diferenta in afara de culoarea recipientului. Intrebat la o statie.

#82
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Sa acizitionez   prin inchiriere de la  Petrom  (  oricare  alta  firma)  un rezervor  de gaz  lichefiat   pe  care sa il folosesc  la  o CT  si  aragaz?  E o intrebare  doar nu radeti  :naughty:  Ceva  asemanator  am vazut pe afara   aveau  minirezervoare  din acestea  prin curti

Edited by Galateanu1, 19 September 2011 - 21:45.


#83
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
DA !!!
este posibil sa-ti cumperi un rezervor pt. GPL si sa-l folosesti si pt. CT si aragaz !
dar tre' sa platesti umplerea rezervorului odata la cateva luni.

#84
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 05.06.2006
... si costa destul de mult...

#85
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Da multumesc de raspuns.....am vazut  si modele  ceva  pe GPL  deci  este  realizabila problema ! Pretul  da  poate fi o problema  ,  dar  nu cred pentru mine  sa fie ..... casa fiind  extrem de bine izolata termic  , plus ca e mai comoda  si practica  zic  eu  .......  dar  niste lamuriri  de preturi  nu ar strica sa aflu dar  ceva realistic   in  functie  si de izolatia casei si  de cat de friguros  e omul   :thumbup:

#86
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

eu am vrut sa-mi montez un rezervor pt gpl
insa am renuntat pt ca:

- tb sa faci proiect autorizat de la primarie pt a turna o placa betonata pe care se va monta rezervorul
si care te poate costa pana la 2000 ron si poate dura ceva timp

- tb sa torni placa de beton pt ca firma de gpl sa puna acel rezervor

- rezervorul cel mai mic este de 500 l

- se incarca numai cu PROPAN care este mai scump decat gpl-ul de la statii;

- tb sa faci plinul la rezervor si sa semnezi un contract

- daca nu ai casa foarte bine izolata vei consuma gaz in draci si te vei arde la buzunar.

toate astea mi-au fost transmise de catre un reprezentant al unui furnizor de gpl, prin telefon.

bafta!!!



edit: la timpul la care eu am solicitat informatii, pretul in lei/litru cu tva era:
- la gpl = 1,75
- la propan = 2,74

asta ar insemna ca acum, la propan, ar fi un pret de 4,76 lei/litru.
iar consumul minim in litri/ora al unei centrale de 24 kw este de 2.

Edited by sisifjunior, 19 September 2011 - 22:30.


#87
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,770
  • Înscris: 21.08.2008
O butelie de aragaz costa cca 60 lei sa o umpli cu GPL si are doar 20 litri... fa un calcul folosind regula de 3 simpla stiind capacitatea rezervorului pe care vrei sa-l utilizazi.

#88
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
rezervoarele casnice de gpl se umplu cu propan, de regula.

este mai scump decat gpl-ul din statii.

motivul? propanul nu ingheata la temperaturi negative, pe cand butanul da.
gpl-ul din statii este un amestec de propan si butan in principal.

#89
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mai exista si alte costuri suplimentare: Ai nevoie de autorizatia ISCIR pentru acel rezervor, la fel ca si la centrale. Diferenta este ca pentru rezervor, ca sa primesti VTP-ul, ai nevoie si de RSVTI (Responsabil cu Supravegherea si Verificarea Tehnica a Instalatiilor)

#90
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
off:
Omu a intrebat daca-i rentabil  :peacefingers:  ca raspunsu' la prima intrebare l-am dat eu !


on:
Daca e rentabil, asta EU numai stiu -insa stiu ca-i posibila ideea dumitale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate