Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Bomboane/gume in loc de maruntis la magazine

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
doctodycty

doctodycty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.02.2008
Bomboane/guma... satisfactie imediata. La farmacie... aspirina... prevedere :coolspeak:  E o practica inacceptabila si mi se pare ca de curand a fost scoasa in afara legii de catre guvern :peacefingers:

#92
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006
Este o practica ilegala. Nu mi s-a mai intimplat in ultimul timp decit pe la buticurile "de cartier"  :P

Edited by BrainDamage, 25 October 2008 - 12:52.


#93
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Azi la Cora am facut cumparaturi de 200,3 ron. Ii dau tipei 500 ron si o intreb daca o ajuta sa ii dau 50 de banuti, la care ea fara sa se uite spre mine imi arunca in scarba un "Nu am nevoie, ma descurc". Dupa ce introduce suma pe care i-am dat-o si vede exact cat trebuie sa imi dea rest, ma intreaba "Nu aveti 30 de bani?". Ghiciti ce am facut. :)

#94
vanitas

vanitas

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 825
  • Înscris: 02.10.2007

 noha_1508, on Oct 26 2008, 01:46, said:

Azi la Cora am facut cumparaturi de 200,3 ron. Ii dau tipei 500 ron si o intreb daca o ajuta sa ii dau 50 de banuti, la care ea fara sa se uite spre mine imi arunca in scarba un "Nu am nevoie, ma descurc". Dupa ce introduce suma pe care i-am dat-o si vede exact cat trebuie sa imi dea rest, ma intreaba "Nu aveti 30 de bani?". Ghiciti ce am facut. :)


I-ai dat o guma in loc de 30 de bani?

#95
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008
Dar o chestie de genu ati patit? Mai economiseam si eu ceva maruntis,"pusculita" imi era in cotiera masinii.Si am la un moment dat am strans vreo 20 lei de 50 bani si 10 bani si vreau sa-i schimb.Cred ca m-am dus la vreo 5-6 magazine si abia al 7 -lea au vrut sa-mi schimbe banutii.Mergeam si intrebam "daca va rog nu-mi schimbati sa-mi da-ti bacnote".Vanzatoarele de la magazin : "Nuuu.Avem destui marunti". Imi vine sa le dau cu ei in cap.Au destui marunti,dar cand mergi si cumperi ceva si trebuie sa-ti dea rest,ghici: iti da caremea,pastila orbit,etc. De ce?!

#96
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006

 hazzeleyesz, on Oct 26 2008, 10:19, said:

Dar o chestie de genu ati patit? Mai economiseam si eu ceva maruntis,"pusculita" imi era in cotiera masinii.Si am la un moment dat am strans vreo 20 lei de 50 bani si 10 bani si vreau sa-i schimb.Cred ca m-am dus la vreo 5-6 magazine si abia al 7 -lea au vrut sa-mi schimbe banutii.Mergeam si intrebam "daca va rog nu-mi schimbati sa-mi da-ti bacnote".Vanzatoarele de la magazin : "Nuuu.Avem destui marunti". Imi vine sa le dau cu ei in cap.Au destui marunti,dar cand mergi si cumperi ceva si trebuie sa-ti dea rest,ghici: iti da caremea,pastila orbit,etc. De ce?!

Am patit :P Cel mai bine e sa te duci dimineata, atunci le e foame de marunti. Seara, spre inchidere, nici nu se uita la tine.

#97
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 hazzeleyesz, on Oct 26 2008, 10:19, said:

Dar o chestie de genu ati patit? Mai economiseam si eu ceva maruntis,"pusculita" imi era in cotiera masinii.Si am la un moment dat am strans vreo 20 lei de 50 bani si 10 bani si vreau sa-i schimb.Cred ca m-am dus la vreo 5-6 magazine si abia al 7 -lea au vrut sa-mi schimbe banutii.
Mai bine strangi mai multi banuti(umpli torpedoul) si faci o bascalie,te duci si cumperi ceva de ei de la unul din magazinele care te-a refuzat. :lol:

#98
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006

 catalinmariescu, on Oct 27 2008, 16:30, said:

Mai bine strangi mai multi banuti(umpli torpedoul) si faci o bascalie,te duci si cumperi ceva de ei de la unul din magazinele care te-a refuzat. :lol:

Da, un televizor :lol:

#99
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Langa blocul nostru este un non-stop, scumput dar la indemana cand toate celelalte din zona sunt inchise. Se inradacinase obiceiul restului "in natura". Pana cand am sotul a adunat in protofel pastilutele de orbit si cand dra l-a intrebat ca de obicei "n-aveti marunt, ca n-am rest?" i-a dat zambitor cateva gumite. A facut ochii mari, a zis ca "pai cum sa-mi platiti cu orbit?", i s-a raspuns "pai cum imi platiti si voi mie, daca de la voi la mine merge de ce n-ar merge si invers?".
De-atunci noua cel putin nu ni s-a mai dat restul in felul asta, obiceiul in magazin a ramas neschimbat insa.

#100
lijic

lijic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.08.2008
hai sa va luminez un pic pt. ca eu sunt vanzatoare !!! Anul trecut a fost o lipsa crancena de maruntis pe piata , care a durat pana acum vreo luna . Nici la banca nu aveau maruntis sa schimbe  !!! I-am somat pe patroni sa ne schimbe marunt la banci si nu au avut de unde ! Nervii nostrii erau prastie , pur si simplu nu aveam rest ... Aveam obiceiul sa spun ca daca doctorul mi-ar fi spus sa inghit o moneda de 10 bani pt. ca altfel am sa mor , eu as fi murit ! Noi magazinele de cartier sa stiti ca nu depunem monezi la banca  - asta ca fapt divers . In perioada asta mi s-a intimplat si mie - pt. ca si eu sunt client sa primesc rest gume , bomboane si pliculete de ness de la supermarket -Billa si Kauffland . Mi s-a parut de-a dreptul incredibil sa mi se dea un pliculet de ness rest la Kauffland mai ales ca ei dadeau la inceput dadeau restul pana la ultimul ban . Si mie mi s-a intimplat sa ma duc la banca in perioada aia si sa ma intrebe daca nu am 20 de bani si daca pot sa-mi rotunjeasca plata ... LA BANCA !!! Nu am facut nici un profit din  guma si bomboane pt. ca de mult mai multe ori am zis  : lasa ca-mi aduceti altadata 10 bani ...Si acum mai zicem de cateva ori pe zi stiind ca uneori , de cele mai multe ori nu-i mai vezi ... Acum parca s-a mai stabilizat situatia . Spuneau la tv. ca a bagat banca multe monede pe piata si parca a inceput sa se vada ...Cam asta e ...

#101
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006

 lijic, on Oct 30 2008, 22:51, said:

hai sa va luminez un pic pt. ca eu sunt vanzatoare !!! Anul trecut a fost o lipsa crancena de maruntis pe piata , care a durat pana acum vreo luna . Nici la banca nu aveau maruntis sa schimbe  !!! I-am somat pe patroni sa ne schimbe marunt la banci si nu au avut de unde ! Nervii nostrii erau prastie , pur si simplu nu aveam rest ... Aveam obiceiul sa spun ca daca doctorul mi-ar fi spus sa inghit o moneda de 10 bani pt. ca altfel am sa mor , eu as fi murit ! Noi magazinele de cartier sa stiti ca nu depunem monezi la banca  - asta ca fapt divers . In perioada asta mi s-a intimplat si mie - pt. ca si eu sunt client sa primesc rest gume , bomboane si pliculete de ness de la supermarket -Billa si Kauffland . Mi s-a parut de-a dreptul incredibil sa mi se dea un pliculet de ness rest la Kauffland mai ales ca ei dadeau la inceput dadeau restul pana la ultimul ban . Si mie mi s-a intimplat sa ma duc la banca in perioada aia si sa ma intrebe daca nu am 20 de bani si daca pot sa-mi rotunjeasca plata ... LA BANCA !!! Nu am facut nici un profit din  guma si bomboane pt. ca de mult mai multe ori am zis  : lasa ca-mi aduceti altadata 10 bani ...Si acum mai zicem de cateva ori pe zi stiind ca uneori , de cele mai multe ori nu-i mai vezi ... Acum parca s-a mai stabilizat situatia . Spuneau la tv. ca a bagat banca multe monede pe piata si parca a inceput sa se vada ...Cam asta e ...
se mai întâmplă si acum la magazine ... cu toate ca au sa dea mărunt ...

toată chestia e să fii puțin mai nesimțit ... relatez o întâmplare adevărată ...
moșul meu a fost la magazin să cumpere câteva lucruri, și la sfârșit că trebuia să îi returneze o diferență foarte mică ia dat rest gume orbit ...
a luat, a tăcut nu a zis nimic, se întoarce după 10 minute ca uitase să cumpere un lucru si a spus așa vânzătoarei,
"acum vă returnez gumele care mi le ați dat acum 10 minute, și vă dau diferența pentru acel produs ..."

nu zic, posibil ca o dată de două ori sa nu aibă să îmi dea rest ... nu e nici o problemă , dar nu de acum toată ziua bună ziua nu are :)

#102
lijic

lijic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.08.2008
Acum ar trebui si lumea sa dea drumul la marunti ... Ii spui cuiva cat costa  -6,20 lei de exemplu -si se uita la tine asteptind . Intrebi ,,aveti 20 de banuti ?" si scot din buzunar un pumn de monede de care abia se despart ...Eu ii cred ca au ramas marcati de pe vremea crizei si a gumelor dar banii trebuie sa circule si daca nu ma ajuti cand ai ajung la fundul cutiei de maruntis . Si tot de pe vremea crizei ma enerva groaznic cand dupa ce dadeam cu chiu cu vai rest ieseau din magazin si-i dadeau la cersetori sau spuneau nu am ca i-am dat la un cersetor . Poate trebuiam sa le dau guma ca sa nu mai incurajez cersitul ... Au fost unii care au schimbat si cate 60 ron de sarbatori -pe zi ! Si tot atunci spuneam ca aR TREBUI SA-L DAU IN JUDECATA PE MUGUR iSARESCU si sa cer daune morale Bancii Nationale pt. cati nervi ne-am facut , pt. cat am cersit 10,20,30 de bani cate 8 ore pe zi de innebuneam si ne venea sa ne luam lumea in cap si sa ne schimbam serviciul pt. ca ne venea sa stringem de gat pe cate un dobitoc care ne trimitea la banca sa schimbam bani si nu se vedea nici o iesire din cosmar... Cum am zis mai sus se pare ca nu numai pe noi ne-a afectat... Acum e mai bine dar lumea umbla cu buzunarele si portofelele pline de maruntis de care se despart fff greu !!! Sunt clienti care imi platesc cu monezi sume de70 de bani pina la 1,50 , 2 lei sau mai mult scuzindu-se ca sau adunat...Si ca ei sunt muuuulti ca noi avem ochiul format cand deschide cineva portofelul il scanam si auzim cum clincane !!! Si daca spune -nu cred ca am ... sa ma uit... -aveti sigur s-a auzit !!!

#103
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Căcat, la mine la sat toate magazinele practică moda de când mă știu. Dau la colegi, io nu mănânc așa ceva de obicei. Banca le-ar schimba banii dar ce să spui la idioți. Iar la magazinul de construcții aici în Timișoara nu au rest mai niciodată. Dar nici bomboane.

#104
lucian_

lucian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.07.2007
A aparut o lege care interzice acordarea restului, in alt mod decat in numerar.

Lege nr. 211/2008 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata :

Articol unic
  
Ordonanta Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata in Monitorul Oficial al Romanei, Partea I, nr. 603 din 31 august 2007, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Dupa articolul 51 se introduce un nou articol, articolul 511, cu urmatorul cuprins:
"Art. 511. - Este interzisa plata restului catre consumator sub orice alta forma decat acordarea acestuia in numerar."
2. La articolul 73, dupa punctul 20 se introduce un nou punct, punctul 201, cu urmatorul cuprins:
"201. nerespectarea prevederilor art. 511, cu amenda de la 2.000 lei la 4.000 lei;".

#105
impromptus

impromptus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.10.2008
:lol: ce am ras cand am vazut ca exista un asemenea topic... dar m-am oprit repede din ras ca stiu ca de fapt este un subiect serios...sau nu stiu daca serios, ci de actualitate si care nu trebuie ignorat. chiar trebuie sa nu mai acceptam asta, pt ca uite, se pare ca se-nvata prost vanzatorii.

#106
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Legea a aparut, dar ca orice lege la noi in tara, nu are suport. Daca nu este moneda metalica, de unde sa dea si magazinele rest ?
Sunt de acord ca nu ar trebui sa iti ofere alt produs (ca am dublat vanzarile Wrigley in ultimii ani) dar sunt curios cati dintre noi se duc cu marunt in magazin sa cumpere ceva. Toata lumea se duce cu bancnote, iar maruntul zace pe undeva pe acasa. Eu am numarat la mine peste 5 lei in monezi de 10 bani si 50 bani. Nu cred ca sunt singurul care uita ca trebuie si astea puse in circulatie.
Pe de alta parte, preturile sunt de asa natura incat sa ciupeasca macar 1 ban. In Romania nu am primit niciodata un ban sau 5 bani rest. Atunci de ce gasim produse cu preturi gen 9,95 lei ? Stiu, pretul psihologic, obisnuinta de a reduce a creierului la partea intreaga si a nu vedea ca de fapt sunt 10 lei si nu 9. Dar, daca accept asta, da-mi si restul.

LE: mi-am amintit ceva. OG nr. 99/2000 aproape ca nu se aplica. Multe din prevederile sale sunt incalcate de comercianti. Cititi art. 51 si explicati-mi cum poate RCS&RDS sa-mi presteze servicii de internet/telefonie doar daca am si cablu de la ei ? Si nu e sigurul caz.

Edited by bodi, 12 November 2008 - 15:34.


#107
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
... Eu vreau bani nu chimicale ambalate... poate vreau sa imi iau altceva de baii aia..adica o punga de covrigi uscati..dar macar nu au tampenii (prea multe) in ei...

#108
lijic

lijic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.08.2008
cu 5 sua 10 bani nu-ti iei covrigi uscati ! Mie nu-mi mai da restul pina la ultimul ban nici la Kauffland ... Cand au deschis au umplut lumea de 1 ban !!! I-am aruncat pt. ca mi s-a parut o prostie si o cheltuiala nejustificata a Bancii Nationale aceasta moneda . Cate kilograme ar trebui sa aiba portofelul meu ca sa-mi iau covrigi uscati ? Oricum , in decembrie o sa fie iar lipsa de monede si de 1 leu pt. ca lumea incepe sa stranga pt. colindatori , da la cersetori pt. ca e postul si trebuie sa fii mai bun si tii bani ,  pt. popa si dascal ca incep vizitele ,  pt. nepoti s.a.m.d.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate