Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#55
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Clear & Nizoral
Partea proasta e ca mi s-a terminat la un moment dat samponul Clear si foloseam unul "noname" de urzici pe care il aveam din intamplare la indemana. O saptamana a durat "criza" si m-am trezit din nou cu neplaceri. Am reusit sa imi fac timp de cumparaturi si dupa doua spalari cu Clear am scapat din nou. Nu am gasit insa nimic ce sa rezolve problema "permanent" sa-i zicem asa.

#56
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007

 mugurelu, on May 13 2008, 08:54, said:

Intre a-i vinde unuia un sampon sau crema sa o foloseasca toata viata, sau a-i vinde o pastila sa-l vindeci complet, tu, ca o mare companie farmaceutica, ce ai  prefera?

Personal as alege ceva care sa-l vindece complet/aproapte complet decat ceva care pe parcurs o sa-l  dezamageasca,si chestia asta ma va afecta direct pe mine ca o mare compania farmaceutica ce sunt.

Edited by KenYa, 14 May 2008 - 08:28.


#57
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007

 KenYa, on May 14 2008, 09:27, said:

Personal as alege ceva care sa-l vindece complet/aproapte complet decat ceva care pe parcurs o sa-l  dezamageasca,si chestia asta ma va afecta direct pe mine ca o mare compania farmaceutica ce sunt.

Foarte rau ca o sa te dezamageasca la un moment dat, dar dupa ce nu o sa le mai folosesti hapurile si o sa te umpli la loc de coji, o sa dai fuga sa le folosesti din nou. Suna cinic, dar ceva imi spune ca pe aci e raspunsul la lipsa unui tratament adevarat, care sa rezolve cauza, si nu efectul.

#58
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 mugurelu, on May 14 2008, 21:16, said:

Foarte rau ca o sa te dezamageasca la un moment dat, dar dupa ce nu o sa le mai folosesti hapurile si o sa te umpli la loc de coji, o sa dai fuga sa le folosesti din nou. Suna cinic, dar ceva imi spune ca pe aci e raspunsul la lipsa unui tratament adevarat, care sa rezolve cauza, si nu efectul.


daca asta ar fi principiul, nu crezi ca s-ar putea aplica si in alte multe afectiuni in care, totusi, intalnim si termenul "vindecare" ?

#59
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
ATENTIE ! Randuri multe :D

Quote

Pacientii cu dermatita seboreica severa ce nu raspunde la tratamentele topice obisnuite pot fi candidati pentru terapia cu isotretinoin.
Isotretinoin poate antrena o reducere cu 90% in dimensiunile glandelor sebacee, ce corespunde unei reduceri in producerea de sebum. Isotretinoin poseda si proprietati antiinflamatoare.
Tratamentul cu doze zilnice de isotretinoin poate avea drept rezultat o ameliorare a dermatitei seboreice severe dupa patru saptamani. Apoi, se instituie un tratament de mentinere cu doze mai mici pe parcursul mai multor ani.
Desi initial eram hotarat sa nu ma ating de Roaccutane, dupa a 2-a vizita la dermatolog si dupa discutia avuta am decis sa urmez tratamentul prescris prima oara. Adica pe langa ce luam pana acum, sa iau si 2 capsule pe zi de Roaccutane (aprox jumatate din doza minima trecuta in prospect raportata la greutatea mea) timp de 2 luni. Mai am de luat inca 10 zile. Era sa uit...pt linistea mea iau si cate 2 capsule dim si seara de Essentiale forte ca protector hepatic.
Rezumat
Dimineata iau 2 comprimate Magenziu forte, 2 capsule Essentiale, 1 capsula Roaccutane, 1 tableta de Zinkit. Nu la gramada bineinteles.
Seara 2 capsule de Essentiale si 1 capsula Roaccutane.
Pe cap ma spal de 2 ori pe sapt cu ce sampon vine la rand. Pana acum era vb de Aesthetico dar cum am devenit imun la el, am trecut pe Bluecap. Nizoralu' e deja frectie pt mine. Dupa ce termin cu Bluecap cred ca o sa revin la Aesthetico ca doar am dat o caruta de bani pe el.
Pentru ten folosesc dimineata si seara un sapun cu propolis dupa care aplic o crema prescrisa de el cu Ph 5,5.

Concluzia: din pacate Roaccutane e baza tratamentului. Din fericire a dat cele mai bune si rapide rezultate. Prima schimbare notabila a fost la nivelul tenului care e mult mai curat si mai putin gras. Incet incet au disparut mancarimile, parul (ce a mai ramas) nu se mai ingrasa la fel de mult si are un aspect sanatos. Coji 0.
Efecte secundare: buze extrem de uscate dar ma descurc, dureri musculare usoare, ochi putin uscati, piele foarte uscata pe brate si maini...si cam atat deocamdata. Psihic o duc foarte bine  :D. Inca n-am intrat in depresie de la Roaccutane. Momentan prefer sa ma bucur de rezultate si sa nu ma gandesc la efectele secundare. Sper ca doza e intradevar destul de mica.

Va continua...luna viitoare, dupa o noua vizita la dermatolog.

#60
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Si tu te declari multumit traind cu acele efecte secundare? Revino la creme sau daca n-ai folosit pina acum,e timpul s-o faci.Eu ma spal pe fata cu un gel spumant si dupa aceea ma dau cu o crema ( nu mai retin numele ca n-am mai luat de o luna) si fata mi-e curata si fara urme.;)

Edited by KenYa, 15 May 2008 - 17:16.


#61
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am spus ca primul efect al medicamentului a fost vizibl la nivelul tenului. Nu ca pt asta ma tratez. Daca e sa fac o comparatie cu perioadele in care ma manca scalpul ingrozitor, iar parul era gras si plin de coji in permanenta, efectele secundare resimtite acum in urma tratamentului sunt parfum. Ce o fi mai incolo ramane de vazut.

#62
cobain

cobain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.07.2006
Am dermatita seboreica de cred ca mai bine de 9 ani... Am fost la vreo 8 dermatologi, printre care unu de la catedra de dermatologie din Bucuresti.
Mi s-au prescris in decursul a 5 ani urmatoarele :
- 3 pumni de medicamente
- 4 solutii care se preparau doar la cateva farmacii care aveau laborator, unele erau cu acetona si ardeau ca draq
- sampon si unguent de la nizoral (asta a facut cel mai rau). Unul dintre destepti a recomandat ca in momentul samponarii pe cap sa dau si pe fata... asta a agravat situatia incredibil de mult.
- unul mi-a spus sa tin regim, sa nu ma mai stresez, si sa respir aer mai curat... intr-un cuvant sa ma mut in munti...   <_<
- acum 2 ani am descoperit o clinica numita insectfarm undeva pe langa Eminescu. Din reteta initiala de sampon (care era o tampenie, nici nu spala capu, si nici de matreata nu scapai cine stie ce) si solutie ptr par, am ramas cu solutia ptr par care mi-a mai calmat cat de cat boala (nu o folosesc pentru par ci ptr fatza  :rolleyes: ). Nu este cea mai buna solutie, dar de 2 ani il folosesc si e mult mai bine decat daca as urma recomandarile medicilor dermatologi care uneori mai rau au agravat situatia.

Pana acum am incercat cam toate sampoanele existente si nici unu ma ajuta mai mult de 2, 3 luni. O sa incerc si Ducray si Vichy sa vedem ce o sa iasa.

Am citit tot ce se putea citi despre dermatita seboreica, si am ascultat zeci de teorii in materie, si singura concluzie pe care am putut sa o trag a fost ca nu exista o solutie care sa te scape definitiv de aceasta boala, ca o am pe viata, si ca o sa fiu in permanenta cautare de solutii pentru tinerea in frau... cel putin din punct de vedere estetic (roseata de pe fata imi da mari dureri de cap cateodata).

Bafta tuturor.

#63
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Welcome in the club!  :D Foloseste Selegel de la Ducray,e foarte bun,cel putin pe mine m-a ajutat.Te speli cu el timp de 6 saptamini iar apoi cumperi tot Selegel,dar e unul care e special pentru intretinere. ;)

Edited by KenYa, 26 July 2008 - 16:32.


#64
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
mai exista si squaphane p de la uriage (laboratoarele biorga). se foloseste in faza acuta si apoi pentru intretinere exista squaphane (fara "p", simplu). la prietenul meu a functionat
selegel de asemenea e bun

#65
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
nu va pierdeti timpul cu prostii. chestia asta se vindeca foarte usor.
cumparativa vreo 5 tuburi de Nidoflor crema (e antibiotic si costa doar 3 RON/tub)... tundetiva cat mai scurt... si facetiva cu el de 2 ori pe zi... odata dimineata, o data seara... problema dispare inca din prima zi, dar trebuie sa va faceti cu el 2 saptamani sa fiti siguri c-ati scapat. trebuie pus pe toata zona afectata, absolut toata... daca nu reusiti, rugati pe cineva sa va ajute.  oricum dupa si in timpul celor 2 saptamani cumparativa piaptane noi (daca folositi), utilizati asternuturi proaspat spalate si indicat ar fi sa fi fost si tinute-n clor, tricourile tinute-n clor sau spalate cu mult detergent si tinute-n apa cu detergent sau alta substanta...etc, etc.

Edited by adadoi, 04 August 2008 - 20:21.


#66
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Cat dai, atata face. N-am incredere. Mai bine dau un ban in plus si stiu ca ma aleg cu ceva de calitate.
Scuze, dar asa gandesc eu.

#67
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si Aspirina e ieftina. Te impiedica asta sa o cumperi?

#68
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

 KenYa, on Aug 4 2008, 16:52, said:

Cat dai, atata face. N-am incredere. Mai bine dau un ban in plus si stiu ca ma aleg cu ceva de calitate.
Scuze, dar asa gandesc eu.
gandesti prost si topicul asta e dovada
sunt unii d-au dat cu milioanele si n-au rezolvat nimic.
eu v-am zis cum rezolvati... vreti bine, daca nu, nu dau 2 bani...
e ieftin, deci nu strica sa-ncercati

#69
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nidoflorul contine si antibiotic, nu e antibiotic, si daca ar fi numai antibiotic ar rezolva fix cat o frectie cu apa sfintita un picior de lemn. Scrie pe el "antibiotice" pentru ca-i facut de Antibiotice Iasi, norocul tau ca are si un antimicotic, ca sa nu te dai pe cap cu unsoare trei luni. Din pacate nu rezolva problema decat cel mult temporar.
Nu cred ca puteai gasi o solutie mai tampita. De cate ori pe an faci figura asta? Sunt convinsa ca pretul lenjeriei noi (sau ai o solutie miraculoasa de a scoate petele de vaselina de pe tesaturi?) nu ajung la pretul unui Selegel, ca tot se vorbea despre el.

#70
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007
Mda, funcționează pentru că scrie în proscpect, din ce văd, că e și antimicotic, și conține și un glucocorticoid, ambele sunt eficiente pentru așa ceva. Dar sunt doar remediu temporar. Plus că a corticoidul înseamnă și automat mai rar cu expunerea la soare, și nici folosit foarte mult, că nu e bine.

Dar m'aș mira să fie remediu permanent. La fel ca toate celelalte soluții, trateaza simptomul, nu cauza. Și cum cauza încă nu e cunoscută, ghinion de neșansă.

#71
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
eu cand am folosit eram tuns 0 si foloseam de 2 ori pe zi. acum a trecut 1 luna de cand n-am mai folosit si am scapat de problema. ma spal cu acelasi tip de sampon (H&S) si nu mi-a reaparut inca. chiar si daca ar fi un remediu temporar si poate-mi apare in 1 luna, 1 saptamana sau mai mult... tot e ceva... pe urma ma fac iara cu prostia aia de crema si scap la loc.

Edited by Alex_Dum, 29 August 2008 - 01:40.


#72
wwwwonderer

wwwwonderer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2008
Ca solutie temporara va recomand sampon si crema BLUECAP (crema pt. fata). Din experienta va spun ca se poate si fara, adica un regim alimentar echilibrat si fara alcol face minuni  :thumbup:

Edited by wwwwonderer, 29 August 2008 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate