Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#37
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 visitor8585, on Feb 19 2008, 00:17, said:

in nici o informatie citita sau primita de la doctori nu mi s-a spus ca ar fi cauzata de fungi bacterii etc.
mi s-a spus si am citit ca NU SE CUNOASTE CAUZA si doar se presupune cate ceva.

http://www.romedic.r...reica_0156.html
http://www.farmaciat...o_ph.php?id=206

"Nu este cunoscuta cauza dar este recunoscut faptul ca in aparitia dermatitei este implicata ciuperca P.O. ..."

Fiecare e lasat sa creada ce doreste.

#38
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Mi se mai intampla si mie sa fac ceva cojite pe pielea scalpului. Problema mea e ca ma tund "periuta" si ma spal prea des pe cap, cel putin o data pe zi, la fiecare dus.
Pana acum "mi-a trecut" cu ceva crema care nu lasa pielea grasa aplicata pe fata si pe scalp sau cu aftershave din acela crema.
Ieri mi-am luat selegel si m-am spalat o data... pana acum efecte zero.

#39
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

 days, on Feb 19 2008, 01:27, said:

"Nu este cunoscuta cauza dar este recunoscut faptul ca in aparitia dermatitei este implicata ciuperca P.O. ..."

Fiecare e lasat sa creada ce doreste.

sunt  100 % de acord cu tine.
ai dreptate fiecare e lasat sa creada ce doreste...

Cauzele dermatitei seboreice sunt necunoscute. [ http://www.sfatulmed...auze_363_2.html ]

Dermatita seboreica este provocata de o cauza necunoscuta. Totusi, se crede ca unele cazuri ar fi cauzate de o infectie cu o ciuperca microscopica. [ http://www.sfatulmed...cal.php?id=5643 ]

Cauza afectiunii nu este cunoscuta, insa au fost identificati cativa factori, care contribuie la aparitia dermatitei seboreice: stresul [...] [ http://www.topsanata...eica-25351.html ]

Desi nu se stie care sunt cauzele exacte ale dermatitei seboreice, s-au identificat cativa factori care duc la declansarea ei: proasta functionare a glandelor ... [...] [ http://www.flu.ro/ar...a_matretii.html ]

Pityrosporum ovale (o specie de ciuperca) a fost implicata in aparitia acestei boli. Se crede ca dermatita seboreica ar fi rezultatul unui raspuns inflamator fata de aceasta ciuperca, dar acest lucru nu a fost demonstrat. [ http://www.romedic.r...auze_04132.html ]

eu in expresii impersonale de genul 'se crede',  'este de notorietate faptul ca' , sau echivalente nu cred.

ce facem? ne batem in linkuri? :) sau suntem constructivi si revenim la subiect ?

#40
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 visitor8585, on Feb 19 2008, 23:12, said:

sunt  100 % de acord cu tine.
ce facem? ne batem in linkuri? :) sau suntem constructivi si revenim la subiect ?
Cu cea mai mare placere as reveni la subiect, dar nu mai am nimic de zis. Fiecare a spus tratamentul care il cunoaste (din experienta personala sau altfel...), inclusiv eu (citeste mai sus).

#41
xeniada1

xeniada1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.02.2008
in urma cu cca 6 ani au inceput si la mine problemele cu dermatita seboreica am cautat informatii pe internet si am ajuns sa folosesc NIZORAL sampon. A fost bun o perioada de timp (cca. un an), dupa care au reaparut cojitele. O farmacista de la Sensiblu mi-a recomandat Kertyol de la Ducray. Foarte bun, l-am folosit vreo 3 ani si jumatate (ma spalam la o saptamana, intai il degresam cu sapun cu sulf si apoi dadeam o data cu sampon asta ca sa ies mai ieftin :) ). Pana la urma m-am hotarat sa merg la un doctor dermatolog, caci ma saturasem sa fac de capul meu totul. Mi-a prescris sampon Selegel, iar dupa 2 zile de folosinta stateam cu degetele numai in cap si ma scarpinam , cat despre matreata ce sa mai zic multa rau. Am trecut iar pe Ducray. Se obisnuise parul cu el, faceam ceva cojite, dar putine. In schimb, de mult timp spusesem adio aspectului sanatos al parului (chiar si prietena mea imi spunea ca nu mai are deloc luciu parul), adio fixative si alte cosmetice pentru par.
In urma cu doua luni m-am inscris intr-o retea de vanzari produse cosmetice naturale (intrarea in sistem este alta poveste) si am primit cadou (pentru o comanda mai mare) un sampon antimatreata pentru par gras. Am "digerat" cateva zile ideea de a-l folosi si surpriza: de 1,5 luni il folosesc, nu am mai facut acele cojite si nici matreata, e drept mi se ingrasa parul dupa cca 4 zile, dar a avut un efect la care nici nu visam.
Ultima parte a povestii aduce a reclama ieftina, dar, sincer, m-as bucura daca ar ajuta si alte persoane aflate in aceeasi situatie. De mult timp urmaresc forumurile in care exista discutii despre dermatita seboreica, dar niciodata nu m-am implicat cu un comentariu. Daca doreste cineva detalii despre acest sampon, revin pe thread sau in privat.
Multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi si multa sanatate

Edited by mianna, 27 February 2008 - 20:32.


#42
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Cum ziceam, eu tin situatia sub control doar cu Diprosalic, in faza acuta am dat de 2 ori pe zi / 14 zile, acum mai dau o data la 3-4 zile. Samponul se pare ca nu prea conteaza totusi  :huh:

#43
esilviu2000

esilviu2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 27.01.2007

 xeniada1, on Feb 27 2008, 17:51, said:

in urma cu cca 6 ani au inceput si la mine problemele cu dermatita seboreica am cautat informatii pe internet si am ajuns sa folosesc NIZORAL sampon. A fost bun o perioada de timp (cca. un an), dupa care au reaparut cojitele. O farmacista de la Sensiblu mi-a recomandat Kertyol de la Ducray. Foarte bun, l-am folosit vreo 3 ani si jumatate (ma spalam la o saptamana, intai il degresam cu sapun cu sulf si apoi dadeam o data cu sampon asta ca sa ies mai ieftin :) ). Pana la urma m-am hotarat sa merg la un doctor dermatolog, caci ma saturasem sa fac de capul meu totul. Mi-a prescris sampon Selegel, iar dupa 2 zile de folosinta stateam cu degetele numai in cap si ma scarpinam , cat despre matreata ce sa mai zic multa rau. Am trecut iar pe Ducray. Se obisnuise parul cu el, faceam ceva cojite, dar putine. In schimb, de mult timp spusesem adio aspectului sanatos al parului (chiar si prietena mea imi spunea ca nu mai are deloc luciu parul), adio fixative si alte cosmetice pentru par.
In urma cu doua luni m-am inscris intr-o retea de vanzari produse cosmetice naturale (intrarea in sistem este alta poveste) si am primit cadou (pentru o comanda mai mare) un sampon antimatreata pentru par gras. Am "digerat" cateva zile ideea de a-l folosi si surpriza: de 1,5 luni il folosesc, nu am mai facut acele cojite si nici matreata, e drept mi se ingrasa parul dupa cca 4 zile, dar a avut un efect la care nici nu visam.
Ultima parte a povestii aduce a reclama ieftina, dar, sincer, m-as bucura daca ar ajuta si alte persoane aflate in aceeasi situatie. De mult timp urmaresc forumurile in care exista discutii despre dermatita seboreica, dar niciodata nu m-am implicat cu un comentariu. Daca doreste cineva detalii despre acest sampon, revin pe thread sau in privat.
Multumesc anticipat pentru rabdarea de a citi si multa sanatate

Daca tot ne-ai impartasit experienta ta, nu ne spui si despre ce sampon este vorba ?
Multumim

#44
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Eu am avut cand eram mic... cam pana la varsta de 5 ani apoi a trecut. Prin clasa a 6-a a raparut si de atunci nu a mai trecut pana azi ( adica de 9 ani). Ma spal de doua luni cu Clear for Men (l-am cumparat cu o mare indoiala, mai ales din cauza/datorita pretului). M-am spalat la inceput o data la doua zile apoi o data la 3 (adica s-a ajuns la de 2 ori pe saptamana). Dermatita s-a vindecat complet pe scalp, piept si spate... insa nu s-a vindecat si in sprancene, pe nas sau in musata si barba (banuiesc eu ca din cauza cremelor cu cortizon pe care le folosisem cam 2 ani... pe scalp nu folosisem nimic cu cortizon ci doar sampon normal). Acum pe nas imi mai dau cu creme hidratante dar odata ce crema a intart in piele
incep sa reapara mancarimile si la scurt timp cojitele.
     Marea teama e ca intr-o zi dermatita o sa devina imuna si va trebui cautat alt sampon care sa se potriveasca. Ca de-ar fi ramas asa nu ar fi fost o probleme... oricum ma spalam pe cam, astfel nesimtind ca fac asta special pentru o boala, din pacate, incurabila.

      Si mie mi s-a zis prima data ca ar fi psoriazis dar doctorul dadea "din colt in colt" uitandu-se la scalpul meu ca la un puzzle cu o piesa lipsa. Pana la urma am ramas nelamurit de la doctor cocncluzia ramanand sa o trag singur cum ca ar fi Dermatita Seboreica in urma cautarii informatiilor pe net.
       Diferenta dintre Dermatita si psoriazis ar fi ca : cea mai grava forma de dermatita reprezinta echivalentul unei forme moi, blande de psoriazis.

Edited by John_Biggun, 01 April 2008 - 12:27.


#45
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Dupa ce s-au chinuit savantii atatia ani degeaba, eu am gasit leacul din intamplare :)
Fara gluma, de vreo doua luni am scapat de problema, pana acum dupa dus simteam ca "ma strange" pielea capului, se usca foarte tare, acum e perfect, pot sa ma spal si cu sapun simplu si tot nu mai fac matreata.
Va mai las un pic si mai tarziu va spun cum am rezolvat eu problema  :peacefingers:

#46
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Tuns chel ? Pastile de calciu ? Galbenele ? Otet de mere ? Ce ? Ce ? Ce ? ... am bagat pagina in bookmarks iar acum iti pandesc raspunsul :D  !

#47
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Un mic avantaj al meu ar fi ca sunt tuns "periuta" dar nu cred ca e o problema pentru ceilalti, mai ales ca matreata se face mai mult la linia de demarcatie par-frunte, deci loc accesibil.
Asadar... dupa ce m-am barbierit mi-am pus prea mult after-shave balsam in palma, si dupa ce mi-am dat pe fata mi-am pus si in cap  :D . Nu va speriati ca nu ramane parul sau pielea grasa, se usuca si ramane ok.
Inca de la prima aplicare am scapat de cojite si piele uscata pe scalp, acum nici nu mai am nevoie de "tratament", ma spal normal si nu mai am probleme.
Deci: after shave balsam (Nivea) ,arata ca un lapte mai gros, sper sa nu o considere nimeni reclama, pentru ca nu este.
SUCCES ! Astept experiente, ca doar nu o functiona numai la mine...

#48
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Aha... mai auzisem la cineva dar nu am luat in seama. O sa incerc !

#49
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Ma inscriu si eu in clubul Dermatitei Seboreice.Ceva noutati,update-uri? :D Ceea ma surprinde cel mai mult este cum de nu s-a gasit totusi un tratament impotriva dermatitei pentru a scapa definitiv de ea,adica s-au gasit leacuri la boli mult mai grave,fatale uneori si nu se gaseste un leac la o amarata de dermatita,deh...

#50
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Da, tocmai asta ma macina si pe mine. Dermatita seboreica este dovada ca medicina mai are mult de evoluat !

#51
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 John_Biggun, on May 12 2008, 07:24, said:

Dermatita seboreica este dovada ca medicina mai are mult de evoluat !
Credeam ca asta e dovedita de cancer dar ma rog... :)
Mai ales ca eu am scapat de ea, daca nu vreti sa incercati metoda mea treaba voastra dar sa nu va asezati langa mine in autobuz ca nu va suport cu cojile alea in cap  :P  :P

#52
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Da si de cancer. Metoda inca nu am incercat-o dar sigur o sa o incerc pentru ca am mai auzit la cineva ceva de genul asta (adica folosirea after-shave-ului nivea)

#53
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007

 Mig VWFan, on May 12 2008, 01:46, said:

Credeam ca asta e dovedita de cancer dar ma rog... :)
Mai ales ca eu am scapat de ea, daca nu vreti sa incercati metoda mea treaba voastra dar sa nu va asezati langa mine in autobuz ca nu va suport cu cojile alea in cap  :P  :P

Asta crezi tu.Ia incearca sa nu te mai dai o perioada cu after-shave sa vezi ca o sa reapara.

#54
mugurelu

mugurelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.02.2007

 KenYa, on May 11 2008, 22:36, said:

Ma inscriu si eu in clubul Dermatitei Seboreice.Ceva noutati,update-uri? :D Ceea ma surprinde cel mai mult este cum de nu s-a gasit totusi un tratament impotriva dermatitei pentru a scapa definitiv de ea,adica s-au gasit leacuri la boli mult mai grave,fatale uneori si nu se gaseste un leac la o amarata de dermatita,deh...

Intre a-i vinde unuia un sampon sau crema sa o foloseasca toata viata, sau a-i vinde o pastila sa-l vindeci complet, tu, ca o mare companie farmaceutica, ce ai  prefera?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate