Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

win2000 sp2 big problem

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Guest_kaa_*

Guest_kaa_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema destul de dubioasa.

am un sistem pe w2000 pro sp2, si intr-o dimineata cand l-am deschis mi-a raportat ca PAGE FILE nu exista sau este prea mic.

M-am dus la My computer, properties, virtual memory....... si am observat la swap-ul era de 20 MB.
m-am dus sa il stabilesc mai mare, si surpriza, Min era de 128 MB si max de 384 MB (adica OK) . Le-am schimbat (256-256, 128-758, ). Cand dau SET si OK, imi spune ca page file este de 256+20 (cat era inainte), dau OK si imi cere sa restartez. Restartez si surpriza,..  acelasi mesaj..page file too low.

cand incerc sa-l mai stabilesc odata,  sistemul imi spune ca Page file-ul de pe disc este mai mare decat cel definit. Definit ramane tot 20, iar fisierul de pe disc pagefile.sys este de 192-262 MB. Strange...nu?

va rog sa-mi dati si mie  o solutie daca stie cineva daca se poate .......FAST.

>> Nu ma puneti sa sterg pagefile.sys ca am facut-o, si nimic.
>> Nu ma puneti sa dau chkdsk c: /f, ca am facut-o si nimic.
>> NU MA PUNETI SA REINSTALEZ SISTEMUL CA AM BULIT-O.

multumesc

email: [email protected]

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Daca pui manual (128-128 de ex.) se va crea un swap fix de 128Mb. Daca este de (128-256) swap-ul va fi mobil.
Apropo cat spatiu mai ai pe partia respectiva ? Incearca sa muti swap-ul temporar pe o alta partitie (daca ai !)

O alta solutie este sa determini Windows-ul sa sterga swap-ul la fiecare shutdown. Asta se face din registrii :

Clear NT Page File

Key: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSessionManagerMemoryManagement
Entry: ClearPageFileAtShutdown
Data: 0=disabled, 1=enabled



Sau o solutie alternativa luata de   aici

Quote

Run regedt32 and go to the following location:

Hkey_local_machineSystemCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management

There you will find these entries:

PagingFiles:Reg_Multi_SZ:C:pagefile.sys 190 380


TempPageFile:Reg_Dword:0x1

If the PagingFiles: entry is populated, delete the entire TempPageFile entry then reboot.

EndLess Point

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Si uite de aici poti face download unui programel de 15kB care umbla direct in setari, trecand peste OS.

[ http://www.sysinternals.com/images/screenshots/csshot.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Detalii despre ceea ce face exact gasesti pe pagina aici precum si sursa lui.

EndLess Point

#4
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
In primul rind nu vad legatura dintre sp2 si virtual memory.

In al doilea rind nu ai spus configuratia hardului (partitii, tip etc.)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate