Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Aer conditionat SANYO

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
alex_2007

alex_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2007
dupa plecarea celor ce mi-au instalat azi aerul conditionat- un sanyo de 12000btu, l-am lasat sa mearga...
dupa o jumatate de ora de functionare, am constatat ca stecherul de la priza se supra-incalzise si incepuse sa miroasa a ars...
priza este ea tip shucko, dar la apartamentele din bucuresti, nu are impamantare.
ps. firul de la aerul conditionat, are doar 1m lungime(mesterii nu au vrut sub nici un motiv sa mi-l lase mai lung ca sa ajunga la priza fara prelungitor)..., iar de la priza, am pus un prelungitor tip sucko, in care am introdus aparatul
oare este normal acest lucru?
alex_2007

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
cauta sa-l alimentezi de la o priza cu impamantare si cu fir gros, care sa reziste tensiunea respectiva.

#3
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005

 alex_2007, on Jul 18 2007, 17:32, said:

dupa plecarea celor ce mi-au instalat azi aerul conditionat- un sanyo de 12000btu, l-am lasat sa mearga...
dupa o jumatate de ora de functionare, am constatat ca stecherul de la priza se supra-incalzise si incepuse sa miroasa a ars...
priza este ea tip shucko, dar la apartamentele din bucuresti, nu are impamantare.
ps. firul de la aerul conditionat, are doar 1m lungime(mesterii nu au vrut sub nici un motiv sa mi-l lase mai lung ca sa ajunga la priza fara prelungitor)..., iar de la priza, am pus un prelungitor tip sucko, in care am introdus aparatul
oare este normal acest lucru?
alex_2007


Salut !
Cum am mai spus si in alt post, dupa ce mi-au instalat aerul, mi s-a incalzit si mie priza. Cheama un mester electrician sa-ti traga un fir de curent dintr-o doza din perete. Eu asa am facut si merge perfect. Bineinteles, la capatul firului exista o priza nou creata pe perete. Asta e, cam inestetic, dar instalatia merge cum trebuie.

Bafta !
Sa ne-auzim cu bine.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
dar cat consuma un aparat din asta de se incinge priza ? astea ar trebui sa reziste cu succes la minim 10A, nu ? iar aparatul nu consuma asa de mult.

#5
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Carloss Sacalu', on Jul 18 2007, 19:35, said:

Salut !
Cum am mai spus si in alt post, dupa ce mi-au instalat aerul, mi s-a incalzit si mie priza. Cheama un mester electrician sa-ti traga un fir de curent dintr-o doza din perete. Eu asa am facut si merge perfect. Bineinteles, la capatul firului exista o priza nou creata pe perete. Asta e, cam inestetic, dar instalatia merge cum trebuie.

Bafta !
Sa ne-auzim cu bine.
Ai contactele imperfecte pe priza sau firele sunt subdimensionate. Ti-ar trebui un minim de 1,5*3 .
Sau poate prelungitorul este de vina...

#6
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Ion_de_la_Raion, on Jul 18 2007, 21:06, said:

dar cat consuma un aparat din asta de se incinge priza ? astea ar trebui sa reziste cu succes la minim 10A, nu ? iar aparatul nu consuma asa de mult.
12.000 btu/h - 15A.

#7
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005

 dant, on Jul 18 2007, 22:13, said:

Ai contactele imperfecte pe priza sau firele sunt subdimensionate. Ti-ar trebui un minim de 1,5*3 .
Sau poate prelungitorul este de vina...


Nope. E vorba ca respectiva priza nu avea impamantare, ca mai toate prizele, inafara de cele suko, care-s ocupate.

#8
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Carloss Sacalu', on Jul 19 2007, 16:45, said:

Nope. E vorba ca respectiva priza nu avea impamantare, ca mai toate prizele, inafara de cele suko, care-s ocupate.
Ce legatura are impamantarea cu "incalzitul firelor" ? E

#9
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Nu mai pomenesc ca priza era proasta. Asta nici nu se mai pune la socoteala.
Era vorba numai de siguranta. Sa nu fie probleme cu instalatia.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dant, on Jul 18 2007, 22:14, said:

12.000 btu/h - 15A.
nu cred ca are legatura cu btu direct aici. e vorba de randament. iar 15 A e enorm. ar insemna 3300 KWh la 220 V, ceea ce ar fi enorm. nimeni nu cred ca ar cumpara asa ceva. s-ar ruina la punga. e un randament dezastruos. la un pret al kwh de 3,50 RON (cu tot cu tva si accize), ar veni 11,55 ron pe ora la maxim si 27,72 pe zi si 831,60 pe luna (tot la maxim).

#11
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Ion_de_la_Raion, on Jul 20 2007, 17:19, said:

nu cred ca are legatura cu btu direct aici. e vorba de randament. iar 15 A e enorm. ar insemna 3300 KWh la 220 V, ceea ce ar fi enorm. nimeni nu cred ca ar cumpara asa ceva. s-ar ruina la punga. e un randament dezastruos. la un pret al kwh de 3,50 RON (cu tot cu tva si accize), ar veni 11,55 ron pe ora la maxim si 27,72 pe zi si 831,60 pe luna (tot la maxim).
Ma refeream la siguranta fuzibila de pe placa.

#12
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009
Pana nu demult se comercializau si in Iasi AC marca Sanyo de puteri 9-12.000 BTU ( informatie de la cativa distribuitori locali care nu mai aduc in prezent sau au aparate de puteri foarte mari ). O explicatie comuna a comerciantilor o constituia lipsa de profit a producatorilor Sanyo pentru AC de putere mica si cum ca nu se mai comercializeaza mai ales cele din seria 4 dar si dezinteresul lor, a distribuitorilor pentru asemenea marca care in viziunea unora dintre ei este prea scumpa pentru a aduce castig. In Bucuresti nu exista asemenea problema, evident.
In afara de Sanyo, se gasesc in Iasi marcile bune: Daikin, Fujitsu, Henson, WhiteWestinghouse.
Marca Daikin este inaccesibila ca pret iar modelele de pe piata locala pentru marcile decente, fara tehnologie Inverter, nu imi satisfac nevoile pe deplin, nevoi raportate si la pret. Din Bucuresti nu risc sa cumpar.
Cunoaste cineva daca se gasesc totusi firme in Iasi care sa poata aduce la comanda sau care chiar au pe stoc AC Sanyo ?! ( indiferent de serie ). Evident, nimeni nu ar aduce 2-3 bucati mai ales ca nu au garantia profitului nici daca le ar vinde dar as gasi solutii doar informatii pozitive sa am.

#13
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009
Nu multe pareri si sugestii. Ii intreb pe cei care comercializeaza sau sunt dealeri / au legatura cu afacerile pe climatizare. Cum se face ca comerciantii de profil din Iasi nu sunt interesati de produsele AC Sanyo de putere mica 9-12.000 BTU ?! Iar marci de tapshan sunt dupa cum bine stiti cu duimul incepand cu AUX si Mitsui si terminand cu Beretta, Funai sau Techno ?! Am intalnit si alti oameni care ca si mine vor sa gaseasca si sa achizitioneze produsele marcii si e ciudat cum pot sa nu se aduca intr un oras mare, situatia ma face sa ma simt ca intr un oras al lumii a treia.
Nu sunt disperat si netot ca daca nu gasesc exact ce caut, sa renunt dar, alternativele pe plan local nu sunt numeroase daca ne uitam bineinteles si la pret. Am inceput sa ma uit si sa gasesc aparate bune de la Fujitsu dar nu sunt prea multumit iar de restul marcilor accesibile nici nu merita sa mentionez, iar daca sunt bune sunt prea scumpe adica sar de 2300-2500 RON cu tot cu montaj bineinteles. Mai bine asa, mai pun 7-900 RON si merg sa iau un Daikin dar nu am ajuns inca sa dorm pe bani si sa imi permit sa fac asemenea achizitii.
Intreb, ce ar face unul din voi in situatia mea ? in afara de reprofilare pe alt produs a altei marci.

#14
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on Jan 18 2009, 19:23, said:

Nu multe pareri si sugestii. Ii intreb pe cei care comercializeaza sau sunt dealeri / au legatura cu afacerile pe climatizare. Cum se face ca comerciantii de profil din Iasi nu sunt interesati de produsele AC Sanyo de putere mica 9-12.000 BTU ?! Iar marci de tapshan sunt dupa cum bine stiti cu duimul incepand cu AUX si Mitsui si terminand cu Beretta, Funai sau Techno ?! Am intalnit si alti oameni care ca si mine vor sa gaseasca si sa achizitioneze produsele marcii si e ciudat cum pot sa nu se aduca intr un oras mare, situatia ma face sa ma simt ca intr un oras al lumii a treia.
Nu sunt disperat si netot ca daca nu gasesc exact ce caut, sa renunt dar, alternativele pe plan local nu sunt numeroase daca ne uitam bineinteles si la pret. Am inceput sa ma uit si sa gasesc aparate bune de la Fujitsu dar nu sunt prea multumit iar de restul marcilor accesibile nici nu merita sa mentionez, iar daca sunt bune sunt prea scumpe adica sar de 2300-2500 RON cu tot cu montaj bineinteles. Mai bine asa, mai pun 7-900 RON si merg sa iau un Daikin dar nu am ajuns inca sa dorm pe bani si sa imi permit sa fac asemenea achizitii.
Intreb, ce ar face unul din voi in situatia mea ? in afara de reprofilare pe alt produs a altei marci.
La cat este euro acum e normal ca un aparat premium sa fie in jur de 2500 roni,chiar crezi tu ca Daikin este cel mai bun,eu cred ca Toshiba si Mitsubishi Electric

#15
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Jan 18 2009, 20:07, said:

La cat este euro acum e normal ca un aparat premium sa fie in jur de 2500 roni,chiar crezi tu ca Daikin este cel mai bun,eu cred ca Toshiba si Mitsubishi Electric

Sa stii ca nu toate preturile sunt exprimate in euro si deci nu au de suferit transfromandu le in lei. Poate mai degraba ar trebui sa ne asteptam la ieftiniri in perioada asta si pentru sectorul asta comercial cum e cazul sectorului auto de exemplu unde reducerile pentru produsele noi merg pana la 25% sau poate ca e si mai mult decat stiu eu.
Eu sunt convins ca Daikin sunt cei mai buni si este evident, ei doar asta fac, sunt un imperiu, au inventat tehnologia inverter, aparatele lor sunt cele mai respectate la nivel global si nu vreau sa intru in detalii fiindca nu e cazul. Sigur, fiecare cu convingerile lui dar unele lucruri sunt greu de contestat atunci cand exista informare. Mai sunt producatori buni cred eu precum Sanyo, Fujitsu, Henson si altii. Toshiba si Mitsubishi sunt excelenti dar nu la fabricarea AC urilor.

#16
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on Jan 18 2009, 22:48, said:

Sa stii ca nu toate preturile sunt exprimate in euro si deci nu au de suferit transfromandu le in lei. Poate mai degraba ar trebui sa ne asteptam la ieftiniri in perioada asta si pentru sectorul asta comercial cum e cazul sectorului auto de exemplu unde reducerile pentru produsele noi merg pana la 25% sau poate ca e si mai mult decat stiu eu.
Eu sunt convins ca Daikin sunt cei mai buni si este evident, ei doar asta fac, sunt un imperiu, au inventat tehnologia inverter, aparatele lor sunt cele mai respectate la nivel global si nu vreau sa intru in detalii fiindca nu e cazul. Sigur, fiecare cu convingerile lui dar unele lucruri sunt greu de contestat atunci cand exista informare. Mai sunt producatori buni cred eu precum Sanyo, Fujitsu, Henson si altii. Toshiba si Mitsubishi sunt excelenti dar nu la fabricarea AC urilor.
Din cate stiu eu,nu producem inca AC-uri,si cum stocurile sunt aproape zero toate preturile sunt de regula in euro,cat despre Daikin si tehnologia Inverter ,eu zic sa te documentezi mai bine  inainte sa faci afirmatii gresite,TOSHIBA A INTRODUS PRIMA OARA TEHNOLOGIA INVETER IN 1981: http://www.mercuryaircon.com.au/ sau aici : http://www.toshiba-a...ile/history.php ,in concluzie TOSHIBA si MITSUBISHI sunt singurii producatori de pe piata cu aparate super eficiente (COP SI EER peste 5),sa nu mai vorbesc ca DAIKIN  colaboreaza cu GREE(CHINA),asa ca daca vrei DAIKIN cauta modelul la GREE ar putea fi mult mai ieftin,succes

#17
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Jan 19 2009, 09:50, said:

Din cate stiu eu,nu producem inca AC-uri,si cum stocurile sunt aproape zero toate preturile sunt de regula in euro,cat despre Daikin si tehnologia Inverter ,eu zic sa te documentezi mai bine  inainte sa faci afirmatii gresite,TOSHIBA A INTRODUS PRIMA OARA TEHNOLOGIA INVETER IN 1981: http://www.mercuryaircon.com.au/ sau aici : http://www.toshiba-a...ile/history.php ,in concluzie TOSHIBA si MITSUBISHI sunt singurii producatori de pe piata cu aparate super eficiente (COP SI EER peste 5),sa nu mai vorbesc ca DAIKIN  colaboreaza cu GREE(CHINA),asa ca daca vrei DAIKIN cauta modelul la GREE ar putea fi mult mai ieftin,succes

Sunt multe surse de informare iar validitatea lor e greu de verificat. Calitatea unui AC nu exista doar prin eficienta COP si EER ci si prin destule altele ca fiabilitate, functii si inovatii.

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
Importurile de AC se fac in general primavara; acum nu cumpara nici dracu, asa ca stocurile te costa.
Cand vine "sezonul", exista 2 componente importante
- pretul aparatului (il face popular sau nu)
- cat castiga instalatorii la fiecare montaj (in fct de asta unele marci sunt favorite)

Sano nu pare sa fie populara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate