Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Aer conditionat SANYO

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View PostCourage, on Jan 28 2009, 23:27, said:

Importurile de AC se fac in general primavara; acum nu cumpara nici dracu, asa ca stocurile te costa.
Cand vine "sezonul", exista 2 componente importante
- pretul aparatului (il face popular sau nu)
- cat castiga instalatorii la fiecare montaj (in fct de asta unele marci sunt favorite)

Sano nu pare sa fie populara.

Anul trecut adica in aprilie 2008 am constatat aceeasi problema si anume ca nu aducea/avea nimeni decat de puteri mari. Deci nu ma refer exclusiv la anul 2009 fiindca cam asta ar fi perioada in care ar trebui sa se importe AC uri.
Sunt surprins insa de popularitatea Fujitsu care nefiind nici cei mai ieftini si nici cei mai buni de pe piata au priza la comercianti si la clienti. In opinia mea ei sunt sub Sanyo ca si functii/design/inovatii si sunt si usor mai scumpi. Deci pretul nu este un impediment, marca nu este un nume slab iar firmele care instaleaza nu au de ce sa piarda mai mult la ei decat la Fujitsu de exemplu.
Intr adevar nu e populara Sanyo, in Iasi, si ma intreb de ce.
Prin oras observ montate multe aparate Sanyo, modele vechi si modele noi. Imi inchipui ca sunt cumparate din alt oras fiindca de atatea luni eu nu gasesc:) si ma intreb de ce cumpara lumea de peste mari si tari? nu vede lumea dezavantajele cumpararii din alt oras?

Edited by axeldragos, 30 January 2009 - 17:26.


#20
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Jan 30 2009, 17:24, said:

Anul trecut adica in aprilie 2008 am constatat aceeasi problema si anume ca nu aducea/avea nimeni decat de puteri mari. Deci nu ma refer exclusiv la anul 2009 fiindca cam asta ar fi perioada in care ar trebui sa se importe AC uri.
Sunt surprins insa de popularitatea Fujitsu care nefiind nici cei mai ieftini si nici cei mai buni de pe piata au priza la comercianti si la clienti. In opinia mea ei sunt sub Sanyo ca si functii/design/inovatii si sunt si usor mai scumpi. Deci pretul nu este un impediment, marca nu este un nume slab iar firmele care instaleaza nu au de ce sa piarda mai mult la ei decat la Fujitsu de exemplu.
Intr adevar nu e populara Sanyo, in Iasi, si ma intreb de ce.
Prin oras observ montate multe aparate Sanyo, modele vechi si modele noi. Imi inchipui ca sunt cumparate din alt oras fiindca de atatea luni eu nu gasesc:) si ma intreb de ce cumpara lumea de peste mari si tari? nu vede lumea dezavantajele cumpararii din alt oras?
Hai sa te lamuresc eu,OMNIAPLUS importatorul Sanyo este o firma mititica,pe cand ASTON importatorul FUJITSU-GENERAL este o firma mare,de aici politica agresiva a preturilor,prezenta masiva pe piata,poti sa suni la OMNIAPLUS sa afli dealer-ul din orasul tau,daca exista

#21
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Jan 30 2009, 18:54, said:

Hai sa te lamuresc eu,OMNIAPLUS importatorul Sanyo este o firma mititica,pe cand ASTON importatorul FUJITSU-GENERAL este o firma mare,de aici politica agresiva a preturilor,prezenta masiva pe piata,poti sa suni la OMNIAPLUS sa afli dealer-ul din orasul tau,daca exista

Mda, voiam sa astept sa gasesc mai multi posibili importatori si sa ajungem un pic in perioada primaverii pentru ca sa aiba timp firmele sa realizeze stocurile. De sunat este inevitabil dar imi e teama ca sansele sa gasesc la nivel local pe cineva care sa mi dea produsul cu serviciile incluse ca montaj, garantie si servicii pe baza de contract de postgarantie sunt minime.
Parca Sanyo ar fi marca Yoko de se gasesc atat de greu aici. Yoko insa oricat de no name e, are raspandire mult mai larga. Absurd... Toate gogomaniile se importa de la Haier si Citizen care vezi cum ca ar fi ele bunicele si scumpe (bunicele dar nu bune iar pretul e rau adica e mare) pana la producatori de pseudocalitate ca Mekar, Sabiana, Climaveneta, LG, Samsung, DeLonghi, Ferolli. Toate middle nameurile + petardele si toate marcile care vor sa scoata capul importate iar Fujitsu care e marca buna, are importate doar 2-3 modele de aparate cand se stie ca ei au multe modele, Sanyo deloc sau puteri de +18.000 BTU, Daikin scump si modele in general vechi ( asta daca vrem ceva relativ accesibil si nu Ururu Sarara). Nu inteleg de ce sunt comerciantii limitati in marcile importate. Piata e competitiva, oferta e variata, sectoarele pietei clar delimitate... Exista explicatii sigur dar nu le stiu eu.

Edited by axeldragos, 02 February 2009 - 14:58.


#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Feb 2 2009, 15:48, said:

Mda, voiam sa astept sa gasesc mai multi posibili importatori si sa ajungem un pic in perioada primaverii pentru ca sa aiba timp firmele sa realizeze stocurile. De sunat este inevitabil dar imi e teama ca sansele sa gasesc la nivel local pe cineva care sa mi dea produsul cu serviciile incluse ca montaj, garantie si servicii pe baza de contract de postgarantie sunt minime.
Parca Sanyo ar fi marca Yoko de se gasesc atat de greu aici. Yoko insa oricat de no name e, are raspandire mult mai larga. Absurd... Toate gogomaniile se importa de la Haier si Citizen care vezi cum ca ar fi ele bunicele si scumpe (bunicele dar nu bune iar pretul e rau adica e mare) pana la producatori de pseudocalitate ca Mekar, Sabiana, Climaveneta, LG, Samsung, DeLonghi, Ferolli. Toate middle nameurile + petardele si toate marcile care vor sa scoata capul importate iar Fujitsu care e marca buna, are importate doar 2-3 modele de aparate cand se stie ca ei au multe modele, Sanyo deloc sau puteri de +18.000 BTU, Daikin scump si modele in general vechi ( asta daca vrem ceva relativ accesibil si nu Ururu Sarara). Nu inteleg de ce sunt comerciantii limitati in marcile importate. Piata e competitiva, oferta e variata, sectoarele pietei clar delimitate... Exista explicatii sigur dar nu le stiu eu.
Hai sa nu bagam pocnitorile impreuna cu Lg,nu este corect,nu sunt fan Lg dar totusi sunt departe de pocnitori,mai repede bagam WW in categoria AC fara provenienta declarata.Eu as da un mail celor de la Sanyo europe,sa clarifici odata acest lucru,dar daca nu este un importator si iti cade ceva la el,ce o sa faci? o sa astepti piesa din Germania,eu spun sa te gandesti bine,si sa ai grija sa fie instalat ca la carte

Edited by gall71, 02 February 2009 - 15:26.


#23
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Feb 2 2009, 15:23, said:

Hai sa nu bagam pocnitorile impreuna cu Lg,nu este corect,nu sunt fan Lg dar totusi sunt departe de pocnitori,mai repede bagam WW in categoria AC fara provenienta declarata.Eu as da un mail celor de la Sanyo europe,sa clarifici odata acest lucru,dar daca nu este un importator si iti cade ceva la el,ce o sa faci? o sa astepti piesa din Germania,eu spun sa te gandesti bine,si sa ai grija sa fie instalat ca la carte

Am pus in aceeasi oala middle name urile si petardele. LG ridica clar capul peste Funai, Beretta, Vortex si asemenea prajini dar nu e mai mult decat un middle name cu pretentii, cu pret mare si care nu ma convinge. Ei se folosesc de brand si daca in constiinta consumatorului este inradacinat LG ca fiind buni in televizoare si monitoare, strategii de marketing ai lor bineinteles ca stiu cat de mult va conta asta cand il pui pe bietul neavizat si neinformat sa aleaga intre un AC LG si unul Fujitsu sau Mitsubishi sau oricare alta marca mai serioasa dar poate care nu este atat de populara pentru el. Omul va alege LG ul crezand ca "e de firma", la fel si cu Samsung ul si mai sunt. Firma este ce i drept dar numai ca brand fiindca ei nu sunt axati si "concentrati" pe a produce AC uri bune cum sunt Daikin care numai asta fac de exemplu sau alti producatori care acorda atentie deosebita productiei de AC.
Intr adevar, diversificarea produselor este absolut necesara multe firme neputand supravietui fara ea. Problema e ca multi nu acorda atentie unor anume sectoare de productie chiar daca ei reprezinta un ditai consortiul sau corporatia iar omul se gandeste ca a facut alegerea buna cand defapt este in grava eroare. Orasul Iasi este impanzit de AC uri LG montate si va asigur eu, nu pentru ca ar fi foarte bune si nici foarte ieftine sau pentru ca ar avea raport pret/calitate excelent ci pentru ca au nume (dar nu in domeniu AC urilor) si fiind si mai smecheri de atat cei de la LG, le au si facut sa arate mai stilate ca multe alte marci si chiar marci bune de AC, iar omul crede ca da un ban pe ceva foarte bun si zice "am un AC LG sau am un Samsung".
El ar trebui sa zica "am un tv Samsung, am un monitor LG" aici intr adevar sunt foarte buni LG ul, nu la AC, si asta nu e doar la ei dar ei au mare succes cu scamatoria asta si de asta am discutat un pic despre LG.

Edited by axeldragos, 03 February 2009 - 16:22.


#24
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Feb 2 2009, 15:23, said:

Eu as da un mail celor de la Sanyo europe,sa clarifici odata acest lucru,dar daca nu este un importator si iti cade ceva la el,ce o sa faci? o sa astepti piesa din Germania,eu spun sa te gandesti bine,si sa ai grija sa fie instalat ca la carte

Cred ca nu sunt atat de imbecili cei de la firmele noastre care vand AC Sanyo incat sa nu poata aduce piese de schimb fiindca ei asigura garantie si unii postgarantie si sigur pot sa iti inlocuiasca componente daca se defecteaza ceva.
Problema mea tocmai aici este. AC Sanyo in Romania eu gasesc si pot sa iau si din Bucuresti si din alte orase dar eu evit asta. De ce? Fiindca e foarte posibil sa am surprize mari daca aparatul se defecteaza. Nu numai ca nu ma pot duce la ei sa le stau pe cap pana rezolvam problema dat fiind distanta si costurile dar, daca se defecteaza ceva mai serios si aparatul trebuie demontat pentru a fi luat si reparat ce ma fac ?! Ma apuc sa il demontez singur si sa platesc transportul ditai unitatii exterioare/interioare pana in cine stie ce oras? Nu merge. De asta e bine sa ai firma de unde cumperi in oras, cat mai sub nas, cand sau daca apare ceva, mers imediat si vorbit, venit-vazut, daca nu se poate remedia la domiciliu, luat-dus de ei, reparat-remontat in garantie fiind sau in postgarantie pe baza unui contract si contra cost. Dar cum fac asta daca il iau din Ploiesti de exemplu? Daca il iau de departe este si riscul ca firma sa aiba contract de service cu niste baietasi montatori-amatori care il pun chiar si cu insistentele clientului tot aiurea de te doare sufletul. Sau daca se defecteaza sa vina tot asemenea amatori la remedierea defectiunii ceea ce aiurea fiindca numai la telefon poti pune presiune pe firma si ei pot usor sa iti intoarca spatele asa.
De asta prefer si trebuie sa iau din oras dar pentru mine este inexplicabil cum de nu gasesc parca as cauta AC montabil pentru capsula spatiala nu altceva...

#25
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Feb 3 2009, 19:47, said:

Cred ca nu sunt atat de imbecili cei de la firmele noastre care vand AC Sanyo incat sa nu poata aduce piese de schimb fiindca ei asigura garantie si unii postgarantie si sigur pot sa iti inlocuiasca componente daca se defecteaza ceva.
Problema mea tocmai aici este. AC Sanyo in Romania eu gasesc si pot sa iau si din Bucuresti si din alte orase dar eu evit asta. De ce? Fiindca e foarte posibil sa am surprize mari daca aparatul se defecteaza. Nu numai ca nu ma pot duce la ei sa le stau pe cap pana rezolvam problema dat fiind distanta si costurile dar, daca se defecteaza ceva mai serios si aparatul trebuie demontat pentru a fi luat si reparat ce ma fac ?! Ma apuc sa il demontez singur si sa platesc transportul ditai unitatii exterioare/interioare pana in cine stie ce oras? Nu merge. De asta e bine sa ai firma de unde cumperi in oras, cat mai sub nas, cand sau daca apare ceva, mers imediat si vorbit, venit-vazut, daca nu se poate remedia la domiciliu, luat-dus de ei, reparat-remontat in garantie fiind sau in postgarantie pe baza unui contract si contra cost. Dar cum fac asta daca il iau din Ploiesti de exemplu? Daca il iau de departe este si riscul ca firma sa aiba contract de service cu niste baietasi montatori-amatori care il pun chiar si cu insistentele clientului tot aiurea de te doare sufletul. Sau daca se defecteaza sa vina tot asemenea amatori la remedierea defectiunii ceea ce aiurea fiindca numai la telefon poti pune presiune pe firma si ei pot usor sa iti intoarca spatele asa.
De asta prefer si trebuie sa iau din oras dar pentru mine este inexplicabil cum de nu gasesc parca as cauta AC montabil pentru capsula spatiala nu altceva...
Ti s-a pus tie pata pe Sanyo?Cumpara odata unul,ca ai deschis la topicuri si toate se refera la aceesi problema,de unde sa cumperi un Sanyo.Fa un drum la Bucuresti,cumpara,monteaza cu o firma buna si gata

#26
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Feb 3 2009, 22:13, said:

Ti s-a pus tie pata pe Sanyo?Cumpara odata unul,ca ai deschis la topicuri si toate se refera la aceesi problema,de unde sa cumperi un Sanyo.Fa un drum la Bucuresti,cumpara,monteaza cu o firma buna si gata

tu ai pasarici la cap. unde vezi ma tu ca toate topicurile is pe aceeasi problema? nu mi s a pus pata, as lua si alte marci dar sa fie modele accesibile ca pret si nu foarte vechi si nu am gasit nici asta. de cumparat de la bucuresti am zis clar si raspicat ca nu cumpar, este o prostie sa cumperi din alt oras si nu merita deloc in opinia mea. unde iti iei foc asa? tu ai o problema in a te exprima civilizat.

#27
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Feb 4 2009, 10:47, said:

tu ai pasarici la cap. unde vezi ma tu ca toate topicurile is pe aceeasi problema? nu mi s a pus pata, as lua si alte marci dar sa fie modele accesibile ca pret si nu foarte vechi si nu am gasit nici asta. de cumparat de la bucuresti am zis clar si raspicat ca nu cumpar, este o prostie sa cumperi din alt oras si nu merita deloc in opinia mea. unde iti iei foc asa? tu ai o problema in a te exprima civilizat.
Nu am aceasta problema,iar mesajul meu a fost in gluma,cat priveste LG si SAMSUNG sunt total de acord cutine,iti cer scuze daca te-am suparat

#28
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Feb 4 2009, 12:30, said:

Nu am aceasta problema,iar mesajul meu a fost in gluma,cat priveste LG si SAMSUNG sunt total de acord cutine,iti cer scuze daca te-am suparat

Imi e si acum imposibil sa ma prind ca mesajul tau a fost in gluma, nici un emoticon nici un doua puncte si sfarsit de paranteza, nimic :) Mi s a parut un afront gratuit. Te cred ai glumit dar fa mai usor de inteles glumele tale si n or sa mai fie probleme in viitor :P
Ma bucur ca esti deacord.

#29
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Feb 4 2009, 15:52, said:

Imi e si acum imposibil sa ma prind ca mesajul tau a fost in gluma, nici un emoticon nici un doua puncte si sfarsit de paranteza, nimic :) Mi s a parut un afront gratuit. Te cred ai glumit dar fa mai usor de inteles glumele tale si n or sa mai fie probleme in viitor :P
Ma bucur ca esti deacord.
Te rog sa ma crezi,ca la cei 38 de ani ai mei,spre rusinea mea nu m-a interesat emoticon sau doua puncte,acest limbaj nu-mi este cunoscut,repet a fost o gluma

#30
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Feb 4 2009, 18:48, said:

Te rog sa ma crezi,ca la cei 38 de ani ai mei,spre rusinea mea nu m-a interesat emoticon sau doua puncte,acest limbaj nu-mi este cunoscut,repet a fost o gluma

Nu sunt adeptul principiului ca varsta te face mai serios, situatiile de viata insa te pot face. La cei 25 ai mei nu sunt deloc mai putin entuziast ca la 15 de exemplu. In cazul in care glumesti, iar gluma ta nu suna de departe a ceva amuzant ci poate fi interpretat ca un afront, ar fi bine sa iti calci pe principii si sa utilizezi un smile fiindca este deosebit de probabil sa ti se raspunda ca in urma unei agresiuni verbale. Si e foarte posibil ca sa se ajunga la conflict doar pe o neintelegere. Eu zic ca un ton mai glumet ajuta daca nu utilizam emoticon urile.

#31
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Feb 4 2009, 19:58, said:

Nu sunt adeptul principiului ca varsta te face mai serios, situatiile de viata insa te pot face. La cei 25 ai mei nu sunt deloc mai putin entuziast ca la 15 de exemplu. In cazul in care glumesti, iar gluma ta nu suna de departe a ceva amuzant ci poate fi interpretat ca un afront, ar fi bine sa iti calci pe principii si sa utilizezi un smile fiindca este deosebit de probabil sa ti se raspunda ca in urma unei agresiuni verbale. Si e foarte posibil ca sa se ajunga la conflict doar pe o neintelegere. Eu zic ca un ton mai glumet ajuta daca nu utilizam emoticon urile.
Ok,o sa incerc

#32
justmepd

justmepd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.02.2009

View Postaxeldragos, on Jan 18 2009, 20:23, said:

Nu multe pareri si sugestii. Ii intreb pe cei care comercializeaza sau sunt dealeri / au legatura cu afacerile pe climatizare. Cum se face ca comerciantii de profil din Iasi nu sunt interesati de produsele AC Sanyo de putere mica 9-12.000 BTU ?! Iar marci de tapshan sunt dupa cum bine stiti cu duimul incepand cu AUX si Mitsui si terminand cu Beretta, Funai sau Techno ?! Am intalnit si alti oameni care ca si mine vor sa gaseasca si sa achizitioneze produsele marcii si e ciudat cum pot sa nu se aduca intr un oras mare, situatia ma face sa ma simt ca intr un oras al lumii a treia.
Nu sunt disperat si netot ca daca nu gasesc exact ce caut, sa renunt dar, alternativele pe plan local nu sunt numeroase daca ne uitam bineinteles si la pret. Am inceput sa ma uit si sa gasesc aparate bune de la Fujitsu dar nu sunt prea multumit iar de restul marcilor accesibile nici nu merita sa mentionez, iar daca sunt bune sunt prea scumpe adica sar de 2300-2500 RON cu tot cu montaj bineinteles. Mai bine asa, mai pun 7-900 RON si merg sa iau un Daikin dar nu am ajuns inca sa dorm pe bani si sa imi permit sa fac asemenea achizitii.
Intreb, ce ar face unul din voi in situatia mea ? in afara de reprofilare pe alt produs a altei marci.
salut! ai zis ceva mai sus de fujitsu, eu sunt instalator in sania de 5 ani shi marcile cele mai faine sunt: daikin, mitsubishi, general-fujitsu. Deci dupa parerea mea, fujitsu este una dintre cele mai bune marci in raportul calitate pretz. Dupa cum ai zis nu dormi pe bani deoarece itzi recomandam un daikin, dar sa shtii ca fujitsu este una dintre cele mai bune marci pe plan mondial, cel putzin in aer conditzionat

#33
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postjustmepd, on Feb 6 2009, 21:12, said:

salut! ai zis ceva mai sus de fujitsu, eu sunt instalator in sania de 5 ani shi marcile cele mai faine sunt: daikin, mitsubishi, general-fujitsu. Deci dupa parerea mea, fujitsu este una dintre cele mai bune marci in raportul calitate pretz. Dupa cum ai zis nu dormi pe bani deoarece itzi recomandam un daikin, dar sa shtii ca fujitsu este una dintre cele mai bune marci pe plan mondial, cel putzin in aer conditzionat
La noi Fujitsu e la pret de Mitsu si Toshiba,VRF-uri de la ei ai instalat,ai desfacut un Fujitsu sa vezi compresorul de cine este facut? PS.Un sfat:numai folosi limbaj de mirc,mess samd,ca s-ar putea sa numai poti sa postezi o vreme(citeste regulamentul Softpedia)

Edited by gall71, 07 February 2009 - 00:42.


#34
justmepd

justmepd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.02.2009

View Postaxeldragos, on Jan 10 2009, 22:45, said:

Pana nu demult se comercializau si in Iasi AC marca Sanyo de puteri 9-12.000 BTU ( informatie de la cativa distribuitori locali care nu mai aduc in prezent sau au aparate de puteri foarte mari ). O explicatie comuna a comerciantilor o constituia lipsa de profit a producatorilor Sanyo pentru AC de putere mica si cum ca nu se mai comercializeaza mai ales cele din seria 4 dar si dezinteresul lor, a distribuitorilor pentru asemenea marca care in viziunea unora dintre ei este prea scumpa pentru a aduce castig. In Bucuresti nu exista asemenea problema, evident.
In afara de Sanyo, se gasesc in Iasi marcile bune: Daikin, Fujitsu, Henson, WhiteWestinghouse.
Marca Daikin este inaccesibila ca pret iar modelele de pe piata locala pentru marcile decente, fara tehnologie Inverter, nu imi satisfac nevoile pe deplin, nevoi raportate si la pret. Din Bucuresti nu risc sa cumpar.
Cunoaste cineva daca se gasesc totusi firme in Iasi care sa poata aduce la comanda sau care chiar au pe stoc AC Sanyo ?! ( indiferent de serie ). Evident, nimeni nu ar aduce 2-3 bucati mai ales ca nu au garantia profitului nici daca le ar vinde dar as gasi solutii doar informatii pozitive sa am.
cu un aparat sanyo te-as putea ajuta eu ... dar in vara ... eu sunt din vaslui dar iti pot da garantie exact la fel nu e problema.

View Postgall71, on Feb 7 2009, 00:38, said:

La noi Fujitsu e la pret de Mitsu si Toshiba,VRF-uri de la ei ai instalat,ai desfacut un Fujitsu sa vezi compresorul de cine este facut? PS.Un sfat:numai folosi limbaj de mirc,mess samd,ca s-ar putea sa numai poti sa postezi o vreme(citeste regulamentul Softpedia)
nu stiu pretul fujitsu in romania , si da am desfacut multe dar nu am prestat atentie la compresor... fiind ferm convins ca e general fujitsu , m-am uitat la ventilator ca e panasonic, dar la compresor nu stiu, si vrf uite chiar nu am montat dar e aceeasi treaba din cate stiu . si scuze pt limbaj ... obisnuinta

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postjustmepd, on Feb 7 2009, 11:28, said:

cu un aparat sanyo te-as putea ajuta eu ... dar in vara ... eu sunt din vaslui dar iti pot da garantie exact la fel nu e problema.


nu stiu pretul fujitsu in romania , si da am desfacut multe dar nu am prestat atentie la compresor... fiind ferm convins ca e general fujitsu , m-am uitat la ventilator ca e panasonic, dar la compresor nu stiu, si vrf uite chiar nu am montat dar e aceeasi treaba din cate stiu . si scuze pt limbaj ... obisnuinta
Nu trebuie sa-mi ceri mie scuze,risti sa-ti iei ban pentru limbaj,General-Fujitsu nu produc compresoare,au Toshiba si Mitsubishi electric,iar asa cum am mai spus se vede limitarea tehnologica a Fujitsu la VRF-uri unde folosesc mai multe compresoare in cascada,pe cand Toshiba,Mitsu si Daikin au compresoare dedicate,cat despre pretul la noi,este pe acelasi palier cu Toshiba-Carrier-Mitsubishi electric,tu ce ai lua,tot Fujitsu?

#36
justmepd

justmepd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.02.2009

View Postgall71, on Feb 7 2009, 12:33, said:

Nu trebuie sa-mi ceri mie scuze,risti sa-ti iei ban pentru limbaj,General-Fujitsu nu produc compresoare,au Toshiba si Mitsubishi electric,iar asa cum am mai spus se vede limitarea tehnologica a Fujitsu la VRF-uri unde folosesc mai multe compresoare in cascada,pe cand Toshiba,Mitsu si Daikin au compresoare dedicate,cat despre pretul la noi,este pe acelasi palier cu Toshiba-Carrier-Mitsubishi electric,tu ce ai lua,tot Fujitsu?
clar clasificarea dupa parerea mea este daikin, mitsubishi, toshiba, fujitsu. deci clar daca este la acelashi preet as opta pt un daikin fara sa ma gandesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate