Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ventilatie, aerisire baie, balcon, bucatarie..cum scap de MIROS cu/fara ventilator

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#127
kerno

kerno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2014
Buna ziua,
Locuiesc intr-un apartament,in care dormitorul are perete comun cu  baia,respectiv cu zona de aerisire ce se afla in baie.Peretele ce separa zona de aerisire si camera este din gips carton.In fiecare dimineata si seara patrunde miros de fecale in camera si e insuportabil.Imi poate spune careva cum se poate rezolva problema si mai ales care sa fie cauza problemei? La celelalte apartamente nu apare aceasta problema desi au aceeasi structurare in apartamente si la fel zidul de separare este din gips carton.
multumesc

#128
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010

View Postmaximg, on 23 noiembrie 2014 - 09:08, said:

Deloc clar ce s-a schimbat de miroase acum ...
Clapeta nu este pt miros si are efect zero . Impotriva mirosurilor nu exista decit sifonul cu garda de apa ....
Deci ce-ai modificat de miroase ?????

a scos scurgerea din fosa si a dus-o in canalizarea localitatii.

#129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma aflu in situatia de a lua o decizie. Din discutiile cu un meserias pe care vreau sa-l pun sa-mi faca izolatia la tavanul de lemn al apartamentului de la ultimul etaj, acesta vrea sa lasam un gol de 5-10 cm de ventilare a izolatiei/ scandurilor. Adica, practic izolatia sa nu se puna direct pe scandura.
Am urmarit, multe clipuri si "din afara" si din tara, peste tot, izolatia se pune  intre capriori, direct pe lemn....eventuale canale de ventilare facandu-se pe partea exterioara, adica intre tigle si membrana anticondens.
Vin aici sa discutam despre subiect si sa gasim calea cea mai ...adevarata....dupa logica mea, daca vaporii aia de apa nu au cum sa ajunga la scandura aia, nu inteleg de ce trebuie sa ventilez (guri de aerisire) lemnul ala. Explicatia meseriasului cu care am discutat ar fi ca oricat de buna ar fi bariera de vapori, tot se va strecura pe undeva umezeala, neexistand ceva perfect.

Structura acoperisului meu  (orizontal) va fi :

membrana sika
polistiren extrudat (5cm)
osb
scandura
s p a t i u   v e n t i l a r e
vata bazaltica ptr. fatade (10 cm)
polistiren extrudat (10 cm)

In acest moment, aplicat pe scandura se afla un strat de polistiren expandat, care se propune sa fie inlaturat...asta neconvenindu-mi , ca mai pierd 10 cm de izolatie. Cu tavanul mai jos nu vreau sa mai cobor, m-ar "apasa".
Asadar, ce ziceti despre acel spatiu de ventilare? E musai in cazul meu? Pareri sustinute de logica?

Edited by MembruAnonim, 10 September 2015 - 10:46.


#130
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
Salut! Nu stiu daca postez unde trebuie, insa am si eu o intrebare: ce as putea sa fac ca sa nu mai vina mirosul de pe canalizare inapoi in baie? Locuiesc la bloc la etajul 3 si de pe scurgerea de la chiuveta&cada vin mirosuri neplacute. Am vazut in supermarket un plic cu solutie pentru igienizarea foselor septice, a mai folosit cineva? Merge folosit si pt tevile de la bloc?. Nu as vrea sa folosesc solutii traditionale care reactioneaza cu mizeria de pe tevi si degaja caldura, blocul este destul de vechi si nu as vrea sa mi se fisureze vreo conducta in perete.

#131
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ar trebui ca scurgerea chiuvetei sa fie un pic curbata si sa tina un dop de apa, adica sa aiba sifon. Probabil ca tu nu ai sifon din moment ce mirosul patrunde in incapere.

#132
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
1. trebuie sa ai sifon
2. la inadirile de tevi trebuie sa ai garnituri sau sa fie lipite

Edited by Kendo, 18 February 2016 - 13:35.


#133
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
Am sifon la chiuveta. Nu stiu la cada cum e scurgerea ca e in perete. Multumesc de raspunsuri.

#134
bchiriac

bchiriac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.04.2011
Bună ziua,

La un apartament într-un bloc (1983-1985), P+9 etaje, baia nu are geam și coloana de aerisire este astupată cu faianță. Cum pot face să dezastup aerisirea fără să stric mai mult de o placă de faianță. Menționez că la baie nu am nici un perete exterior ca să fac gaură de aerisire.

S-a mai lovit cineva de problema asta?
Mulțumesc!

#135
VladEM

VladEM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2016
Buna ziua

Vin la dvs. dupa un sfat. In acest moment ne construim noul sediu, iar constructorul pe care il folosim, ne-a recomandat pentru achizitionare -  grile metalice pentru sistemuld e ventilatie de la ACP. Deoarece nu sunt in domeniu, as dori sa stiu daca ati lucrat cu ei,daca sunt de incredere si daca produsele sunt de buna calitate.

M-am uitat la ei pe site pe urmatoarele produse recomandate pentru partea de birouri si pentru partea de hala de productie:
Anemostat - http://www.acp.ro/pr...g-diffuser-cd/
Grila ventilatie - http://www.acp.ro/pr...tion-grille-dd/
si
http://www.acp.ro/pr...r-diffuser-flb/

Deoarece cantitatile necesare sunt destul de mari asi dori sa am si alte pareri inainte de a plasa comanda sau alte alternative daca exista

Multumesc anticipat.

#136
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Eu m-as ferii de ei, nu imi inspira incredere dupa modul in care isi fac reclama.

#137
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Adica ? Ce anume nu-ti place la reclama lor ?  Si de ce modul in care-si fac reclama poate sa insemne ca sunt sau nu de incredere ?
Ai lucrat cu ei , e o parere obiectiva ?!!

#138
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005
Salutare,
In primul rand, am cautat, dar nu gasit ceva elocvent, deci nu sariti cu bata....
Cum as putea sa ventilez mai bine o baia, care deja are fereastra inspre exerior, dar tot se face abur in timpul dusului?
Multumesc.

#139
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cu un ventilator , dar nu cred ca merita
Aburul iese usor

#140
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Deschizi si usa sa se faca curent.

#141
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
stiu ca pare incredibil, dar ai putea folosi un ventilator.

#142
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Nu mai faci dus, te speli pe dinti doar.

#143
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Daca chiar ai probleme medicale din cauza aburului atunci poti cauta un ventilator cu senzor de umiditate , altfel nu merita

#144
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Aburul se ridica, deci de iesit va iesi (mai greu daca nu faci current, dar tot iese). Ca, "uda" tot (daca e prea dens) (intra in pereti, prosoape, mobilier de baie etc) si poti sa dai in alte alea (igrasie etc), daca nu ventilezi/aerisisesti bine. e alta problema.

Deschide geamul la baie si deschide si usa la baie, si in cateva minute aburul se va duce (cel mai vizibil si rapid fiind de pe oglinda). Daca ai posibilitatea de a deschide si un alt geam prin casa, sa se faca current natural de aer,a r fi si mai bine.

Legat de ventilator, cum te-ai gandit sa fie? O gaura in geam sau perete, casa sa iti traga aerul din incapere, sau unul de camera, cu picior, care sa-ti impinga aerul si sa grabeasca astfel iesirea lui pe fereastra?

Poate si un dezumidificator...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate