Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ventilatie, aerisire baie, balcon, bucatarie..cum scap de MIROS cu/fara ventilator

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#163
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In principiu,depinde de cat de bine te pricepi la mesterit.Poti rezolva rapid,folosind un pendular .Partea de sub tabla o tai cu ~2cm mai mare decat diametrul burlanului,iar tabla mai mica cu 2cm.Diferenta de dimensiune a tablei o indoi spre in susastfel incat sa creezi un prag.Intre burlan si tabla ,folosesti silicon rosu/negru(pt temperaturi mari).Pt protectie poti folosi o banda din tabla,pe care o faci usor conica(prin pliere in partea de sus)pusa peste acel prag si fixa pe burlan,bineinteles cu silicon impotriva apei.Toata treaba ar trebuii sa-ti ia 1 ora...

#164
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
La ceva de genul ma gandeam si eu, o sa ii dau si cu silicon pentru temperaturi si o sa ii pun si Aluband.

Acum, pentru hota si centrala, pot aparea probleme fiind traseul mai lung si trecand prin pod unde e frig? Ma gandesc la condens, ceva de genul sau puterea de evacuare daca va scadea. Banuiesc ca nu e problema pentru ca aburul si fumul se ridica oricum singur, ventilatorul doar il impinge.

#165
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
@admini: mi-ati mutat topicul pe un topic mort de mult cu niciun follower si mai si orbecai dupa el sa-l gasesc. M-ati ajutat enorm.Posted Image

Edited by usrnm, 18 April 2017 - 13:08.


#166
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 ldpe, on 18 aprilie 2017 - 10:55, said:

La magazine specializate in componente acoperis gasesti tabla trecere cos evacuare [...]
Și dacă are învelitoarea din țiglă, șindrilă bituminoasă sau poate chiar din șiță, paie, stuf ș.a.m.d.? Posted Image

#167
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
e tabla din fericire :D

#168
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
offtopic: Pentru mine, era de ajuns „e tablă”, pentru că, ca să fie și „fericire”, ar trebui să ai învelitoarea din materialele enumerate de mine. Părerea mea. Posted Image

#169
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu are structura pt tigla. sindrila bituminoasa...nici pe garaj n-am pus. acoperis de stuf...poate cand am bani de doua case si vreau doar una :D

#170
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 raduk, on 18 aprilie 2017 - 14:48, said:

Și dacă are învelitoarea din țiglă, șindrilă bituminoasă sau poate chiar din șiță, paie, stuf ș.a.m.d.?
Tabla e generic spus , acum gasesti in diferite forme si imitatii .
Daca e stuf faci teava in teava , exista treceri din inox izolat cu spuma  , bani sa ai ca gasesti tot ce-ti doreste sufletul . Dar e foarte important la traversari pentru evacuare gaze fierbinti sa nu faci rabat la calitate . Nu sti cum , mergi la o firma si intrebi, ajunge o singura data sa apara nenorocirea ...

Edited by ldpe, 18 April 2017 - 19:14.


#171
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 usrnm, on 18 aprilie 2017 - 10:24, said:

... am bucataria de asa natura incat doar prin acoperis sau prin peretele de deasupra casei vecinei pot scoate evacuarea centralei ...

Ce fel de centrala o sa ai ?
Pentru ca zici ca va veni montata in bucatarie, logica spune ca este vorba de o centrala pe gaz. In cazul asta, NU poti scoate evacuarea centralei prin acoperis (adica pe verticala). Va trebui sa-ti gasesti alt loc de instalare a centralei pe gaz, astfel incit evacuarea sa o faci doar pe orizontala.

#172
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
te referi la condens probabil? cert e ca nu va fi in condensare.

#173
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
daca e vorba de condens, ar fi util sa pun doua coturi ca sa nu se duca drept? chiar nu am unde pune centrala din pacate..

mi-am amintit chiar de vecinul de vizavi. din cauza ca cineva a cumparat locul de langa el si a lipit casa de a lui, a fost nevoie sa isi mute evacuarea din perete prin cosul de fum si a prelungit evacuarea vreo 8 metri pana deasupra casei vecinului.

Edited by usrnm, 21 April 2017 - 07:28.


#174
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ma refer la o centrala pe gaz. Nu are importanta daca este cu condensare sau clasica.
- Ca sa scoti cosul pe verticala, trebuie sa ai o centrala pe gaz cu tiraj natural, ori asa ceva nu se mai gaseste de cumparat de foarte multa vreme.
- Daca centrala este cu tiraj fortat, fie ca este clasica sau cu condensare, fabricantul a conceput-o sa evacueze gazele pe orizontala. Daca o sa le scoti pe verticala o sa se strice centrala in citiva ani.
- Exista niste chituri speciale pentru cuplarea unei centrale cu tiraj fortat la un cos vertical, insa sunt foarte scumpe. O sa te coste cosul mai mult decit centrala.

#175
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
La astfel de kit te referi? https://www.ivp.ro/k...ign=direct_link

Am inteles, de fapt kitul e burlanu ala coaxial si imi trebuie cateva bucati..

Edited by usrnm, 21 April 2017 - 08:48.


#176
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua .
Un sfat din partea celor priceputi ar fi mai mult decat binevenit .
Se da o incapere care contine trei spatii comune . In aceste spatii se fac impachetari de namol si tot odata exista si dusuri acoperite cu perdelute .
Deci este umiditate si in conditiile de caldura vara fac atmosfera foarte apasatoare pentru pacient si asistent sau medic . Doresc sa imbunatatesc nivelul de lucru atat pe timp de vara cat si iarna prin adaugarea unui sistem de ventilatie cu recuperare ce caldura pentru iarna , care sistem sa asigure vara doar schimbul de aer umed cu aerul proaspat .
Imi puteti da un sfat referitor la un astfel de sistem . Stiu ca se fac calcule pentru volumul de aer si tipul camerei pentru care este necesar sistemul . Nu stiu ce sistem ar fi mai bun in astfel de situatii . Poate doar un sistem de ventilatie combinat introducere/evacuare , dar iarna ar ingheta pacientul cu namolul pe el ...
Multumesc .
Cu stima .

#177
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un aer conditionat mai rasarit?..

#178
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Cineva mi-a recomandat sa fac la baie si aerisire prin ventilator prin recuperare de caldura.
Am un geam mare de 1.6m la baia mare si unul de 80cm la cea mica. Am vazut si cum e o baie cu ventilator insa tot geamul ramane baza pentru aerisire. De cand ma stiu aerisirea se facea pe geam, iar cu timpul aceste ventilatoare trebuiesc schimbate sau curatate prin urmare nu ii vad utilitatea. Inteleg sa pui ventilator la o baie fara geam. La apartament am un sistem de ventilatie insa cand vecinul de jos merge la wc pute pe toata coloana. Experienta mea cu astfel de sisteme e dezamagitoare.

Probabil voi aveti alta impresie.
Voi ce spuneti ? Are vreun avantaj fata de clasicul geam ?

#179
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019
Daca ar fi nevoie sa se curete coloana de aerisire din baie, cum s-ar face, care ar fi costurile?
Ma refer administratia. E destul de ingusta coloana si blocul are 10 etaje.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate