Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ventilatie, aerisire baie, balcon, bucatarie..cum scap de MIROS cu/fara ventilator

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
Am un apartament la parter si geamul bucatariei da spre intrarea din spatele blocului, astfel incit se poate vedea foarte usor inauntru.
Geamul este termopan si are un grilaj acoperit cu geam mat, tocmai ca sa nu se vada inauntru. Dar nici nu se poate aerisi in felul asta, pentru ca este facuta in grilaj doar o usita mica lateral, prin care mai intra aer.
Asa l-a facut vechiul proprietar. As vrea sa stiu daca exista un grilaj prin care sa nu se vada inauntru dar sa permita aerisirea.
Poate are cineva si o alta solutie.
Merci

Edited by scheleton, 04 May 2011 - 20:51.


#2
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.03.2007
Una din singurele posibilitati pe care le intrevad ar fi montarea unor obloane.:)

Pentru mai multe detalii contacteaza-ma prin pm.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Sau in ventilator bine plasat .
De preferat in perete, cu fnete ce se inchid automat.
Eu am montat astfel de ventiloaroare marca Vortice.

#4
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
Multumesc mult pentru raspuns, m-am gindit si eu la ventilator, dar cind am facut gauri in pereti pentru dulapurile suspendate, a fost foarte greu pentru ca la parter peretii sint f. tari. Cu bormasina obisnuita pe care am folosit-o la alt apart. cu pereti de beton nu am reusit. Pina la urma au facut gaurile baietii de la cablu, cu o bormasina mai buna. Ai montat astfel de ventilatoare in pereti mai tari?

#5
hara_i_r

hara_i_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.06.2004
Am o problema, si nu gasesc deloc pe net formule pt calculul sistemelor de ventilatie, asa ca poate ma ajutati voi.

Trebuie sa asigur aer respirabil (sa aduc aer proaspat de afara aprox 10 mc/h) intr-un canal vertical obturat in partea de jos. Canalul are suprafata de 1,3mp (1,3x1) si inaltimea de 35m. Intrebare: care este diametrul minim al tubului de aer, daca folosesc un ventilator centrifugal axial cu debitul de 230mc/h si P max 300Pa ? Dar daca folosesc 2 in serie ? cum e mai bine - sa introduc sau sa scot aerul ? Solutia de care am nevoie este temporara, atat timp cat lucrez in acel canal, nu este ceva definitiv...

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca ai nevoie de 10mc/h si ai ventilator de 200mc/h  merge orice tub cu diametru cat mai mare fata de gura de iesire a ventilatorului. Nu cred ca-s probleme nici la 35m lungime.  

O solutie ieftina ar fi un tub din folie de polietilena lipita cu scotch pe "cusatura",  ceva mai scumpe sunt tuburile gofrate de aluminiu pentru hota, de diametru cat mai mare.
Prin tuburile gofrate le poti folosi si sa sufli si sa tragi aerul, in cele de folie, fiind "moi" poti doar sa sufli.

#7
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Sunt in "Agenda Tehnica" ceva formule pentru calculul sistemelor de ventilatie.
Daca nu o ai, spune poate reusesc sa fac niste copii.
Solutia ar fi dupa parerea mea doar sa bagi aer, asa am inteles ca se face si in minele de carbuni, pt. ca daca scoti aerul formezi o depresiune si nu cred ca mai coboara aer prospat pe 35 de metri.

#8
hara_i_r

hara_i_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.06.2004
multumesc pentru raspunsuri... am rezolvat problema: am pus tuburi de pvc de 110 mm, segmente de cate 1,5m, cu care inaintez in jos pe masura ce inaintez in canale.. la capat am pus sa bage aer 2 ventilatoare centrifugale de 250 mc/h si 360 Pa legate in serie.... merge super.... adancimea este de 48 de m. Ideea cu tubul de polietilena nu e rea... as incerca sa vad cum merge - e mai usor sa mut niste polietilena decat 30 de tuburi de pvc.. (am de lucrat in 22 de canale de ventilatie). Cu tuburile gofrate de aluminiu nu faci nici o smecherie.. am incercat, si pe la 15m, din propria greutate cedeaza, si se desira....

Edited by hara_i_r, 29 August 2007 - 23:32.


#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Am vazut la Bricostor ceva tuburi interesante: sunt flexibile, au inele de intarire si sunt transparente.
Poate sunt bune pt. ce iti trebuie tie.
La polietilena eu m-as abtine pt. ca imi place mult aerul si nu ma incanta idea sa se rasuceasca sau sa se rupa tubul confectionat.

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
In curand vreau sa renovez o baie intr-o mansarda. Locul este destul de mic si m-am hotarat sa sparg un perete si sa fac acolo o cabina de dus. Problema este cu scurgerea de la cabina de dus. Chiar pe locul unde vreau sa montez cabina exista o teava de metal cu diametrul de 8 cm ce iese prin acoperis. Am inteles ca aceea este o ventilatie primara. As putea sa fac scurgerea folosindu-ma de aceasta teava? Sa fac o taietura in ea si sa introduc o teava de la dus sau sa o desfiintez? Ce probleme as avea? Sau de ce lucruri trebuie sa tin seama?

#11
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Teava vine tocmai de la parter?
Daca da, nu stiu cat de bcurosi vor fi vecinii cand vei de drumul la apa pe ventilatie...

Oricum, nu cred ca e bine, doar nu degeaba se numeste ventilatie - este facuta pentru aer, nu pentru lichide...

#12
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Este o teava ce vine de la demisol. Acolo stiu ca vine un racord de la o chiuveta in ea. Deci cred ca este o teava colectoare ce iese pe acoperis. Dar ce se poate intampla? Exista riscul sa inund ceva?

Edited by ionut27, 22 January 2009 - 15:14.


#13
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Hmm, s-ar putea sa fie ok, daca e de scurgere a apelor de pe acoperis.

Daca nu e ventilatia de la baile oamenilor, ci de scurgere de pe bloc, cred ca e ok. Doar sa nu se intample diverse chestii neplacute in cazul unor furtuni puternice cand apa, neavand pe unde curge, va balti pe bloc,

#14
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu este de scurgere de pe acoperis. Este legata de instalatia din casa. Mi-am dat seama ca nu e bine sa o desfiintez, doar ca vreau ca atunci cand fac dus sa evacuez prin ea. Sub mine mai sunt 3 apartamente legate la ea.

Edited by ionut27, 22 January 2009 - 15:56.


#15
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Alte pareri?

#16
geonely2009

geonely2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2010
as dori sa ma ajutati  sa montez un ventiloconvector de la A la Z

#17
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
http://forum.softped...p;#entry7701015

#18
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Pentru aerisirea unei bai de aprox. 3x4m fara geam, ce ventilator ma sfatuiti sa pun ? de 10/15/20 ? sau 2 buc de 10 sunt mai eficiente ?
de ex.: http://www.bricoshop...u-grilaj-SWG-N4

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate