Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ventilatie, aerisire baie, balcon, bucatarie..cum scap de MIROS cu/fara ventilator

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#109
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
Cred ca trebuie sa fie cat sectiunea cosului.

#110
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Depinde ce scrie in cartea tehnica. De ex la centrala mea Tatano pe peleti scria ca e de ajuns sa ai  ferereastra pe care sa o ai deschisa pentru ca centrlaa avea tirajul dat de  ventilator. Oricum eu mi-am facut undeva jos in dreptul ventilatorului o gaura de fi 120 si inca una pe peretele opus sus. Astfel am circulatie a aerului nonstop si mai elimina si din miros/fum etc. Atentie ca daca camera CT comunica cu casa sa ai si prag la usa ca sa nu intre frigul.  Daca centrala are tiraj natural atunci citeste pe topicul aferent pentru ca sunt multe sfaturi

#111
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 sebalos, on 23 mai 2014 - 10:39, said:

...cum se dimensioneaza prizele de aer din camera centralei termice...pe combustibil solid (lemn / peleti) ?
..
Diametrul prizei de aer sa nu depaseasca diametru racordului la cosul de fum. Aerul rece are densitatea mai mare pe unitatea de volum.

Edited by panoramic66, 23 May 2014 - 19:30.


#112
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
In prescriptiile ISCIR erau niste dimensiuni ale prizei de aer in functie de puterea cazanului .   Poate un coleg mai familiarizat cu domeniul sa te ajute.

#113
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
Stie cineva o firma serioasa pentru realizarea unui sistem de ventilatie.?

- Scoatem aerul din bai si bucatarie.
- Bagam aer in dormitoare si living.
- Nu caut ceva neaparat centralizat.
- Caut pe cineva capabil sa faca propuneri.

Stau pe loc de ceva saptamani pentru ca pana nu pun tubulatura nu pot sa pun rigips-ul.
Sa nu ma ucida la pret. Eventual sa aiba raspunsuri daca intreb de un senzor de co2 sau recuperare de caldura.
Daca este cineva de pe forum, cu atat mai bine.

#114
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Pentru a nu mai deschide un subiect pe aceeasi tema, va supun atentiei urmatoarea problema:
Locuiesc intr-un bloc (etaj 1) in care aerisirea comuna de la baie a fost destiintata de vecinii de la etajele superioare.
Toti ,si-au facut o fereastra ( aprox. 400/400 mm) de aerisire ,care are iesirea in rostul dintre cele doua scari ale blocului. Stiu ca nu este normal si legal,
nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar sunt pus in situatia de a face ceva ptr. eliminarea aburului si aerului din baie.M-am gandit la montarea
unui ventilator cu D=150mm cu jaluzele automate si clapet de aer antiretur. Am auzit de la vecini ca au probleme cu acele mici ferestre,
sunt momente in care le intra in casa mirosul de la subsolul blocului, sau mai rau , din celelalte apartamente, depinde  de  ferestrele  care
sunt deschise si cum se formeaza curentii de aer in acel spatiu dintre scarile blocului.
Dati-mi va rog un sfat , orice idee este binevenita, cum sa procedez pentru a avea un efect multumitor privind aerisirea, ar fi mai potrivita varianta
gandita de mine ?

#115
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Buna ziua,
M-am mutat de curand intr-un apartament la etaj 1 in bloc cu 4 etaje. Ambele bai sunt fara fereastra, au coloane de aerisire
(imbracate in rigips, nu este beton)
Din cauza aburilor in principal, dar si a mirosurilor, as vrea sa montez cate un ventilator in fiecare baie (fostul proprietar a stat fara se pare)

Doua intrebari as avea daca ma poate ajuta cineva:
1. Cum imi pot da seama daca coloana de aerisire este functionala sau obturata?  (am citit ceva despre aprins bricheta in dreptul coloanei si verificat daca flacara este 'trasa', dar exista si alte metode mai clare?)
2. Uitandu-ma prin grilajul de aerisire (care este si el din rigips) am observat o tevusca de metal verticala in  interiorul coloanei, cu 4-5mm diametru.
Imi poate spune cineva care este rolul acesteia? Este pozitionata in spatele grilajului chiar pe mijlocul lui si vroiam sa stiu daca o pot taia, pentru ca altfel nu cred ca pot monta ventilatoarele.

Multumesc frumos

#116
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
aia cred ca este scapata pe coloana...:(
Eu cand am spart am gasit cutii goale conserve de prin 1972.
Teava sau fier-beton ?

#117
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Nu sunt sigur care este diferenta Posted Image  , daca teava presupune ca este goala pe dinauntru, atunci este fier-beton. Nu pare a fi scapata  Posted Image
Daca este fier beton este ok sa il tai pentru a pune ventilatorul? (si ce cauta in coloana de aerisire nu inteleg Posted Image )

Edited by mihura, 13 August 2014 - 13:21.


#118
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
poti folosi betisoare parfumate chinezesti sau o tigara. Le aprinzi si urmaresti fumul.
Daca intra prin grilajul de aerisire, inseamna ca are ventilare naturala, daca nu, posibil sa fie totusi ok, dar e infundat.
Daca in acest al doilea caz adaugi ventilatorul, ori vei scoate de la tine catre afara, ori vei baga la vecini.

Referitor la tevusca aia, pune si tu mana si vezi daca misca sau nu. Teoretic nu ar avea ce cauta nimic acolo.

#119
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
pa sa ne gandim, tu stai la 1 .... deci sansa ca gravitatia sa o duca jos este mare.
Eu nu cred ca aia are vre-o importanta. In plus este prea subtire sa aiba.

#120
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 kamikz, on 13 august 2014 - 13:28, said:

poti folosi betisoare parfumate chinezesti sau o tigara. Le aprinzi si urmaresti fumul.
Daca intra prin grilajul de aerisire, inseamna ca are ventilare naturala, daca nu, posibil sa fie totusi ok, dar e infundat.
Daca in acest al doilea caz adaugi ventilatorul, ori vei scoate de la tine catre afara, ori vei baga la vecini.

Referitor la tevusca aia, pune si tu mana si vezi daca misca sau nu. Teoretic nu ar avea ce cauta nimic acolo.

Ok multumesc frumos, o sa fac asa cu tigarea sa vad care este starea coloanei.

Fieratania am incercat sa o misc, nu coopereaza. O sa dau probabil diseara din rigips jos sa vad daca ma pot prinde ce e cu ea.

Edited by mihura, 13 August 2014 - 13:33.


#121
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
E posibil ca acel fier beton sa provina din placa (plafon) dintre etajul tau si cel superior. Atunci cand constructorii au dat gaura pentru coloana de aerisire, nu au mai taiat fierul, doar l-au indoit.
Altfel, nu are ce cauta acolo.

#122
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
salut.
stie cineva unde pot confectiona din tabla de otel zincat o tubulatura rectangulara de ventilatie??

Cineva care confectioneaza astfel de lucruri in Bucuresti. Cunoasteti?

#123
gojoaie

gojoaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2013
buna ziua..............inainte aveam fosa la baie la tara si nu mirosea in baie deloc ,acum de cand m-am legat la coloana la canalizare se simte un miros urat in baie tot timpul.........aveti idee ce as putea sa fac sa nu mai miroase in halul ala  ?....mirosul vine de pe coloana prin scurgerea de la cada

#124
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
salut, cumpara  si instaleaza o clapeta de sens: https://www.google.c...gH&ved=0CBwQsAQ

#125
gojoaie

gojoaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2013

 gojoaie, on 19 noiembrie 2014 - 15:33, said:

buna ziua..............inainte aveam fosa la baie la tara si nu mirosea in baie deloc ,acum de cand m-am legat la coloana la canalizare se simte un miros urat in baie tot timpul.........aveti idee ce as putea sa fac sa nu mai miroase in halul ala  ?....mirosul vine de pe coloana prin scurgerea de la cada


multumesc    cashonly

#126
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 gojoaie, on 19 noiembrie 2014 - 15:33, said:

buna ziua..............inainte aveam fosa la baie la tara si nu mirosea in baie deloc ,acum de cand m-am legat la coloana la canalizare se simte un miros urat in baie tot timpul.........aveti idee ce as putea sa fac sa nu mai miroase in halul ala  ?....mirosul vine de pe coloana prin scurgerea de la cada
Deloc clar ce s-a schimbat de miroase acum ...
Clapeta nu este pt miros si are efect zero . Impotriva mirosurilor nu exista decit sifonul cu garda de apa ....
Deci ce-ai modificat de miroase ?????

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate