Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Admis la facultate in UK - se merita atatia bani?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

View Postciureanuc, on Jul 17 2007, 09:13, said:

Adevarul ca in UK e naspa, nu se pot combina utilul cu placutul...  sau care era de fapt sensul post-ului tau??
Tu spui sa stea aici si sa-si faca firma lui, etc etc...  Crezi ca in Uk nu poate sa-si faca firma lui? Sau... nu inteleg. Expica mai pe larg.

A zis ca in uk o sa ramana cu datorii la statul englez. O sa dureze ceva pana isi va plati datoriile si dupa va trebui sa-si stranga bani pentru a-si intemeia o firma si asta nu-i va lua putin timp, mai trebuie si casa, masina etc.

Daca esti sarac, ai un serviciu de rahat + salariu la fel atunci e normal sa crezi ca e naspa in Romania.

Poate tu ai trait oameni care te-au facut sa crezi ca tara asta nu merita efortul .. to bad for you. Sau, te-ai uitat la prea multe filme in care toti erau "one big family" cu bani, curgea bere din perete etc.


Tu ai o parere, eu alta ... asta e

Eu cred ca trebuie lasat sa-si aleaga singur drumul.

ps: unde am zis eu ca in UK e naspa ? e bine dar daca ai bani o duci perfect si aici, trebuie doar sa-i faci ca sa-ti dai seama ca se poate trai si aici, pana atunci nu are rost sa vorbesti in necunostinta de cauza ...

Edited by DjValy, 17 July 2007 - 16:08.


#38
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

View PostDjValy, on Jul 17 2007, 17:06, said:

A zis ca in uk o sa ramana cu datorii la statul englez. O sa dureze ceva pana isi va plati datoriile si dupa va trebui sa-si stranga bani pentru a-si intemeia o firma si asta nu-i va lua putin timp, mai trebuie si casa, masina etc.

Daca esti sarac, ai un serviciu de rahat + salariu la fel atunci e normal sa crezi ca e naspa in Romania.

Poate tu ai trait oameni care te-au facut sa crezi ca tara asta nu merita efortul .. to bad for you. Sau, te-ai uitat la prea multe filme in care toti erau "one big family" cu bani, curgea bere din perete etc.
Tu ai o parere, eu alta ... asta e

Eu cred ca trebuie lasat sa-si aleaga singur drumul.

ps: unde am zis eu ca in UK e naspa ? e bine dar daca ai bani o duci perfect si aici, trebuie doar sa-i faci ca sa-ti dai seama ca se poate trai si aici, pana atunci nu are rost sa vorbesti in necunostinta de cauza ...
Deja discutia a luat-o pe alte carari.
Din cati cunosc eu care au fost undergraduate in diverse tari (majoritatea SUA) la terminarea facultatii toti aveau datorie de minim 10.000$, dar e o nimica toata, in maxim 6 luni scapi de ei.

Romania iti ofera sansa de ati intemeia propria afacere (inca si nu pentru mult timp), dar de asemenea multe dezavantaje.

#39
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
eu zic sa te duci. motive s-au mai dat pe aici, dar ele cresc si mai mult daca facultatea pe care vrei sa o urmezi aici este una tehnica (in afara de cele de info). de ce? pt ca dotarile sunt din anii '70, cursurile chiar mai vechi, iar mentalitatea profesorilor din evul mediu. si da, sa faci o astfel de fac in romania este fara indoiala o pierdere de bani, timp si nervi in conditiile in care lucrurile cu adevarat utile le inveti singur.

pe de alta parte, acelasi lucru se poate spune si despre fac economice, in special ASE-ul care in loc sa tinda spre elita facultatilor financiare si de business se adanceste tot mai mult in imagine "intrat greu, pe urma boierie si betii!". sansa de a studia in alta tara si de scapa de mentalitatea unora din concetatenii nostrii este o sansa excelenta. gandeste-te ca nu te opreste nimeni sa te intorci dupa facultate si sa iti intemeiezi o firma, cu mai mult succes decat daca ai studia in romania.

multa bafta si tine-ne la curent!

#40
Orin2004

Orin2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2007
Eu te sfatuiesc sa pleci. Tara noastra o fi ea frumoasa dar asta nu schimba cu nimic marile ei probleme: Coruptie, Birocratie, Nesimtire crasa, Egoism, O politica de tot rahatu', Faptul ca oricine are mai multi bani ca tine poate sa te calce in picioare si mai ales Neputinta de a schimba ceva! Si eu vreau sa fac a doua facultate in UK si probabil m-as mai intoarce in tara, dar este mult mai usor sa schimbi ceva in Romania daca tu nu depinzi de nimeni si nu trebuie sa dai spaga la nimeni. Poate nu te gandesti inca la chestii atat de politice dar crede-ma ca o sa te sece la un moment dat. Asa ca cei care isi iubesc tara ar trebui sa isi dea seama ca cel mai bun lucru pe care poti sa il faci pentru ea este sa aduci mentalitatea din-afara.
In plus hai sa fim seriosi in ce facultate de la noi de distrezi ca in campus la englezi? Iti ofera toate posibilitatile sa iti atingi potentialul, interactionezi cu oameni de pe tot globul, profesorii chiar iti asculta opinia, gasesti cluburi cam pentru orice ti-ai dorit sa faci vreodata la un pret de nimic, au traditii si baluri care le bat la fund de o mie de ori pe ale noastre, mai ai timp cel putin in primul an sa te hotaresti exact ce vrei sa inveti si... mama pot sa scriu un eseu.
In legatura cu banii, crede-ma ca datoria aia se plateste cu o suma infima pe luna (ps: consultati site-urile), facultatea este recunoscuta peste tot asa ca nu te obliga nimeni sa nu te intorci in Ro, ca sa nu mai vorbim despre faptul ca marile firme ale lumii de unde crezi ca isi recruteaza angajatii?
Cat despre cel cel care a scris ca si facultatile de la noi sunt bune ori nu a fost inca la fac. (unde stai sa te certi tot timpul cu secretarele, notele iti scad in mod miraculos pentru ca se tot fac greseli stupide si profesorii se uita prin tine cand le pui o intrebare sau le dai o sugestie) ori nu are termen de comparatie, caz in care il sfatuiesc sa consulte site-urile unor universitati din UK sa vada ce pierde...
Si gata am terminat... :D

Edited by Orin2004, 08 August 2007 - 17:55.


#41
zeea

zeea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2007
Salut! Zi-mi si mie, te rog, daca atunci cand ai aplicat la facultati, a fost nevoie sa dovedesti ca ai vreo suma  intr-un cont la dispozitie. Mersi

#42
adyss000

adyss000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.03.2007
Du-te in Anglia, eu cred in succesul in viata conferit de niste studii bune. Dupa ce termini facultatea acolo poti sa-ti gasesti de lucru tot in Anglia si vei putea atunci sa-ti iei si casa si masina. Eu sunt la jumatatea facultatii aici in tara si nu ma simt pregatit deloc sa fac fata cerintelor unui job in domeniul in care ma pregatesc.

#43
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Nu stiu daca marius mai citeste topicul sau nu, mai ales ca unele reply-uri au luat-o rau pe aratura.

Ar fi fost bine sa spuna si in ce domeniu doreste sa studieze.
In orice caz, dupa parerea mea, este bine sa se duca si sa faca scoala in UK.

Primul motiv este ca, in general, in Europa de vest, studiile universitare - in special cele tehnice - sint mai aplicate.
La noi inveti o gramada de teorie cu profesori care au avut de-a face destul de rar cu industria. Cunostintele sint super-teoretice, iar cind termini scoala nu ai unde le aplica, asa ca nu-ti folosesc la nimic.
Universitatile germane si cele englezesti sint printre cele mai bune din Europa, iar asta iti da o carte de vizita esentiala la inceput de cariera.

In privinta banilor: eu personal cred ca daca tragi tare dupa scoala si incerci sa-ti croiesti drum in viata (fara sa fii deosebit de descurcaret, e suficient sa muncesti serios), vei cistiga mult mai mult decit cele 34.000 lire sterline. Cu o diploma englezeasca si putin curaj, iti gasesti de lucru (nu neaparat in UK sau in Europa - poate sa fie si in Egipt sau China, de exemplu). In 4-5 ani ajungi la 50-70.000 de lire pe an fara mari probleme. Poate chiar mai devreme. In functie de meserie, mai tirziu se poate si mai bine. Eu calatoresc mult si lucrez cu multi "straini" - majoritatea englezi; stiu ce vorbesc.

Si dupa ce te plimbi un pic si vezi lumea, o sa-ti dai seama cit de mica era garsoniera aia la care te gindeai la sfirsitul clasei a XII-a.

Unii din cei ce posteaza spun ca-i mai bine in Romania... OK, nu te obliga nimeni sa te muti definitiv peste hotare; majoritatea romanilor n-o mai fac. Poti lucra unde vrei in lume, iar in concediu vii acasa. Cunosc o multime de oameni care au o casa in Romania si inca una pe unde lucreaza - nici o problema.

Inca o data, nu stiu in ce domeniu vrei sa studiezi. Dar in afara cazului in care vrei sa te faci popa, sau sa te specializezi in folclor romanesc, nu vad ce facultate din Romania ar fi mai buna decit una din UK.
Cine zice ca "si la noi sint universitati bune", atunci cind le compara cu cele din UK, habar n-are ce vorbeste. Poate o fi vazut o facultate la noi, dar cel mai probabil ca nici n-a calcat prin UK, necum sa mai si treaca prin fata unei universitati...

In concluzie, daca nu ti-e frica sa iei viata-n piept acum cind esti tinar, du-te si nu te uita in urma.
Daca esti un tip mai comod si nu-ti place aventura, ia-ti garsoniera si masina.

Bafta.

#44
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
spune mai omule despre ce facultati (sau macar despre ce profil) e vorba. nu-ti lasa colegii forumisti sa se agite atat fara macar sa stie de ce :)

ciureanuc: agresivitatea posturilor tale e invers proportionala cu taria argumentelor pe care le aduci.

#45
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Mosule nush ce ai mai facut da sper sa fi facut alegerea buna.

Un sfat de la un patit plecat tot asa in Germania luandu-si lumea-n cap la 19 ani.
1.E foarte riscant sa pleci asa tanar la mama dracului. Facultatea nu e liceu. Munca de la facultate, mai ales in vest, pe langa cea din liceu de la noi, e ca Everestul  pe langa un fir de nisip.Asta una la mana.
2.Poate ai auzit ca multi oameni au de suferit psihic de pe urma diferentelor de cultura. Tie poate ti se pare o vrajeala. Si eu credeam la fel cand am plecat. Iti spun eum, nu e vrajeala.
3.Ai zis ca ai un imprumut destul de mare de la statul englez. Nu iti amaneta viata de pe acum cand nu ai deloc experienta profesionala. S-ar putea sa nu iti placa ce gasesti acolo si sa vrei sa te intorci si sa nu te mai poti intoarce din cauza ca nu mai ai cum sa iti platesti datoriile.  

Sfatul meu:
Fa 2 ani de faculta aici in romania la o facultate serioasa pe domeniul tau, trage-ti o medie beton si aplica ca transfer student.
Sigur gasesti niste conditii financiare mult mai avantajoase iar cand ajungi acolo o sa stii cam cu ce se mananca domeniul tau si o sa zburzi pe plan academic. Oricat de doxat ai fi dupa liceu nimic nu se compara cu 1 an sau 2 de facultate la activ. Experienta inseamna enorm.

Edited by normancboy, 16 September 2007 - 13:45.


#46
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006

View Postnmarius1, on Jul 13 2007, 23:14, said:

Salut. Sunt din Bucuresti si sunt cl.XII. Sunt admis la 4 universitati din UK. Am primit si imprumutul de la statul englez (student loan) pentru scolarizare pe care trebuie sa-l restitui dupa ce o sa castig 15000 lire sterline pe an. Dar tot ma costa cazare-masa si altele la vreo 6000 lire/an. Dupa care pentru master va trebui sa platesc eu scolarizarea 10000 lire si la fel cazare-masa, etc. In total facultatea in UK si masterul ma vor costa echivalentul a vreo 34000 lire sterline si mai raman si cu datorii de vreo 9000 lire sterline la statul englez. Parintii au banii astia si ma lasa sa aleg: sa fac scoala in UK sau sa fac facultatea gratis aici si sa-mi cumpar o garsoniera si o masina. Ce parere aveti? Se merita atatia bani pentru UK?

Daca te duci sa inveti si sa te tii de scoala, merita anglia. Dupa o sa ti gasesti cu siguranta imediat un post bun.
Daca vrei sa faci o facultate doar de dragul de a avea o diploma stai aici si vezi cum poti face bani.

Bafta

#47
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postnmarius1, on Jul 13 2007, 23:14, said:

Salut. Sunt din Bucuresti si sunt cl.XII. Sunt admis la 4 universitati din UK. Am primit si imprumutul de la statul englez (student loan) pentru scolarizare pe care trebuie sa-l restitui dupa ce o sa castig 15000 lire sterline pe an. Dar tot ma costa cazare-masa si altele la vreo 6000 lire/an. Dupa care pentru master va trebui sa platesc eu scolarizarea 10000 lire si la fel cazare-masa, etc. In total facultatea in UK si masterul ma vor costa echivalentul a vreo 34000 lire sterline si mai raman si cu datorii de vreo 9000 lire sterline la statul englez. Parintii au banii astia si ma lasa sa aleg: sa fac scoala in UK sau sa fac facultatea gratis aici si sa-mi cumpar o garsoniera si o masina. Ce parere aveti? Se merita atatia bani pentru UK?


Cine crezi ca are mai multe sanse la angajare: un absolvent de facultate din Romania daca incearca sa aplice in UK sau un absolvent cu diploma din UK
daca e sa aplice la noi la o multinationala?

#48
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu cred ca si-a luat garsoniera.
Si acum se gindeste la ce masina sa-si ia

#49
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
de anul asta sunt mai ieftine facultatiile cam 3000 de lire fata de 11.000de lire.oricum este destul de mult,dar eu spun ca nu se compara o facultate de la noi cu una din afara,acum nu stiu daca te imprumuti la banca si in cati ani o sa ii dai inapoi,dar s-ar putea sa merite dar incearca sa pleci cu bursa si o sa fie mai usor oricum.sora mea face stiinte politice in Uk si sincer nu stiu daca o sa isi gasesca ceva in domeniu dar  sper sa ii servesca cei de ani care i-a facut acolo la ceva.

#50
d_roxi

d_roxi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2008
buna  marius! eu m-am  mutat  cu  familia in u.k. de  ceva  timp  si  as  dori  sa  fac  o  facultate  aici, ai  putea  te  rog  sa-mi  dai  mai  multe  detalii  despre  facultatile  la  care  ai  fost  admis_nume si  despre  student  loan-ul  pe  care  spui  ca  l-ai  obtinut,  mersi  frumos

#51
sabinutzaaa

sabinutzaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2008
du-te in anglia si nu mai privi inapoi  :D

#52
Christine25

Christine25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2008
Hai sa iti raspund din punctul de vedere al unui om care este de cativa anisori in UK. Eu ti'as spune sa vi sa vezi cum este. Lumea este mult mai civilizata, esti recunoscut la propria ta valoare, nu isi bate joc de tine nici un functionar public  :lol: ... desigur, ai si ei lipsuri, ca oricare alt popor, mie imi par foarte lenesi de exemplu :D . Insa daca iti gasesti aici ceva de lucru, chiar cu salariul minim, suma care o mai ai de plata sa stii ca nu este f mare, o sa iti permiti. Bafta!

#53
ignorance

ignorance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.06.2007
Buna. Am fost acceptata la 3 facultati din UK. Fac imprumut pentru tuition fee, dar ma intereseaza, macar aproximativ, cam cati bani mi-ar trebui pentru cazare+mancare & stuff. Sumele de care vorbeste initiatorul topicului si mi par cam piperate. So, daca e cineva care deja studiaza in Uk, as fi incantata sa imi dea niste detalii mai exacte.

#54
tudorksy

tudorksy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.10.2005
sal cauta-ma pe ym tudorksy daca doresti info in leg cu anglia..te pot ajuta un picutz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate