Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Admis la facultate in UK - se merita atatia bani?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostNightShift, on Jul 15 2007, 10:13, said:

mm.. Te referi concret la vreo facultate, sau vorbesti asa .. la modul general?
Nu de alta dar asa, in forma asta, mie mi se pare putin hazardata constatarea ta.  -_-

Vorbesc la modul general, in Romania invatamantul e la pamant, chiar si universitati de renume in Romania au lasat balta disciplina, predatul, pe scurt:  e o debandata generala. N-am chef sa dau acuma o groaza de argumente in acest sens insa crede-ma ca am destule.  
Desigur cand am spus ca nu se face mai nimic, ma refeream ca nu se face mai nimic in comparatie cu ce ai face la o universitate de top 20 din Europa, era o comparatie ascunsa, pacat ca n-ai vazut-o.
Afirmatia nu mi se pare deloc hazardata, poate tu traiesti in alta lume, insa eu n-am intalnit persoane care sa fie multumite de situatia actuala din invatamantul romanesc. Adevarul e ca nu se mai face scoala cum se facea pana acum 10-15 ani. Asa ca daca ai totusi sansa sa termini la o universitate de renume din Europa, chiar si pe imprumut, merita.

#20
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
ai o oarecare dreptate, dar nici in europa invatamantul nu e pe mari culmi (invatamantul superior), cu cateva exceptii.
in USA situatia e diferita, dar si acolo-s destule uscaturi

#21
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Adevarul e ca nu se mai face scoala cum se facea pana acum 10-15 ani. Asa ca daca ai totusi sansa sa termini la o universitate de renume din Europa, chiar si pe imprumut, merita.
Astea-s bullshitu-uri. Da studentii mai sunt aceiasi ? Am crezut ca a trecut generatia asta de plangaciosi care se plang de Romania dar ei sunt mediocrii in tot ce fac. Sigur ca invatamantul romanesc nu se compara cu cel american, de exemplu, cel putin din punct de vedere al resurselor, insa totusi mi se par fite uneori studiatul asta in alte tari. Daca nu esti in stare aici sa faci ceva nu vei fi in stare nici acolo. In cazul de fata trebuie sa fi "nebun" sa dai 40000 de lire ca sa studiezi. Sa studiezi ce, care e finalitatea ? Probabil ajungi vreun functionar-robot prin Anglia insa cam atat. Ca si roman in Anglia sansele sunt extrem de mici ca sa realizezi intr-adevar ceva, de aceea nu vad care e rostul. Parerea mea e daca ai deja bani sa ramai in Romania in fond faci studii ca sa traiesti mai bine, daca ai deja bani nu vad la ce te-ai mai obosi cu studiile nu stiu prin ce tara.

#22
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View PostIvanna, on Jul 15 2007, 10:01, said:

Poi n-auzi ca n-a primit omul bursa, trebe sa-si plateasca el studiile. Daca primea bursa decizia era floare la ureche. Daca a fost admis  nu inseamna ca a primit bursa.
majoritatea celor pe care ii cunosc, a plecat la studii in strainatate dupa ce au obtinut o bursa integrala, d-aia am  luat-o ca de la sine inteles :lol: my bad.
Oricum, incepand cu anul acesta, sau cu anul viitor, se pare ca nu vor mai fi locuri la buget pentru master la facultatile din ro, vor creste si taxele destul de mult, "se vor alinia" :rolleyes:  la nivelul celor din europa, asa incat, financiar ar fi aprox acelasi lucru un master in ro sau in europa. De aceea, in situatia lui, eu as pleca, la sfarsitul facultatii are un post asigurat..mai mult sau mai putin, isi plateste facultatea, iar masterul il va costa cam la fel ca si in ro.

#23
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View PostIvanna, on Jul 15 2007, 13:44, said:

poate tu traiesti in alta lume, insa ... hm-hmm .. !!!   :cursing:
Adevarul e ca nu se mai face scoala cum se facea pana acum 10-15 ani.
Desi nu sunt tocmai de-acord, dar hai sa zicem s-au mai diluat putin lucrurile odata cu infiintarea numarului mare de facultati particulare.
Insa spune-mi te rog; trebuia sa ghicesc de undeva ca tu te referi la intervalul de timp - "acum 10-15 ani"? :peacefingers:

*On-topic: Dupa parerea mea nu merita, pentru ca doar un noroc chior poate aduce recuperarea investitiei.

Edited by NightShift, 16 July 2007 - 06:44.


#24
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Deci cand va aud cu "imi iau garsoniera si masina" imi vine sa va trag de urechi!  :cursing:
Tu crezi ca o masina e mai importanta decat o scoala???
Si apoi, cand te vei intoarce si vei sspune: am fact scoala in UK - crez ca nu vei avea un salariu mai mare decat unu' care a facut scoala aici?
Gandeste-te in cat timp iti vei "amortiza" scoala prin difeerenta de salariu.
Uite, eu am prieteni din copilarie, care au lucrat in Cehia, si cand s-au intors in Romania, au salariu cu 30 - 40% mai mare decat un roman care a lucrat aici dintotdeauna.

Unii spun ca e "da fitze manca-ti-as" sa studiezi afara. Eu iti spun ca faci O AFACERE - pentru ca vei avea salariul mai mare, ok?
Cei care au 2-3000 de euro in Romania sunt convins ca au studiat ceva afara. Daca nu facultate, macar un master ceva.

edit: de fapt, ce vorbesc eu prostii? Stai aici in tara si fa politehnica, ia-ti o garsoniera de cacat si o masina si apuca-te de chiulit si de f*t*t femei. Yupii! Studentul roman e BETON!
Nu fi prost, in loc sa ajungi "functionar-robot prin Anglia" ai sa fii un mare inginer scula-bascula la o firma super-mega-beton-ciumega din Romania.  Da, asta e alegerea corecta!
Da-i dracu' pe englezoi, aia-s tampiti. Noi suntem aia destepti! :)

Edited by ciureanuc, 16 July 2007 - 11:49.


#25
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postmangusta86, on Jul 14 2007, 15:31, said:

Nu are rost sa te gandesti sa stai aici!!!Eu in locul tau nici nu as sta pe ganduri si as pleca in UK.Nu are rost sa iti argumentez ca probabil te uiti si tu prin jur si vezi cum e in tara noastra.


Ia gandeste-te....daca cineva are banii astia de aruncat, inseamna c-o duce bine mersi si-n Romanica ;)

#26
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostBebeluska, on Jul 16 2007, 13:04, said:

Ia gandeste-te....daca cineva are banii astia de aruncat, inseamna c-o duce bine mersi si-n Romanica ;)


Da cine o zis ca ii are de aruncat??? Omu vrea sa-i investeasca in educatia lui, tie ti se par bani aruncati??? Timpu alocat terminarii facultatii in Romania cred e aruncat pe apa sambetii.
O duce bine in Romania pt ca parintii il sustin financiar. Da el nu trebe sa aiba o viata? Poate are si el teluri, pasiuni, nu trebe sa tinba cont de ele? Sa se puna in fotoliu sa se uite la televizor toata ziua ca doar are garsoniera asigurata?

Nu inteleg de ce ne tot contrazicem pe niste nimicuri pana nu ne zice omu mai multe detalii legate de subiect. Ce domeniu s-o ales sa strudieze, la ce universitate din alea 4 vrea mearga, etc etc. Nu poti lua o astefl de decizi fara detalii de genul asta.
Mie mi se pare ciuadat ca dupa ce iti mananci atata timp cu procesu de aplicare, facut de dosare, traduceri, invatat, dupa ce depui atata efort tu acuma te trezesti ca nu stii ce sa faci. Poi trebuia sa te gandesti inainte, trebuia sa-ti faci un plan. Eu cred totusi ca tu stii foarte bine ce vei face, ai hotarat de mult timp treaba asta, da ai deschis topicu asta asa aiurea-n tramvai.

#27
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu cred este o experienta extraordinara sa cunosti o tara straina. O vacanta de 10 zile nu iti da ocazia sa cunosti nimic cu adevarat. Pe langa asta, cred ca te-ai intoarce mult mai puternic (daca te intorci). Si daca nu mergi iti va parea rau ca ai ratat sansa asta, vei regreta pentru tot restul vietii.

Off-topic: sunt surse de nervi in Romania de care nu poti scapa, oricat de multi bani ai avea. Cateva exemple:
- gropile din asfalt care sunt atat de dese incat nu pot fi ocolite (presupun ca mi-as putea cumpara un elicopter)
- curentul electric care se ia zilnic, nu mult, 1-2 minute, dar destul cat sa mi se reseteze ceasul desteptator (am intarziat de cateva ori la scoala pentru ca nu a sunat) (as putea sa imi cumpar un generator)
- gazul, care iarna are presiune foarte mica (Timisoara e capat de conducta, sau asa ceva)
- etc
Chestiile astea multe, marunte si sacaitoare sunt de-ajuns ca sa strice pofta de viata. Sa zicem ca as putea sa le ocolesc, dar de ce? De ce nu merg lucrurile asa cum ar trebui sa mearga? Si eu chiar nu inteleg nationalismul asta! Pentru mine casa e acolo unde ma simt bine.

Edited by antigen, 16 July 2007 - 12:56.


#28
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostIvanna, on Jul 16 2007, 13:33, said:

Da cine o zis ca ii are de aruncat??? Omu vrea sa-i investeasca in educatia lui nu, omul nu vrea.... inca nu stie ce vrea.
, tie ti se par bani aruncati??? Timpu alocat terminarii facultatii in Romania cred e aruncat pe apa sambetii. ai facut tu o facultate in Romania si ti se pare timp aruncat pe apa sambetii??!
O duce bine in Romania pt ca parintii il sustin financiar. Daca merge in UK, cine il sustine financiar? Papa pius?
Da el nu trebe sa aiba o viata? Poate are si el teluri, pasiuni, nu trebe sa tinba cont de ele? Revenind... pe banii cui? Iar telurile ti le poti realiza si in Romania daca ai ceva in cap; din ce spui tu se intelege ca doar cine pleaca din tara poate sa devina un om realizat, ceea ce e total eronat.
Sa se puna in fotoliu sa se uite la televizor toata ziua ca doar are garsoniera asigurata? Oare cat % dintre studentii romani se pot bucura de o garsoniera proprie? Cred ca nu realizezi ce avantaj este sa ai coltisorul tau, sa nu platesti chirie cu sutele de euro.

-_-

#29
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postantigen, on Jul 16 2007, 13:53, said:

Off-topic: sunt surse de nervi in Romania de care nu poti scapa, oricat de multi bani ai avea. Cateva exemple:
- gropile din asfalt care sunt atat de dese incat nu pot fi ocolite (presupun ca mi-as putea cumpara un elicopter)
- curentul electric care se ia zilnic, nu mult, 1-2 minute, dar destul cat sa mi se reseteze ceasul desteptator (am intarziat de cateva ori la scoala pentru ca nu a sunat) (as putea sa imi cumpar un generator)
- gazul, care iarna are presiune foarte mica (Timisoara e capat de conducta, sau asa ceva)
- etc
Chestiile astea multe, marunte si sacaitoare sunt de-ajuns ca sa strice pofta de viata. Sa zicem ca as putea sa le ocolesc, dar de ce? De ce nu merg lucrurile asa cum ar trebui sa mearga? Si eu chiar nu inteleg nationalismul asta! Pentru mine casa e acolo unde ma simt bine.

Da mai, iar in UK sunt caini cu colaci in coada.

#30
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostBebeluska, on Jul 16 2007, 14:18, said:

Da mai, iar in UK sunt caini cu colaci in coada.
Ei, Romania e Beton tare!  Ce UK ma? Am fost eu in UK, stii ce telefoane aveau majoritatea Nokia 3310. Si asta in 2007!  Sunt cei mai saraci din europa!!
Bine, poate ma grabesc cu concluziile dar sunt sigur ca sunt mai naspa decat romanii. ma raportez la telefoane, desigur.
Cat despre garsoniera, da, esti "da fitze manca-ti-as" sa ai un 30mp cu baie fara cada intr-un rahat de bukale unde e plin de gropi si de praf.
Ce UK ma? Stai omule acasa. Femeile's mai faine aici, nu ca grasancele alea de englezoaice, indopate cu hamburgeri de la starbucks...
Nu sunt caini cu colaci in coada!! Eu nu am vazut nici un caine pe strada! Astia-s atat de saraci incat nu au nici caini pe strada!

Alta aici sustine corect ca e fain sa ai coltisorul tau, sa nu platesti chirie. Bravo! Asa e fain.
Englezoii sunt de rahat: platesc chirie de 700 de euro pe 2 camere (la o periferie a londrei) si au salarii de 1700-1800 de euro... neamuri proaste; la noi in tara e mult mai bine: nu ai plati chirie si avea salariul de 300-400 de euro.
Nu ma spun ca mizeria aia de casa din Uk e de tot rahatul, are vreo 60mp pe langa garsoniera ta proprietate personala, care are vreo 35 mp...  

Si preturile la mancare!! Nesimtitii aia de englezoi obositi stii cu cat vand laptele? Cu 0,7 lire. ENORM!!  La noi, laptele e 35 de mii - e mult mai fain pretul!
O pereche de bashcheti costa la noi 3,5 milioane... e un pret mult mai bun fatza de enormitatea aia de pret... cum ma? 50 de lire o pereche de Nike? Da' unde se cred!?

Romania e cea mai frumoasa si cea mai tare tara din europa!
VA DIM!! VADIM!!

#31
justhereforthemoment

justhereforthemoment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.05.2007
Hm ....topicul s-a transformat intr-un pro si contra Romaniei respectiv Angliei. :)
Studiile in strainatate iti ofera un anumit avantaj. Dar aici depinde de universitatea la care te duci acolo. Daca e una mediocra acolo mai bine aici. Nu avem universitati de lepadat. Avem profesori buni si studenti buni [o parte]. Problema e ca sunt prea multi studenti..rezulta multe uscaturi, multi care fac o facultate pentru a avea diploma si atat. Si asta se resimte si in atitudinea profesorilor fata de studenti. Cand ii vad neinteresati si ei se cam satura sa-si raceasca gura pentru unii care se joaca pe telefon la cursuri, asta daca sunt la cursuri.
Revenind...mi se par cam multi bani dati, desi dispune de ei. Sa ramai cu datorii dupa ce ti-ai incheiat studiile, sa fii obligat sa muncesti pentru a plati datorii...nu-mi place varianta asta. Cum a mai spus cineva, o varianta buna ar fi o facultate buna aici si master in afara.
Cel mai bine ar fi sa incerci sa afli mai multe informatii despre universitatiile respective. Informatii mai detaliate decat planuri de invatamant. Sapa pe net poate dai de vreun forum al studentilor de la universitatea la care esti admis, cauta sa afli impresii pareri, conditii de cazare, cum e lumea pe acolo etc.

#32
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBebeluska, on Jul 16 2007, 14:18, said:

Da mai, iar in UK sunt caini cu colaci in coada.

Da mai, exact asta am spus  :rolleyes: . Iti sunt foarte recunoscatoare pentru ca ai citit tot postul si ai scos esenta.

P.S. Credeam ca RSPCA se ocupa de problema cainilor de pe strazile britanice. Vrei sa spui ca nu isi fac datoria cum se cuvine? Pai atunci e ca la noi! Sau mai rau!

[/offtopic] Serios acuma, tu ai alege masina?

#33
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006
Cunosc destui cu bani care traiesc in Romania si nici unul din ei nu s-a vaitat ca nu-i place aici.

El are ocazia sa se realizeze pe plan profesional si aici. Poate sa studieze o facultate aici si sa-si intemeieze propria firma, cei drept cu ajutor din partea parintilor si in mod cert or sa fie multumiti de ambitia lui. Nu cred ca or sa-i scoata ochi cu "fara noi nu ajungeai aici".

Astfel, poate sa-si ia vacanta cand vrea. E o diferenta in a lucra la propria ta firma fata de a lucra la o firma oarecare, care, dupa cum stim, cam trag pe om pentru profit.

Sunt surprins cati dintre voi il goniti de aici. Probabil, voi, pentru 10.000 E pe luna ati munci si 14 ore pe zi. "trebuie sa fac bani cat mai multi, da multi" si la 50 de ani "where the fuck is my life :-??"

Edited by DjValy, 16 July 2007 - 22:14.


#34
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostDjValy, on Jul 16 2007, 23:13, said:

Sunt surprins cati dintre voi il goniti de aici. Probabil, voi, pentru 10.000 E pe luna ati munci si 14 ore pe zi. "trebuie sa fac bani cat mai multi, da multi" si la 50 de ani "where the fuck is my life :-??"
Da da, ai dreptate. Asa a zis si frate-miu: "de ce sa muncesc eu ca bou'"? A facut ASE, avea sanse sa munceasca mult dar a ales "viatza"...  acum e un betiv ordinar.
Pe la 22 de ani spunea exact ca tine: "eu vreau sa-mi traiesc viata".
S-a scos. Acum e tare. Are bani de 2 tigari si un rachiu... zi asta zilnic!  wow...
Este un om care intr-adevar si-a trait viata....  si are 28 de ani...

Am putea spune ca e fericit... dar nu v-ati uitat inca la fatza lui.

Edited by ciureanuc, 16 July 2007 - 22:34.


#35
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

View Postciureanuc, on Jul 16 2007, 23:29, said:

Da da, ai dreptate. Asa a zis si frate-miu: "de ce sa muncesc eu ca bou'"? A facut ASE, avea sanse sa munceasca mult dar a ales "viatza"...  acum e un betiv ordinar.
Pe la 22 de ani spunea exact ca tine: "eu vreau sa-mi traiesc viata".
S-a scos. Acum e tare. Are bani de 2 tigari si un rachiu... zi asta zilnic!  wow...
Este un om care intr-adevar si-a trait viata....  si are 28 de ani...

Am putea spune ca e fericit... dar nu v-ati uitat inca la fatza lui.

nu ai inteles nimic din postul meu

Daca te duce capul poti imbina foarte usor utilul cu placutul ... secretul e sa-ti cunosti limitele

Edited by DjValy, 16 July 2007 - 22:49.


#36
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostDjValy, on Jul 16 2007, 23:48, said:

nu ai inteles nimic din postul meu
Daca te duce capul poti imbina foarte usor utilul cu placutul ... secretul e sa-ti cunosti limitele
Adevarul ca in UK e naspa, nu se pot combina utilul cu placutul...  sau care era de fapt sensul post-ului tau??
Tu spui sa stea aici si sa-si faca firma lui, etc etc...  Crezi ca in Uk nu poate sa-si faca firma lui? Sau... nu inteleg. Expica mai pe larg.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate