Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2359
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Culoarea albastru este rara la orhidee. Poate aproape de albastru, cum ar fii mov: vanda coerulea. Au avut la mr bricolage la 260 lei. N-ai precizat ce specie vrei.

#2360
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
stiu ca e rara.
nu tin anume la o anume specie, albastra sa fie. vanda e ok, numa ca vandele pe care le-am vazut eu erau violet-violet, fara banuiala de albastru.

#2361
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Albastru cum vrei tu nu exista doar bleu- mov
uita-te pe aici la cattleya, vanda si phalaenopsis.

http://www.shop.schw...sort=2a&page=2.


#2362
nionelutao

nionelutao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2011

View Postanasstasia, on 26 martie 2016 - 15:00, said:

Fata mea este deschisa aproape complet.
In ultima poza sunt vitoare radacini?

Da, sunt radacini din ce se vede - in principiu daca varful lor este rotunjit, sunt radacini, daca este ascutii, e vorba de tija. ESte foarte frumoasa orhideea, sa te bucuri cat mai mult de florile ei!

#2363
Gigi-S

Gigi-S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2013
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Am o orhidee la care i-am schimbat substratul dupa vreo saptamana de cand am cumparat-o. Nu mai tin minte marca substratului, am aruncat ambalajul. Si acum, dupa inca vreo saptamana de la schimb radacinile nu arata bine. Au o pudra alba pe ele si nu mai sunt asa ferme la atingere. Ma tem ca putrezesc. Radacinile din interior arata ok, sunt verzi. Am mai avut acum cateva luni 2 orhidee care au putrezit in mod asemanator dupa ce le-am pus in substratul acesta. Nu le ud excesiv, o data pe satamana, cand vad prin ghiveciul transparent ca nu au umezeala destula. Ce ma sfatuiti sa fac?

Attached Files



#2364
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Va prezint si eu orhideele noastre, toate au cam 4-5 ani. Dupa cum se vede, doar una a dat tija de flori, celelalte n-au mai facut flori de vreo 2-3 ani.

Se prea poate sa fie vorba si de o ingrijire necorespunzatore, insa au facut mereu frunze. Si dupa cum se vede, frunzele noi sunt frumoase si sanatoase. Iar acel keiki creste ca fat-frumos.

Am pozat fiecare planta, inclusiv ghivecele (daca par ude, este pentru ca ieri au fost udate). Daca aveti vreo recomandare, vreun sfat, multumesc.
Substratul la fiecare (neschimbat de cam 2 ani) este cel de la Compo.

Attached Files


Edited by SwatKat, 03 April 2016 - 10:14.


#2365
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Am mai avut acum cateva luni 2 orhidee care au putrezit in mod asemanator dupa ce le-am pus in substratul acesta.
Nu le ud excesiv, o data pe satamana, cand vad prin ghiveciul transparent ca nu au umezeala destula.
Ce ma sfatuiti sa fac? "
Poate era mai bine să fi așteptat să se treacă florile și abia apoi să fi schimbat substratul, poate ar trebui să folosești alt tip de substrat.
Udarea o dată pe săptămână poate fi prea mult.
Apa în exces omoară mai multe plante decât lipsa ei, mai ales dacă vorbim de orhidee.

" Am pozat fiecare planta, inclusiv ghivecele (daca par ude, este pentru ca ieri au fost udate).
Daca aveti vreo recomandare, vreun sfat, multumesc.
Substratul la fiecare (neschimbat de cam 2 ani)
"
Algele verzi din pozele 4 și 5 mă fac să cred că pui prea multă apă.
Depunerile de săruri de Calciu și Magneziu din poza 7 mă fac să cred că apa de udare este prea dură.
Folosește pentru udare apă fiartă și răcită sau ( poate și mai bine ) apă de ploaie.
Substratul pare a fi cumpact și ca atare permite o circulație prea grea a aerului prin ghiveci.

Per total, plantele se prezintă bine, cu foarte multe frunze. Am numărat vreo 12 - 15 frunze la cea din poza # 9.
Orhideele mele nu au dezvoltat niciodată mai mult de 3 - 5 frunze, cu toate că au înflorit în fiecare an.

De ce nu înfloresc, este o întrebare grea.
Poate din cauza temperaturilor prea mari la care le ții, poate din cauza faptului că au prea multă lumină tot timpul.
Alternanța frig - cald, lumină puțină - lumină mai multă, declanșează creșterea tijelor și înflorirea orhideelor.

Edited by Mos_Ilie, 03 April 2016 - 10:57.


#2366
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc pentru raspunsuri. Credeti ca e cazul sa mai schimb substraturile? Daca pun apa din sticla, se duce imediat si chiar raman zone neudate, apa curgand foarte repede prin substrat. Mai fac asta cand nu am timp s le ud prin inmuiere...

Legat de apa dura, din ce stiu, cel putin teoretic, ca stau in apropiere de unul din punctele in care ApaNova masoara parametrii apei, ph-ul nu e foarte mare.
Da, dezvolta frunze, par sanatoase dar flori nada Posted Image La o prima analiza, cred ca in principal le lipseste o alternanta frig-cald....

LE. La cea cu keiki, o las asa? se poate dezvolta frumos puiul pe tija? (daca da, voi intari tija cu un sistem de prindere)

LLE. Orhideea din pozele 3-5, cea mai mare de altfel, are cam 4 ani jumatate...

Edited by SwatKat, 03 April 2016 - 18:54.


#2367
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...stau in apropiere de unul din punctele in care ApaNova masoara parametrii apei, ph-ul nu e foarte mare. "
Ph-ul măsoară alcalinitatea sau aciditatea apei şi nu are a face direct cu duritatea ei.
Dacă ph-ul este 7 apa este neutră.

Duritatea se referă la totalitatea sărurilor dizolvate în apă.

Teoretic, apa de ploie ar fi ideală pentru orhidee, fiind moale şi cu ph neutru.

" La cea cu keiki, o las asa? se poate dezvolta frumos puiul pe tija? "
Poate ar fi bine să o plantezi după ce face cel puţin 5 rădăcini.
Am văzut un caz în care keiki-ul nu a fost detaşat de planta mamă dar asta nu l-a împiedicat să facă tijă şi flori frumoase.

Vezi poza # 1 din http://forum.softped...0#entry18976557 , în care este un asemenea caz.
Keiki-ul trebuia plantat de cel puţin 2 ani, dar s-a neglijat şi se pare că noua orhidee se descurcă şi aşa.
Poate doar rădăcinile complet aeriene suferă puţin.

Edited by Mos_Ilie, 04 April 2016 - 09:46.


#2368
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Cf Apa Nova, ph-ul in zona ar fi in intervalul 7.1-7.6 (pe intreg anul trecut).

As putea sa pastrez apa de ploaie, e chiar o idee buna, am unde si cum. Multumesc de idee.

#2369
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Are cineva orhidee plantate in LECA?

#2370
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Orhidee cu 5 tije. Nu am mai vazut asa ceva, este minunata! Am pozat-o din toate unghiurile.

Attached Files



#2371
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ioi, da, o frumusete! Posted Image N-am mai vazut pana acum atata padurea de tije.

#2372
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Am schimbat ghiveciul și am adăugat substrat. Attached File  uploadfromtaptalk1461086179233.jpg   61.65K   27 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1461086202042.jpg   74.94K   26 downloads

#2373
FeliciaMolnar

FeliciaMolnar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2016
Buna am doua orhidee care par deshidratate ,frunzele sunt moi si pleoscaite ,iar radacinile sunt de culoare galben si foarte putine si uscate.La una dintre ele le-am pulverizat pe frunze Atonik crezand ca isi va reveni dar nu a fost asa.Frunzele au inceput sa se ingalbeneasca si au cazut(3 la nr).Acum ii creste o noua frunza dar foarte greu,in schimb a dat foarte multe floricele(exagerat de multe),dar radacini nu au dat.Cu timpul am observat ca planta nu poate face fata florilor,adica cum se deschideau ,a doua zi erau ofilite.M-am documentat pe internet despre aceasta problema si am pus in aplicare.I-am taiat tija cu flori,am scos-o din ghiveci,i-am curatat radacinile ,si am replantat-o intr-un alt chiveci mai mic.Dar nu si-a revenit.Va rog sa ma ajutati ,ce as putea sa-i fac saracei orhidee,nu vreau sa o pierd,ce tratament sa-i fac?

#2374
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Spune-ne te rog: cad de des o uzi, cum o uzi, in ce substrat sta. Si lamurim imediat problema.

#2375
FeliciaMolnar

FeliciaMolnar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2016
De obicei le ud in functie de culoarea radacinilor,nu neaparat dupa zile,cand le udam le lasam cam o ora in apa.Cred ca greseala mea de aici era ca le udam si deasupra ,eu vazand ca ele nu isi iau destula apa.Substratul e acela de scoarta de pin cu turba.

#2376
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
"Acum ii creste o noua frunza dar foarte greu"
Inseamna ca planta isi revine, dar ceva i-a afectat radacinile (nu a fost udata o perioada mai lunga?).
In ceea ce priveste substratul, am observat ca acum la magazine se gaseste mai mult

[ https://gradinareasa.files.wordpress.com/2012/01/dscn1186.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pentru Phalenopsis, eu folosesc numai

[ http://img16.olx.ro/images_mercadorro/89048846_4_644x461_substrat-orhidee-pamant-special-orhidee-casa-si-gradina.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


"cand le udam le lasam cam o ora in apa.Cred ca greseala mea de aici era ca le udam si deasupra ,eu vazand ca ele nu isi iau destula apa"
Dupa o ora de stat ghiveciul in apa, scoarta ar fi trebuit sa fie imbibata suficient. Nu trebuie sa le uzi deasupra. Ce poti sa faci, este sa stergi frunzele cu un servetel imbibat putin in apa. Rezolvi doua lucruri: le si cureti de praf si le si umezesti un pic.

Si daca tot am postat...
A inflorit si varianta mai "galbejita" a Cymbidiumului. Uitasem ca sunt doua soiuri in ghiveci.

[ http://i1202.photobucket.com/albums/bb367/alexghe1/DSCN1693_zpsmnyfvll8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce se vede in stanga este o noua provocare: tocmai am primit o Vanilla.
Daca se comporta ca si Cymbidium, probabil ca voi posta o poza cu ea inflorita peste vreo 2 ani.Posted Image
Si asta daca voi reusi sa-i asigur toate conditiile si "chinurile" necesare.

Edited by AlGhe, 29 April 2016 - 10:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate