Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Monitoriza on-line realtime a tranzactiilor bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Exista posibilitatea de monitorizare a tranzactiilor (de preferat alimentari) ale unui cont la o banca din Romania on-line si realtime ?

Adik, am un site care vinde produse pe net. Pentru a plati un anumit produs, clientul depune suma de bani intr-un cont, si apoi eu trimit produsul prin posta. (e doar o idee). Exista posibilitatea de a face asa ceva, sau macar ceva asemanator ?

#2
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu folosesc internet banking de la Banc Post si _cred_ ca este realtime. Nu am verificat ca nu am avut nevoie. Intreaba pe cineva de acolo.

#3
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Din putinele informatii pe care le ofere banc post am inteles urmatoarele:

eu ca vanzator trebuie sa am cont la ei si abonament internet banking.
un client se duce la banc post si depune banii in contul meu.
banuiesc ca eu pot sa verific cine a depus bani in contul meu, ce suma de bani a fost depusa, eventual alte detalii.

nu scrie nimic de valoarea abonamentului

Spune-mi te rog daca sunt corecte banuielile mele si cat costa abonamentul internet banking.

Eventual descrie mai pe larg cum se foloseste sistemul.
1sn.

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
este corect ce ai spus.

abonamentul este $1/luna pf sau $10/luna pe firma (asta era acum cateva luni, cel putin). Trebuie sa lasi $30 garantie pentru un 'token' electronic - un fel de calculator de buzunar folosit pentru autentificare (bagi in el un cod si iti returneaza alt cod cu care te loghezi).

sistemul se foloseste foarte simplu: te autentifici, alegi un cont si apoi ceri un extras de cont sau soldul pentru respectivul. poti sa iti tiparesti respectivele informatii. poti sa transferi bani din contul de card in contul curent sau dintrun cont de card in altul. poti sa faci si plati dar eu inca nu am facut nici una deci nu stiu exact. cam asta e in mare.

#5
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Ok .. am inteles ...

Ideea e cum imi dau eu cine imi plateste si ce suma imi plateste ?

Quote

banuiesc ca eu pot sa verific cine a depus bani in contul meu, ce suma de bani a fost depusa, eventual alte detalii.
dar doar banuiesc. Pentru ca daca mie imi pun bani in cont un singur client, si pe site am 2 comenzi (la acelasi produs, ca sa fie acelasi pret) de unde stiu care dintre cei 2 a facut plata ?

Maersi pentru explicatii.

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
pai iti arata si numele. nu am primit din romania bani, dar la ce am primit de afara iti arata numele celui care a trimis banii. poate iti spune altcineva 100% sigur.

#7
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Ceea ce vrei tu este la SmartTel.
Primesti SMS cand intra bani in cont. Realtime!
BancPost are, Raiffeisen are, BRD are, BCR are .... vezi tu.

#8
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Foloseste cineva serviciul SmartTel ? Poate sa-mi spuna cineva daca functioneaza, nu sunt erori si alte chestii de astea ?

#9
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Folosesc eu. Merge fara probleme.

#10
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Descrie te rog puitn serviciul. Adica ai vazut la ce vreau eu sa-l folosesc. Tu la ce-l folosesti, conditii. Eu m-am plimbat (deocamdata pe bcr.ro) si aceeasi chestie: "prea putine informatii". Aproape ca mi-e si frica sa ma duc la un ghiseu si sa aflu si mai putine informatii decat de pe site-uri.

#11
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Eu mi`am activat nistre "filtre". Exemplu :
La orice suma de bani care intra in contul curent ROL, primesc un SMS in timp real care imi spune ca am primit bani (suma/ora/etc)

#12
ZaNa

ZaNa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.05.2004
Si cat platesti pe sms primit?

#13
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
18 centi parca.

#14
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Nu mi se pare un serviciu pe care sa-l poti folosi la un magazin on-line. Chestia cu "Internet Banking" mi se pare mai utila, doar ca nu gasesc pe nici un site informatii multumitoare, si din pacate nici nu am avut timp sa ajung la sediul unei banci sa ma interesez.

#15
Guest_tk_*

Guest_tk_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Poti vedea activitate contului si poti sa faci tu transferuri .
Alte informatii nu sunt necesare .

Ar fi frumos ca bancile sa ofere Componente (COM) care sa se conecteze la un server securizat al bancii si sa efectueaza tranzactii si interogari . Astfel ar merge in aplicatii si pe web si ar fi ceva fantastic . Eu il fac daca vreo banca vrea . (Contra cost .:))

#16
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
hai pe bune ? ai face tu chestia asta ? iauzi... com-uri ... crezi ca bancile sunt de jucarie, sa dea drumul la toata lumea sa umble prin bazele lor de date...

#17
Guest_tk_*

Guest_tk_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ai auzit de MultiX de la BRD . Face exact ce am spus eu dar e un program . Ar putea fi transformat intr-un COM si astfel dezvoltatorul ar face ce vrea el .

Dar , nu am cu cine discuta . Se simte ca sunt pe un forum din Romania .
PS: Stii kestia aia ? MOARTEA CITESTE ZIARUL .:)

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by The@ngel
Foloseste cineva serviciul SmartTel ? Poate sa-mi spuna cineva daca functioneaza, nu sunt erori si alte chestii de astea ?  


Functioneaza foarte bine... si actualizeaza rapid situatia  (dupa retragere/depunere) din contul clientului.

Trebuie doar sa mergi la banca si sa completezi un formular/contract cu SmartTel.
Pentru mai multe informatii intra pe www.smarttel.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate