Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Prelucrare foto gresita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mihaistavre

mihaistavre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.12.2003
Salut,
mi-am luat de curand un aparat foto digital HP 735. Am facut ceva poze si le-am dus la un laborator, atelier. Dupa ce le-am scos de la ei am observat ca practic marginea de jos si de sus "lipsea" adica ceea ce vedeam eu pe ecranul tv acasa, inainte de a le duce, "cadrarea" era ok, dar dupa ce le-am scos pe hartie era "mancata" partea de sus si de  jos, intelegeti ? ...am fost inapoi la ei si mi-au replicat ca sunt aparate care arata una pe ecranul televizorului si pe display-ul aparatului si alta iese pe hartia fotografica.
Asa este ? I s-a mai intamplat cuiva asa ceva ?
Va trebui sa am grija pe viitor sa cadrez putin mai "larg" ?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
e vb de aspect ratio.. photo labs de obicei scot in format 2/3 iar pozele pt ecran se fac la 3/4, de aici si diferentele.. au cropuit cat sa iti scoata poza pe hartie in formatul pe care il suporta.

#3
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
In general cei de la laboratoarele foto nu taie. Pun in plus, niste margini albe in stanga si dreapta imagini astfel incat din 3/4 sa ajunga 2/3. Data viitoare cand mai duci pozele ai 2 variante:
- fie ii rogi sa nu ti le mai taie si sa-ti adauge benzile albe pentru a ajunge la proportia dorita
- fie ti le tai tu de acasa si le adunci in format de 2/3, obtinand astfel cadrajul dorit de tine si nelasand la latitudinea lor ce sa taie.

#4
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Ti-am scris pe forumul celalalt ce program sa folosesti ca sa le cropuiesti inainte de a le duce sa le printezi.

#5
mihaistavre

mihaistavre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 02.12.2003
Intel - multumesc mult.
De asemenea multumri si celorlalti care au raspuns.
O zi buna !
P.S.: ce laborator foto din Buc vi se pare ca lucreaza cel mai bine si au preturi rezonabile ?

#6
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Problema asta (si alta) am pus-o si eu intr-un thread anterior, puteai sa postezi acolo
http://forum.softped...&threadid=26579

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate