Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Sunt copiii în siguranță la orele de sport?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
91 răspunsuri în acest subiect

#55
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Pacat. Eu nu sunt de acord cu fortarea elevilor. Am la clasa a VI-a un elev f corpolent (de fapt- e obez) si cand il vad ca incepe sa gafaie, ii spun sa stea deoparte, pana ii revine suflul. Ceilalti fac haz de el, insa Alexandru nu se supara- zambeste si el. Mai am o fetita la a VIII-a operata pe cord deschis- n-am tupeu nici macar sa-i spun sa inchida usa.
Daca elevul NU este scutit si NU poate executa un anume exercitiu sau schema tactica- incerc sa-l ajut- dar NU-l fortez. Tin la locul meu de munca, la elevii mei si mi-ar fi rusine sa dau ochii cu parintii acestora.
Si inca ceva: NU cer elevilor imposibilul! Iar stand pe maini se realizeaza cu ajutor, in caz contrar iese :stand pe maini cadere-n cap"- lucru deloc placut. Iar saltelele NU trebuie sa lipseasca din nicio sala de ed. fizica. Doamna respectiva ne e demna de respectul elevilor daca a obligat elevii sa execute miscari periculoase. Cat despre palme...

#56
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, era o profesoara dificila. Eu intotdeauna am fost pentru miscare, nu pentru lancezeala, mi-a placut sportul si il faceam cu placere. Mai putin elementele pe care nu puteam fizic sa le fac. Poate prinsesem si putina frica, mai ales dupa pataniile de la stand in maini. Stiu ca si cu saritura la lada aveam probleme, nu aveam siguranta in maini. In rest, aveam si am in continuare o mobilitate surprinzatoare si vreau sa o intretin. Si in facultate am facut sport, doi ani, ce-i drept, si am avut un profesor extraordinar.

#57
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.826
  • Înscris: 08.10.2005

View PostFabian, on Aug 11 2007, 09:33, said:

Numai bine va doresc si FACETI CAT MAI MULT SPORT ORI DE CATE ORI AVETI POSIBILITATEA!

Subscriu in totalitate. :coolspeak:

Pacat ca anul asta au scos o ora de educatie fizica si au baga una de istorie in locul ei. :death:

Editat de Andreas1, 18 noiembrie 2007 - 11:16.


#58
stf_fane

stf_fane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 15.07.2007
eu nu ma duc la orele de sport de la scoala, de fapt e numai una pe saptamana, dar nu ma duc pt ca nu am chef sa alerg o ora si sa nu am unde ma schimba ca lumea, sa fac un dus, etc. in plus nu cred ca e mare branza daca nu te duci...in final e doar o ora pe sapt si mai mult sport fac acasa jucand fotbal, tenis cu piciorul si tenis de camp (asta mai rar). daca as fi avut un interes de genul ca m-as pregati pt o proba sportiva ca sa intru la o fac anume m-as duce dar asa nu se merita.

#59
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Esti la gimnaziu sau la liceu?

#60
tYg3r

tYg3r

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 18.06.2007
la ora mea de sport nu esti in siguranta mai ales a doua oara cand o am de la 7-8 seara...vin toti aurolacii la noi in sala sa joace cu noi era sa imi rupa mana unu si in plus am ramas si fara 50 de RON furati la ora de sport...si nimeni nu face nimic...de atunci numai calc pe la ora de sport ma duc la prima joc 10 min fotbal si plec...din partea mea un MARE NU , nu suntem in siguranta pentru ca nici profesorii numai stau pe la ore sa vada ce se intampla...daca unu pateste ceva noi trebuie sa il ajutam ca profesorii sunt la cancelarie isi beau cafeaua ...  :thumbdown: :photo:

#61
stf_fane

stf_fane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 237
  • Înscris: 15.07.2007

View PostLucian_M, on Nov 18 2007, 18:38, said:

Esti la gimnaziu sau la liceu?


liceu :D

#62
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
E pacat. Si e pacat ca nici profesorii nu fac nimic sa va atraga la ore.
Referitor la profesorii de educatie fizica ce isi beau cafeaua in cancelarie- aia nu sunt normali! Cm sa lasi elevii singuri?! Li s-a urat cu serviciul?! Vor sa-si puna parintii si elevii in cap?! Hell, no! Elevii trebuiesc tinuti sub observatie tot timpul. Eu nu-i slabesc din ochi la ora mea nici macar 10 secunde, stau cu ochii pe ei ca asa am fost instruit in liceu (pedagogic) si facultate (ed. fizica). Nu sunt un profesoras care suplineste, am o calificare- si deci o responsabilitate crescuta fata de elevii mei.
Hai ca va las- maine am zi plina (ore de la 8 la 14) si in plus- am de lucru la centrala termica (a intrat frigul in oase- sper in 5-6 ore sa rezolv tata treaba). Noapte buna tuturor si o saptamana usoara!

#63
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 522
  • Înscris: 18.03.2004
Normal ca nu esti in siguranta la orele de sport . De ex la noi in scoala intram in sala iar profesorul pleaca pana in cancelarie sau in alta parte si inchide sala. In caz de incendiu sau altceva nu ai ce sa faci.


Invata sa folosesti semnele de punctuatie- ca ne doare capul- ce ai scris tu trebuia citit dintr-o rasuflare. Iar la sfarsit de propozitie se pune punct.

Original message:

Quote

normal ca nu esti in siguranta la orele de sport, de ex la noi in
scoala intram in sala profesorul pleaca pana in cancelarie sau in altaparte
si inchide sala in caz de incendiu sau altceva nu ai ce sa faci

Editat de Lucian_M, 19 noiembrie 2007 - 22:58.
limba romana, bat-o vina...


#64
speedline_92

speedline_92

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 04.12.2007
in generala in cls a 8-a am avut un coleg care si-a fisurat coloana la sarit pe capra, asa ca nu sunt sigure orele de sport :(

#65
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 210
  • Înscris: 27.10.2007
La noi la scoala, orele de sport sunt foarte ok! Am avut un coleg care in clasa a 7 si-a luxat mana, dar de data asta era deja era vina lui. S-a aruncat pe o lada si nu stiu cum a cazut pe mana... asta cand profesorul s-a dus sa ne-a aduca mingiile  :huh:  , nu sa bea o cafea, sa stea de povesti cu nu-stiu-care adica sa frece menta.
Cat de stat in maini, sarit peste lada sau capra, asta deja sunt exercitii ce ne ajuta sa ne perfectionam echilibrul. Daca nu facem exercitii, niciodata nu vom putea deveni "lei"... ( metaforic vorbind).
Sunt de parere ca de cele mai multe ori accidentele au loc din cauza elevilor (distrati, neseriosi, la moda, cu figuri) si niciodata situatia nu e asa cum spune elevul... (obisnuieste sa arunce vina asupra profesorului  :P , asta ca scape de pedeapsa).
In legatura cu vanataile, nu te supara, de la orice poti face o vanataie!  :huh: Doamne iarta-ma, doara nu esti cine stie ce floare... ( vorbesc la modul general).

#66
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Uite cineva care "tine cu ursul". Ce inseamna sa-ti placa miscarea.
Bravo- imi place de tine deja!

#67
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.623
  • Înscris: 20.11.2007
Trebuie sa facem sport la scoala daca nu ajungem ca americanii

#68
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.015
  • Înscris: 05.09.2007
copii nu sunt in siguranta la scoala punct

#69
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006

View PostHighlander91, on Dec 9 2007, 16:30, said:

copii nu sunt in siguranta la scoala punct


Ce teorema ai aplicat ca sa obtii axioma asta imbadubitabila?
Nu mai zic nimic de semne de punctuatie, sau de intelesul propozitie. Punct.

Editat de Lucian_M, 09 decembrie 2007 - 20:04.


#70
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006

View PostHighlander91, on Dec 9 2007, 16:30, said:

copii nu sunt in siguranta la scoala punct
ete na, ne lasasi pe tot cu fundu in balta. Justifica ceea ce zici -_-

#71
el_torro_91

el_torro_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 21.02.2008
parerea mea e k in orele de sport nu ejti in sigurantza!
mai ales dak ai nijte colegi mai trazniti sa zic asa in clasa,asa cum am eu...
shi  k  sa dau shi argumente:in cls a7a jucam fotbal la ora de sport,iarna shi a intrat unu prin alunecare de am facut o entorsa nasoala de nam mai dormit 3 zile shi recuperarea a durat 6 saptamani....a shi acu cateva zile am luat o minge in c***e...plus intinderi,mingi primite in fata...da cu toate astea tot imi plac orele de sport!

Invata sa scrii, m=ai spart cu stitul asta "mijto" de exprimare scrisa. 10%

Editat de Lucian_M, 21 februarie 2008 - 22:45.
Irc


#72
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 05.08.2006

View Postel_torro_91, on Feb 21 2008, 22:11, said:

parerea mea e k in orele de sport nu ejti in sigurantza!
mai ales dak ai nijte colegi mai trazniti sa zic asa in clasa,asa cum am eu...
shi  k  sa dau shi argumente:in cls a7a jucam fotbal la ora de sport,iarna shi a intrat unu prin alunecare de am facut o entorsa nasoala de nam mai dormit 3 zile shi recuperarea a durat 6 saptamani....a shi acu cateva zile am luat o minge in c***e...plus intinderi,mingi primite in fata...da cu toate astea tot imi plac orele de sport!

Invata sa scrii, m=ai spart cu stitul asta "mijto" de exprimare scrisa. 10%

chestia cu alunecarea se putea intampla oricand, nu doar la orele de sport. nu mai faceti fratilor miscare, la ce e buna? :death:
doamne in ce hal am ajuns!


Edit: miscarea aduce oboseala, iar unii vor sa aiba mschii relaxati. Nu-ti mai bate capul cu ei. Traiasca sedentarismul!

Editat de Lucian_M, 21 februarie 2008 - 22:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate