Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sunt copiii în siguranță la orele de sport?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
J0ny_muhaha

J0ny_muhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2007
Hai ba ca nu suntem facuti din sticla, acolo o vanataie mare lucru, prefer asta decat 2 ore in plus de fizica

#38
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

 J0ny_muhaha, on Sep 13 2007, 22:05, said:

Hai ba ca nu suntem facuti din sticla, acolo o vanataie mare lucru, prefer asta decat 2 ore in plus de fizica
mai bine ar lasa doar o ora :naughty:

#39
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

 J0ny_muhaha, on Sep 13 2007, 22:05, said:

Hai ba ca nu suntem facuti din sticla, acolo o vanataie mare lucru, prefer asta decat 2 ore in plus de fizica

Pai baga-le in cap asta si altora ... ca eu nu o pot face de unul singur! Ar trebui facute campanii PRO SPORT! ... o sa ajungem ca americanii in cativa ani, daca continuam asa ... calculator, mc`donalds, somn 24 din 24 si alte porcarii ...

#40
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

 Fabian, on Sep 14 2007, 10:09, said:

Pai baga-le in cap asta si altora ... ca eu nu o pot face de unul singur! Ar trebui facute campanii PRO SPORT! ... o sa ajungem ca americanii in cativa ani, daca continuam asa ... calculator, mc`donalds, somn 24 din 24 si alte porcarii ...
nu are rost sa va obositi sa-i convingeti si pe altii ca oricum se face sport in toate scolile cel putin 2 ore/ saptamana. :rolleyes:  eu am cate 2 ore/ sapatamana din a5-a si in 1-4 am facut inot ^_^

#41
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
cum zicea cineva mai sus, sunt copiii in siguranta pe undeva? poate sa mearga pe coridorul liceului si sa se dea cu capul de un geam deschis pentru ca nu-i atent. mie mi-a placut intotdeauna sportul, mai ales gimnastica si saritul la capra/lada. imi aduc aminte ca am cazut si eu cu tot cu capra pentru ca am alergat pe trambulina, dar asta este. in america de exemplu ii pun sa faca gimnastica cum vezi la tv, cu barna si sol si tot felul de alte sporturi unde poti sa te lovesti foarte usor, pentru ca asa e natura lor. singurul lucru care nu-mi placea de la sport era voley-ul. mai bine ma punea sa joc baschet sau sa alerg in jurul terenului.

#42
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

Quote

in america de exemplu ii pun sa faca gimnastica cum vezi la tv, cu barna si sol si tot felul de alte sporturi unde poti sa te lovesti foarte usor
nici chiar asa :nonobad:  e prea greu :mellow:

#43
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Ii vezi pe toti supraponderali si ii pui sa alerge.. Copiii facuti din plastilina normal ca isi rup capatanile ca nu prea practica decat tastarea la calculator. Dar nu sunt toti asa in plus ora de sport e deseori fun. Noi avem si sah pt aia care nu vor sa'si miste fundu.

Eu practic culturism de aproape 2 ani si ador sportul  :angel:

Si ti se face instructajul si te pune sa semnezi ca nu te consideri o maimuta si nu te vei catara pe panouri, nu vei inghiti mingi de tenis etc.. Si daca faci si incalzirea corect si mai asculti si de profesor nu prea se pot intampla accidente.

Edited by eminem4ever, 17 September 2007 - 14:25.


#44
maire

maire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.07.2007
ok...sportul este bun, asta e clar,dar in cazul in care chiar exista probleme serioase de sanatate si elevul obtine o scutire pe tot anul de ce ar trebui sa fie obligat sa stea in sala de sport sa primeasc mingi in cap si asa mai departe...eu port ochelari (care intre noi fie vorba ajung si pe la 500 Ron) medicul mi-a interzis efortul fizic si sunt obligata sa stau alaturi de colegii mei si sa ma feresc non stop de mingi ratacite. Si nu o data am vazut accidentari serioase ale colegilor. Pai te duci la scoala ca sa vii acasa cu degete rupte sau ca sa primesti coate in stomac(chiar si din greseala)?

#45
maire

maire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.07.2007
ok...sportul este bun, asta e clar,dar in cazul in care chiar exista probleme serioase de sanatate si elevul obtine o scutire pe tot anul de ce ar trebui sa fie obligat sa stea in sala de sport sa primeasc mingi in cap si asa mai departe...eu port ochelari (care intre noi fie vorba ajung si pe la 500 Ron) medicul mi-a interzis efortul fizic si sunt obligata sa stau alaturi de colegii mei si sa ma feresc non stop de mingi ratacite. Si nu o data am vazut accidentari serioase ale colegilor. Pai te duci la scoala ca sa vii acasa cu degete rupte sau ca sa primesti coate in stomac(chiar si din greseala)?

#46
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

 vesperala, on Jul 6 2007, 18:46, said:

ce știți despre felul în care se desfășoară orele de sport? eu adesea văd copii cu glezne luxate, vânătăi și altele de acest gen.... toate căpătate pe la orele de sport...
cât de în siguranță sunt ei de fapt? și ce sport îi lăsați să practice?
pentru cei ce sunteți elevi... cum vă descurcați?

Se desfasoara cat se poate de normal , cel putin la mine in scoala , nici nu cred ca am vazut pe cineva care sa accidentat mai grav . Iar accidentarile mai grave de obicei se petrec din cauza propiei lipse de prudenta .

#47
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Nu suntem în siguranța!!! :coolspeak:  Pe un coleg (în drum spre stadion) la o oră de sport din îmbrânceli era gata să-l calce profesoara de engleză cu mașina. În rest mai este noroi în colțul stadionului după ce plouă și riști să îți murdărești pantofii sport (adidașii) și chiar pantalonii dacă nu ești atent. Sau tot din neatenție mai primești câte o minge în figură :D . Sau nefiind (încă) dușuri, cum alții nu prea au auzit de <<minunea>> numită deodorant, după un meci tensionat de fotbal sau volei, mai ales când este cald riști să mori asfixiat în vestiar.
Dar totuși cred că este mai riscant pentru sănătate dacă nu faci educație fizică.
Din prostia ministerului de anu? ăsta n-avem decât o oră de sport pe săptămână, și din nefericire nici nu am putut alege opțional :( . Sper măcar să mai prind bacalaureatul din educație fizică.

Edited by m3th0dman, 26 September 2007 - 21:11.


#48
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 maire, on Sep 25 2007, 15:47, said:

ok...sportul este bun, asta e clar,dar in cazul in care chiar exista probleme serioase de sanatate si elevul obtine o scutire pe tot anul de ce ar trebui sa fie obligat sa stea in sala de sport sa primeasc mingi in cap si asa mai departe...eu port ochelari (care intre noi fie vorba ajung si pe la 500 Ron) medicul mi-a interzis efortul fizic si sunt obligata sa stau alaturi de colegii mei si sa ma feresc non stop de mingi ratacite. Si nu o data am vazut accidentari serioase ale colegilor. Pai te duci la scoala ca sa vii acasa cu degete rupte sau ca sa primesti coate in stomac(chiar si din greseala)?

Draga, iti iei scutire pt EFORT FIZIC INTENS si ai rezolvat. Vei participa totusi la orele de educatie fizica- il vei ajuta pe profesor la unele chestii (carat jaloane, mingi, tinut ruleta pt masurat saritura la groapa de nisip, cronometrat etc). Maica-mea are ochelari de 800 ron si sincer m-am crucit rau cand am auzit ca a dat atata pe ei. Daca tot iti doresti sa participi activ la lectie, nu ai putea renunta la ochelari 50 minute?!
LE: tine cont de sfatul medicului!!! El stie ce e mai bine pentru tine. Altfel o patiti si tu, si profesorul si doctorul.

Edited by Lucian_M, 01 October 2007 - 15:28.


#49
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Lucian_M, on Oct 1 2007, 16:26, said:

Draga, iti iei scutire pt EFORT FIZIC INTENS si ai rezolvat. Vei participa totusi la orele de educatie fizica- il vei ajuta pe profesor la unele chestii (carat jaloane, mingi, tinut ruleta pt masurat saritura la groapa de nisip, cronometrat etc). Maica-mea are ochelari de 800 ron si sincer m-am crucit rau cand am auzit ca a dat atata pe ei. Daca tot iti doresti sa participi activ la lectie, nu ai putea renunta la ochelari 50 minute?!
LE: tine cont de sfatul medicului!!! El stie ce e mai bine pentru tine. Altfel o patiti si tu, si profesorul si doctorul.

 maire, on Sep 25 2007, 15:47, said:

ok...sportul este bun, asta e clar,dar in cazul in care chiar exista probleme serioase de sanatate si elevul obtine o scutire pe tot anul de ce ar trebui sa fie obligat sa stea in sala de sport sa primeasc mingi in cap si asa mai departe...eu port ochelari (care intre noi fie vorba ajung si pe la 500 Ron) medicul mi-a interzis efortul fizic si sunt obligata sa stau alaturi de colegii mei si sa ma feresc non stop de mingi ratacite. Si nu o data am vazut accidentari serioase ale colegilor. Pai te duci la scoala ca sa vii acasa cu degete rupte sau ca sa primesti coate in stomac(chiar si din greseala)?


În mod logic nimeni nu ar trebui scutit de educație fizică, oricare ar fi boala de care acesta suferă. Ca la orice materie, și la educație fizică exsistă profesor, abolvent al unei facultăți. Acolo, la facultate, el a învățat cum să facă educație fizică cu toți elevi, și cu cei cu diferite boli.
Bineînțeles, că cei cu scutire medicală nu trebuie să facă aceeași educație fizică ca și un copil normal, dar el tot trebuie să facă, pentru binele lui.
Educația fizică nu înseamnă în mod obligatoriu efort intens. Pentru oamenii cu boli ortopedice, neurologice, ș.a. medicul recomandă kinetoterapie (terapie prin mișcare), care nu necesită aproape deloc efort fizic, și care profesorul de sport ar trebui să știe să o aplice.
Eu am în clasă un jucător de volei, în echipa școlii care poartă ochelari de vedere, și până acum nu am auzit să-și fi spart vreodata ochelarii. Oricum acești ochelari pot fi lăsați la o parte când te afli în sala de sport, sau pe teren.

#50
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Coret, ai dreptate- cu o mica precizare- insa- nu prea te poti ocupa in acelasi timp si de elevii apti si de cei "inapti pentru efort fizic intens"- pur si simplu nu poti neglija pe unii pentru ceilalti. SI oricum- "scutitii" au dreptul sa NU faca efort- inafara transportului de jaloane, mingi sau alte "sarcini" de genul asta. Daca sunt unii care vor sa participe cat de cat la lectie- eu ii refuz- deoarece risc sa intru in belele daca respectivului i se intampla ceva. Frica pazeste bostanaria. Am o eleva in clasa a VIII-a operata pe cord deschis- datorita ei a fost mutat locul clasei de la etaj- la parter. Nici prin gand nu-mi trece sa o pun macar sa care o minge. Cred ca ma intelegeti- chiar nu vreu belele din cauza ei- e o fetita de 1,5 m, slabuta si palida- m-ar manca aia de la protectia copilului in caz de ceva.

#51
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
In legatura cu scutirile la sport, as avea o intrebare: ce presupune scutirea de efort fizic intens? Ce exercitii am voie sa fac si ce nu am voie?

#52
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 _anathema_, on Nov 16 2007, 13:48, said:

In legatura cu scutirile la sport, as avea o intrebare: ce presupune scutirea de efort fizic intens? Ce exercitii am voie sa fac si ce nu am voie?
Depinde de diagnosticul pe care îl ai. De obicei cred că ești scutită de alergare (viteză și rezistență) și de forța.

Oricum în majoritatea școlilor și liceelor dacă ai așa ceva nu mai faci sport de fel.

#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu exista scutire partiala. Esti sau nu esti scutit de efort fizic intens.

#54
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu am patit de cateva ori niste chestii nasoale la ora de sport, in scoala generala. De cateva ori la stand in maini am cazut pe spate atat de rau, incat mi s-a oprit respiratia. Statul in maini nu a fost niciodata punctul meu forte, mai ales ca am avut si ambele maini fracturate si chiar si in ziua de azi am dureri. Profesoara respectiva se incapatana sa stau in maini fara ajutor si am cazut. Si tot aceeasi profesoara m-a pocnit odata peste fata pentru ca nu m-am asezat corect in coloana de cate patru. Sa nu o injuri???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate