Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1099
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
150 lei direct din statie de la Mol Berceni. Am fost la Decathlon sa imi iau aqua shoes si am zis sa intreb ca tot e fix langa o benzinarie Mol. Cand mi-a zis 150 lei am zis ca am auzit gresit ori a pus o luna. A zis ca nu, e pretul pentru 10 zile. Se pare ca pana la urma am rezolvat-o cu tpark pentru 53 lei vigneta Ungaria 10 zile.

#1100
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Multumesc. Ma opresc maine sa-mi cumpar de la Arad cand bag motorina si postez. Vreau sa cred ca au facut misto sau au vrut sa faca un ban.

#1101
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Mi-a cerut actul de identitate si numarul de la masina. A scos inclusiv un bon fiscal din casa si m-a intrebat daca ramane sau nu, banuiesc ca daca ziceam da il semnam si imi dadea o copie sau ceva similar. Chiar astept postul tau, maine ajung si eu la Arad.

#1102
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View PostTz3posu, on 24 august 2020 - 20:22, said:

150 lei direct din statie de la Mol Berceni. Am fost la Decathlon sa imi iau aqua shoes si am zis sa intreb ca tot e fix langa o benzinarie Mol. Cand mi-a zis 150 lei am zis ca am auzit gresit ori a pus o luna. A zis ca nu, e pretul pentru 10 zile. Se pare ca pana la urma am rezolvat-o cu tpark pentru 53 lei vigneta Ungaria 10 zile.
E ceva necurat aici. Am luat (iunie 2019) de la Mol (Deva) cu 77 lei pe o lună, că nu mă încadram în 10 zile. Și tot 4780 HUF era.

#1103
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Mol-ul face afacerile lui. Si din motivul asta preferam sa o luam online de pe site-ul oficial, de ce sa le dam altora bani ca sa dea niste click-uri pe care suntem perfect capabili sa le dam si singuri.

#1104
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Buna seara. Asa cum am promis revin cu amanunte. Ajuns la Arad si cumparat vinieta de Ungaria pentru o luna de la benzinaria Mol de la intrarea in oras langa Selgros cu 72 ron.


#1105
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Așa mai vii de-acasă.Posted Image

#1106
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, revin cu un mic update.
Plecat din București la 12:00 și ajuns in Zagreb la 01:30 unde am înnoptat. Am plecat apoi ieri de dimineața fără graba și am ajuns in Brela in jur de 14:00. Am forțat puțin drumul și nu am mai oprit in Arad astfel încât ziua de ieri a fost chiar reușită ajungând la amiaza la destinație in loc de seara dacă rămâneam im Arad.

La granita cu Ungaria ne au cerut doar actele și ne au întrebat unde mergem. Nimic altceva, am stat cam 50 minute la coada.
La granita cu Croația la fel, ne au ceurt doar actele și ne au întrebat unde mergem. Nu era nicio mașina in fata deci am trecut in câteva minute.
Autostrada de la granita pana in Zagreb a fost 44kuna și din Zagreb pana in Brela încă 27 euro.

Am urmat sfatul de mai sus si după ce am cautat pe booking ce cazări sunt disponibile m am dus direct acolo și am întrebat de disponibilitate și preț. Am obținut o reducere de 20€/noapte fata de prețul booking. Fiind luate pe loc prețurile sunt puțin mai mari ce e drept, dar nu intru in detalii aici.

In mare pana acum prețurile mi se par aproape ca cele din Grecia, nu este cu mult peste.

#1107
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Concediu placut!

#1108
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Ţeposu', nu uita să relatezi despre drum şi la întoarcere.

Sănătate şi distracţie maximă !

#1109
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Se pare ca scurtăm cu puțin vacanța, in cazul in care mai sunt persoane ce trebuie sa plece ori sa se întoarcă tocmai am citit Știrea de mai jos. Ungaria își Închide granițele pentru străini de la 1 sept.
https://www.digi24.r...ovid-19-1359924

Edited by Tz3posu, 28 August 2020 - 18:16.


#1110
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Păi din Croaţia poţi intra în Serbia ca s-o tranzitezi. Şi scurtezi şi drumul.


Sănătate şi tcb !

#1111
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Pentru tranzit, nu cred sa nu permita. Doar nu o sa raman pe aici sau la ei in granita. Aia care vin din Austria, Germania,... ce fac? Stirea este prea recenta si inca nu a venit cu lamuriri. Eu plec din Croatia pe 05.09 si nu-mi fac probleme. Doar ma duc la mine in tara. Mai bine te bucuri de ceea ce vezi. Apropo, parcul Plitvice astazi a fost foarte, foarte, foarte lejer. Asta pentru cei ce au fost in parc, alta data, si stiu ce balamuc era. Nici pesti nu prea erau ca in alti ani.
Au lipsit cu desavarsire popoarele asiatice.

#1112
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
E pacat sa va scurtati vacanta, la vama croato-sarba nu vor fi probleme pe sensul spre Serbia. Ne-am intors intr-un an in 9 septembrie dinspre Italia si era un pustiu...
(Turcii se grabesc sa se intoarca in Germania, Danemarca, Elvetia pt ca incep scolile, nu mai merg spre neamuri)

Iar portiunea de pe Clisura Dunarii e chiar frumoasa.

Edited by mdt, 28 August 2020 - 20:33.


#1113
ripi

ripi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2020
Salutare tuturor.Eu am rezervare in Brela din 2-9 septembrie. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa renunt sau sa merg prin Serbia? Initial am vrut sa merg pe la unguri plecare din Bacau cu popas in Arad dar se pare ca pica varianta aceasta. Ce variante ar mai fi?

#1114
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Salutare. Eu zic sa mergi. Chiar si prin Serbia, dar sunt convins ca ungurii o sa permita tranzit. Vad ca deja MAE a luat atitudine si cere explicatii. https://m.digi24.ro/...negativ-1360011

#1115
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postspaily, on 31 iulie 2020 - 14:29, said:

S a Ă®ntors cineva zilele astea din Croația tranzitand Bosnia și Serbia?Oare ne introduc Ă®n carantină dacă intram Ă®n țară după tranzitarea serbiei?
cumnatii mei s-au intors din Croatia acum doua zile via Slovenia si Austria, si nimeni nu i-a intrebat de sanatate. Eu am venit saptamana trecuta din Grecia prin Serbia si la fel, nu am avut nici o problema.  Drum bun!

View Postripi, on 28 august 2020 - 21:30, said:

Salutare tuturor.Eu am rezervare in Brela din 2-9 septembrie. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa renunt sau sa merg prin Serbia? Initial am vrut sa merg pe la unguri plecare din Bacau cu popas in Arad dar se pare ca pica varianta aceasta. Ce variante ar mai fi?
Daca tot faci popas la Arad, incearca totusi sa iesi prin Ungaria. Sunt 99% sanse sa treci fara nici o problema , daca doar tranzitezi Ungaria si dovedesti ca ai rezervare in Croatia.

Edited by tfmercedez, 28 August 2020 - 22:16.


#1116
ripi

ripi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2020
La Arad faceam popas in cazul in care ar fi libera trecerea prin Ungaria...vom vedea cum decurg lucrurile zilele urmatoare...am declaratie si acordul gazdei la cazare, in sensul asta n-ar fi nici o probl.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate