Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

nume strazi
 Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...
 CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri
 Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 

Hanako

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#1297
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ai tuns lavanda copacel? ce dragut.

mi-a dat si mie lavanda din seminte. Urmeaza sa le repic in pahare se parate ca sa se dezvolte mai bine.

#1298
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
super padocul... sincer

al nostru cred ca ar face totusi probleme sa stea acolo... acum ca a vazut marea vrea inapoi acolo...

#1299
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Frumos!  :rolleyes:
Felicitări pt realizări, ca și pt tonul de-o-se-bit de plăcut al postărilor.  :OK:

#1300
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
multumesc pentru aprecieri. voiam doar sa spun ca am patit un necaz mare la casa, acesta fiind singurul motiv pentru care nu am mai postat. nu dau detalii aici, insa va pot spune ca de la un catel voi ajunge la doi. are domnul care ne-a facut padocul chiar acum pui, si ne-am hotarat sa luam unul, care sa stea liber.

Attached Files

  • Attached File  063.JPG   1.41MB   415 downloads


#1301
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
necazul e ceva din care putem invata si noi? Scuze!

#1302
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
SP ar tb să mai adauge niște emoticonane, să ne nuanțăm exprimările.  <_<

Edited by euribiontuL, 02 August 2010 - 08:40.


#1303
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
imi cer scuze celor carora nu le-am raspuns la intrebarile cu privire la neplacerile intamplate, dar chiar nu pot vorbi despre asta.

dupa cateva cereri de oferta din care a rezultat ca placarea cu lemn a scarii (de beton) va ajunge la 80 de milioane (pt. 15 trepte si podest de 2 m patrati), am hotarat sa o facem si pe dansa tot noi si am cumparat aseara materialul din hypermarket.

am cateva intrebari, intrucat la capitolul asta chiar mi-e frica sa nu iasa o prostie:

1. se lasa rosturi de dilatatie la scara? treptele sunt din fag stratificat, iar ' balustratdele' la mine sunt de fapt pereti din rigips
2. se grunduiesc treptele inainte de lacuire?
3. care e modalitatea de prindere mecanica astfel incat sa nu se vada inestetic? (intreb pentru flexibilitate)
4. merge sa fac podestul tot din treptele acestea? daca da, cum le prind intre ele?

[ http://www.bricostore.ro/43014-614-large/treapta-fag-800x280x28-mm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by hanako, 22 August 2010 - 06:12.


#1304
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
la fel și eu, în interes personal, mă gândesc intens la varianta placării cu lemn stratificat a scărilor, una evantai cu 17 trepte, din beton.
:rolleyes:
modalitatea de fixare: cu adeziv CM17 cred că n-are loc să mai miște, deci rosturile de dilatare nu-și mai au rostul. CT-ul ăsta lipește și pe mama, lipește și pe tata - cu atât mai mult lemnul.
lăcuirea: direct lac de exterior, mai multe straturi, apilicate la intervale.
manoperă: moa  :D
despre podest: cred că poți merge la un atelier de tâmplărie să scoată prin debitare acel șanț. asta dacă se montează cu el în sus. sau debitare numai pt îndreptat canturile. apoi se montează fără rost. adică adezivul nu tb să iasă printre plăci.
:OK:

#1305
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
multumesc, euribiontuL!

am stat un we la o treapta si o contratreapta, dar e distractiv.

ce scule sunt necesare pentru o taiere cat mai aproape de perfect?
nu imi place ca sunt vizibile spatii de 1-2mm intre treapta si contratreapta de deasupra, desi la taiere pare ca e drept.... la fel si pe laterale, insa acolo nu conteaza, pentru ca acolo vine plinta.

#1306
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Un circular cu panza cu dinti foarte multi si cu taiere precisa, eventual cu banc, dar nu merita investitia.
In rest slefui manual cu smirghel.
Recomand ca daca vrei balustrada tip perete, sa o faci din caramida si nu rigips, inevitabil va fisura, oricat de bine ai realiza-o.
Este un element care va fi intotdeauna solicitat mecanic, mai ales de catre copii si oameni in etate. Plus ca nu e chiar un element cu adevarat stabil care sa prezinte siguranta.
Dar asta e doar parerea mea.
Prefer o zidarie din caramida de 10 sau 11, plina sau cu goluri, dar banuiesc ca nu mai ai nevoie de atata deranj in casa. Desi nu-i chiar complicat.
Eu l-as face din caramida plina si l-as lasa aparent, ar da chiar frumos si o mana curenta din piatra/travertin/marmura ar fi chiar de efect.
Treptele si contratreptele, dupa.

#1307
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
da, da!
nimic nu se compară cu tăietura făcută la un atelier de tâmplărie. mă refer la contratrepte. contratrepte=numai la atelier.
pt trepte, se poate folosi fierăstrăul pendular, denumit popular și șoricel. cu panză de lemn, eventual pt aluminiu.
debitarea se face, of course, pe latura dinspre contratreaptă, care oricum va fi acoperită de aceasta.

Quote

am stat un we la o treapta si o contratreapta, dar e distractiv.
așa este, te cred. ff migăloasă genul acesta de placare. asta dacă vrei să iasă STAS. termenul mi se pare rezonabil. de de? sunt obișnuit cu lucruri migăloase. am lucrat la un moment dat, în urmă timp, ca șlefuitor de diamante. la o singură piatră, numai pt o operație (din 7), puneam la ochi lupa de minim 50 X
totuși, cred că mai degrabă te ocupai cu plantarea tuturor treptelor. apoi contratreptele.

pt umplerea acelor spații (1-2mm) poți folosi siliconul la nuanță. siliconul sanitar, după punerea în rost, trebuie tras cu o brichetă, cu o chestie de plastic, ceva... Surplusul astfel rezultat se lasă pe poziție și se îndepărtează a II-a zi.

Edited by euribiontuL, 22 August 2010 - 21:28.


#1308
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Buna Hanako
Imi pare rau sa aud ca ai avut probleme. Sper sa nu fie ceva grav!
Si noi am avut o problema... in urma cu o luna, cand am venit de la serviciu, am gasit toata casa inundata. S-a rupt ceva la bateria de la cada de la etaj. Cel mai afectat a fost parchetul de la parter, a trebuit sa varuim doi pereti, iar camera tehnica trebuie refacuta integral. Dar asta e, bine ca nu a fost mai rau de atat...
Bafta in continuare si sa speram ca nu o sa mai avem parte de astfel de necazuri!

#1309
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Cam tarziu intru aici si citesc dar treptele nu se lipesc de scara de beton cu nici un adeziv pe baza de apa, cu atat mai putin CM17.
Eu la scara am folosit Chimiver si ultima galeata (nu am mai fost tocmai pana in Banu Manta sa iau Chimiver) a fost Recoll. Ambele sunt produse bicomponente. Exista si pe baza de apa dar poti avea surpriza ca lemnul sa traga apa din adeziv si sa vezi treptele ca ajung barcute. Ambele fff bune. Mai e si la Sika un adeziv bun dar e cam scump.
Rosturile se pot umple dupa ce se termina scara de plcat cu chit de lemn la culoare si apoi se baituieste/lacuieste.
Eu am avut treptele/contratreptele baituite si lacuite in 3 straturi inainte sa le lipesc iar acum trebuie sa le mai slefuim si lacuim de final, dupa ce le-am montat pt ca au mai ramas mici pete de adeziv.
Adezivul proaspat se sterge ff usor cu benzina.
Ca si montaj...hmm, e fff greu si migalos. Noi am inceput de prin martie si pot spune ca acum am reusit sa montam totul dar mai avem de slefuit, de chituit rosturile si apoi de lacuit ca sa fie gata 100%. E adevarat ca am lucrat la ea doar seara, dupa program cand venea tata la mine si ritmul a fost unul fff incet.

#1310
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Felicitari Hanako pentru tot ceea ce ati facut!

Am inceput sa citesc seara asta jurnalul tau si nu m-am putut opri pana nu l-am terminat. Mi-am expediat sotul direct la frigider, sa se descurce cu cina, ca eu sunt ocupata  :naughty:
Imi place extraordinar de mult ce ati facut acolo.

Mie sincer imi pare tare rau ca ai sters din poze... dar inteleg pe deplin motivele pentru care ai luat aceasta decizie... poate totusi la final mai faci o trecere in revista.

Vroiam sa te rog daca nu te superi sa detaliezi un pic tehnica de realizare a bucatariei incastrate. Mi se pare extrem de interesant si de personal in acelasi timp.

Eu sper sa incep la randul meu un jurnal de casa primavara viitoare dar pana atunci mai am de pus la punct apartamentul in care stam si oricat m-am invartit pe site-urile cu mobila de bucatarie, la final parca toate arata la fel.

Si daca nu-i cu suparare, ii multumesc aici si lui Raduk pentru schema postata pentru alimentarea cu apa, am inteles si eu in sfarsit cum functioneaza sistemul.

Spor la lucru in continuare!

#1311
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
Hanako, felicitari ca i-ai dat de cap. :) Imi poti spune si mie te rog cum esti multumita de centrala? Cumf ace fata la doi adulti si doi copii, ramane intermitent fara apa calda atunci cand se fac operatiuri concomitent in bai sau bucatarie? As vrea sa ne luam si noi una la fel si voiam o opinie de la cineva care o foloseste.

#1312
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

 toma, on 23rd September 2010, 18:58, said:

Hanako, felicitari ca i-ai dat de cap. :) Imi poti spune si mie te rog cum esti multumita de centrala? Cumf ace fata la doi adulti si doi copii, ramane intermitent fara apa calda atunci cand se fac operatiuri concomitent in bai sau bucatarie? As vrea sa ne luam si noi una la fel si voiam o opinie de la cineva care o foloseste.

buna,
sunt multumita de centrala, dar intr-adevar apa calda cam trebuie folosita intr-o singura camera. noi ne-am obisnuit, nu ramane fara apa calda, dar scade considerabil debitul. e mult mai bine decat la bloc, insa.

pentru codruta,
imediat ce ne reapucam de bucatarie postez poze, pe cele ma recente le-am postat deja. in principiu e vorba de mai multe etape ale proiectului:

1. placarea cu rigips normala a peretilor
2. realizarea din rigips a mobilierului, cu goluri lasate pentru usi sau libere
3. realizarea si pictarea usilor
4. alte decoratiuni.

acum preferata mea este aceasta. la mine va iesi tot fusion, dar cu baza provensala. am atasat si un model de balama.

Attached Files



#1313
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 hanako, on 3rd October 2010, 19:00, said:

[...] preferata mea este aceasta. [...]
Nu prea cred... ;)

#1314
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002

 hanako, on 3rd October 2010, 19:00, said:

buna,
sunt multumita de centrala, dar intr-adevar apa calda cam trebuie folosita intr-o singura camera. noi ne-am obisnuit, nu ramane fara apa calda, dar scade considerabil debitul. e mult mai bine decat la bloc, insa.
Tu ai modelul cu boiler de 60l incorporat, nu? Chiar si cu el nu poti folosi doua bai simultan?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate