Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Jurnal de bord Logan ABS+ 1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
1490 replies to this topic

#19
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
S-o stapanesti sanatos. Eu am un  Laureat da daca atunci cand am luat-o era si ABS+ spre varianta asta ma indreptam.

#20
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
frumoasa culoare ti-ai ales!
multi km fara probleme!

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Multam. Da, culoarea e faina. Ma intreb oare ce ulei e in motor. Stiu ca-i 5W40 dar de cine e produs?? Am auzit fel si fel de speculatii, ca ar fi de la Lubrifin :o , ma gandesc ca ei doar il importa si ambaleaza...

#22
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostOctavian___28, on Jul 10 2007, 09:27, said:

Multam. Da, culoarea e faina. Ma intreb oare ce ulei e in motor. Stiu ca-i 5W40 dar de cine e produs?? Am auzit fel si fel de speculatii, ca ar fi de la Lubrifin :o , ma gandesc ca ei doar il importa si ambaleaza...
Nu ai o eticheta cand ridici capota, pe undeva pe tabla?

#23
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Asta stiu ce trebuie bagat in motor: 5W40 sau 10W 40. Dar ma intereseaza de cine e produs? Eu ma gandesc la un Mobil sa bag 5W40, au si la reprez, dar daca il iei de la ei, te usuca de bani, la magazin auto e mai ieftin. Daca il cumperi de la ei, ti-l garanteaza, acelasi ulei luat din magazin, stramba din nas. Ma rog, e un pic prematur de schimbat uleiu', am 1000 de km, pe la 7500 as vrea totusi sa-l schimb....si parca n-as vrea sa-mi bage ce au ei acolo ''Dacia Oil'' sau cum s-o numi. ''Dacia Oil''... pai cine-i producatoru?? <_<

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Treaba cu uleiu' e clara : pe spatele bidonului scrie mic (dreapta jos) ''lubrifin'' :death:  Azi ma mustra contiinta, aseara i-am dat un pic talpa pana pe la 4000 de ture... :notangel:

#25
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Adica tu pana sa-i dai talpa la 4000  :o ce-ai facut te-ai tarat cu ea?  <_<

Din cate stiu Dacia Oil e sub licenta Texaco facut. Eu sincer nu m-as risca sa-l schimb la 15.000 de km, l-as schimba pe la 7500 km.
La tine in cartea masinii nu scrie ca in cazul in care exploatezi masina in conditii severe (trafic pe urban preponderent, zone de munte, etc) trebuie sa schimbi uleiul mai des?

La mine asa scria, ca in conditii de exploatare severa trebuie sa schimb la 7500 uleiul, motiv pentru care la revizie am cerut sa-mi bage ulei GM Long Life Super Syntethic garantat 30.000 de km ca sa-l schimb linistit la 15.000. A fost mai scump dar il schimb mai rar. Ies mai ieftin asa decat saplatesc 2 manopere la 15.000 de km.
Sincer daca imi bagau mobil sau castrol garantate 15.000 de km l-as fi schimbat la 7500 cum imi zice producatorul avand in vedere ca rulez masina 60% pe Bucuresti in trafic.
Uleiul e viata motorului. Daca vrei sa calci pedala fara grija da-i si tu un ulei calumea nu floriolul ala.  :P  

Daca nu-ti pasa de masina si vrei s-o mariti dupa 5 ani baga-ti picioarele ca e noua si daca arata bine o vinzi oricum, eventual bagi un duralube inainte.  ;)

#26
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Bun, sa mai scriu cate ceva ca am cu ea 3100 km...nu ca ar prezenta ceva interes :D  Citeam ce am scris la 1000 de km, ''un pic talpa la 4000'' :lol:  Elf, mai cred ca m-am tarat cu ea ce-i drept, dar nu e 16V ca al tau.Oricum, m-am mintit si pe mine ...ca erau mai mult de 4000, neesential. Treaba cu uleiu' spun eu ca la mine nu-s conditii severe. Mai da-l naiba, ca nu merg in regim de taxi. Am facut o iesire la munte, cateva ''talpe'' si gata acu'...conditii severe. Oricum am sa schimb oloiu' de la bunica cu un Castrol  adevarat sau macar un Mobil, pt linistea mea. Prostii prea mari n-am facut pana acum, cel mai tare l-am solicitat cand m-am pus cu un Clio diesel (am dus-o in 5500 1-2-3)...am avut noroc ca el avea 3 persoane in masina.  :D  In rest multam la Dzeu, totul e ok, cateva ''botezuri'' pe la spoilere, dar asta e. Normal ca dupa 5-6 ani am sa o vand, at vor fi alte modele de la Dacia ...care vor fi si mai atractive :P   Oare are ceva daca ma pun eu acasa sa schimb uleiu'?...si filtru.

Edited by Octavian___28, 17 August 2007 - 09:50.


#27
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
In afara de faptul ca pierzi garantia, nu.  -_-

Oricum daca nu o tii mai mult de 5 ani baga linistit lubrifin in ea. Sunt destui fraieri amatori de SH care sa o cumpere cica sa piarda mai putin bani la revanzare.  :lol:

#28
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View PostOctavian___28, on Aug 17 2007, 10:47, said:

. Prostii prea mari n-am facut pana acum, cel mai tare l-am solicitat cand m-am pus cu un Clio diesel (am dus-o in 5500 1-2-3)...am avut noroc ca el avea 3 persoane in masina.  :D  In rest multam la Dzeu, totul e ok, cateva ''botezuri'' pe la spoilere, dar asta e.

Raule!!! :lol: Alergi oamenii prin oras cu al tau bolid...watch out people Octa it's on the street, again!!! :clapping:

Apropo de botezurile de pe spoilere sper ca nu ai "botezat" si pe altii ^_^ .

#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
N-am reusit sa botez pe nimeni <_<  (nu ca as fi vrut asta)...e vorba de o poarta tzapana (spoiler spate) din fier forjat si de un bustean imens(fata)...am pus poza cu julitura de pe fata la caterinca logan

#30
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nimic nou la masina? Ai avut ghinion cu juliturile alea :(

#31
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Nimic nou.  ^_^  Doar ca am aproape 5000 la bord. Dupa un calcul, rezulta ca am sa fac aprox 25.000 pe an. Nu-i mult...la capitolu' ulei m-am hotarat la Mobil S  5W40. La capitolu' julituri, am mai ''luat'' una, pe portiera spate dreapta, cadou de la prietena...asta e...a crezut ca portiera e mai tare ca un stalp de fier. In rest e ok, inca nu-mi troncane nimic.

#32
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Incearca sa vezi daca stalpul e mai tare decat capul prietenei. -_-
Eu asa as fi facut. :lol:

Edited by v3lsatis, 14 September 2007 - 10:56.


#33
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
:lol:   Daca n-ar fi existat legi care sa ma sanctioneze...i-am explicat si ei ca are noroc cu legile astea... :D

#34
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
E indoita tabla sau e julita vopseaua?

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
indoita pe cativa mm patrati, daca e murdara nici nu se vede si putin vopseaua luata, dar nu pana la tabla...cred

#36
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostOctavian___28, on Sep 14 2007, 12:15, said:

:lol:   Daca n-ar fi existat legi care sa ma sanctioneze...i-am explicat si ei ca are noroc cu legile astea... :D
Ce legi bre? Pai daca traverseaza strada fara sa fie zebra si in manevra de evitare cu frana de mana rotesti masina si o lovesti cu stalpul, o lovesti legal.  :first:

Partea buna e ca daca se stramba stalpul, adica e afectata structura de rezistenta a masinii, iti dau aia de la asigurari dauna totala si-ti iei alta masina noua.  :P  :lol:

Edited by Night Elf, 14 September 2007 - 14:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate