Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Jurnal de bord Logan ABS+ 1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
1490 replies to this topic

#1
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Salutare. Ieri mi-a venit masina ABS+ de 1.4 (gri comete). Facut plinu si plecat la drum intins ~ 300 km. Ca prima impresie am remarcat o antifonare mai buna ca la cele mai vechi, sau poate asa mi se pare (a lu' frate-meu la 100-110 intra un pic in rezonanta toba, la mine nu se aude). Dupa 190 de km mi-a scazut prima linie. Am sa verific pres la roti - mi se pare cam mare, desi cei de la reprez. au spus ca e verif de ei. Ce nu-mi pace, are un miros ca de gaz metan (de la plasticuri) am intrebat un coleg si la el la fel -  ai senz ca merge pe gaz si are scapari. La intoarcere din plimbare am auzit un zdranganit usor, m-am calmat cand am vazut ca sunt de la telefonele mobile, puse la locasu' de casetofon. Imi place si inchiderea cemtralizata care act. si portbagaju'. Drum bun si fara evenimente neplacute la toti.  :peacefingers:

#2
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
S-o stapanesti sanatos.  :D
Baga si tu niste poze cu cotrunderul ca sa ne minunam si noi de noua achizitie.  :P  :lol:

#3
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Referitor la insonorizare, cred ca au bagat un insonorizant la pedalier. Si ala e poate cea mai ieftina solutie si cu efect vizibil in scopul reducerii zgomotolui la viteze ridicate. Spun asta pentru ca mie greu sa cred ca au pus pe restul caroseriei un izolant ca dinamat sau alu band.

In rest sa auzim de bine.

Mai pune si tu detalii ce au mai facut in plus la modelul asta. De exemplu ce anvelope ai, etc, si ce mai e diferit fata de modelele mai vechi de acum 2-3 ani...

Edited by $eb, 04 July 2007 - 12:43.


#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai si ce nu scrii la celalat jurnal de bord ? Sau sunt 2 chestii diferite si nu se compara?

#5
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Poze pun maine, promisse. Referitor la insonorizare: da, au bagat la pedalier (si in spate) material de insonorizare, cred ca puteau sa mai lucreze si la portbagaj, unde a ramas aceeasi carpeta nerorocita care se stramba toata. Multam pt urari. Dorindu-mi f f f masina asta, inca sunt sub ''soc'' pt ca am primit-o si foarte repede (era pe stoc). Intr-o sapt cred ca am slabit 2 kg, m-am agitat ca un spray. Sunt curios si de reactia patronului...All the best

#6
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
S-o stapanesti sanatos! :coolspeak:

Eu zic ca patronu' o sa-si roada unghiile pana la carne de invidie :lol: .

Bafta si drumuri FARA incidente!!!

#7
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Nu...el are Peugeot 407...deci m-am orientat bine :D . I-am prezentat masina in mod ''oficial'' si s-a bucurat mult pt mine (spune el ca asa se vede prosperitatea firmei si cam asa e...), dar colegii in schimb...m-au dezamagit (cred ca inca nu-s un om matur si mai cred in Mos Craciun :o ).

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Azi a dat ploaia putin. Era sa uit ce bune sunt stergatoarele la Logan  :cursing:

#9
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Bafta si s-o stapanesti santos fara incidente  :coolspeak: aaa
si astept   :photo: :P

#10
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Multam. Dupa prima spalare si pozele, acum e plin de muste constipate :D . Griu' asta inchis ii sta super. Daca nu-i ceri mai mult decat poate, te cara chiar bine...si elegant. Mi-am verificat pres la roti, desigur ca aveau 2,8 toate <_< . Asta valabil pt toti care-si iau masina de la dealer, pe langa altele, verificati si pres la roti, nu se obosesc ei sa o verifice. Stergatoru' din stanga e criminal cum merge, parca ar sterge o suprafata de cauciuc, nu un geam, numa-n hopuri merge. Am sa mai trag de el sa vad, poate-si revine :huh: . Am 340 km, mi-a scazut trei liniute la rezervor. Sunt tare curios sa vad cat fac cu un plin. Cand am alimentat-o a intrat 53 de litri, bine ca am ajuns la pompa cu ea

#11
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Mi-am pus stergatoare Bosh de 51', un pic mai mari, de care sunt mult mai multumit. Ideal ar fi sa iti pui unul mai mare in fata soferului, si unul mai mic in dreapta, suma marimilor find pe la 100-102cm.

Alea originale sunt Valeo, dar cred ca vin de la "Vă-le-leu".

#12
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostOctavian___28, on Jul 4 2007, 22:38, said:

Multam. Dupa prima spalare si pozele, acum e plin de muste constipate :D . Griu' asta inchis ii sta super. Daca nu-i ceri mai mult decat poate, te cara chiar bine...si elegant. Mi-am verificat pres la roti, desigur ca aveau 2,8 toate <_< . Asta valabil pt toti care-si iau masina de la dealer, pe langa altele, verificati si pres la roti, nu se obosesc ei sa o verifice. Stergatoru' din stanga e criminal cum merge, parca ar sterge o suprafata de cauciuc, nu un geam, numa-n hopuri merge. Am sa mai trag de el sa vad, poate-si revine :huh: . Am 340 km, mi-a scazut trei liniute la rezervor. Sunt tare curios sa vad cat fac cu un plin. Cand am alimentat-o a intrat 53 de litri, bine ca am ajuns la pompa cu ea
Bre, baga-ti azot in anvelope. Costa cam 3-4 RON fiecare roata. O sa uiti sa mai faci presiunea la roti iar pe caldurile astea nu o sa ti se mai incalzeasca excesiv la viteze mari anvelopele.

Ca o parere personala, trenul de rulare devine putin mai zgomotos, dar merita.  :P

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Aha...Si banuiesc ca e diferenta , ma gandesc ca mai prost ca stea nu au cum sa mearga. Da, si cat costa (aprox)? ^_^

#14
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

View PostNight Elf, on Jul 5 2007, 10:10, said:

Bre, baga-ti azot in anvelope. Costa cam 3-4 RON fiecare roata. O sa uiti sa mai faci presiunea la roti iar pe caldurile astea nu o sa ti se mai incalzeasca excesiv la viteze mari anvelopele.

Auto-Soft pe Dudesti, unde era depoul de tramvaie inainte.

#15
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View PostOctavian___28, on Jul 5 2007, 09:10, said:

Aha...Si banuiesc ca e diferenta , ma gandesc ca mai prost ca stea nu au cum sa mearga. Da, si cat costa (aprox)? ^_^
Referitor la stergatoare, ca banui ca de ele ai intrebat...
Merg foarte bine, chiar si fara apa nu fac zgomotul ala infernal. Nu mai retin exact cat m-a costat, parca pana-n 50Ron din SellGross. Mai erau si Champion destul de bune.

Si acum ce pot face doua maini dibace.  B)
La rahaturile alea stock, vezi poate nu sunt orientate corect. La mine prima data sarea in hopuri unul :P
A trebuit cu un patent sa le inclin corect bratul pe geam. Vezi ca atunci cand prinzi cu patentul sa protejezi cu o carpa bratul stergatorului sa nu ii julesti vopseaua de pe el. Dupa operatia asta am rezolvat problema cu hopuri hopurele pe parbriz.

Ca alte prostioare iti recomand senzori de parcare. Se gasesc si la 200RON iar la montaj iti pot face un tutorial cum mi le-am montat eu.

Edited by $eb, 05 July 2007 - 09:24.


#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Merci de informatii. Ca investitii de viitor: un mp3 si senzori de parcare (8-10 mil...). Momentan sa mai treaca vreo 2 luni sa ma ''asez'' un pic cu banii  :o . Sa ma scap si de inmatriculare -_-

#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostNight Elf, on Jul 5 2007, 10:10, said:

Bre, baga-ti azot in anvelope. Costa cam 3-4 RON fiecare roata. O sa uiti sa mai faci presiunea la roti iar pe caldurile astea nu o sa ti se mai incalzeasca excesiv la viteze mari anvelopele.

Ca o parere personala, trenul de rulare devine putin mai zgomotos, dar merita.  :P
Devine mai zgomotos? Da' di ce?? Devin cauciucele mai rigide? ...probabil ca tine rece in anvelope..si at. cauciucele sunt mai tari... :huh:

#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
:coolspeak: Prin metoda plinului mi-a iesit consum mediu 6,7 %. 300 km i-am facut la drum ''intins'' - 100-110/h, 200 km in oras. (zilnic 22 km, la lucru si acasa, treapta 1,2,3,4 ). Am 800 km la bord. Asta inseamna cam 5,5-6 afara si poate 8-8,5 oras...undeva pe aici.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate