Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Jurnal de bord Logan ABS+ 1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
1490 replies to this topic

#1477
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmatrwe, on 20 februarie 2015 - 13:35, said:

I-am pus intrebare lu' nenea injineru', n-a zis ca ar fi de la alea.
Eu am zis daca le-a verificat, nu ce parere are nea despre asta. Raspunsul, desigur, este ca nu, e mult de munca.

Edited by closchkutza, 22 February 2015 - 20:26.


#1478
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Numai ulei Elf 5w30 am folosit si am zis sa trec pe altceva , am gasit Motul 8100 x-cess 5w40 cu norma ACEA A3/B4 , bate cu ce doresc la 1,6 mpi .
Ce caut : silentiozitate la cald fata de 5w30 Elf .
Stiu ca ai folosit mai multe tipuri de ulei la motor si cautam ceva anti rontaiala la cald si pina in 50 lei/litru .
Cu filtrul de ulei m-am lamurit dar cind am intrat la oloiuri pe forumul monomarca m-am zapacit , am ajuns la viteza de curgere a atomilor de ulei prin capilarele blocului motor , norme de care nu am auzit ....si ma gindeam ca totusi nu vorbim de un motor asa complex , nou, supraturat etc incit sa merite sa mai fac o facultate Posted Image
Elf 5w30 ACEA A3/B4 cred ca nu se fabrica , eu nu l-am gasit nicaieri
Sau este ok 5W40 Elf care am inteles ca atenuiaza zgomotele ce ma supara pe mine ? Nu fac multi km pe an (4k aproximativ), nu forjez, nu car , nu fac liniute , pina si Dacia oil ar fi bun la mine dar ...mai bine un ulei bun .

Edited by xilo, 22 March 2015 - 18:38.


#1479
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Am luat Mobil 1 new life 0w40 , 4 l + filtru , prea e laudat si recomandat , 155 lei la oferta , oricum nu cred ca e sub Elf 5w30 Posted Image


#1480
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Ai facut o alegere buna, mai buna decat daca luai Excess 5W40 (am folosit, e un ulei de max 8000-9000km, face cat costa).

Un update scurt, utilaju e in stare de latenta, il mai misca tata-meu ici-colo.
Am gasit in portbagaj (pacat ca n-am facut poza) un baros de 12 kg langa woofer...asa bine se potrivea...
Mi-e dor sa-i mai dau neste forje :))

#1481
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Ai facut o alegere buna"
Este alegerea facuta dupa ce am citit pareri de la tine date pe forumul monomarca , in discutia interminabila despre uleiuri cea de vreo 500 si ceva de pagini Posted Image , asa ca nu pot decit sa-ti multumesc !
E grele astea cu uleiul cind vrei sa treci pe altceva decit da producatorul ...dar exista si mai bun in aceeasi bani , asta e important , daca ai informatia restul e floare la ureche.

#1482
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Doar atat te rog, sa nu deschidem acilea un subiect pe oloiuri ca atunci chiar "e grele" :)))

#1483
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"sa nu deschidem acilea un subiect pe oloiuri"
Nici prin gind nu-mi da asa ceva , am vazut ce se intimpla...Posted Image

#1484
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Mobil nu era in lista de "agreati" ai rino pe langa elf?

#1485
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu ne intereseaza . Pentru mine e ca becurile , ce mi-e ca e Philips ce mi-e ca e Osram , lumina sa dea , restul e marketing .Daca mergi pe fir poate ai surpriza sa vezi ca sunt de la aceeasi mama doar sigla pe butoaie difera .

#1486
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Intrebarea mea venea in urma afirmatiei tale de mai jos:

View Postxilo, on 24 martie 2015 - 18:44, said:

E grele astea cu uleiul cind vrei sa treci pe altceva decit da producatorul ...


#1487
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ulei excelent !
Am luat 0w40 european formula, Nascar made in USA la 946ml/bidon (unii spun ca e mai slabut ca new formula, bineee, poate la forje sa simti nu la mers loganeste )
Daca ai nevoie inca il au la oferta http://www.uleidemot...formula-52.html sigilat la capac dar fara sigil la gura bidonului .Oferta este mai buna fata de ce aveau la emag care mai aveau doar 1 l pe stoc si nu stiam de ce nu-mi vine comanda , pina la urma am renuntat si am gasit aici.
Am prins "oferta" de verificare 15 puncte gratis la Dacia si am descoperit o bieleta antiruliu rupta si cealalta obosita , de timp banuiec ca nu o fi de km Posted Image .
De lene il intreb pe nenea cit m-ar costa toata distractia la ei , 280 lei , fuai , mi-a si sarit somnul , am luat cu 50 lei doua bucati originale , am mers la cineva in garaj si le-am schimbat , cu ajutorul lui sa mearga mai rapid . Cost final 50 lei piese , 2 litrii bere plus inca un bax de 6 beri plus ness instant plus covrigei , alune si tot nu am ajuns la 280 lei - acolo am lasat masina si am venit cu un taxi acasa ...Posted Image

Edited by xilo, 03 April 2015 - 22:29.


#1488
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Nu prea s-a circulat, aprx 131000 km (sau 134...) utilaju arata si merge brici, trebe sa-i vopsesc jantele.
In weekend am facut o spalare generala, interior, exterior. Posted Image

Attached Files



#1489
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sa-ti traiasca! arata excelent .
De unde ai luat paravint geam ingust ? arata excelent , si eu caut ceva de calitate sa nu se matuiasca macar pe fata .
Azi i-am verificat si eu ac-ul , l-am adus la 750gr freon plus ulei in instalatie (aveam 580gr) - e alta masina , vine vara sunt pregatit . Este promotie la Dacia , 80 si ceva de lei in limita a 200grame freon , in 30 minute esti gata , la mine dupa aproape 8 ani s-a meritat cu virf si indesat .

#1490
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
La  mea numai daca ii bag in teava de esapament freon, ca altundeva n-am unde (fara AC)

Paravanturile alea le-am luat de pe forumu dedicat Logan, montate de 6 ani fara nici o prblema (e f buna banda adeziva - 3M).
Dar nu mai are acel coleg ca l-am mai intrebat.

#1491
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"daca ii bag in teava de esapament freon"
Posted Image  sincer nici eu nu sunt fan ac dar sunt situatii critice (vreo 2-3) pe an cind simt ca e necesar
Voi cauta pe forumul monomarca pina gasesc ceva de calitate , la service costa cit 2 cauciucuri de firma un set de paravinturi...

Edited by xilo, 29 April 2015 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate