Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

cum pot crea o intrare auxiliara la combina

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iiiibbbbbb

iiiibbbbbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2007
sal,
am  o combina fara mufa de intrare, pe care vreau sa ascult muzica pusa din pc..
intrebarea mea este: pot crea o mufa auxiliara pt a pune semnal din pc in combina?

NU vreau sa folosesc caseta adaptoare:P

Precizez ca am incercat sa lipesc 3 fire pe pinii de pe capul de redare al casetofonului din combina..... am reusit sa fac sa se auda dar nu s multumit (semnal instabil... cand tare cand prea incet ...desi ca lipiturile erau bine facute,  semnalul era uneori chiar si bruiat, deci calitate proasta) cele 3 fire se uneau intr o mufa jack, aceasta fiind pusa in placa de sunet a pc ului. Am incercat si combinatii intre cele 3 fire si pinii de pe capul de redare..... chiar am suspendat capul de redare si am lipit cele 3 fire direct pe placa casetofonului.

am procedat bine pana acum?  se poate face ceea ce vreau eu? imi mai trebuie ceva? (piese, rezistente pt a imbunatati semnalul pastrand firele lipite direct pe placa sau pe pinii capului de redare)





http://www.fallensword.com/?ref=292810


#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Introduceti semnalul la iesirea din placa casetofon.La capul casetofonului, nu se potriveste nici impedanta, nici nivelul de semnal.

#3
iiiibbbbbb

iiiibbbbbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2007

 iiiibbbbbb, on Jul 2 2007, 22:15, said:

sal,
am  o combina fara mufa de intrare, pe care vreau sa ascult muzica pusa din pc..
intrebarea mea este: pot crea o mufa auxiliara pt a pune semnal din pc in combina?

NU vreau sa folosesc caseta adaptoare:P

Precizez ca am incercat sa lipesc 3 fire pe pinii de pe capul de redare al casetofonului din combina..... am reusit sa fac sa se auda dar nu s multumit (semnal instabil... cand tare cand prea incet ...desi ca lipiturile erau bine facute,  semnalul era uneori chiar si bruiat, deci calitate proasta) cele 3 fire se uneau intr o mufa jack, aceasta fiind pusa in placa de sunet a pc ului. Am incercat si combinatii intre cele 3 fire si pinii de pe capul de redare..... chiar am suspendat capul de redare si am lipit cele 3 fire direct pe placa casetofonului.

am procedat bine pana acum?  se poate face ceea ce vreau eu? imi mai trebuie ceva? (piese, rezistente pt a imbunatati semnalul pastrand firele lipite direct pe placa sau pe pinii capului de redare)

http://www.fallensword.com/?ref=292810
daca stie cineva cum si ce trebuie sa fac .......acum cat inca am combina desfacuta  :peacefingers:

#4
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Faceti o poza cu zona casetofonului,acum cand este desfacut.

#5
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
E ca si cum ai spune croitorului sa-ti ajusteze pantalonii da tu nu esti dispus sa vi la proba :)
Incearca sa bagi semnal pe potentiometrul de volum. Ideal ar fi sa corespunda masa (partea ingrosata de cablaj-tresa groasa a firului) din casetofon cu cea de la PC si sa scoti de pe LINE OUT cu cablu ecranat.

PS Ce s-a spus mai sus e corect: amplificatorul de cap de casetofon e pt semnal mic si are o corectie NAB (fara inalte).

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,058
  • Înscris: 28.10.2006

 iiiibbbbbb, on Jul 2 2007, 22:52, said:

daca stie cineva cum si ce trebuie sa fac .......acum cat inca am combina desfacuta  :peacefingers:
O sugestie: daca ai mufa de casti(si cred ca ai) faci o modificare(tu sau un prieten ce se pricepe cat de cat), astfel;
Treci difuzoarele "pe direct", fara a trece prin mufa de casti, prin intreruperea traseelor de pe cablaj(fara a taia si traseul de masa) si faci strap-uri acolo unde ar fi contactele din mufa de casti.
De pe potentiometrul de volum(extremitatile acestuia) aduci cu un cablu ecranat(de tipul celui audio de la CD-ROM) conexiuni la mufa de casti(masa la masa si firele colorate la contactele celor 2 canale, vezi cu probe unde exact trebuie lipite firele).
In acest fel poti cupla cu un cablu audio Jack - Jack PC-ul la combina, fara a iesi fire din ea.
S-ar putea ca legatura intre mufa de casti si placa(circuitul imprimat) combinei sa se faca cu un conector. Atunci e mai simplu: identifici pinii conectorului, scoti mufa, faci strap intre pinii corespunzatori fiecarui canal ce se duce si se intoarce de la mufa de casti(altfel nu mai merg difuzoarele), iar firele de la mufa de casti cu conector la capat se inlocuiesc cu cablu ecranat ca in primul caz.
S-ar putea sa ti se para complicat, dar pentru noi, care mai mesterim cu "barosul" prin ceasurile electronice, e chiar foarte simplu.

Bafta!

#7
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.07.2005
Cel mai simplu rezolvi cu un modulator fm, prinzi semnalul de la pc ca un post radio pe combina .
Sau asta, si mai ieftin .

Edited by flowrent, 03 July 2007 - 09:14.


#8
iiiibbbbbb

iiiibbbbbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2007
multam' frumos de sugesti..... am rezolvat problema, am pus semnal pe potentiometrul de volum..... se aude perfect.....astept vecinii la usa sau politia  :P combina e destul de puternica :D

#9
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.07.2005
Fa-ne si noua o poza sa vedem minunea ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate