Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

DCR-SR290E

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
Intel Pentium 4 2.00 Ghz, 1GB RAM, ATI Radeon 9250/agp 4x/256MB, HDD Western Digital de 120 GB Sata, HDD Samsung 40 GB IDE, Monitor Samsung 940BF 19''. Cam asta ar fi configuratia.


P.S. Unitate optica nu conteaza pt ca nu are de-a face la toata treaba asta. In fine am un LG nu stiu ce cod are, dar este writer.

Edited by Vv3n0M, 02 July 2007 - 22:50.


#20
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
HDD-ul este defragmentat acum o luna(C:\ este acum 2 sapt) sitem de operare este XP professional si antovirus am Eset - Nod 32/firewall Zone Alarm.

Edited by Vv3n0M, 02 July 2007 - 22:53.


#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006

 Vv3n0M, on Jul 2 2007, 23:48, said:

Intel Pentium 4 2.00 Ghz, 1GB RAM, ATI Radeon 9250/agp 4x/256MB, HDD Western Digital de 120 GB Sata, HDD Samsung 40 GB IDE, Monitor Samsung 940BF 19''. Cam asta ar fi configuratia.
P.S. Unitate optica nu conteaza pt ca nu are de-a face la toata treaba asta. In fine am un LG nu stiu ce cod are, dar este writer.
Ba conteaza unitatea optica daca este cuplata pe aceeasi panglica(cablu) cu HDD-ul de pe care rulezi filmul. Daca asa este, incearca sa decuplezi LG-ul de pe cablul respectiv, scoate cablul de retea, opreste antivirusul si ZA-ul si incearca asa sa rulezi filmul. Verifica daca este DMA-ul activat pe discul de pe IDE. Apropos, HDD-ul de pe IDE e cumva la 5400 rpm?

#22
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
Nu sunt pe aceeasi panglica. Fiecare o are pe-a lui. Iar cel de 40GB asa este 5400 rpm. Este mai vechi.

#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006

 Vv3n0M, on Jul 3 2007, 09:02, said:

Nu sunt pe aceeasi panglica. Fiecare o are pe-a lui. Iar cel de 40GB asa este 5400 rpm. Este mai vechi.
Daca rulezi filmul dupa Maxtor, incearca si dupa WD, dupa o defragmentare a HDD-ului, in conditiile de mai sus.
Eu am un sistem mai prapadit decat al tau si n-am astfel de probleme.
Daca tot nu merge, nus' ce sa zic. Incearca si la un prieten.

#24
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
Pai Hardul cel vechi este o singura partitie pe care o folosesc numai pt jocuri sau pt a tine kituri pe el. Am sa ma duc la un prieten care abia si-a luat(mama si ce PC si-a luat) sa vad la el cum se vede. Macar singra chestie care ma consoleaza este ca la TV se vede dar ce fac eu cand s-o umple HDD-ul camerei  :deadtongue:

#25
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
Baieti am mai vorbit cu cineva si mi-a zis sa schimb frecventa la monitor din 75 in 60 Hz. Am schimbat-o si degeaba. Apoi sa vedeti ce-am observat. Aveam un filmulet in care aparea si o masina filmata din profil (lateral) si paraca era SMART :D. era foarte `turtita` si apoi m-am gandit ca eu am filmat in format 16:9 si pe TV se vede 16:9 (adica apar doua benzi negre sus si jos) iar pe LCD nu, si imaginea arata ca un patrat. M-am gandit sa filmez 4:3. Am sa incerc si apoi revin cu un rezultat. Credeti ca o sa am noroc? :) Acuma ma duc sa vad.

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006
Nu din cauza raportului imaginii sacadeaza. N-are chiar nici o legatura.

#27
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
Pai tu nu cred ca ai inteles nu sacadeaza. Sunetul sacada la un moment dat dar aia nu era problema era din din cauza CPU usage. Imaginea se vede `intinat` ca sa zic asa tremurat. Nu sacadeaza nimic ;) Iar masina ti-am zis se vede turtita.

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006

 Vv3n0M, on Jul 5 2007, 01:21, said:

Pai tu nu cred ca ai inteles nu sacadeaza. Sunetul sacada la un moment dat dar aia nu era problema era din din cauza CPU usage. Imaginea se vede `intinat` ca sa zic asa tremurat. Nu sacadeaza nimic ;) Iar masina ti-am zis se vede turtita.
Hai ca ne-ai ametit de tot.
Referirile noastre de pana acum au fost la SACADAREA redarii(audio si/sau video).
Inteleg acum ca tu ai marginile zimtate(contururile) mai ales la obiectele in miscare. Si aceasta zimtare e mai pregnanta cu cat viteza obiectului este mai mare.
Zimtat e una, intinat e alta.
Zimtatul e NORMAL la redarea pe PC, indiferent de monitorul este LCD sau CRT. Se datoreaza diferentei dintre modul de inregistrare(interlaced) si cel de afisare(progresiv).
Seteaza din player-ul soft sa faca deinterlace si zimtarile vor disparea.
La redarea pe TV, care afiseaza NUMAI interlaced(intretesut), normal ca imaginea e "boboc".
Intinat inseamna imagine flua, cu blur, fara contur ferm, culori amestecate, manjite. Apare ca si cum n-ai fi facut corect "sharf-ul", reglarea claritatii.
Zi despre ce e vorba EXACT.
Referitor la aspectul imaginii, seteaza din player sa pastreze raportul imaginii original si totul va fi OK.

Edited by viceroy56, 05 July 2007 - 08:37.


#29
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
Scuze pt ca am raspuns asa de greu. Am fost plecat la tara si nu am avut posibilitatea accesului la Internet. Iti raman dator. A mers chestia cu deinterlace. Se vede bine. In plus am setat rezoluatia la 1280:1024(cat cea a monitorului), iar raportul 16:9. Inca o data iti multumesc mult viceroy.  :peacefingers:

#30
valt3r

valt3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.10.2003
Vreau sa cumpar si eu una (SR 290 )si am gasit pe forumuri ca nu focalizeaza la lumina slaba si calitatea este slaba.
Astept raspuns cat mai repede . Multumesc f mult .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate