Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

J. R. R. Tolkien

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
macri_l

macri_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2007
sunt fan tolkien.. din pacate nu prea am timp sa citest si imi ia mai mult sa parcurc ce a scris el...
dar am o problema...
la carturesti am gasit f multe scrise de el... vreo 15 volume doar ca erau in engleza si nu ma simt in stare sa fac fatza la variantele in engleza...
daca stiti vreo editura ca are mai multe din colectia lui astept rasp

#20
rheeea

rheeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2009

salutari (:
am si eu o mica rugaminte :D
cu putin timp in urma am terminat de citit Stapanul Inelelor.fascinant  :rolleyes:
eu sunt din oradea si din pacate nu am gasit in niciolibrarie si nici online(am citit-o de la biblioteca((;),deci prin urmare mai mult ca sigur nu voi gasi nici restul cartilor,dar imi doresc foarte foarte mult sa le citesc,deoarece am ramas profund impresionata de creatia lui tolkien...
daca ma poate ajuta cineva...
P.S.as dori totusi volumele in limba romana :D


View Postrheeea, on 28th May 2009, 19:59, said:


salutari (:
am si eu o mica rugaminte  
cu putin timp in urma am terminat de citit Stapanul Inelelor.fascinant  :rolleyes:
eu sunt din oradea si din pacate nu am gasit in niciolibrarie si nici online(am citit-o de la biblioteca((;),deci prin urmare mai mult ca sigur nu voi gasi nici restul cartilor,dar imi doresc foarte foarte mult sa le citesc,deoarece am ramas profund impresionata de creatia lui tolkien...
daca ma poate ajuta cineva...
P.S.as dori totusi volumele in limba romana

oare la anticariat e posibil sa le gasesc?

#21
T-rex92

T-rex92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.07.2007
Eu le-am cumparat prin 2006-2007 dintr-un anticariat din Bucuresti.Daca nu ai nicio librarie Diverta,Humanitas  sau alta mai buna unde sa gasesti,vezi la anticariat.Si daca nici acolo nu gasesti poti incerca la editura unde a fost scoasa seria,adica RAO.Desi nu le merge site-ul,poti comanda prin e-mail sau telefon. http://www.rao.ro/ (sub imaginile de pe pagina aceea e adresa lor si nr de tel.)

Edited by T-rex92, 24 July 2009 - 11:53.


#22
Soulmate

Soulmate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2008
Pentru rheea

De acord cu T-rex92. Poti incerca la Diverta la Lotus, sau la alta Diverta (eu nu stiu alta in Oradea) sau la Carrefour sau Real la librarie. Nu te astepta insa sa gasesti foarte multe carti de Tolkien in romana. Ar trebui sa fie Children of Hurin disponibila in romana, dar daca nu ai citit Silmarillion, as recomanda-o pe aia inainte. Si sigur, Hobbit-ul e un must. Problema e ca nu l-am vazut in romana. Dar e foarte accesibil in engleza, relativ usor de parcurs fara cunostinte prea aprofundate de engleza. Succes!! :)

#23
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006

View PostSoulmate, on 4th August 2009, 12:01, said:

Pentru rheea

Si sigur, Hobbit-ul e un must. Problema e ca nu l-am vazut in romana.

A aparut acum cativa ani tot la RAO.

#24
Inferos

Inferos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.09.2007

rheeea said:

salutari (:
am si eu o mica rugaminte :D
cu putin timp in urma am terminat de citit Stapanul Inelelor.fascinant  :rolleyes:
eu sunt din oradea si din pacate nu am gasit in niciolibrarie si nici online(am citit-o de la biblioteca((;),deci prin urmare mai mult ca sigur nu voi gasi nici restul cartilor,dar imi doresc foarte foarte mult sa le citesc,deoarece am ramas profund impresionata de creatia lui tolkien...
daca ma poate ajuta cineva...
P.S.as dori totusi volumele in limba romana :D

oare la anticariat e posibil sa le gasesc?

Salutari, uite aici trilogia: Stapanul Inelelelor, de J.R.R. Tolkien

Cred ca mai au si Hobbitul.

Sper sa fie utila informatia.

#25
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Eu cand am fost in State mi-am cumparat Atlas of Middle Earth, cu harti si planuri de cladiri si localitati.
Are harti cu de toate, geografie, popoare si limbi, geologie, chiar transformari geologice de-a lungul erelor, clima, vegetatie, migratii, batalii, inclusiv cum s-a creat Lumea de Mijloc si cum arata in erele pre-umane.
Te ajuta mult sa vizualizezi universul tolkienian.

Edited by searcher-star, 26 May 2010 - 09:07.


#26
lecomte88

lecomte88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.07.2010
Salutare ! Am si eu o intrebare : de unde as putea cumpara filmele Lord Of The Rings varianta Extended ? Ma refer la dvd-urile pt Romania, sa fie subtitrate in romana. Am gasit dvd-urile cu filmul normal in magazine, dar nu extended edition.

Merci !

#27
alki

alki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.09.2007

View Postlecomte88, on 22nd August 2010, 22:56, said:

Salutare ! Am si eu o intrebare : de unde as putea cumpara filmele Lord Of The Rings varianta Extended ? Ma refer la dvd-urile pt Romania, sa fie subtitrate in romana. Am gasit dvd-urile cu filmul normal in magazine, dar nu extended edition.

Merci !


Din câte știu nu există LotR - EV în românește. Îți recomand să iei versiunea cu subtitrare în engleză de pe Amazon, într-un set de lux, deosebit prezentat, cu 6 DVD-uri bonus. Absolut senzațional.

#28
alki

alki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.09.2007
Am pus un anunt referitor la Societatea Tolkien aici.

#29
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Care e ordinea recomandata in care ar trebui citite operele lui Tolkien? Eu am inceput cu Sirmarillion.....cu geneza Ardei si zeitatile acesteie...aparitia elfilor...etc.....in Engleza bineinteles. Ce ma deruteaza e multitudinea locatiilor. Este ceva harta interactiva unde sa scriu denumirea orasului si sa mi-o arate?

Edited by vladut50, 24 January 2011 - 13:35.


#30
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postvladut50, on 24th January 2011, 13:33, said:

Care e ordinea recomandata in care ar trebui citite operele lui Tolkien? Eu am inceput cu Sirmarillion.....cu geneza Ardei si zeitatile acesteie...aparitia elfilor...etc.....in Engleza bineinteles. Ce ma deruteaza e multitudinea locatiilor. Este ceva harta interactiva unde sa scriu denumirea orasului si sa mi-o arate?
Interactiva nu stiu dar exista o enciclopedie pe net. Are sigur si harti.

#31
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View Postvladut50, on 24th January 2011, 13:33, said:

Care e ordinea recomandata in care ar trebui citite operele lui Tolkien? Eu am inceput cu Sirmarillion.....cu geneza Ardei si zeitatile acesteie...aparitia elfilor...etc.....in Engleza bineinteles. Ce ma deruteaza e multitudinea locatiilor. Este ceva harta interactiva unde sa scriu denumirea orasului si sa mi-o arate?
Ai inceput bine.
1.Silmarillion
2.Povesti Neterminate (optional, dar merita)  :coolspeak:
3.Hobbitul
4.Seria "Stapanul Inelelor"
Bafta! :peacefingers:
Si despre harta incearca aici

Edited by za_dude, 24 January 2011 - 14:24.


#32
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Cica asta ar fi ordinea cronologica a capitolelor din toata mitologia Midle Earth, dar nu e recomandata incepatorilor in ale lui Tolkien. De ce? Eu acum am inceput Sirmarillionul si vreau sa ma duc in ordine cronoogica dupa lista asta. CE am de pierdut?

http://www.scribd.co...th-Reading-List
The Reading List

1. “Ainulindalë” and “Valaquenta” from The Silmarillion
2. “Quenta Silmarillion” from The Silmarillion Chapters 1-19
3. “The Lay of Leithian” from The Lays of Beleriand (v. 3 of The Histories of Middle-
earth) (extension of part of Chapter 19 of The Silmarillion)
4.The Silmarillion Chapters 20-21
5. “Narn i Hîn Húrin” from Unfinished Tales (extension of Chapter 21 of The Silmaril-
lion)

6.The Children of Hurin
7.The Silmarillion Chapters 22-23
8. “Of Tuor and His Coming To Gondolin” from Unfinished Tales (extension of part of
Chapter 23 of The Silmarillion)
9. “Akallabeth” from The Silmarillion

10. Appendix A: The Numenorean Kings - Numenor, from The Lord of the Rings
11. Part Two of Unfinished Tales
12.“Tal-Elmar” from The Peoples of Middle-earth
13. “The Numenorean Chapters” of The Lost Road (v. 5 of The Histories of Middle-earth)
14. “Of the Rings of Power and the Third Age” from The Silmarillion
15. “The Disaster of the Gladden Fields” from Unfinished Tales
16. Appendix A: The Numenorean Kings – The Realms in Exile, from The Lord of the
Rings (the line from Isildur to Aragorn II)
17. Appendix A: The Numenorean Kings – Eriador, Arnor and the Heirs of Isildur, from
The Lord of the Rings (a history of the northern kingdoms)
18. Appendix A: The Numenorean Kings – Gondor and the Heirs of Anarion, fromThe
Lord of the Rings (a history of the southern kingdom)
19. “Cirion and Eorl” from Unfinished Tales
20. Appendix A: The House of Eorl, from The Lord of the Rings (the history of the Kings
of the Mark of Rohan)
21. Appendix A: The Numenorean Kings – The Tale of Arwen and Aragorn, fromThe
Lord of the Rings

22. “The Istari,” “The Palantiri,” and “The Druedan,” from Unfinished Tales, in that order
23. Appendix A: Durin’s Folk, from The Lord of the Rings
24.The Hobbit
25. “The Quest of Erebor,” from Unfinished Tales
26.The Lord of the Rings
27. “The Hunt for the Ring” and “The Battle of the Fords of Isen”, from Unfinished Tales
(refers to things taking place during The Lord of the Rings)
28. The Epilogue to The Lord of the Rings, from The End of the Third Age

#33
Dragos9977

Dragos9977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2013
Sunt MEGAFAN Tolkien...Am vazut filmul si standard si extended edition de 15 ori, am citit LOTR de 3 ori si Hobbitul tot de atatea ori,,dar nu stiu de unde pot cumpara History of Middle Earth in romana...nu o gasesc nicaieri online. In vara asta vreaua sa o cumpar, si cu celelate, Silmarillion, Copii lui Hurin si restul (au fost postate majoritatea in acest topic) si nu stiu de unde le pot cumpara. Repet, in romana.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Noah, ca ma apuc si eu sa citesc depsre pitici, vrajitori si elfi.
Incep cu Silmarillion in romana! Posted Image

#35
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am citit toate romane lui plus joc din beta 2007 The Lord Of The Rings Online.
11 ani neintrerupti facem acum in Aprilie.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UC-jJ8h0Ato?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Edited by WestPoint, 27 January 2018 - 22:46.


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Silmarillion - citit. Astia se roaga pe net sa faca un film din el. :lol: cea ma buna gluma. Cum drac sa scoti un film din asa ceva. Poate un serial mai lung decat Tanar si nelinistit.
Acum citesc Hobbit in germana. Jumate din ce citesc nu inteleg :D. Faza cand Gandalf prezinta piticii lui Beorn e de tot rasul, atat in film cat si in carte. M-am amuzat copios.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate