Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

J. R. R. Tolkien

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
alyn92

alyn92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.06.2007
Sunt curios si as vrea sa stiu cam cati dintre voi au citit vreodata, citesc sau planuiesc sa citeasca, una din cartile lui J. R. R. Tolkien. Exemple sunt: Stapanul Inelelor, Hobitul etc.

#2
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalyn92, on Jun 27 2007, 13:34, said:

Sunt curios si as vrea sa stiu cam cati dintre voi au citit vreodata, citesc sau planuiesc sa citeasca, una din cartile lui J. R. R. Tolkien. Exemple sunt: Stapanul Inelelor, Hobitul etc.

Am citit cartile de mai sus plus Silmarilionul - in engleza din cauza ca traducerile romanesti sunt oribile si rapesc mult din farmecul cartilor .

#3
Eagle657

Eagle657

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.06.2005

View PostRoVal1972, on Apr 25 2007, 12:00, said:

din pacate, in zilele noastre,  cine ar trebui sa citeasca asa ceva nu prea citeste. Preferam sa petrecem timpul pe chat, folosim la greu scrierea MIRC...
Dune alaturi de trilogia Ender si Fundatia lui Asimov au fost si raman in topul celor mai reusite carti pe care le-am citit in categoria SF.

Citit si cumparat The Hobbit si The Lord of the Rings.

#4
Dari@

Dari@

    Hoaºcã pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
subscriu referitor la traducerea Stapanului Inelelor. efectiv nu am putut citi asa ceva. noroc ca am originalul. nu se compara.

#5
manoxa

manoxa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 30.11.2005

View Postalyn92, on Jun 27 2007, 12:34, said:

Sunt curios si as vrea sa stiu cam cati dintre voi au citit vreodata, citesc sau planuiesc sa citeasca, una din cartile lui J. R. R. Tolkien. Exemple sunt: Stapanul Inelelor, Hobitul etc.

+Silmarilion.

Hobitul, carte pentru copii cu varsta mica.
Silmarilion - mitologie pura
LOTR - o carte cu adevarat valoroasa

#6
ThUzeN

ThUzeN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmanoxa, on Dec 5 2007, 13:03, said:

+Silmarilion.

Hobitul, carte pentru copii cu varsta mica.
Silmarilion - mitologie pura
LOTR - o carte cu adevarat valoroasa

Dezamagitor. Pur si simplu, ma dezamageste sa vad cat de putini isi dau interesul pt acest veritabil univers literar. Salve celor care au citit.
Nu era LOTR cartea despre care "The Sun" (nu bag mana in foc daca era sau nu revista respectiva, oricum era un ziar american ) a spus: "Tolkien imparte cu aceasta carte lumea in doua : cei care au citit-o, si cei care urmeaza s-o faca' !?
Pai daca asta nu e fictiune, mitologie pura ce mai e? Se vorbeste si despre liguritele pe care le foloseau la masa.. chiar e foarte amanuntit detaliat acest univers.

A aparut si "The Children Of Hurin". e misto nam apucat s-o citesc. Doar un review scurt de pe spate, era in engleza.

#7
tudor38

tudor38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.01.2008
Am citit doar ce a aparut in romana. As incerca The History of Middle-Earth daca as reusi sa pun mana pe ea (la propriu, nu e-book).
Silmarillion nu e doar mitologie pura... inventata, e vorba de idei si conceptii asupra lumii si a omului. E mai mult decat Stapanul Inelelor - din punctul meu de vedere.

#8
tudor38

tudor38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.01.2008
Am citit doar ce a aparut in romana. As incerca The History of Middle-Earth daca as reusi sa pun mana pe ea (la propriu, nu e-book).
Silmarillion nu e doar mitologie pura... inventata, e vorba de idei si conceptii asupra lumii si a omului. E mai mult decat Stapanul Inelelor - din punctul meu de vedere.

Scuze; nu intentionam sa-l pun de 2 ori... :unsure:

Edited by tudor38, 06 February 2008 - 17:57.


#9
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Foarte bun scriitor Tolkien, am citit LOTR si am ramas impresionat. Tipul a inventat practic niste civilizatii intregi cu traditii, obiceiuri etc.

#10
Albertine

Albertine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.02.2008
Lord Of The Rings si The Hobbit am citit si eu. Ma apucasem de citit Silmarillion, insa era a cuiva si a trebuit s-o returnez inainte de a o termina.. Poate o sa merg dupa ea la anticariate sau Diverta.

#11
Eldaroth

Eldaroth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.02.2008
salut.....as vrea sa cunosc mai multi prieteni fani tolkien......imi place sa vb despre lord of the rings.....am citit cartzile shi am vazut filmele( standard and original )......daca cineva are intrebari....ma puteti cauta pe id`ul meu de mess : [email protected] astept...ms :)

#12
Eldaroth

Eldaroth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.02.2008
extended edition si standard :)

#13
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Pai cam despre ce gan de discutii e vorba? Daca vrei sa vorbim de mesajul trimis de Tolkien m-ar interesa discutia(chiar foarte mult), dar daca e vorba de discutii de genul care-i mai tare, cate postere ai cu x etc. nu prea sunt persoana cu care sa discuti.

#14
Soulmate

Soulmate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2008
Salut

Sunt nou si pe forum si pe topic, dar m-am gandit sa ma inregistrez, in special pentru topicul acesta. Sunt fan Tolkien, de ceva vreme si colectionar, deci daca pot ajuta cu raspunsuri la intrebari sau neclaritati, nu ezitati.

In legatura cu ce s-a discutat pe aici, as mentiona ca n-am citit nimic de Tolkien in romana, tot ce am si am citit e in engleza, si cred ca asta e cea mai buna abordare, in cazul in care exista posibilitatea, desigur. Recomand cu caldura The Hobbit, pentru toti cei tentati sa mearga mai departe decat LOTR pe drumul lui Tolkien, chiar daca, intr-adevar, cartea e mai usurica. Totusi, prezinta anumite aspecte care faciliteaza intelegerea mai buna a anumitor aspecte din LOTR.

Totusi, cred ca pentru a intra mai mult in lumea lui Tolkien, Silmarillion este cartea care trebuie citita, desi e in cea mai mare parte greoaie si nu prea prietenoasa. Bogatia de informatie si backgroundul pe care il ofera este de mare ajutor in intelegerea si pozitionarea evenimentelor din LOTR, a discutiilor, a detaliilor.

Pentru cine doreste sa mearga mai departe, dar nu inainte de a citi Silmarilion (parerea mea), The Children of Hurin este ultima aparitie editoriala si prezinta intr-un format mai usor de lecturat decat Silmarillion, una din marile legende ale lui Tolkien legate de Middle-Earth. O lectura rewarding pentru fani si admiratori deopotriva.

In cazul in care si aceasta carte a fost parcursa, urmatorul pas, firesc as spune, este Unfinished Tales. Cartea este o necesitate pentru a intelege mai bine istoria din spatele Silmarillion si Children of Hurin, oferind o bogatie de informatie si detalii, inclusiv asupra anumitor aspecte misterioase sau prea putin discutate din LOTR (gen Istari, sau Wizards, Palantiri, avancronica luptei de la Helm's Deep, etc.).

In acest moment sunt pe cale de a incepe lectura The Book of Lost Tales, parte a History of Middle Earth. Si daca tot am ajuns aici, am un comentariu referitor la un post anterior: nu recomand lectura History of Middle Earth inainte de Silmarillion si Unfinished Tales, cel putin. Structura e diferita, are o gramada de interventie editoriala, prezinta detalii greu de inteles si pozitionat in contextul general al lumii lui Tolkien, in consecinta poate constitui o dezamagire pentru cititorul neavizat.

Personal, pentru cei interesati de lectura lui Tolkien, as sugera urmatoarea secventa a lecturii cartilor, considerand ca in acest fel se formeaza si se dezvolta cel mai bine gustul pentru fantasticul din operele lui. Astfel, in ordine: LOTR, The Hobbit, The Silmarillion, The Children of Hurin, Unfinished Tales, History of Middle Earth.

In ce priveste filmele, consider varianta Extended Edition a LOTR cea mai potrivita pentru fani, care chiar daca e mai lunga ca timp, prezinta anumite aspecte din carte care au fost omise la montajul seriei cinematografice. Si, bineinteles, astept cu nerabdare filmul The Hobbit, confirmat pentru lansare undeva in 2011 :))

Lectura placuta!!

#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Inainte de toate ar fi bine sa ne gindim, zic eu, ca tolkien a studiat istoria si religiile academic, ca si frank herbert. si ca si frank herbert, probabil, a simtit nevoia sa exprime unele idei intr-un mediu care nu impune restrictiile mediului academic. probabil asa s-a ajuns la cartile sale. eu m-as permite sa spun ca, dpdv conceptual exista unele similitudini intre Dune si cartile lui Tolkien. iar constructia lumilor acestea nu este o simpla proba de imaginatie.

#16
katyshor

katyshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.05.2008
chiar acum citesc cel de`al doilea volum al LOTR.......e fascinant :P

#17
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Am luat si eu cele trei Lord of the rings, dar inca nu m-am apucat de ele. Am de lucru mai mult acuma, dar planuiesc vreo 10 zile undeva la tara, la liniste si cu cartile lu` Tolkien. Sunt curios daca o sa ma simt citindu-le ca si cand eram copil si citeam tot ce insemna aventura :)

Filmele nu prea mi-au placut, dar o carte ii altfel, te implica mai mult, afli mai multe, etc.

#18
Eldaroth

Eldaroth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.02.2008
Credeti`ma ca merita sa cititi cartile lui :) Sunt fascinante, am ramas masca cand am citit LotR ( inca nu l`am terminat, dar stiu cam despre ce este vorba, dar o sa citesc in continuare ). Cartile lui sunt excelente ! Nu sunt mare, am 13 ani. aproape 14 si nu stiu daca e bine sa fii in halul asta de "disperat" dupa lucrarile lui Tolkien. Dar mie imi plac foarte mult, si as dori ca in viata asta sa citesc toate cartile despre Middle Earth :) Sa revenim la cartile lui. Te linistesc si te simti foarte bine cand le citesti. Mie imi face placere sa le citesc ! J.R.R. Tolkien este singurul scriitor care mi`a placut ! Chiar si scriitorii romani nu mi`au placut asa mult ca si Tolkien. Daca aveti unele intrebari de pus in legatura cu LotR in special, puteti apela la mine, [email protected] . Tolkien va ramane tot timpul in viata cu scrierile lui. Traiasca mitologia creata de el ! Hail !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate