Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Bonuri de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
Salutare! Are careva idee unde se pot schimba bonuri de masa pentru bani? Daca cumva exista un astfel de loc, unde este situat? Ce restaurante cunoasteti care sa accepte bonuri de masa? Precizez ca acestea sunt Sodexho Gusto Pass(care sunt date la serviviu).Ms frumos.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu se preschimba nicaieri in bani, mai mult nici rest nu se poate da la ele. Adica daca e bonul de 7,4 ron sa zicem si cumperi de 5 lei ceva nu primesti rest. Restaurante sunt destule mai ales astea fastfood spring, mec, kfc etc. In plus primesc pentru alimente la carrefour la cora la furnica si in f.f. multe alte locuri. Dar loc de exchange nu exista ca nici legea nu da voie.

Bafta si pofta buna  :rolleyes: :D

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cred ca gasesti 'patroni' care-ti dau bani pe ele si apoi le dau la muncitorii care lucreaza la negru, si carora nu le pot da bonuri oficiale...
dar teoretic asa ceva ' nu exista'...astia ii gasesti singur in zonele specifice

#4
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
dar pe tine astia te platesc NUMAI in bonuri de masa sau ce? :blink:

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu, dar probabil are nevoie de bani omul, sau le ia si el pe smen si n-are ce face cu ele

#6
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
cum pisici nu are ce face cu ele... intra in super/hyper-Market si cumpara....

#7
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
intrebam de curiozitate. Problema de bani nu exista, ma ajung destul de bine. Dar prefer in loc de bonurile acelea care imi sunt date sa primesc bani. Sunt multi care gandesc asa.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pai multe firme se scot putin pentru ca banii care ti-i dau ei prin bonurile de masa intra la alt tip de impozitare. Pe mine nu ma deranjeaza bonurile astea imi prind chiar bine.

#9
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 [K2], on Jun 27 2007, 13:04, said:

intrebam de curiozitate. Problema de bani nu exista, ma ajung destul de bine. Dar prefer in loc de bonurile acelea care imi sunt date sa primesc bani. Sunt multi care gandesc asa.


De exemplu io :) am refuzat cand in firma s-a "instaurat" regimul bonurilor de masa.

#10
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006
[K2] - le poti schimba la orice alimentara de cartier, dar nu ti le schimba nimeni fara un comision. Daca tu crezi ca obtii suma inscrisa pe ele, te inseli. Ia legatura cu o vanzatoare de la un magazin de cartier care primeste si bonuri ca ale tale, dar cand ii faci propunerea spune-i si cat ii lasi din valoarea lor. :rolleyes:

#11
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

 bellea_77, on Jun 27 2007, 13:58, said:

[K2] - le poti schimba la orice alimentara de cartier, dar nu ti le schimba nimeni fara un comision. Daca tu crezi ca obtii suma inscrisa pe ele, te inseli. Ia legatura cu o vanzatoare de la un magazin de cartier care primeste si bonuri ca ale tale, dar cand ii faci propunerea spune-i si cat ii lasi din valoarea lor. :rolleyes:

Sa imi crape capul de inteleg logica voastra - deci e mai bine sa primesti bonuri decit bani. OK, de acord. Dar odata ce primesti bonuri, te duce capul sa le schimbi in bani. "Ca sa ce?", va intreb. Daca ar exista persoane care nu maninca nimic, as zice "da, omul ala are nevoie de bani, ca el oricum nu maninca, e vampir". Dar asa, care e logica, cind oricum dai bani sau bonuri pe mincare?

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Daaaaa i`a innebunit castigu`, dupa ce ca primeste, mai face si mofturi.

#13
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Legal nu e voie. De aia sunt pe nume. Numele se completează de către cel ce le eliberează...patron, secretară, casiera firmei.
Într-adevăr am văzut cazuri unde patronii dădeau bonuri de masă la muncitorii la negru, cu alt nume inscripționat pe ele. Eu nu prea le văd rostul, așa vor să regleze ca populația să ia alimente și nu altceva? Să fim serioși, de câte ori n-am luat eu țigări pe bonuri. Cine și cum verifică?

#14
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

 KodrutZ, on Jun 27 2007, 16:07, said:

Sa imi crape capul de inteleg logica voastra - deci e mai bine sa primesti bonuri decit bani. OK, de acord. Dar odata ce primesti bonuri, te duce capul sa le schimbi in bani. "Ca sa ce?", va intreb. Daca ar exista persoane care nu maninca nimic, as zice "da, omul ala are nevoie de bani, ca el oricum nu maninca, e vampir". Dar asa, care e logica, cind oricum dai bani sau bonuri pe mincare?
Istetule, se vede ca nu te ocupi cu shoppingul. Bonurile de masa nu sunt primite oriunde. La piata cand iti iei rosii sau cartofi, taranul nu-ti primeste bonuri de masa. Cu banii poti cumpara ce vrei, de unde vrei.

#15
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

 bellea_77, on Jun 27 2007, 16:18, said:

Istetule, se vede ca nu te ocupi cu shoppingul. Bonurile de masa nu sunt primite oriunde. La piata cand iti iei rosii sau cartofi, taranul nu-ti primeste bonuri de masa. Cu banii poti cumpara ce vrei, de unde vrei.
Si tu consumi doar produse din piata? Mai ai nevoie si de un detergent, de faina, zahar, ulei...si la astea pretul cel mai bun e intotdeauna in locuri unde se da pe bonuri...atita vreme cit nu ai vreo combinatie sa le iei direct din fabrica.

#16
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

 KodrutZ, on Jun 27 2007, 16:30, said:

Si tu consumi doar produse din piata? Mai ai nevoie si de un detergent, de faina, zahar, ulei...si la astea pretul cel mai bun e intotdeauna in locuri unde se da pe bonuri...atita vreme cit nu ai vreo combinatie sa le iei direct din fabrica.
Nu le iau din supermarket, le iau din cash&carry, apreciez genul asta de magazin pentru ca imi gasesc ce am nevoie, la preturi mult mai bune. De ce nu intelegi ca bonurile de masa iti limiteaza aria de magazine de unde poti cumpara? Poate luna asta imi da mama mancare, iar eu de bonuri vreau sa-mi cumpar sandale. Ce zici de varianta?

#17
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

 bellea_77, on Jun 27 2007, 14:35, said:

Nu le iau din supermarket, le iau din cash&carry, apreciez genul asta de magazin pentru ca imi gasesc ce am nevoie, la preturi mult mai bune. De ce nu intelegi ca bonurile de masa iti limiteaza aria de magazine de unde poti cumpara? Poate luna asta imi da mama mancare, iar eu de bonuri vreau sa-mi cumpar sandale. Ce zici de varianta?
ce marime porti?

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai sa fim seriosi ca 1,5 mil lei se duc imediat. Bonurile astea le topesc la furnica sau in carrefour imediat pe haleala iar pentru sandale inca am bani. Nu stau sa compensez. Fiecare companie cu politica ei si evident multi incearca sa dea bonuri sa se scoata la impozite. Pe mine nu ma deranjeaza ca oricum imi iau si de mancare. 150 RON pe luna in bonuri nu e o suma chiar asa de mare. Sa nu uitam ca altii nu pupa nici bonurile nici banii. :) De vreo cateva ori am platit si la kfc cu bonuri ca aveam in portofel. Multe sa fie ca nu ma deranjeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate