Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

Rezolutie wide screen 22".

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Mi-am luat un monitor Benq wide de 22". Problema este ca rezolutia optima este de 1680x1050, insa se vede foarte mic. Am pus din Windows de ppe 96dpi la 120dpi, insa nu ma ajuta decat in Windows, de exemplu in Firefox, tot mic se vede scrisul. As vrea sa pun pe 1360x768 sau alta rezolutie cu raport 1:6, dar la fiecare imi distorsioneaza scrisul si nu mai afiseaza clar scrisul. Ce pot incerca ca sa se vada scrisul bine si pe rezolutii mai mici ?

#2
stnel

stnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2006
Nu ai ce-i face...

Asta e cu LCD-urile. Au matricea lor formata din x*y puncte. Au rezolutia lor preferata, la care se vede bine, si care de obicei (sau... oricum), e cea mai mare. In cazul tau, si in general pentru LCDurile de 20"-22" e de 1680*1050.

Nu stiu de ce tie-ti creaza probleme... Mie mi-ar placea si 22" cu 1920*1200 (lucrez cu multe ferstruici mici / programare), dar asta e rezolutia celor de 24", care din pcate sunt putintel mai scumpe. Asa ca eu zic ca e ok. Am avut si eu ceva probleme de adaptare acum vreo cativa ani, cand am avut un laptop Clevo (nu mai conteaza ce era, era luat de la mama lui, din Japonia) cu panel de 17" wide si res. 1440*900. La fel mi s-a parut cam mic totul.
Exista, daca nu ma insel, un LCD Horizon de 22" cu 1440*900, dar nu vreau sa-mi imaginez (sau sa calculez) ce dimensiune are un punct pe ecran.

#3
KruLL

KruLL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.01.2007
nu stiu cum vezi tu ca e prea mic.   :lol:  e aprox. aceiasi proportionalitate cu rezolutia de 1024x768 la ecran de 15" sau 1280x1024 la ecran de 17"

#4
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006
La 22'' , 1680x1050, ar trebui de fapt sa vezi literele mai mari. Sunt monitoare de 20" care au 1680x1050 (deci literele la alea sunt si mai mici !!!) Trebuie sa te adaptezi.

#5
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Multumesc de raspunsuri, incet incet am sa ma obisnuiesc cu scrisul mai mic, oricum in Firefox folosesc CTRL+"+". :)

#6
tudop

tudop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.06.2004
Fara suparare, dar daca 1680 pe un monitor de 22" vi se pare mic, va recomand un control la optician, poate aveti vreo problema, serios..

Si revenind la rezolutii f mari pe monitoare mici, am un notebook Dell cu 1920*1200 pe 15.4"  :D  La asta intradevar trebuie sa ai ochi de vultur sau sau in cazul meu,  140dpi in windows si 150% in Opera. Oricum, rez. aia e o senzatie deosebita, zici ca te uiti la ceva tiparit, nu la un LCD.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate