Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

schimbare loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In sfarsit cred ca mi-am gasit si eu un ALT loc de munca... problema mea este urmatoarea: ce trebuie pt un transfer? adica vreau sa ramana vechimea, sa pot sa-mi iau concediul etc... nu stiu cum sta treaba ca nu am mai facut niciodata asta, dar sunt tare curios... preferabil sa dati un raspuns cat mai rapid ;) Va multumesc

#2
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
concediul cred ca nu se poate transfera . la modul ca daca tu incepi de luni serviciul nu poti sa iei concediul la vara , ci numai dupa termenul legal care este de 11 luni parca .
vechimea se adauga la cartea de munca .(presupun ca ai)
cam asta stiu eu.poate ma insel , poate nu

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in mod normal, la un transfer nu se schimba nimic din ce ai avut la vechiul loc de munca. Adica beneficiezi de toate cele in continuare, FARA intreruperi. Asta stiu, am auzit-o la multi dar nimeni nu mi-a explicat mai mult :ciocan:

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Nu mai exista 'transferul' in legislatia muncii din .ro

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
nu mai exista intr-adevar transferul deoarece se incheie un nou contract de munca singurul lucru asemanator in noua legislatie ar fi detasarea

nu exista nici un fel de intrerupere daca iti schimbi locul de munca

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ok, si cum fac asta? trebuie sa fac o cerere? trebuie sa astept 1 saptamana, 2 pt asta? ce acte sunt necesare? Dati si voi mai multe detalii va rog.. daca e nevoie, si un model de cerere :D preferabil cat mai curand!
Multumesc ;)

#7
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
faci o cerere la actualul loc de munca, de unde, daca ai noroc, inchei contractul cu art. 55, lit. "b" adica prin consens, si scapi fara preaviz de 15 zile.
in urma deciziei luata de actualii sefi in privinta ta, ti se elibereaza o adeverinta cum ca ai lucrat la ei pana in data de ZZ LL AAAA. aceasta adeverinta o trimiti noului angajator care iti da o "instiintare privind incadrarea in munca" si "situatia locurilor de munca vacante".
cu ultimile 2 hartii mergi la fortele de munca si ti se da repartitie la noul serviciu. gata!
PS: si eu am facut astea chiar azi de asta stiu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate