Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

modificare blitz ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
bobocule.
hai sa te intreb asa.
ce aparat ai?
vrei sa iti amenajezi un fel de studio sau vrei doar o sursa de lumina mai puternica portabila pentru aparatu tau?

#20
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Originally posted by Fane
corect, dar cu blitz-ul nu lucreaza cum am scris io mai sus?


Sa lamurim un pic lucrurile, chiar daca suntem un pic off topic.

Initial, aparatele de fotografiat nu aveau exponometru. Alegeai combinatia timp de expunere/diafragma din niste tabele sau din experienta in functie de lumina disponibila. Unii fotografi, datorita miilor de poze facute in diferite conditii, ajungeau sa aprecieze cantitatea de lumina numai uitandu-se in palma pentru a vedea cat de luminata e.

Ulterior au fost introduse exponometrele pe aparat. Primul dintre acestea a fost agfa automatic 66, al carui fotoexponometru era cuplat pneumatic cu dispozitivul de reglare a timpului de expunere. Cum am spune noi astazi, aparatul lucra in prioritate de diafragma.
[ http://www.homepages.hetnet.nl/~agfa-theo/agfa/aut66.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru ca astfel de exponometre masurau lumina din afara aparatului, si nu cea care ajungea pe film, marja de eroare nu era deloc mica. La asta se adauga si aparitia aparatelor SLR (single lens reflex) care pe langa avantajul ca puteai cadra prin obiectiv, acesta din urma era interschimbabil. Astfel, un nou obiectiv, avea o alta deschidere maxima/minima, deci si alte cordonate la un eventual calcul al cantitatii de lumina. A fost momentul cand au fost introduse exponometrele TTL = Through-The-Lens (=prin obiectiv). Cantitate de lumina era astfel masurat mult mai fidel, reprezentand de fapt exact cantitatea ce va sensibiliza filmul.

Lucrurile au mers in dezvoltarea lor mai departe urmatorul pas find reglarea blitz-ului in comformitate cu informatile date de exponometrul TTL. Acesta masura cantitatea de lumina si ii "comunica" blitz-ului cam de cat ar mai fi nevoie pentru o expunere corecta. A urmat urmatoarea imbunatatire.

Era clar ca aceata cantitate de lumine pe care ar trebui sa o dea blitz-ul depinde de distanta la care se afla subiectul. Astfel s-a introdus o descarcare scurta din partea blitz-ului, exponometru TTL masora cantitatea de lumina astfel obtinuta si face compensarile de rigoare, astfel incat la declansare, blitz-ul va fi reglat corespunzator.

#21
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
asa.
adica bobocul nu ar fi fericit cu un SLR si un blitz TTL?

#22
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
cu alte cuvinte, DA. asta ii trebuie. Sau cu ce aparat are el, o sursa continua de lumina.

#23
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
pai eu asta am vrut sa zic de la bun inceput. :D

#24
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
unde ? o tii intr-una cu TTLu acolo (chiar, pe unde ai aflat de-asta? ) si nu iti dai seama ca aparatul respectiv probabil nu poate declansa nici un fel de blitz.

omu vrea sa tina becu aprins, duce camera la ochi, face poza, stinge becu.

nu e implicat nici un blitz in poveste pt ca nu ai cum il declansa. de fapt, ai cum, dar nu ai cum  il declansa in acelasi timp cu shutteru camerei.

#25
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Exact "dejayfx" asta si vreau, o sursa permanenta ,mica ca dimensiuni si cu o lumina "alba" destul de puternica.

#26
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
pai si ce n-ai raspuns pana acum ca te-am intrebat.
ia-ti o lanterna puternica cu halogen si-i faci modificari.
si ai rezolvat problema.

#27
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Scuze , dar nu pot sa intru prea des pe forum, administratorul de sistem e cu ochii pe noi

#28
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ma rog.. eu nu stiu de ce te arunci asa daca nu cunosti subiectul.. macar citeste mai cu atentie ce voia omu.. a spus de la inceput ca vrea sa transforme un blitz intr-o lanterna..

ps halogenu parca e prea albastrui pentru fotografie, dar asa mi se pare si blitzul.

#29
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
sorry my bad.
pai blitzu nu tot cu halogen e facut?
si la urma urmei omu are digital si exista PS pentru putina corectie.
sunt lanterne puternice mari destul de multe. dar nu stiu cum ai sa o tii. cred ca o sa ai nevoie de un tip sa iti tina lanterna. sau poti sa ti-o montezi pe o casca ca minerii. sau pe fes. in fine.
suna a bataie de joc. dar e tot ce imi vine in minte.

#30
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
cea mai simpla si ieftina solutie e sa inlocuiesti jucaria cu orice aparat foto cu blitz si orice fel de gaura pentru memorie externa.

fereste-te de jucarii.. aparatele serioase de obicei au in fund o gaurica filetata pt trepied.

#31
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
"dejayfx" ce legatura are gaura pt trepied cu blitzul ? ( al meu are si gaura). iar de memorie am destula 16 mb , Aparatul este un Mustek , si mi se pare destul de bun ,(mai putin lipsa blitzului)

#32
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pai.. jucariile de plastic de obicei nu au chestia asta.. lene+costuri mai mici.. se pare ca mustek nu au uitat astea.. din ce zici parca ai avea mustek gsmart mini 3

#33
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
nu, este mustek gsmart mini 2

#34
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eh.. si unde are gsmart mini2 gaura pentru trepied? poate imi zici si mie, avand in vedere ca m-am jucat cu asa ceva si n-am vazut.

toata camera aia are vreo 9-10 mm grosime iar filetu pt trepied e de 8 am impresia.. deci nu prea mai ramane plastic nici cat sa faci peretele gaurii, daca tii cont ca filetul are creasta de cam 1mm.

#35
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
aoleu inginerule.
imagineaza-ti. asa aparat asa filet. poate are filet de 1 mm si il pui pe un trepied din bete de chibrit.
cum ramane cu flashu???

#36
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
n-are. iar la camera aia nu se poate pune de nici un fel. n-are nici shoe, nici acc port nimic. nu ai cum declansa un blitz. also, expunerea si tot restu sunt fixe. e practic o pin hole camera digitala.

ps: trepiedul pt filetul aferent e de un singur fel. un standard. altfel ar fi si aiurea sa te duci la magazin sa ceri 'dati-mi trepied pt canon a60' sau pt sony mai stiu care.. sau pt etc..

think before posting.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate